Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

Instalatii Gaze

- - - - -
  • Please log in to reply
1481 replies to this topic

#1171
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
Unde e localitatea? ca la mine fix din motivul de monopol pana in casa nu am tras gaz. La mine pt 20m de instalatie interioara cu bransament la 3m de gard au cerut 6000-7000 de lei acum 8 ani

#1172
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Dar daca ma duc eu la Enel de exemplu si procedez cum am procedat la curent si depun la Enel o cerere sa devin clientul lor la gaze si Enel se duce la distribuitor si le cere o solutie de bransament?
Nu sunt astia obligati sa le dea un raspuns?
Ca eu daca ma duc iar la ei, de data asta cu gura mare ca ba imi acceptati cererea de bransament si-mi faceti un singur bransament si vreau doar bransamentul de la voi, coloana de utilizare ma priveste, ii provoc si clar nu ma mai inteleg cu ei dupa.

#1173
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
In principiu firmele de distributie si furnnizorii sunt separati. Furnizorul iti da gaze daca ai pe unde sa le duci in casa, dar teava de gaz tine de distribuitor. Eu unul nu cred ca enelul te va ajuta in nici un fel. Trebuie sa faci cumva sa depui cererea si sa ai un raspuns oficial de la ei. Vorbele sunt vorbe, insa pe hartie nu isi permit sa scrie orice. Ei poate vor sa te imbrobodeasca sa bati palma cu ei fara sa ai vreun act clar, ei fac lucrarea, isi iau banii, si dupa aia te trezesti ca de fapt iti pun contorul la strada. Daca terenul pe care e casa si fasia de acces este un tot unitar si nu mai multe loturi, eu nu cred ca au cum sa te forteze sa pui contorul in curte.

#1174
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Pai si la curent de ce a mers asa? La Enel m-am dus, nu la e-distributie si Enel a obtinut ATR-ul pt mine. Ma gandesc ca legislatia nu difera intre curent si gaze. Sper sa ajung azi la un Enel. La ANRE tot ajung 😈

Edited by Tuliman, 17 May 2018 - 07:17.


#1175
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Posibil ca anumite firme sa fie la comun si distributie si furnizare. La noi langa bucuresti sunt oficial separate, una e distrigazul si alta e gdf-suez/engie desi sunt in aceeasi curte. Ti-as fi sugerat si eu de ANRE, insa eu unul nu am primit un raspuns satisfacator de la ei, dar ma gandesc ca tu chiar nu prea ai de ales. Dar, asa cum sugera cineva mai in spate, de ce nu pui pompa de cladura? Bagi incalzire in pardoseala legata direct la pompa de cladura si mergi cu un cop de minim 3 tot timpul si ii lasi pe astia cu gazele cu buza umflata.

#1176
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
I-as lasa eu, dar din ultima discutie avuta acum cateva luni cu cineva care se ocupa cu vandut/montat pompe de caldura, retin ca sarea de 10,000 de euro costul si...

#1177
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Da, numai ca pretul pe care il ai de la firma de acolo nu iese deaprte. Nu uita ca mai trebuie si instalatie interioara, senzori, electrovane si tot tacamul si in plus centrala in sine. Si dupa vin costurile de utilizare cu verificari/revizii la centrala si instalatia de gaze la cate 2 ani.

#1178
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Tocmai ce-am iesit de la ANRE/Absurdistan 😂 zici ca era concurs de ridicat din umeri. Doamna de la relatii cu publicul mi-a zis cu subiect si predicat ca nu stie ce sa-mi spuna, care e legislatia, care sunt obligatiile distribuitorului, care sunt caile legale.... singura concluzie a fost sa le trimit o sesizare in scris, la care vor incerca sa nu raspunda laconic. N-am nici aia 100 de mil, adica minimul la care pot spera sa-mi traga astia gaze, dar 10,000 de euro pt o pompa care sa duca un duplex?

#1179
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009
Vă salut !

Am nevoie de sfatul vostru intr-o problema si anume.
Suntem 10 familii din 12 ce vor gaze pe o strada privata, repet PRIVATĂ din Pantelimon Ilfov.
Cei ce detin monopolul gazelor in zonă, ca deh, in țara asta de " k " așa se-ntampla nu au răspuns cererilor pentru gaxe depuse cu taxele plătite, din septembrie anul trecut. In plus, n-am primit nici o soluție tehnică, proiect , ofertă oficială, ceva ... am revenit in data de 2 Mai cu o altă cerere in care le-am cerut documentele prevăzute in ord.32/2017 si au început cu figurile, amenințările etc. ( poveștile clasice ).
Intrebare, ne pot obliga să tragem cu ei pe strada noastră, privată ( fiecare are cedata cotă de drum, drum perpendicular pe conducta lor din DN ) ?!! Ca ei asta susțin ( verbal cel puțin ), ca suntem obligați să facem toată lucrarea cu ei, inclusiv până în casă, la pachet ... despre preturi, nici nu mai vb. Fiecare trebuie să dea 1000 euro pentru coloana, la care se mai adaugă 1000 Euro până în casă ( in cazul meu 8ml ) .
Exagerat in opinia mea si mă gândesc serios să trec pe pompa de căldură!

#1180
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
Legal nu prea au cum sa va oblige, dar tot legal ei nu va branseaza pana nu va verifica traseul iar acolo va pot taxa cu suma specificata in lista de preturi cel putin eu asa am patit si am renuntat la presfantul gaz.
Tara lu' papura voda de kk unde exista monopol la greu ca au de cotizat la partid

#1181
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009
Traseul este/va fi prestat de către o firmă acreditata ANRE si este obligată prin contract să presteze " traseul " legal, obținând toate aprobările/avizele solicitate, legal . Deci, mă gândesc că totul o să fie foarte clar de la bun început. Nu cei ce detin monopol, trebuie să dea solutia tehnică, proiectul etc. conform Ord. 32/2017 ?!!

#1182
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Stai un pic, in pantelimon nu tineti de distrigaz? Cine va obliga sa face ce? Depuneti cerere la distrigaz, obtineti solutia (probabil extindere de conducta pe drumul privat cu conventie civila semnata la notariat de TOTI proprietarii drumului inregistrata in carta funciara a drumului). Dupa aia platiti banii la distrigaz, iar ei dau lucrarea unei firme pentru executie. Rezultatul trebuie sa fie teava de gaz trasa pe drumul privat si bransament la fiecare casa. De aici vorbesti cu orice firma autorizata pentru instalatia interioara. Conducta pe drumul privat poate sa fie 1000 de euro de casa. Instalatia interioara de utilizare sub 10m nu ar trebui sa sara de 1500 lei.

#1183
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009
Cerere am/avem din septembrie 2017 si până acum nu am primit nici un răspuns, înțelegi ?!!
2. - Premier Energy se cheamă dustribuitorul de gaz , zonal.
3.- extinderea lor este făcută la DN . Noi avem drumul PRIVAT , perpendicular pe DN.
4.- spune-mi te rog unde scrie in lege ca trebuie să dam banii către PremierEnergy ?!! Unde scrie in lege că trebuie să acceptăm o ofertă impusă de ei di nu negociată cu ei si/sau altă firmă autorizată ANRE ?!!

#1184
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Daca ai depus cererea, exista un termen maxim legal de raspuns. Daca nu au raspuns in timpul dat nu stiu exact cum poti face, probabil trebuie sa te adresezi ANRE-ului, dar astia cine stie cat dureaza pana raspund. Sau poate protectia consumatorului.
Teava, chiar daca o platesti tu, la urma va fi a celor de la distributie, deci tu platesti pentru extinderea retelei lor. Daca accepti asta atunci e limpede ca vor sa aiba reteaua facuta intr-un anumit fel, deci nu vor accepta sa tragi tu teava cu o firma arbitrara ci vor face ei lucrarea, daca au resurse, sau o vor subcontracta. Nu stiu unde scrie lucrurile astea, insa pot sa iti spun ca la capitolul "negociere" nici la distrigaz nu e mai bine. Efectiv nu ai cu cine sa discuti. Raspunsul e sec, daca vrei gaze, accepti conditiile impuse de noi, daca nu e obligatoriu sa ai gaze in casa. Lucrul pe care trebuie sa il realizati este ca instalatia interioara sa o faceti fiecare cu ce firma vrea (poate daca tot mergeti la comun e bine sa luati o firma cu totii si sa negociati un pret mai bun decta daca isi face fiecare separat cu alta firma). Numai ca exista si "riscuri" daca nu faceti cu firma de distributie, adica sa va amane la nesfarsit cu actele/contorul etc. Asa ca in anumite cazuri poate e mai bine sa faci si interior cu firma de distributie si stii ca ai scapat de belele, timpul de executie va fi probabil mai scurt, etc.

#1185
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009
Deocamdată am trimis sezizare catre ANRE si aștept răspunsul .

#1186
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009
O întrebare, trebuie acordul tuturor vecinilor la încheierea contractului, pentru trecerea coloanei pe strada, privată fiind ?!! Mai exact firma ce deține " monopol zonal " , poate presta lucrarea, DOAR cu acceptul celui ce detine porțiunea de stradă/drum , sau mă-nsel ?!!

#1187
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Drumul privat e tot la comun intre toti proprietarii si nu are sens notiunea de 'portiunea lui X". Pentru extindere de retea pe dum privat trebuie semnata o conventie civila intre toti proprietarii drumului si firma de gaze pentru ca firma de gaze sa poata intra pe drum sa efectueze lucrari ori de cate ori e nevoie. Aceste drepturi acordate firmei de gaze se inscriu in cartea funciara a drumului asa ca oricine va cumpara un teren in acea zona cu o cota parte din drum va cumpara acea parte din drum cu sarcinile inscrise deja in cartea funciara.

#1188
linc73

linc73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 05.03.2009
Am înțeles că a intrat de foarte curând ( câteva zile ) in vigoare un nou ordin ANRE ce ne avantajează  ?!! Nr. 89/2018 ?!! Aveți idee ?!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate