Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Stat tiganesc/gypsy/rrom/etc.. Cum pot tiganii sa si-l faca ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
176 replies to this topic

#37
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Blympyway @ tu esti cel care ii discrimineaza pe tigani, pentru ca tu considerii ca sunt o etnie de mana a doua care nu merita un stat al lor, si avand in vedere niste chestiuni umanitare ar trebuii ales o zona in care nu trebuie sa si faca griji din cauza frigului. Ce este rasist in a milita pentru ca tiganii sa aiba un stat al lor? Eucred ca ar fi o binefacere pentru ei , practic sar termina odata pentru totdeauna cu toate discriminariile posibile.

#38
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 blimpyway, on 23 decembrie 2013 - 20:01, said:

eu consider ca acest subiect este rasist.

deci daca nu mai vrem mizerie, galagie, hotii, scandaluri,cersetori etc.inseamna ca suntem rasisti?

sau daca vrem ca Romania sa nu fie facuta bucati de etnicii maghiari inseamna ca suntem sovini?

#39
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Valmont, spune nene "hai sa le dam foc mama lor de nenorociti"  ce atata fofileala cu sahara & shit ?

Edited by blimpyway, 23 December 2013 - 20:17.


#40
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,703
  • Înscris: 30.10.2003
Inca un topic deschis de o persoana care este considerat tigan de altii. Ce ne facem daca francezii si olandezii ne baga pe toti romanii in tagma tiganilor? Cum ne deosebim? Dupa haine, dupa culoarea pielii sau dupa vocabular? Vai de curul romanilor daca se va intampla asa!

Edited by Bursul, 23 December 2013 - 20:41.


#41
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008

 Bursul, on 23 decembrie 2013 - 20:37, said:

Ce ne facem daca francezii si olandezii ne baga pe toti romanii in tagma tiganilor?
De parca n-o fac deja.
Sa discutam si din ce cauza ?

#42
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,785
  • Înscris: 25.11.2009
DA DA DA vreau stat tiganesc in Sahara, unde trebuie sa contribui cu bani ???

#43
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 blimpyway, on 23 decembrie 2013 - 20:16, said:

Valmont, spune nene "hai sa le dam foc mama lor de nenorociti"  ce atata fofileala cu sahara & shit ?
nu am spus asta si deci te rog sa nu gandesti in locul meu
dar daca fotografia avatarului tau ne conduce spre originile omului atunci inseamna ca si la om se aplica diferentele intre rase....
daca ti-ai cumpara un caine ce-ai prefera un maidanez ori unul de rasa?

revenind la subiect:
initiativa autorului acestui topic este o utopie deoarece tiganii in calitatea lor de paraziti sociali(probabil cam 80%) nu ar putea supravietui nicaieri fara alti conationali pe care sa-I fure/insele, etc.manelistii de pilda n-ar mai putea face evaziune de sute de mii de euro, iar clanurile tiganesti si-ar pierde obiectul muncii, de aceea oricat de rasist ar suna in urechile unora supravietuirea tiganilor NU este posibila decat intr-o simbioza parazit-gazda, in momentul in care gazda dispare, parazitul moare

Edited by Valmont43, 23 December 2013 - 21:24.


#44
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 tavivictor, on 23 decembrie 2013 - 12:24, said:

te inseli...tiganii la origine au fost adusi pe filiera otomana dupa cuceririle acestora prin zone indepartate
+ ca e vorba aici de a pleca individual ...nu ii pot opri indienii decat daca pun interdictie la granita si in afara de asta iti garantez eu ca ei vor gandi ca niste indivizi in plus care sa le ajute economia nu strica
Te inseli. Tiganii si-au inceput migratia catre vest mult mai devreme. Cand otomanii au cucerit Imperiul Bizantin erau de multe sute de ani instalati bine mersi. Cred ca au plecat din teritoriile otomane fiindca au fost goniti. Asa am citit in cartea "Tiganii" de Angus Fraser. Asa se explica si multitudinea de cuvinte de origine greaca din vocabularul lor.

#45
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Asta imi aminteste de :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FJgi-Lou1NA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#46
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,072
  • Înscris: 02.03.2003

 blimpyway, on 23 decembrie 2013 - 20:01, said:

terratec eu consider ca acest subiect este rasist. O spun serios, fara bascalie si din punctul meu de vedere, discriminarea de rasa/natie este topicul discutat aici. In calitate de moderator, poti sa-mi spui care este punctul de vedere al Softpedia legat de temele rasiste, si in caz ca nu se doreste promovarea rasismului, unde ma pot plange in privinta promovarii rasismului pe acest subiect?

Stimate user, te stiu de mult, ti-am citit randurile bune insa fac alergie atunci cand apare cineva care incerca sa inchida discutii.
Pe aria de editoriale se discuta liber, dreptul la libera exprimare este garantat, orice om putand sa expuna idei care nu sunt criminale.
Sunt cativa care scriu prostii dar comentariile lor aberante au fost sterse.

Te rog sa nu incerci sa intimidezi moderatorii invocand "rasisme" inventate. Aici sunt primiti atat romanii, cat si tiganii.
Asa cum evreii au avut dreptul sa isi faca o tara, consider ca si alte popoare au dreptul la propriul lor pamant.

PS: Nu ma asteptam de la tine sa folosesti tehnica "urlu ca am vazut rasism si pot inchide gura celor care gandesc si se exprima liber dar mai ales legal".

LE: Stimati useri, am rugamintea sa incetati cu puerilitatile si mizeriile rasiste.
Veniti cu solutii realiste si nu mai pomeniti de hornuri, porti metalice si alte aberatii mediatizate intens de Hollywood.

#47
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,113
  • Înscris: 23.09.2005
Intrebarea este daca tiganii isi doresc sa aiba un stat. Paremi-se mie ca nu. Mai ales atata timp cat exista Romania, cu toleranta asta dobitoaca si inepuizabila de care dispunem.
Deci, problema este momentan fara solutie, pentru ca ei nu-si doresc un stat. Atunci singura solutie ar fi sa-i silesti sa se mute de aici, ceea ce ar starni un scandal imposibil de combatut in fata Europei.

Ar mai fi unele solutii mai marunte, insa poate relativ eficiente: de exemplu, statul roman sa acorde un ajutor in valoare de 5000 euro, oricarui tigan pleaca din tara pentru o perioada de minim 10 ani, sau eventual definitiv. Ia banii doar la intoarcerea inapoi, sau eventual ia banii la plecare, moment insa in care semneaza ca renunta la cetatenia romana... etc. Posted Image

Eu zic ca ar fi niste bani investiti cu folos.

Edited by Phobos, 23 December 2013 - 23:03.


#48
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 terratec, on 23 decembrie 2013 - 22:51, said:


De putut stiu ca nu pot  sa inchid gura rasistilor,  iar ridiculizarea lor publica e una din putinele arme care raman celor ce se opun rasismului.
Dumneata, in calitate de moderator softpedia, ameninti cu avertisment (== inchiderea gurii)  pe cei ce ridiculizeaza rasismul.
Iar raspunsul la intrebare vad ca il eviti, indiferent ca vreau sau nu vreau sa inchid gura cuiva intrebarea este valida: Softpedia e de acord cu incurajarea urii de etnie si rasa sau nu este de acord?

PS ce am spus inseamna tot atat "pumn in gura" cu a spune "nu-mi plac tigani vreau sa-i trimit in africa de vest".  A promova expulzarea in afara granitelor unor cetateni care apartin unei anume etnii, fara a le cere parerea, ESTE pumn bagat in gura.

Edited by blimpyway, 23 December 2013 - 23:53.


#49
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,222
  • Înscris: 01.10.2009

 ccdsah, on 23 decembrie 2013 - 11:23, said:


Felicitari micule Hitler. Si el avusese initial ideea deportarii evreilor dar in Madagascar. (Stiu ca am incalcat legea Godwin, dar in cazul asta special cred ca e chiar necesar)
Totusi evreii au fost ajutati de si-au facut statul lor. Nici ei, nici cei care i-ai ajutat nu au considerat initiativa ca fiind jignitoare sau defavorabila lor.

#50
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 XORIAN_L, on 23 decembrie 2013 - 23:31, said:

Totusi evreii au fost ajutati de si-au facut statul lor. Nici ei, nici cei care i-ai ajutat nu au considerat initiativa ca fiind jignitoare sau defavorabila lor.
nu se compara situatiile, SUA le-au creat acel stat dupa ce multi dintre ei au trecut prin acel asa zis holocaust
in plus oricat de ciudat ar suna nu putem compara evreii cu tiganii, evreii cu toate tarele lor se pot integra intr-o societate, au mai dat si oameni celebri, savanti,etc.

cu tiganii e mai dificil, CINE sa le creeze un stat si mai ales CUM vor supravietui ei acolo fara furturi?
cu munca stim ca ei sunt cam certati...

#51
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,014
  • Înscris: 19.08.2006

Quote

A promova expulzarea in afara granitelor unor cetateni care apartin unei anume etnii, fara a le cere parerea, ESTE pumn bagat in gura.

Aha!

"Ma scuzati domnule violator in serie, noi am dori sa va retinem un pic din timpul dvs intr'o temnita. Ce parere aveti ?"

 Valmont43, on 23 decembrie 2013 - 23:40, said:

cu tiganii e mai dificil, CINE sa le creeze un stat si mai ales CUM vor supravietui ei acolo fara furturi?
cu munca stim ca ei sunt cam certati...

E, da ? Ia uite cum ca se poate:

http://www.sibiul.ro...fermieri/45336/

Daca deschidem google maps observam ca nu e nevoie decat de o separatie de oarece kilometri pana la cea mai apropiata gazda de parazitata si se dau pe brazda. Se apuca de munca. Asadar, selectia naturala sa fie! Care nu se apuca de munca crapa. Sa nu ii avem noi pe constiinta!
De fapt, treaba s'ar putea face chiar aici in interiorul granitelor. Cand se vor fi eliberat suficient de mult suficient de multe sate sasesti (sau poate moldovenesti ca si pe acolo suiera vantul) le 'propunem' domnilor romi sa se mute intr-acele sate. Cu cel mai apropiat sat romanesc la minim 10km. Se vor apuca de munca!

#52
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

 george90, on 24 decembrie 2013 - 00:00, said:

Aha!

"Ma scuzati domnule violator in serie, noi am dori sa va retinem un pic din timpul dvs intr'o temnita. Ce parere aveti ?"

Dumneata cred ca raspunzi doar ca sa faci misto, ar putea un moderator sa se autosesizeze. Violul este pedepsit prin lege, indiferent de etnia celui care-l faptuieste.  Acest subiect discuta expulzarea unor cetateni intr-un spatiu unde au putine sanse sa supravietuiasca (= uciderea lor) pe motiv ca apartin unei etnii anume. Ori e un subiect care face glume rasiste asa voalat la "misto" (sic) ori vorbeste serios de uciderea unor cetateni romani care apartin unei anume etnii, caz in care e rasist de-a dreptul.

#53
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011

 SucreBolivar88, on 23 decembrie 2013 - 20:11, said:

Blympyway @ tu esti cel care ii discrimineaza pe tigani, pentru ca tu considerii ca sunt o etnie de mana a doua care nu merita un stat al lor, si avand in vedere niste chestiuni umanitare ar trebuii ales o zona in care nu trebuie sa si faca griji din cauza frigului. Ce este rasist in a milita pentru ca tiganii sa aiba un stat al lor? Eucred ca ar fi o binefacere pentru ei , practic sar termina odata pentru totdeauna cu toate discriminariile posibile.
Nu știu.. Evreii au stat și pace din părți.

#54
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011

 blimpyway, on 23 decembrie 2013 - 20:01, said:

terratec eu consider ca acest subiect este rasist. O spun serios, fara bascalie si din punctul meu de vedere, discriminarea de rasa/natie este topicul discutat aici. In calitate de moderator, poti sa-mi spui care este punctul de vedere al Softpedia legat de temele rasiste, si in caz ca nu se doreste promovarea rasismului, unde ma pot plange in privinta promovarii rasismului pe acest subiect?
Lasa-ne domnule in pace , du-te , vrem sa dezbatem linistiti , de ce te bagi aiurea in seama ?
Bai  si ce linistit stateam si citeam pina sa apari tu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate