Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Situatie in trafic

- - - - -
  • Please log in to reply
277 replies to this topic

#55
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postcephalophodes, on 25 noiembrie 2013 - 15:19, said:

nu stiu daca e de vina masina verde......sunt mai multi factori...nu stau acum sqa scriu...cand scrii e una, si cand explici verbal e alta..

uite ce scrie la lege..

tu imi tot arati ce am spus si eu ca banda si marcajele te pot obliga sa urmezi o anumita directie. dar eu tot subliniez altceva: simpla semnalizare nu te obliga sa si faci asta. celalalt nu trebuie sa se bazeze pe semnale! singurul vinovat e cel care nu acorda prioritatea.

Edited by xtremdriving, 25 November 2013 - 15:22.


#56
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JjnJR36m1OE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#57
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
ma intreb ce vrei sa demonstrezi cu acest video...:) combati ce spun eu, sau doar asa, de dragul discutiei l-ai pus?

#58
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

View Postxtremdriving, on 25 noiembrie 2013 - 15:22, said:

tu imi tot arati ce am spus si eu ca banda si marcajele te pot obliga sa urmezi o anumita directie. dar eu tot subliniez altceva: simpla semnalizare nu te obliga sa si faci asta. celalalt nu trebuie sa se bazeze pe semnale! singurul vinovat e cel care nu acorda prioritatea.


bai....cand intri intr-o intersectie urmezi directia semnalului luminos....daca ai dat semnal urmezi acea directie...daca nu ai dat semnal mergi inainte.....e simplu...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V0QKhOUwmyQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

uite ce zice omul asta.....esti in spatiul intre drumuri, esti in intersectie.....daca deja ai dat semnal si esti in intersectie..nu exista razgandire ca blochezi traficul..

#59
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postcephalophodes, on 25 noiembrie 2013 - 15:33, said:

bai....cand intri intr-o intersectie urmezi directia semnalului luminos....daca ai dat semnal urmezi acea directie...daca nu ai dat semnal mergi inainte.....e simplu...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V0QKhOUwmyQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

uite ce zice omul asta.....esti in spatiul intre drumuri, esti in intersectie.....daca deja ai dat semnal si esti in intersectie..nu exista razgandire ca blochezi traficul..

lolllllllll.... te OBLIGA VREO LEGE? ti-a spus si dna de mai inainte ca i s-a intamplat si ei sa se razgandeasca. si cred ca tuturor de aici. daca razgandirea e urmata de accident, vinovat e cel care nu a acordat prioritate.
am pus un desen. ia-l ca baza de discutie si combate-l.
http://forum.softped...6#entry14172425

Edited by xtremdriving, 25 November 2013 - 15:37.


#60
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
zi-mi si mie care-i scopul semnalizarii??

Art.31. - Participantii la trafic trebuie sa respecte regulile de circulatie, semnalele, indicatiile si dispozitiile politistului rutier, precum si semnificatia diferitelor tipuri de mijloace de semnalizare rutiera, în urmatoarea ordine de prioritate:
a) semnalele, indicatiile si dispozitiile politistului rutier;
B) semnalele speciale de avertizare, luminoase sau sonore ale autovehiculelor, prevazute la art.32 alin.(2) lit.a) si B);
c) semnalizarea temporara care modifica regimul normal de desfasurare a circulatiei;
d) semnalele luminoase sau sonore;
e) indicatoarele;
f) marcajele;
g) regulile de circulatie.

#61
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postcephalophodes, on 25 noiembrie 2013 - 15:38, said:

zi-mi si mie care-i scopul semnalizarii??
sa arati intentia pe care o ai. DAR, repet a mia oara, o poti face din greseala, te poti razgandi. celalalt e obligat sa iti dea prioritate, orice ai face! el trebuie sa se asigure si sa fie absolut convins ca tu faci ceea ce arati.
astea sunt discutii basics, basics, nu dupa 10 ani de condus

Edited by xtremdriving, 25 November 2013 - 15:40.


#62
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
@cephalophodes situatia mea a fost ca in schema ta cu verde. Eu stiam ca nu se mai face ocolirea centrului imaginar ca in schema ta rosie.


173. Schimbarea direcției de mers spre stânga, într-o intersecție neprevăzută cu marcaje de ghidare, se face:
A. prin ocolirea centrului imaginar al intersecției;
B. prin stânga centrului imaginar al intersecției, fără a intersecta traiectoria celor care se deplasează din sens opus și care virează la stânga;
C. la libera înțelegere cu cei care se deplasează din sens opus.



View Postxtremdriving, on 25 noiembrie 2013 - 15:35, said:

lolllllllll.... te OBLIGA VREO LEGE? ti-a spus si dna de mai inainte ca i s-a intamplat si ei sa se razgandeasca. si cred ca tuturor de aici. daca razgandirea e urmata de accident, vinovat e cel care nu a acordat prioritate.

Da, am spus ca m-am razgandit, dar daca era prea tarziu am mers pe unde am semnalizat, nu i-am incurcat pe ceilalti - eventual sa provoc un accident si altul sa fie vinovat ca m-a crezut pe mine!

Si uite cum discutiile pe forum te fac sa revezi legislatia!Posted Image Posted Image

#63
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
si uite si obligativitatea draga domnule..


Art. 54
1. Conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers, de iesire dintr-un rand de vehicule stationate sau de intrare intr-un asemenea rand, de trecere pe o alta banda de circulatie sau de virare spre dreapta ori spre stanga sau care urmeaza sa efectueze o intoarcere ori sa mearga cu spatele este obligat sa semnalizeze din timp si sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna in pericol siguranta celorlalti participanti la trafic.
2. Semnalizarea schimbarii directiei de mers trebuie sa fie mentinuta pe intreaga durata a manevrei.

nu ajungi in intersectie si "te razgandesti" ca d-aia e bal;amuc peste tot.....

#64
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostT Irina, on 25 noiembrie 2013 - 15:43, said:

@cephalophodes situatia mea a fost ca in schema ta cu verde. Eu stiam ca nu se mai face ocolirea centrului imaginar ca in schema ta rosie.


173. Schimbarea direcţiei de mers spre stânga, într-o intersecţie neprevăzută cu marcaje de ghidare, se face:
A. prin ocolirea centrului imaginar al intersecţiei;
B. prin stânga centrului imaginar al intersecţiei, fără a intersecta traiectoria celor care se deplasează din sens opus şi care virează la stânga;
C. la libera înţelegere cu cei care se deplasează din sens opus.





Da, am spus ca m-am razgandit, dar daca era prea tarziu am mers pe unde am semnalizat, nu i-am incurcat pe ceilalti - eventual sa provoc un accident si altul sa fie vinovat ca m-a crezut pe mine!

Si uite cum discutiile pe forum te fac sa revezi legislatia!Posted Image Posted Image

eu am inteles ca tu ai urmat firul semnalizarii. dar daca altul chiar se razgandeste si nu il urmeaza, tu, cel care trebuie sa acorzi prioritate esti vinovat. deci, inainte de a intra, te uiti la cel care vine ( adca e ziua). daca e noapte judeci dupa viteza ( primul rand. daca are 50-60 si e la 25 m de intersectie, sansele sunt mari sa nu urmeze semnalizarea), plasamentul masinii si trasa ( se simte daca o pregateste pt viraj sau nu). si atunci, stai pana esti sigur ca vireaza.

View Postcephalophodes, on 25 noiembrie 2013 - 15:47, said:

si uite si obligativitatea draga domnule..


Art. 54
1. Conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers, de iesire dintr-un rand de vehicule stationate sau de intrare intr-un asemenea rand, de trecere pe o alta banda de circulatie sau de virare spre dreapta ori spre stanga sau care urmeaza sa efectueze o intoarcere ori sa mearga cu spatele este obligat sa semnalizeze din timp si sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna in pericol siguranta celorlalti participanti la trafic.
2. Semnalizarea schimbarii directiei de mers trebuie sa fie mentinuta pe intreaga durata a manevrei.

nu ajungi in intersectie si "te razgandesti" ca d-aia e bal;amuc peste tot.....

nu vreau sa zic nimic de logica lipsa din acest post. niciunul din articolele alea nu te obliga sa faci ce semnalizezi...

iar iau desenul meu ca model. daca in acea intersectie ala se razgandeste ( sau nu sarise singur semnalul) si merge inainte, tu esti vinovat. nu va mai luati numai dupa semnale.

Edited by xtremdriving, 25 November 2013 - 15:51.


#65
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View Postxtremdriving, on 25 noiembrie 2013 - 15:40, said:

sa arati intentia pe care o ai. DAR, repet a mia oara, o poti face din greseala, te poti razgandi. celalalt e obligat sa iti dea prioritate, orice ai face! el trebuie sa se asigure si sa fie absolut convins ca tu faci ceea ce arati.
astea sunt discutii basics, basics, nu dupa 10 ani de condus

Si uite cum vinovatiii "morali" pentru accidente nu sunt intotdeauna aceeasi cu vinovatii "legali". De fapt va contraziceti degeaba - @xtremdriving are dreptate dpdv legal (si eu am scris de la inceput ca as fi picat vinovata),  @@cephalophodes are dreptate dpdv moral - ca asa e normal de fapt sa te comporti in trafic, nu sa-i pacalesti pe ceilalti si apoi sa razi - na, ti-ai luat-o!
Of topic - in dreptul penal este sanctionat si autorul "moral" al crimei, chiar daca nu a pus mana pe cutit!

#66
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
daca esti obligat sa semnalizezi schimbarea directiei de mers (si tu o faci)....te duci p-acolo unde semnalizezi...altfel nu semnalizezi si mergi inainte cum a facut "aia"....

intersectia este una si pe drumul principal e alta.......nu ma apuc in intersectie sa dau inapoi ca...m-0am razgandit...vreau s-o iau in partea cealalta..

Edited by cephalophodes, 25 November 2013 - 15:51.


#67
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
E cam aceeasi chestie (numai ca asta e intentionata) - cu situatia in care se baga unul in fata ta si franeaza. Ca sa il lovesti in spate. Legat tu esti vinovat ca l-ai lovit. Poti dovedi ca s-a bagat cu intentie?

Edited by T Irina, 25 November 2013 - 15:54.


#68
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postcephalophodes, on 25 noiembrie 2013 - 15:49, said:

daca esti obligat sa semnalizezi schimbarea directiei de mers (si tu o faci)....te duci p-acolo unde semnalizezi...altfel nu semnalizezi si mergi inainte cum a facut "aia"....

intersectia este una si pe drumul principal e alta.......nu ma apuc in intersectie sa dau inapoi ca...m-0am razgandit...vreau s-o iau in partea cealalta..
bre! semnalizez, dupa care ma razgandesc si o iau inainte. deci nu am nevoie de niciun semnal ca e strada dreapta. intelegi ca tu esti vinovat daca nu imi cedezi trecerea???

da, moral e altceva. moral e si cand unul iti taie fata, il eviti si lovesti altul si vinovatul scapa.

View PostT Irina, on 25 noiembrie 2013 - 15:53, said:

E cam aceeasi chestie (numai ca asta e intentionata) - cu situatia in care se baga unul in fata ta si franeaza. Ca sa il lovesti in spate. Legat tu esti vinovat ca l-ai lovit. Poti dovedi ca s-a bagat cu intentie?

nu poti.


CA SA FIE CLAR, TOT CE VREAU SA VA SPUN E CA NU TREBUIE SA VA BAZATI PE SEMNALIZATORUL CELUILALT!!

acum nu am la semnatura ce aveam ptca vand voucherul asta, dar semnatura era TRAFICUL NU E RETEA DE SOCIALIZARE. IN TRAFIC TREBUIE SA II PRIVESTI PE CEILALTI / SUSPECTEZI CA FIIND POSIBILI CEI MAI MARI INAMICI AI TAI daca vrei sa ajungi in siguranta acasa!

trebuie sa fii ignorant ( sorry) sa te bazezi numai pe semnalul celuilalt.

e posibil sa nu va placa stilul de discutie, dar daca veti baga la cap, poate intr-o zi o sa dati un mesaj de multumire... ca ati ajuns cu bine acasa.

Edited by xtremdriving, 25 November 2013 - 15:57.


#69
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
practic tu semnalizezi schimbarea de mers......evident ca toti conducatorii anticipeaza pe unde vrei s-o iei datorita semnalului...dar daca semnalizezi stanga si faci dreapta......cine-i vinovat in caz de accident??

#70
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View Postxtremdriving, on 25 noiembrie 2013 - 15:53, said:

bre! semnalizez, dupa care ma razgandesc si o iau inainte. deci nu am nevoie de niciun semnal ca e strada dreapta. intelegi ca tu esti vinovat daca nu imi cedezi trecerea???

"A mea" avea inca semnal stanga si dupa ce trecuse de mijlocul intersectiei pe directia inainte!

In rest, lectia invatata, nu te increde in nimeni, nu se stie de unde sare... iepuroiul!

#71
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postcephalophodes, on 25 noiembrie 2013 - 15:54, said:

practic tu semnalizezi schimbarea de mers......evident ca toti conducatorii anticipeaza pe unde vrei s-o iei datorita semnalului...dar daca semnalizezi stanga si faci dreapta......cine-i vinovat in caz de accident??

depinde cine pe cine loveste. ATATA TIMP CAT ESTI PE DRUMUL CU PRIORITATE ( nu schimbi banda, ca nah, ar trebui sa acorzi prioritate) e vinovat celalalt. oricat te-ai chiuni sa scapi de ce ai promis cu semnatura aia...nu ai cum. :) astept.

#72
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,767
  • Înscris: 30.01.2006

View Postxtremdriving, on 25 noiembrie 2013 - 09:24, said:

nu e adevarat. omul poate fi cu atentia in alta parte, atinge din greseala semnalul etc. pe tine nu te intereseaza asta. tu trebuie sa fii sigur ca acorzi prioritate.

eu citeam cartile de legislatie la 8 ani. ma mir ca in ziua de astazi nu mai exista ...in cartile alea facute cu cap se discutau clar astfel de situatii. in ziua de azi nu te mai invata nimic. numai banul conteaza cat fac scoala apoi D-zeu cu mila.

Omu nu are voie sa fie atent in alta parte, ce-ar fi sa stau si eu la volan si sa-i dau in cap, sau sa dau o ..... la o gagica? pai ce pana mea, lasa ca se uita alti, si eu semnalizez in toate irectiile, stau cu frana si acceleratia la podea, ca doar sunt in culmea.... culmilor, nu? ce pana mea.

La politie ala care da prioritate iese de vina, clar, desi daca ai un filmulet e posibilsa scapi, dar daca poti demonstra cumva, martori, camera de bord, etc, etc. La judecatorie iesi nevinovat. Tu trebuiesa acorzi prioritate celor cu care te intersectezi, nu avioanelor sau vapoarelor. Cand semnalizezi ca faci dreapta, sau stanga inseamna ca faci dreapta sau stanga, nimic mai mult, ai iesit din schema mea, bine, eu sunt mai atent, dar zic in general. Nu ai cum sa dai prioritate unuia care intra pe straduta dupa care iesi tu. punct.

View PostT Irina, on 25 noiembrie 2013 - 10:10, said:

Uite, cand iesi din Iasi spre Targu Frumos este o portiune (mare) de drum cu o banda pe sens si un acostament (nu prea lat). Noi mereu avem probleme cand mergem pe acolo. Daca ai viteza regulamentara (+ cei 10 km/h limita sa nu te ia radarul), toti cei din spate vor sa treca de tine - dar nu depasind, pe unde au discontinuu, ci fortandu-te pe tine sa te feresti pe acostament, de unde poti ajunge in sant la 90 km/h. Si nu vin 1-2 cu claxoane si faruri.... vin 10-20! Acum chiar la iesire din oras au separat sensurile (au fost multe accidente), dar mai incolo a ramas la fel. Daca tii de dreptul tau - la urma urmei e dreptul tau sa mergi pe singura banda, mai ales daca ai viteza la limita superioara admisa - macar 3 iti intra in fata cu frana!
Daca conduc eu, prefer sa merg mai incet ca sa ma dau din fata "bizonilor" la nevoie... daca conduce sotul, el nu se misca de pe banda lui sub nici o forma... si de aici claxoane si injuraturi de mai ia groaza!
Ai putea si tu sa te dai mai in dreapta daca nu te pui in pericol, ca nu capa nimeni. Ma rog, fiecare cu ideile lui,.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate