Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 

Instalatii Gaze

- - - - -
  • Please log in to reply
1481 replies to this topic

#1153
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Nu vrea si dobanda la cei 3000 de euro vecinul? Daca ar fi zis sa dea macar in doua tot era ceva, dar situatia oricum e penibila. Daca mai vine unul dupa tine ce face va da la amandoi? Daca sunt in capul strazii ce fac incep sa umblu cu lista dupa mine ca aluia am sa ii dau 15 euro si aluilalt 50? Cine isi trage gaz isi face un calcul, e rentabil sau nu. Nu poti sa faci calculul ca mai vin inca 100 dupa tine si iesi chiar pe profit pentru juma de metru de teava. Dupa mine au mai  tras inca 2 in directii diferite si nu mi-a dat nimeni nimic. Oricum nu as fi cerut pentru ca eu mi-am facut calculul ca e ok sa imi trag gazele si asta e.

Ca sa trag concluzia, pentru extindere de conducta nu trebuie acordul celui care a tras conducta pana in punctul de unde tragi tu. Cei de la gaze nu stiu intotdeauna situatia si spun ce trebuie sa aduci in general. Daca nu vor cu nici un chip, dai o declaratie notariala ca vei despagubi pe cei care au tras conducta. Extindere de conducta inseamna cum banuiesti, ca extinzi reteaua  de distributie si se mai pot lega si altii in extinderea pe care o faci. Bransamentul, e legatura ta personala la conducta de gaze si acolo ai nevoi de acordul celui care a tras conducta.

#1154
and18

and18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.11.2005

View PostM_ierdnA, on 11 mai 2018 - 11:40, said:

Nu vrea si dobanda la cei 3000 de euro vecinul? Daca ar fi zis sa dea macar in doua tot era ceva, dar situatia oricum e penibila. Daca mai vine unul dupa tine ce face va da la amandoi? Daca sunt in capul strazii ce fac incep sa umblu cu lista dupa mine ca aluia am sa ii dau 15 euro si aluilalt 50? Cine isi trage gaz isi face un calcul, e rentabil sau nu. Nu poti sa faci calculul ca mai vin inca 100 dupa tine si iesi chiar pe profit pentru juma de metru de teava. Dupa mine au mai  tras inca 2 in directii diferite si nu mi-a dat nimeni nimic. Oricum nu as fi cerut pentru ca eu mi-am facut calculul ca e ok sa imi trag gazele si asta e.

Ca sa trag concluzia, pentru extindere de conducta nu trebuie acordul celui care a tras conducta pana in punctul de unde tragi tu. Cei de la gaze nu stiu intotdeauna situatia si spun ce trebuie sa aduci in general. Daca nu vor cu nici un chip, dai o declaratie notariala ca vei despagubi pe cei care au tras conducta. Extindere de conducta inseamna cum banuiesti, ca extinzi reteaua  de distributie si se mai pot lega si altii in extinderea pe care o faci. Bransamentul, e legatura ta personala la conducta de gaze si acolo ai nevoi de acordul celui care a tras conducta.
Multumesc pentru raspuns.
Exista scris undeva in lege acest lucru, ca pentru extindere nu ese nevoie de declaratia lui? As vrea sa le dau cu legea in cap ca altfel nu prea ai cu cine sa te intelegi.

#1155
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Nu mai stiu unde scria. Nu cred ca e lege ci mai degraba niste norme de-ale lor. stiu ca in dosarul cu acte care trebuia dus pentru acord la gaze trebuia ori aprobarea celui care a tras conducta ori declaratie notariala ca il vei despagubi. Totusi tu zici ca ai deja acordul de la gaze. Mai discuta cu ei si vezi exact ce vor (eventual cu audienta ca aia la ghiseu sunt pe dinafara), dar cred ca in punctul in care esti nu mai tebuie decat sa paltesti suma de bani si sa astepti sa dea drumul la lucrare. Scrie in acordul pe care ti l-au dat ceva de aprobarea ultimului proprietar?

#1156
and18

and18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.11.2005

View PostM_ierdnA, on 11 mai 2018 - 12:57, said:

Nu mai stiu unde scria. Nu cred ca e lege ci mai degraba niste norme de-ale lor. stiu ca in dosarul cu acte care trebuia dus pentru acord la gaze trebuia ori aprobarea celui care a tras conducta ori declaratie notariala ca il vei despagubi. Totusi tu zici ca ai deja acordul de la gaze. Mai discuta cu ei si vezi exact ce vor (eventual cu audienta ca aia la ghiseu sunt pe dinafara), dar cred ca in punctul in care esti nu mai tebuie decat sa paltesti suma de bani si sa astepti sa dea drumul la lucrare. Scrie in acordul pe care ti l-au dat ceva de aprobarea ultimului proprietar?
Scrie pentru ca au numit-o bransare nu extindere.
O sa ma duc peste ei sa ma cert cu ei, pentru ca e greseala lor, este clar extindere si nu racordare. Il stiau foarte bine pe vecinul meu care pretinde banii si mi-au zis clar: "inaintre tre sa va intelegeti cu el". Tare imi e ca au incercat-o doar ca sa isi scoata ala bani, crezand ca nu ne prindem, e o firma mica, Progaz..ma astept la asa ceva de la ei.
Doamne de acolo habar nu are si zice ca e tot aia si chiar daca scria extindere voiau declaratia.

#1157
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Salut,

Intrebare: pentru un duplex care-i cam la 70m de strada/teava de gaz, sunt sanse sa ma inteleg cu distribuitorul, sa trag gaze pana la poarta, un singur contor si apoi o singura teava pana la duplex, unde sa instalez suplimentar un contor care sa ne ajute sa ne facem noi intre noi calculul, dar sa avem un singur contract cu distribuitorul/furnizorul si un singur bransament/contor la poarta?

Am vorbit acum la telefon cu cineva de la distribuitor, nu era f in tema, a ramas ca vorbeste cu "seful", dar f posibil seful sa insiste sa traga 2 tevi de la poarta pana la casa, adica 2x70mx100 si ceva de lei metrul, ca nah.... 7000 de lei in plus, suna bine :)

Alta intrebare: distribuitorul e un mic monopol local, sunt obligat sa fac cu ei coloana de utilizare de la contor/poarta pana in casa? Sau pot face cu orice firma autorizata ANRE si distribuitorul sa fie obligat sa faca receptia? Pentru ca, evident, am inteles ca-n principiu fac cu ei toata lucrarea, sau nu o fac deloc.

#1158
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Si de la strada pana la duplex pe unde se trage conducta? E drum de servitute? Daca e asa, atunci se trage o singura conducta pe drum si se fac 2 bransamente, sau poate daca configuratia o permite un singur bransament cu 2 contoare la limita de proprietate. Daca nu e drum pana la case, atunci probabil contoarele vor fi la strada mare si 2 tevi separate. Acum tevile prin curte le poti trage teoretic cu cine vrei (firma autorizata), insa daca e cum spui cu firma de distributie e posibil sa te sicaneze in fel si chip daca nu faci cu ei. Poate reusesti sa te intelegi cu ei la un pret cat de cat rezonabil si daca faci cu ei poate obtii niste avantaje din alta parte (adica merg actele mai repede etc)

#1159
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Nu e drum de servitute, limita de proprietate e la drum, unde e si teava de gaz doar ca apoi vine o fasie lunga de teren pana la casa (terenul are forma de P sa zic) si grosul lucrarii in asta sta, in teava trasa de la contor pana in casa, sunt peste 70m, iar distribuitorul cam asa tarifeaza, 100 si ceva de lei / metru, in timp ce sunt destule firme autorizate care iau mult mai putin.

Daca-i dau astuia 70x2x120 de lei, am pus-o. Daca mai vrea si TVA, imi fac sobe pe lemn prin casa.

Distribuitorul e cacaios rau, stiu ca toata lumea cu el isi face, vrand nevrand si asta ma gandeam, cam cum l-as putea evita, ce optiuni legale am, pentru ca nu doar ca tine la bani, dar initial de exemplu se incapatana sa-mi faca extindere de retea, desi ii tot spuneam ca nu e drum de servitute, dup-aia a dat-o ca o sa trec cu masina pe-acolo, deci nu poate sa-mi puna teava d-aia uzuala ingropata, nici pe gard nu vroia pe distanta asta, ci trebuie teava de extindere de retea, metalica, care e mai scumpa, etc etc; facea ce facea si-o dadea spre cea mai scumpa varianta posibila.

#1160
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Cam nasol. Daca nu te grabesti poti incerca sa cauti o firma cu care sa te intelegi la un pret pentru lucrare, cu riscul sa ai ceva probleme din partea distribuitorului asta local. Nu stiu exact pana unde pot merge problemele pe care sa ti le faca, dar in mod cert pot trage de timp. Teoretic insa nici acolo nu pot sa faca ce vor pentru ca exista niste termene limita.

#1161
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Eu ma gandesc ca-mi pot refuza receptia bransamentului, pe motiv ca nu a respectat nu stiu ce conditii tehnice, contractuale, etc.

#1162
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
In mod normal nu ar trebui sa fie treaba ta aici. Firma care iti face lucrarea ar trebui sa iti asigure gazul in casa, insa e posibil sa nu gasesti firme sa vrea sa se bata cu aia daca se dau asa de rotunzi.

#1163
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
sau iti bagi picioarele in gaze si iti pui pompa de caldura :) curent electric sa fie

#1164
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Mare lepra asta de la firma de gaze. Au monopol pe reteaua de distributie in localitate si-si fac de cap.
Am fost azi la ei sa depun pt bransament si dupa cum ma asteptam, m-a luat cu vrajeala: ca la ei nu se face separat bransamentul pana la poarta si apoi cel pana la casa, se face totul dintr-un foc, ca o singura lucrare.
Nu doar atat, dar n-a vrut sa-mi primeasca cererea de bransament, pana nu e casa in constructie, ca cica se mai suceste omul, se mai razgandeste cu amplasarea casei, a bucatariei, etc si el ce face? Muta bransamentul dintr-un colt al terenului in altul?
Cica sa revin cand e gata macar parterul, ca ei se misca repede si-n 2 luni am gaz. Dupa cum eram sigur, s-a legat de faptul ca-i duplex si cumva vrea sa faca o portiune de bransament comun - adica mult mai scump - urmata apoi de doua portiuni de utilizare mai scurte, desi nu e cazul. Teava de gaz e la 80m de casa ce-i drept, dar limita de proprietate e la strada si vrea cica sa vina cu teava comuna pana aproape de casa, sa puna acolo 2 contoare si apoi tevi individuale si sa-i dam o declaratie notariala de acces pe teren la contoare.
Terenul are forma de P sa zic, adica terenul principal e legat de strada de o fasie mai ingusta de teren, dar e o singura parcela, acelasi teren, nu-i drum de servitute. Pe schite arata a drum de servitute si el vrea sa-mi puna doua contoare acolo unde se largeste terenul, adica fix pe mijlocul terenului, in loc sa puna un contor la strada si restul sa ne priveasca.
Chiar nu pot face bransamentul cu altcineva? macar de la poarta pana in casa?

#1165
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
In mod normal, de la contor pana la casa faci cu cine vrei (firma autorizata). Bucata asta poti (si e bine) sa o faci inainte sa depui cererea de bransare. Cand vin cu bransamentul stiu exact unde sa iasa cu el si nu mai ai discutii. Acum nu imi dau seama cume mai bine, sa ai contoarele in curte cum ti-au zis (unde se termina "drumul"), sau sa ai contoare la poarta. In primul caz teava de pe terenul tau (partea de acces) e a lor si ii priveste daca se intampla ceva. Dezavantajul e ca e mai scumpa si trebuie si acel acord notarial. Daca ai contoarele la strada mare, vei avea 2 tevi care merg spre duplex si poate ca la pret nu iesi mult sub prima varianta. Ar trebui sa discuti cu o firma autorizata de gaze poate iti dau alte idei, sau iti spun cum ar fi mai bine.

#1166
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Pai, daca asta-mi trateaza bransamentul ca o singura lucrare si practic ia cu japca ambele portiuni, cum il pun eu in fata faptului implinit, ca e deja trasa teava de la poarta la casa?
El din start o sa-mi accepte cererea de bransare si o sa-mi dea solutia tehnica, cum vrea muschiul lui. Daca facem actele asa, ca si cum ar face el totul si la fata locului - surpriza, am teava deja trasa, tu fa doar bucatica asta, naiba stie ce-o sa se intample.
Daca-i spun din start ca vreau sa fac cu altcineva bucata de la poarta la casa, o sa-mi zica ca nu se poate sau cine stie ce bete-n roate o sa-mi puna.

Iar contoarele nu trebuie neaparat sa fie doua la poarta si sa trag apoi 2 tevi, pot sa pun doua contoare fix pe casa, unde intra teava in casa, ca-s doar pentru uzul meu contoarele alea, sa fac impartirea facturii intre cele doua case, pe el il priveste contorul de la strada si-atat si trag o singura teava cap coada.

LE: astia de la ANRE sigur exista si nu-s doar o iluzie? am incercat de mai multe ori si nu doar azi sa sun la ei si pauza...

Edited by Tuliman, 16 May 2018 - 15:35.


#1167
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Sper ca nu spun prostii. La mine stiu ca a fost asa: Am depus cererea la distrigaz. Am primit refuz pe baza faptului ca nu am instalatia de utilizare si apoi solutia pentru extinderea de conducta/bransament. Daca ai instalatia de utilizare, ei trebuie sa vina cu bransamentul acolo, dar in situatia ta probabil ca te vor sicana in fel si chip.

Daca spui ca vrei o singura teava de gaz si apoi te descurci cum faci impartirea intre cele doua case, fa o singura cerere de gaz, si spune-le ca acolo e de fapt o singura casa si nu le mai spune ca vrei sa pui doua contoare. Daca e un singur proprietar pe teren si pe casa nu prea cred ca au ce sa comenteze si ar trebui sa iti puna contorul la poarta si mai departe sa te descurci. Oricum, faza cu casa in constructie, asa e peste tot, adica nu iti primeste cererea daca nu le duci si autorizatia de constructie.

#1168
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Pai am autorizatia de constructie, Gigel vrea sa vada fizic casa facuta :D
Am apucat sa le spun ca e un duplex si practic i-am dat motive s-o dea in balarii. Am discutat acum cu cineva de la o firma de gaze care mi-a confirmat ca-mi trebuie de la ei strict bransamentul pana la poarta si ca restul il pot face cu oricine, doar ca nu poate cica sa-mi faca el intai reteaua interioara, ca n-are voie. Si ca distribuitorul n-are dreptul sa-mi impuna toata lucrarea/proiectul.

#1169
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Parerea mea este sa pui oficial doua contoare. Orice grad de rudiene ar fi intre tine si vecin, nu merge la infinit cu impartitul banilor. Tu va trebui sa platesti factura intreaga si dupaia sa te rogi de vecin sa-ti dea partea lui. Iar daca ambele duplexuri sint ale toatle si un spatiu este inchiriat, nu o sa mai poti vinde niciodata una dintre case. Io stiu ca sint bani multi de bagat in gaz, insa va trebui sa te gindesti si la viitor.

#1170
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Total de acord cu tine si intr-o situatie mai normala, asa as proceda. Doar ca-n cazul asta diferenta e de cel putin 10,000 de lei. E vorba de cineva in care am incredere totala cu banii, plus ca Enel-ul va fi pe numele meu, gazele pe numele "vecinului" de duplex si ne putem regla la fiecare 6 luni sa zic. Putem oricand adauga in timp un al doilea bransament ma gandesc si momentan ne vom descurca cu un contor "privat", sa ne reglam noi intre noi.
Firma asta tarifeaza oficial cu 140 de lei/m coloana de utilizare (in timp ce altii, gen firme din Bucuresti, cer 60 de lei/m), deci la un 70-80m (si daca iau in calcul toate ocolisurile, ramificatiile, etc, sarim de 100), ar veni 98-112 milioane o singura coloana, nici nu-mi mai bat capul daca sunt cu sau fara TVA.
Problema e sa-i conving p-astia sa-mi faca doar bransamentul pana la poarta si-atat, fara sa-mi bage bete-n roate in vreun fel. Momentan nu vor nici sa-mi accepte cererea de bransament, de frica c-o sa apara dosarul restant la ei si c-ar putea fi cumva obligati sa-si asume vreo responsabilitate sau ceva. Plus ca ma gandesc ca isi fac planul sa ma prinda la inghesuiala, cu promisiunea ca-n doua luni se rezolva si cand mi-e lumea mai draga sa-mi zica care-i suma si sa nu-mi prea mai dea de ales.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate