Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Caine paza casa+gradina

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#73
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postsfantu.dracu, on 01 ianuarie 2014 - 15:09, said:

Şi dacă am venituri suficiente încât să-mi permită o îngrijire de top, dar n-am chef s-o fac, unde mă încadrez? Nu la cei fără chef? Posted Image
La zgarie branza :). Nu e suficient sa iti permiti sa ingrijesti un aminal, ci sa si vrei.

View PostRocco_siffredi, on 01 ianuarie 2014 - 15:09, said:

Adevarat ca amandoi te musca,dar unui maidanez dupa ce ii arunci un bocanc in bot
Tu vorbesti de hoti cretini, imbibati de tuica, sau de un hot care stie ce face? Adevarat, multi hoti sunt oportunisti, vad si fura, dar altii vin la sigur, se pregatesc din timp. Astia nu vin sa dea doar un bocanc in bot.

View PostRocco_siffredi, on 01 ianuarie 2014 - 15:09, said:

Eu am fost la viata mea muscat si de maidanezi dar si de caini de rasa,de la maidanezi am scapat cu antirabic si nici o copca,dar cand am fost muscat de un rottweiler fara 13 copci nu am scapat.Si nu..nu sunt hot.Posted Image
Auzi, dar tu tii cu ursu`, nu? Posted Image Daca vrei sa faci o treaba, pai ia un tigru, ca de ala nu mai scapi doar cu 13 copci.

#74
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013

View Postlucifer76, on 01 ianuarie 2014 - 15:00, said:

Unii dintre voi nu au vazut cum se hranesc cainii pe la tara, nu numai la oras. Daca primeste o bucata de paine, este fericit 2 zile. Sunteti ata de naivi incat sa credeti ca toti posesorii de caini ii hranesc cu hrana selectionata si ii duc de 4 ori pe an la veterinar?
Clar nu, taica-meu ii hraneste cu mamaliga dimineta si seara, carnita doar la zile mari, si totusi au o viata mai fericita decat comunitarii dintre blocuri ce se hranesc din gunoaie. Dar sa nu comparam conceptia omului de la tara ce tine cainele in lant de jumate de metru, daca ii moare isi ia a doua zi altul, nu il vaccineaza, nu il sterilizeaza, iar daca face pui ii omoara sau ii arunca undeva pe camp (ca doar e bun crestin si nu omoara niste suflete) cu un iubitor de animale care se ingrijeste de sanatatea si soarta patrupedului chiar daca nu are bani de Royal Canin.

View PostRocco_siffredi, on 01 ianuarie 2014 - 15:09, said:

Si nu..nu sunt hot.Posted Image
Tocmai ma pregateam sa intreb si eu... Posted Image

#75
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View Postlucifer76, on 01 ianuarie 2014 - 08:29, said:

Prietene, vrei sa iti desenez, daca intelegi mai greu? Nu am crescut nici un strut, dar stiu cum arata ouale lor. Nu am crescut nici un urs, dar am simtit mirosul lor la Zoo. Asa ca scuteste-ma cu aerele de expert canin care habar nu are ca ciobanestii miros suficient incat sa iti mute nasul din loc.

Si daca tot vorbim de caine paza gradina, cand o sa dea la pamant toate florile si legumele, sau ce mai aveti in gradina, sa nu va plangeti ca nu stiati ce se va intampla. Daca il tii in tarc, nu prea poate pazi, daca il tii liber, face dezastru.
Am stat o data 3 zile in gazda, vreo 9 ani in urma, la cineva in Bucuresti, aveau un ciobanesc german foarte serios, agil, era atent la tot
ce se intampla in jurul lui. Posted Image  Insa duhnea ca o buda publica desi era toaletat impecabil, era hranit in mod adecvat si consistent, altfel
era un caine excelent, daca numai te uitai urat la stapani sau daca ridicai tonul ori faceai gesturi pe care cainele le percepea drept agresive,
imediat se posta ranjind cu spatele la ei si cu fata la contravenient si iti dadea in mod clar de inteles ca in cel mai scurt timp trebuie sa iti revizuiesti comportamentul sau altfel in cateva clipe te scarmana cu falcile sale puternice si coltii sai fiorosi!

P.S. Da e adevarat, oricare ciobanesc german bine dezvoltat dar mai ales oricare rottweiler iti poate sfarama oasele si tendoanele Posted Image
nu doar sa iti strapunga epiderma si sa iti sectioneze muschii/tesuturile, odata intaratati cu greu mai pot fi opriti din masacru,
un ciobanesc asiatic dezlantuit de genul si talia caucazianului Posted Image  te poate face carne macinata, chipsuri de oase, pasta de sorici si mdm !

Edited by Teophileos, 01 January 2014 - 15:40.


#76
Rocco_siffredi

Rocco_siffredi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 24.09.2013

View Postlucifer76, on 01 ianuarie 2014 - 15:18, said:

La zgarie branza Posted Image. Nu e suficient sa iti permiti sa ingrijesti un aminal, ci sa si vrei.


Tu vorbesti de hoti cretini, imbibati de tuica, sau de un hot care stie ce face? Adevarat, multi hoti sunt oportunisti, vad si fura, dar altii vin la sigur, se pregatesc din timp. Astia nu vin sa dea doar un bocanc in bot.


Auzi, dar tu tii cu ursu`, nu? Posted Image Daca vrei sa faci o treaba, pai ia un tigru, ca de ala nu mai scapi doar cu 13 copci.
Adevarat,pe cei profesionisti nu-i opresti nici cu sisteme de alarma,doar ca trebuie sa fii vreun mare mahar ca sa te calce aia.
Pe un maidanez ti-l anihileaza chiar si un betiv,doar daca ai o satra de 5 bucati e alta treaba.
Nu tin cu ursu doar ca stiu ce inseamna sa fii muscat de un rottweiler..si nu as vrea sa mai fiu muscat niciodata de un rottweiler.Posted Image

Edited by Rocco_siffredi, 01 January 2014 - 15:29.


#77
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostTeophileos, on 01 ianuarie 2014 - 15:25, said:

Insa duhnea ca o buda publica desi era toaletat impecabil
Si unchiul meu le facea baie saptamanal, cu sampon, dar degeaba. Acum nu stiu daca toti miros asa, dar mi-a fost suficient. El zicea ca nu miroase, se invatase cu mirosul, cred.

View PostRocco_siffredi, on 01 ianuarie 2014 - 15:28, said:

Adevarat,pe cei profesionisti nu-i opresti nici cu sisteme de alarma,doar ca trebuie sa fii vreun mare mahar ca sa te calce aia.
SI daca nu esti mare mahar, pentru ce pacatele mele iti trebuie ditamai namila? Sa nu iti fure matura din sopron? Totusi daca ai de gand sa investesti o suma destul de mare intr-un caine, nu o faci cas a pazeasca matura.

#78
Rocco_siffredi

Rocco_siffredi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 24.09.2013

View Postlucifer76, on 01 ianuarie 2014 - 15:45, said:

Si unchiul meu le facea baie saptamanal, cu sampon, dar degeaba. Acum nu stiu daca toti miros asa, dar mi-a fost suficient. El zicea ca nu miroase, se invatase cu mirosul, cred.


SI daca nu esti mare mahar, pentru ce pacatele mele iti trebuie ditamai namila? Sa nu iti fure matura din sopron? Totusi daca ai de gand sa investesti o suma destul de mare intr-un caine, nu o faci cas a pazeasca matura.

Sa nu intre vreun gainar sa imi fure bruma de bani care o am prin casa.Chiar daca nu esti mahar tot ai ceva de valoare prin casa,care poate sa atraga vreun gainar.
De asemenea poti sa traiesti toata viata fara caine si sa nu fii calcat de hoti.

#79
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostAnanke, on 01 ianuarie 2014 - 15:24, said:

Clar nu, taica-meu ii hraneste cu mamaliga dimineta si seara, carnita doar la zile mari, si totusi au o viata mai fericita decat comunitarii dintre blocuri ce se hranesc din gunoaie.
Normal. Mancarea nu este totul. Am vazut destui posesori de animale care credeau ca hrana este suficienta pentru fericirea animalului. Dar nu ii scoteau cu lunile din curte.

View PostAnanke, on 01 ianuarie 2014 - 15:24, said:

Dar sa nu comparam conceptia omului de la tara ce tine cainele in lant de jumate de metru, daca ii moare isi ia a doua zi altul, nu il vaccineaza, nu il sterilizeaza, iar daca face pui ii omoara sau ii arunca undeva pe camp (ca doar e bun crestin si nu omoara niste suflete) cu un iubitor de animale care se ingrijeste de sanatatea si soarta patrupedului chiar daca nu are bani de Royal Canin.
Sa nu cadem in extreme. Unii trateaza cainii ca pe niste carpe, altii mai ceva ca pe proprii copii.

#80
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Exemplul dat de mine nu este unul extrem ci mai curand regula in mediul rural. De dragul discutiei putem sa ne contrazicem, dar stii si tu ca la sat omul nu cheama veterinarul acasa decat pentru porc si vaca, nu sa vaccineze (sau sa sterilizeze) catelul si cu atat mai putin pisica. De fapt numarul mare al comunitarilor din ultimii 10-15 ani este cauzat in mare parte de reproducerile necontrolate de la sate a cainilor si aruncarea puilor nedoriti pe camp, la marginea drumurilor, prin paduri si la marginea oraselor. Pana anul acesta eu nu am vazut caine de stana in oras (printre blocuri- un metis de ciobanesc de bucovina). Sa nu-mi spui ca ala s-a nascut in apartament.

Ca sa revin on-topic, initiatorul topicului ar trebui sa-si ia caine pentru siguranta mamei lui. Chiar daca am divagat putin de la subiect cu maharii si gainarii, in orice sat exista (cel putin) un coate goale ce asteapta ziua pensiei sa intre peste om in casa si sa se duca la crasma cu banii din pensie.

Edited by Ananke, 01 January 2014 - 16:32.


#81
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu am zis ca exemplu tau este extrem, ci ca exista cazuri extreme. Nu doar la tara, si la oras. Oameni care isi infometeaza cainii, pe baza ideii ca daca e satul, nu mai este atent la hoti.

#82
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Putin off topic..
Ciobanescu' German este un caine utilitar care se tine afara (in curte), are nevoie de multa miscare... si nu se spala cu sampon odata pe saptamana.
Daca criteriul de alegere a cainelui este mirosul propriu, atunci e clar ca nu ciobanescul german e solutia.

In legatura cu paza si protectia, depinde foarte mult ce vrei sa protejezi.
Lucrurile de mare valoare necesita o protectie pe masura,,, de aia muzeele nu se apara cu ajutorul cainlor.
Exista sisteme de alarma, banci (ptr. bani), cutii de valori (bijuterii)... in fine, sunt experti in securitate.

Aici se cerea o opinie ptr. un caine de paza si aparare, nu ptr. tezaurul lui Burebista, pastrat in beciul de la tzara, alaturi de cartofi si muraturi.

Parerea mea!

#83
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011

View PostAnanke, on 01 ianuarie 2014 - 13:35, said:

Un caine de paza este pentru gainari, pentru terchea-berchea ce intra in curte sa-ti ia o drujba si in casa sa-ti ia un telefon cu camera si un laptop. Pentru hotii ce vin "la pont", ce stiu sigur ca ai bani multi si valori in casa (cum mi s-a intamplat mie dupa ce am vandut un apartament) nu prea ai ce face caci ei urmaresc din timp si vin pregatiti pentru caine. In cel mai bun caz il ametesc de cap, in cel mai rau ti-l schilodesc pe viata dar il lasa viu.

Spunea cineva mai sus ca maidanezu' nu necesita investitie ca o masina de lux. Nu stiu cum sa interpretez aceste cuvinte, dar orice caine necesita investitie daca il vrei sanatos si sa traiasca multi ani langa tine, chiar pe maidanez; nu-l poleiesti cu aur si nu-l duci la veterinar cand trage un vant, dar trebuie hrana mai de calitate, nu hranit cu laturi; vaccinurile si deparazitarile interne si externe periodice, calciu pentru cei de talie mare, sterilizare unde e cazul etc.

View PostAnanke, on 01 ianuarie 2014 - 13:35, said:


Spunea cineva mai sus ca maidanezu' nu necesita investitie ca o masina de lux. Nu stiu cum sa interpretez aceste cuvinte, dar orice caine necesita investitie daca il vrei sanatos si sa traiasca multi ani langa tine, chiar pe maidanez; nu-l poleiesti cu aur si nu-l duci la veterinar cand trage un vant, dar trebuie hrana mai de calitate, nu hranit cu laturi; vaccinurile si deparazitarile interne si externe periodice, calciu pentru cei de talie mare, sterilizare unde e cazul etc.
Da , eu sint ala care zicea si am impresia ca din 2014 o sa incep sa desenez.
Vorbeam de maidanezi , aia care sint milioane pe strazi , care maninca din gunoaie si care isi iau picioare in cap . Nu ziceam sa nu ii hranesti sau ceva satanisme si sadisme , ziceam ca sint cu intretinere redusa.

#84
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View PostNero-d, on 01 ianuarie 2014 - 11:41, said:

http://www.dresaj.co...nta_urgenta.php
iti iei de la 6 luni la 5 ani daca se infige cainele tau in infractor chiar daca e pe proprietatea ta si infractorul a patruns neinvitat
io zic sa te calmezi Posted Image
Nu iti iei absolut nimic,sa fin seriosi si sa nu facem pe copii.

#85
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013

View PostLILDEBUL, on 01 ianuarie 2014 - 20:06, said:

Da , eu sint ala care zicea si am impresia ca din 2014 o sa incep sa desenez.
Daca ai talent artistic poti sa incerci si acest nou hobby Posted Image .
Discutam ideea din postare, nu persoana, asa ca nu te supara ca nu retin un nick de pe un forum Posted Image
Eu personal aleg "sa investesc" in animalul meu de companie indiferent daca e tomberonez sau de rasa. E alegerea mea si de exemplu eu am pisica maidaneza in care am investit (vrand-nevrand pentru ca a avut probleme mari de sanatate) foarte mult, dar am facut-o pentru ca e a mea, indiferent de rasa.

#86
tic-tac-Alexandra

tic-tac-Alexandra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.01.2014
Buna,am si eu o intrebare,am o catelusa de caucazian,are 6 luni,problema e ca e foarte speriecioasa,in schimb sare la oricare alt animal,cu oamenii nu are treaba e prietenoasa si ma intrebam daca va ramane asa sau se va schimba,deoarece noi am luat-o pentru paza

#87
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Cum o sa iti spune si altii inca este ca un copil.
Asa se comporta si cainele meu. Ii lipseste agresivitatea si toate le ia in joaca. Pe cum se maturizeaza isi va schimba aceasta atitudine.

#88
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View Posttic-tac-Alexandra, on 18 ianuarie 2014 - 21:15, said:

Buna,am si eu o intrebare,am o catelusa de caucazian,are 6 luni,problema e ca e foarte speriecioasa,in schimb sare la oricare alt animal,cu oamenii nu are treaba e prietenoasa si ma intrebam daca va ramane asa sau se va schimba,deoarece noi am luat-o pentru paza
Catelusa ta o sa devina un fel de Xena in varianta canina. Nu iti fa griji inutile, dupa ce catelusa va trece de 1 an de viata o sa vezi
ca joaca ei o sa se transforme intr-o agresivitate pe care va trebui sa ai habar cum sa o stapanesti.
Iti spun asta ca un avertisment serios Posted Image , nu e deloc Posted Image  de gluma/joaca Posted Image cu un caine caucazian dezlantuit!

Edited by Teophileos, 22 January 2014 - 22:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate