Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Energia din punctul zero

- - - - -
  • Please log in to reply
644 replies to this topic

#73
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postf300, on 20 decembrie 2013 - 08:05, said:

... Nota: patentele sint oricum publice...
este public REGISTRUL patentelor! .... nu patentul in sine! ... destul de mare diferenta!

#74
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Post9victor, on 20 decembrie 2013 - 09:08, said:

este public REGISTRUL patentelor! .... nu patentul in sine! ... destul de mare diferenta!
Nu inteleg diferenta dar poate nu m-am exprimat eu complet: toata informatia din patent trebuie sa fie disponibila pentru toata lumea, altminteri nu ai cum sa il respecti si sa iti dai seama ca produci sau importi scule care il incalca.

In cazul de fata e f simplu pentru ca google chiar a luat toata informatia de la USPTO dar si inainte de existenta internetului (si in tari in care orice implica plimbare de hirtii chiar daca au internet excelent, exemplu Romania) puteai/poti sa consulti in moduri mai mult sau mai putin complicate patentele.

#75
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dã sfaturi numai celor ce știu sa le primeascã”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Aici discutăm de energia din punctul „0” care există și este recunoscută de marii savanți și fizicieni din lume,nu de banalități și ce crede unul sau altul despre anumite persoane mai mult sau mai puțin naive și școlite.Eu cred că dacă pe un individ cu scaun la cap nu-l interesează acest subiect,așa cum nu mă interesează pe mine multe topicuri cu banalități plictisitoare și din păcate repetabile la infinit,nu intru bă nene să tulbur apele,să provoc zânzanie,fără absolut nici o legătură cu subiectul dezbătut pe acea discuție !!!,iar pe acest topic scriu doar naivii,proștii și analfabeții care nu au citit și nu știu ce spun principiile termodinamice ale fizicii (oare?).Eu nu pot să-mi dau seama de ce naiba vă mai răciți gura de pomană,să-mi explicați mie și altora că free energy nu există ???.Sunt convins sută la sută că există,iar unii din sceptici și d”alde Gică Contra de care putem importa lumii întregi,vor avea mari surprize în viitorul apropiat să constate că s-au făcut de rahat,iar principiile termodinamice vor fi completate cu câteva variabile,care n-au putut fi demonstrate la timpul respectiv,și aceste sisteme free energy vor apărea ca ciupercile după ploaie.Posted Image

Edited by Viorelsolar, 20 December 2013 - 09:32.


#76
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

View PostViorelsolar, on 20 decembrie 2013 - 09:30, said:

Aici discutăm de energia din punctul „0” care există și este recunoscută de marii savanți și fizicieni din lume
......................................
Sunt convins sută la sută că există,iar unii din sceptici și d”alde Gică Contra de care putem importa lumii întregi,vor avea mari surprize în viitorul apropiat să constate că s-au făcut de rahat,iar principiile termodinamice vor fi completate cu câteva variabile,care n-au putut fi demonstrate la timpul respectiv,și aceste sisteme free energy vor apărea ca ciupercile după ploaie.Posted Image


Ptiuu, si care sunt savantii aia care au descoperit energia free ?
Valy care n-a fost in stare sa-si puna toti dintii in gura sau alde nea caisa aia de 70 de ani care n-au ce face pe-acasa asa ca merg la fiare vechi, iau de-acolo un carucior si-un motor de Mobra apoi le "pupa" unul cu celalalt si cica au inventat masina care consuma "doar" x litri de combustibil la suta de km ?!!!
Aia sunt savantii ?

De ce sunteti asa de sigur ?
Ati incercat macar o singura data sa replicati monumentele de prostie "inventate" de toti "savantii" astia ?

Din ultima dvs formulare am impresia ca va considerati un fel de prooroc, ruda cu Avraam si Samuel...
Daca va intreb daca exista Mos Craciun pun pariu ca-mi veti raspunde afirmativ.
Pacat ca aveti o varsta si debitati numai prostii...

Apropo de monumente de prostie, ati mai pus in practica ideea aia de-a aprinde un led apoi a pune in fata lui o celula fotovoltaica (cu un amarat de randament de 15%, numai cand spunem acest lucru trebuie sa ne dam seama ca n-are cum sa mearga) in scopul de-a obtine mai multa energie decat consuma led-ul ?
Sau ati inteles pana la urma ca intensitatea luminoasa e una iar energia e cu totul alta ?

Cand vedem asemenea tampenii normal ca facem trimitere la primii ani de fizica, intrucat se pare ca unii n-au dat pe la scoala in acei ani...

View Post9victor, on 20 decembrie 2013 - 09:08, said:

este public REGISTRUL patentelor! .... nu patentul in sine! ... destul de mare diferenta!

Este disponibila ORICE informatie cu privire la un patent, adica si desene, realizate la scara originala si toate explicatiile necesare atat cu privire la componentele, natura si dimensiunile lor cat si cu privire la modul amanuntit de functionare.
Scopul unui patent nu este de-a ascunde ce a facut cineva ci tocmai de-a aduce la cunostinta tuturor ce-a facut cineva iar altii sa nu copieze acel ceva. In caz contrar, daca eu nu stiu cu exactitate ca piesa X are diametrul de atatia centimetri si e confectionata din metalul Y, cum pot sa stiu sa n-o realizez la randul meu si apoi s-o patentez ?!
Evident ca sistemul, fizic vorbind, nu este disponibil in cadrul vreunei institutii, intrucat ar trebui respectiva institutie sa aiba suprafata Rusiei sa poata "parca" toate prostiile debitate de "savanatii" care vin de la cules de capsune si apoi copiaza schitele lui Chas Campbell, propavaduind descoperirea si cultivarea energiei "libere" din natura...

Edited by Protopopeus, 20 December 2013 - 10:32.


#77
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dã sfaturi numai celor ce știu sa le primeascã”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View PostProtopopeus, on 20 decembrie 2013 - 10:27, said:

Ptiuu, si care sunt savantii aia care au descoperit energia free ?
Valy care n-a fost in stare sa-si puna toti dintii in gura sau alde nea caisa aia de 70 de ani care n-au ce face pe-acasa asa ca merg la fiare vechi, iau de-acolo un carucior si-un motor de Mobra apoi le "pupa" unul cu celalalt si cica au inventat masina care consuma "doar" x litri de combustibil la suta de km ?!!!
Aia sunt savantii ?

De ce sunteti asa de sigur ?
Ati incercat macar o singura data sa replicati monumentele de prostie "inventate" de toti "savantii" astia ?

Din ultima dvs formulare am impresia ca va considerati un fel de prooroc, ruda cu Avraam si Samuel...
Daca va intreb daca exista Mos Craciun pun pariu ca-mi veti raspunde afirmativ.
Pacat ca aveti o varsta si debitati numai prostii...

Apropo de monumente de prostie, ati mai pus in practica ideea aia de-a aprinde un led apoi a pune in fata lui o celula fotovoltaica (cu un amarat de randament de 15%, numai cand spunem acest lucru trebuie sa ne dam seama ca n-are cum sa mearga) in scopul de-a obtine mai multa energie decat consuma led-ul ?
Sau ati inteles pana la urma ca intensitatea luminoasa e una iar energia e cu totul alta ?

Cand vedem asemenea tampenii normal ca facem trimitere la primii ani de fizica, intrucat se pare ca unii n-au dat pe la scoala in acei ani...



Este disponibila ORICE informatie cu privire la un patent, adica si desene, realizate la scara originala si toate explicatiile necesare atat cu privire la componentele, natura si dimensiunile lor cat si cu privire la modul amanuntit de functionare.
Scopul unui patent nu este de-a ascunde ce a facut cineva ci tocmai de-a aduce la cunostinta tuturor ce-a facut cineva iar altii sa nu copieze acel ceva. In caz contrar, daca eu nu stiu cu exactitate ca piesa X are diametrul de atatia centimetri si e confectionata din metalul Y, cum pot sa stiu sa n-o realizez la randul meu si apoi s-o patentez ?!
Evident ca sistemul, fizic vorbind, nu este disponibil in cadrul vreunei institutii, intrucat ar trebui respectiva institutie sa aiba suprafata Rusiei sa poata "parca" toate prostiile debitate de "savanatii" care vin de la cules de capsune si apoi copiaza schitele lui Chas Campbell, propavaduind descoperirea si cultivarea energiei "libere" din natura...

Băi băiete lasă-mă cu divagațiile tale fără nici o legătură cu subiectul !,nu pot să-ți citesc porcăriile până la capăt,iar despre acea experiență cu led-ul în fața unei celule,încă nu l-am experimentat,dar te voi ține la curent când voi avea la dispoziție celule monocristaline grad A pe care deja le-am comandat tocmai pentru a experimenta această idee simplă,pentru că încercare moarte n”are și nu mă iau eu după tine sau alții clonați ca și tine,care vă credeți profesori în toate domeniile deși unii habar n-aveți pe ce lume trăiți și vă permiteți să jigniți persoane că n-au dinți în gură,bla,bla,bla !!!,sau dați sfaturi în stânga și-n dreapta.Posted Image

#78
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Nu ne credem profesori, ci doar avem capul pe umeri astfel ca realizam unde este granita penibilului si ne ghidam dupa adevaratele reguli ce guverneaza aceasta lume nu dupa niste utopii pe care le sustineti dvs cu atata incrancenare desi n-ati incercat inca sa realizati sau sa observati pe viu nici una dintre aceste prostii...

Care-i problema cu celula monocristalina ?
Are randamentul cu 5 - 10% mai mare ?
Tot dracu' ala e, adica nici 25% din energia consumata n-o sa iasa inapoi.
Pacat ca e foarte greu de inteles o logica simpla...

Asta inseamna ca inca habar n-aveti care-i diferenta intre nenorocitii aia de lumeni si wati si-i acuzati pe altii ca vorbesc prostii...

Edited by Protopopeus, 20 December 2013 - 11:58.


#79
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012
hai ca ati "pocit" subiectul ... aici se vorbeste mai mult de orgolii
decat de "energia din punctul 0" ... omeneste ar fi sa ne respectam,
atat cat ne-au invatat mamele noastre ... sunt pe aici unii care "vorbesc
discutii" ... fara sa aiba ceva constructiv in ce spun ... ca sa nu mai vorbim de
argumente! ...
intrebare: stiati ca au disparut "oamenii culti" ? ... odata cu aparitia lui "google"
nu ne batem capul sa memoram, deoarece suntem la un "buton distanta" de
informatia dorita... deasemenea volumul cunostintelor a devenit asa de mare
incat oamenilor culti le-au luat locul cei "cultivati" ... asta insemna sa reduci
"ramurile" cunoasterii la ceva anume...de exemplu: FIZICA ! ... destul de greu
sa ajungi sa-ti dovedesti cunostintele printr-un DOCTORAT, in ziua de astazi!
... si mai greu sa "fii de oameni iubitor", ca pe urma sa IMPARTASESTI aceste cunostinte!
... vai de noi!
Victor

Edited by 9victor, 20 December 2013 - 13:13.


#80
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostViorelsolar, on 20 decembrie 2013 - 09:30, said:

Sunt convins sutã la sutã cã existã,iar unii din sceptici și d”alde Gicã Contra de care putem importa lumii întregi,vor avea mari surprize în viitorul apropiat sã constate cã s-au fãcut de rahat,iar principiile termodinamice vor fi completate cu câteva variabile,care n-au putut fi demonstrate la timpul respectiv,și aceste sisteme free energy vor apãrea ca ciupercile dupã ploaie.Posted Image
Din pacate pentru tine universul merge dupa capul lui nu' dupa convingerile tale.

#81
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

View Post9victor, on 20 decembrie 2013 - 12:59, said:

hai ca ati "pocit" subiectul ... aici se vorbeste mai mult de orgolii
decat de "energia din punctul 0"
......................................


Pai ce anume sa discutam despre energia din punctul 0 Victor ?

Din pacate subiectul a fost de la inceput sortit off-topicului intrucat nu poti discuta despre ceva ce nu exista.

Daca ar fi posibil si macar unul singur dintre toate aceste sisteme (din sutele sau chiar miile de principii diferite de "functionare" pe care le putem observa "functionand" in exclusivitate pe youtube) care pot crea energie din nimic (adaugandu-se inca un principiu al termodinamicii cu ocazia asta), atunci toti ne-am produce curentul electric in acest mod.
Dar exista macar o singura persoana pe planeta asta care sa se bucure de asa ceva ?
NU !
Daca ar exista, e la mintea cocosului ca ar fi aflat toata planeta in cel mai scurt timp (nu de alta insa marketingul viral e de departe cea mai eficienta forma de promovare).

Nici macar preacinstitul domn Valentin nu-si produce curentul necesar cu ajutorul inventiei sale, asta ca sa vezi paradox...
Nici macar stimabilul domn Ioan Sabau nu a facut-o...
Nu se intreaba nimeni de ce ?

#82
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View PostProtopopeus, on 20 decembrie 2013 - 13:45, said:

Pai ce anume sa discutam despre energia din punctul 0 Victor ?

Din pacate subiectul a fost de la inceput sortit off-topicului intrucat nu poti discuta despre ceva ce nu exista.

Daca ar fi posibil si macar unul singur dintre toate aceste sisteme (din sutele sau chiar miile de principii diferite de "functionare" pe care le putem observa "functionand" in exclusivitate pe youtube) care pot crea energie din nimic (adaugandu-se inca un principiu al termodinamicii cu ocazia asta), atunci toti ne-am produce curentul electric in acest mod.
Dar exista macar o singura persoana pe planeta asta care sa se bucure de asa ceva ?
NU !
Daca ar exista, e la mintea cocosului ca ar fi aflat toata planeta in cel mai scurt timp (nu de alta insa marketingul viral e de departe cea mai eficienta forma de promovare).

Nici macar preacinstitul domn Valentin nu-si produce curentul necesar cu ajutorul inventiei sale, asta ca sa vezi paradox...
Nici macar stimabilul domn Ioan Sabau nu a facut-o...
Nu se intreaba nimeni de ce ?
daca spui ca acest subiect este "mort in fasa"...
cu cel mai "adanc" respect te intreb: ce cauti aici?...lasa naivii sa
discute... in "prostia" lor ... sau ma rog a noastra! ...

Edited by 9victor, 20 December 2013 - 13:52.


#83
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

View Post9victor, on 20 decembrie 2013 - 13:51, said:

daca spui ca acest subiect este "mort in fasa"...
cu cel mai "adanc" respect te intreb: ce cauti aici?...lasa naivii sa
discute... in "prostia" lor ... sau ma rog a noastra! ...


Adica faci si tu parte dintre cei PRO energie din nimic ?!!!!
Hmm !!!

Pai vezi tu, daca aceasta discutie avea loc pe "Poiana lui Iocan" sau alte arii asemanatoare, puteati discuta cat vreti, insa din pacate aceasta arie nu ne permite, in virtutea gandirii logice si rationale ce ne diferentiaza pe noi oamenii de celelalte animale sa-i lasam pe unii si pe altii sa debiteze prostii contrare legilor fundamentale ale lumii, fara sa le atragem atentia cum ca energia asta, bat-o vina, nu poate fi creata din nimic ci doar transformata, lucru pe care l-au stabilit deja "n" cercetatori pe descoperirile carora se scriu toate cartile de fizica, chimie, etc.

Din contra, voi toti cei care doriti sa rescieti din temelii principiile fizicii, de ce nu mergeti frumos sa vedeti cu proprii ochi minunile, si doar dupa ce le veti vedea functionand, abia apoi veniti sa faceti teoria batului de chibrit pe-aici, spunand: Da Dom'le functioneaza, am vazut cu ochii mei !
Cu ocazia asta intrebati-l si pe Sabau de ce a refuzat propunerea Academiei Romane de-a le arata printr-un exemplu practic faptul ca "inventia" lui functioneaza, ocazie cu care a lasat balta orice proiect...

Nu de alta dar ca sa nu mai pierdeti timpul degeaba sa dicutati degeaba aici pe forum si sa va mai ardeti si neuronii cu alde Gica-contra ca noi astia asa, mai conservatori.

Edited by Protopopeus, 20 December 2013 - 14:22.


#84
Tic1

Tic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.03.2005
Eu zic sa revenim la discutia noastra. Cel mai bine e sa respectam convingerile fiecaruia, nu neaparat sa le impunem. Timpul si curiozitatea umana poate le vor rezolva.
Acum on topic !
Am avut o discutie pe tema aceasta cu un venerabil fost profesor, azi la 78 ani, pe tema acestui videoclip..
Raspunsul sau a fost scurt: Merge !!!
Va dati seama ca efectiv am ramas mascaPosted Image Posted Image ....In gind am zis....S-a dilit rau mosu....Posted Image ..
Dupa citeva secunde bune, a continuat....
."Merge atit cit tine acumulatorul.....Adica volanta !
Voi astia mai tineri nu intelegeti usor nazdravania acestui om. Daca te uiti bine acolo sint doua sisteme distincte care merg in paralel
...unul electric si unul mecanic, care sint subunitare. Faptul ca merge mai mult timp e dat de faptul ca volanta acumuleaza o energie considerabila...Motorul de 3 kw nu consuma 3 kw ci numai citeva sute de wati poate deoarece el are deja 3000 rot/min. Acest motor intra in sarcina numai cind e sub aceasta rotatie, Insa in acelasi timp el da un impuls volantei prin sistemul mecanic captiv. Dar niciodata nu va da inapoi mai mult decit a primit. Din volanta intotdeauna se va lua energia pierduta de sistem, deci el e acumulatorul. Ei, acu e clar tinere? De asta jucaria asta merge mai mult timp si da impresia de .....perpetuum" Recunosc ca are ceva logica batrinul........
Apropo de profesor....Era foarte exigent. Dar si cu simtul umorului.....Cind unul din noi scapa cite o "perla" el continua linistit....."Ionescule iar ai dat cu bita-n balta, dar stii ceva si asta foloseste la ceva.....Am vazut cit de mare e balta!"

#85
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View PostProtopopeus, on 20 decembrie 2013 - 14:15, said:

Adica faci si tu parte dintre cei PRO energie din nimic ?!!!!
Hmm !!!

Pai vezi tu, daca aceasta discutie avea loc pe "Poiana lui Iocan" sau alte arii asemanatoare, puteati discuta cat vreti, insa din pacate aceasta arie nu ne permite, in virtutea gandirii logice si rationale ce ne diferentiaza pe noi oamenii de celelalte animale sa-i lasam pe unii si pe altii sa debiteze prostii contrare legilor fundamentale ale lumii, fara sa le atragem atentia cum ca energia asta, bat-o vina, nu poate fi creata din nimic ci doar transformata, lucru pe care l-au stabilit deja "n" cercetatori pe descoperirile carora se scriu toate cartile de fizica, chimie, etc.

Din contra, voi toti cei care doriti sa rescieti din temelii principiile fizicii, de ce nu mergeti frumos sa vedeti cu proprii ochi minunile, si doar dupa ce le veti vedea functionand, abia apoi veniti sa faceti teoria batului de chibrit pe-aici, spunand: Da Dom'le functioneaza, am vazut cu ochii mei !
Cu ocazia asta intrebati-l si pe Sabau de ce a refuzat propunerea Academiei Romane de-a le arata printr-un exemplu practic faptul ca "inventia" lui functioneaza, ocazie cu care a lasat balta orice proiect...

Nu de alta dar ca sa nu mai pierdeti timpul degeaba sa dicutati degeaba aici pe forum si sa va mai ardeti si neuronii cu alde Gica-contra ca noi astia asa, mai conservatori.
nu pot sa nu fiu de acord cu tine!...adevarat tot! ...
hai sa ne intelegem: nu sunt PRO, dar nici CONTRA...am sa-ti
dau exemplul titirezului cu care ne-am jucat cu totii, copii fiind!...
din 999 de copii jucandu-se cu el, 999 se intreaba DE CE? ...ce?
si aici intervine "diversitatea" ...cred ca majoritatea sunt curiosi ...
curiozitatea insemna inteligenta! ...nu naivitate!
Acum am sa fiu rau. ... de ce crezi ca tu existi in aceasta lume? ...
o sa-mi raspunzi ca stii...de unde? ... din simturi: vaz, auz, ...etc!
toate astea merg la creier... daca creierul "te pacaleste" ... pierzi
toate simturile! ... asa ajungem sa credem fiecare in ce-o fi ... unii in dumnezeu!
altii in conspiratii mondiale ... altii in energia din pct 0...
Victor

Edited by 9victor, 20 December 2013 - 14:41.


#86
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Hai ca ai fost elegant si profund cu afirmatiile de mai sus.
Apreciez asta (si sa nu crezi ca-i vreo ironie)...

Ba chiar e perfect la obiect exemplul cu titirezul.
Uite eu am fost curios care-i treaba cu titirezul si am observat (dupa ce deja imi intrasera pe mana mai multe titirezuri) ca cu cat e mai greu cu atat se invarte mai mult si mai ...smooth.
Prin urmare am folosit pe post de titirez mai performant o rotita de la un casetofon (cred), care era prevazuta si cu un ax, astfel ca avea forma unui titirez si putea fi manipulata ca atare. Mai tarziu am aflat ca-i vorba de inertie/energia cinetica inmagazinata...
Insa, pe de alta parte, am mai observat si ca pentru a pune in miscare acest nou titirez, metalic si mult mai greu, este nevoie sa consum o energie initiala mult mai mare. Practic pe primul titirez il roteam foarte lejer cu doua degete, acum ma chinuiam de-a dreptul sa-l invart cu vigoare.
Prin urmare treaba asta cu inertia este inselatoare, intrucat, OK, datorita inertiei, acel volant se va invarti mai mult, asta inseamna nimic altceva ca a inmagazinat o energie cinetica mai mare, insa initial este nevoie si de o energie mai mare pentru a-l pune in miscare (pe volant), de aici si energie cinetica mai mare. Aceasta energie cinetica inmagazinata de volant este nimic altceva decat energia consumata de noi initial, minus pierderile prin frecare.
De asemenea, tot inselatoare este si treaba cu mai greu = mai bine.
Cu cat este mai greu, cu atat forta centrifuga va fi mai mare si se va rasfrange printr-o forta de frecare mai mare.

Edited by Protopopeus, 20 December 2013 - 14:53.


#87
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View PostTic1, on 20 decembrie 2013 - 14:21, said:

Eu zic sa revenim la discutia noastra. Cel mai bine e sa respectam convingerile fiecaruia, nu neaparat sa le impunem. Timpul si curiozitatea umana poate le vor rezolva.
Acum on topic !
Am avut o discutie pe tema aceasta cu un venerabil fost profesor, azi la 78 ani, pe tema acestui videoclip..
Raspunsul sau a fost scurt: Merge !!!
Va dati seama ca efectiv am ramas mascaPosted Image Posted Image ....In gind am zis....S-a dilit rau mosu....Posted Image ..
Dupa citeva secunde bune, a continuat....
."Merge atit cit tine acumulatorul.....Adica volanta !
Voi astia mai tineri nu intelegeti usor nazdravania acestui om. Daca te uiti bine acolo sint doua sisteme distincte care merg in paralel
...unul electric si unul mecanic, care sint subunitare. Faptul ca merge mai mult timp e dat de faptul ca volanta acumuleaza o energie considerabila...Motorul de 3 kw nu consuma 3 kw ci numai citeva sute de wati poate deoarece el are deja 3000 rot/min. Acest motor intra in sarcina numai cind e sub aceasta rotatie, Insa in acelasi timp el da un impuls volantei prin sistemul mecanic captiv. Dar niciodata nu va da inapoi mai mult decit a primit. Din volanta intotdeauna se va lua energia pierduta de sistem, deci el e acumulatorul. Ei, acu e clar tinere? De asta jucaria asta merge mai mult timp si da impresia de .....perpetuum" Recunosc ca are ceva logica batrinul........
Apropo de profesor....Era foarte exigent. Dar si cu simtul umorului.....Cind unul din noi scapa cite o "perla" el continua linistit....."Ionescule iar ai dat cu bita-n balta, dar stii ceva si asta foloseste la ceva.....Am vazut cit de mare e balta!"
cum ai spus ... "cat tine acumulatorul...volanta" ... inseamna "BUSTED" ....
adica "prins cu mata-n sac" ... urmatorul, as zice eu!

Edited by 9victor, 20 December 2013 - 15:08.


#88
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

View Post9victor, on 20 decembrie 2013 - 15:07, said:

cum ai spus ... "cat tine acumulatorul...volanta" ... inseamna "BUSTED" ....
adica "prins cu mata-n sac" ... urmatorul, as zice eu!

Asa este, insa volanta aia nu-si aduce cine stie ce contributie...
Mergand pe datele oferite de Tic1 in pagina 2, cum ca volanta are un diametru de vreo 0,7m si o masa pe la 100kg, ei bine, la o viteza de rotatie de 650rpm, poseda o energie cinetica de rotatie in jurul a 28kJ, asta inseamna ca daca s-ar pune in sarcina un generator de 28kw, ar opri volanta intr-o secunda.
Acum, nenea Vali spune ca sistemul prezentat are 28kwh, din care 3kwh este consumul propriu.
Deci ramane o putere instalata de 25kw, ei bine, la acea putere, daca se pune in sarcina generatorul acela, ii opreste volanta intr-o secunda si-un pic.
De fapt, ce mai tura-vura cu volanta, singur spune ca volanta are doar rolul de stabilizare si uniformizare a rotatiei, nu-i vreun element cheie al enigmei si de fapt, secretul minunii se afla intr-o cutiuta rosie care, culmea, in prima instanta, adica in videoclipul de pe site, nici nu este montata... Flagranta omisiune as zice eu pentru cineva care incearca sa ne convinga cum ca a realizat o minune, insa mai apoi ne spune ca adevarata minune se afla in ceva ce in prima instanta nici nu era montat pe sistem.

De remarcat totusi randamentul de vreo 800% !!!

Edited by Protopopeus, 20 December 2013 - 18:53.


#89
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostTic1, on 20 decembrie 2013 - 14:21, said:

Cel mai bine e sa respectam convingerile fiecaruia, nu neaparat sa le impunem.

Sa respectam CONVINGERILE, chiar cind sint stupide? Credeam ca religia are monopol pe timpenia asta!
Trebuie sa respecti omul, dar ideile sint foarte bune de atacat, chiar daca cineva crede in ele. Daca vin acum ca vreau sa-mi incalzesc si luminez casa prin descintece trebuie sa imi respectati convingerea si sa ma laudati sau sa imi spuneti verde in fata ca e o prostie?

#90
Tic1

Tic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.03.2005

View Postf300, on 20 decembrie 2013 - 19:30, said:

Sa respectam CONVINGERILE, chiar cind sint stupide? Credeam ca religia are monopol pe timpenia asta!
Trebuie sa respecti omul, dar ideile sint foarte bune de atacat, chiar daca cineva crede in ele. Daca vin acum ca vreau sa-mi incalzesc si luminez casa prin descintece trebuie sa imi respectati convingerea si sa ma laudati sau sa imi spuneti verde in fata ca e o prostie?

Prima data iti spun ca e o prostie,Posted Image   apoi daca insisti cu prostia Posted Image ,.... te las in seama Domnului. Daca nici el nu te convinge, e clar, esti o cauza pierduta! Posted Image Posted Image
Acum revenind serios la problema.Cutia aia minune a lui Vali e pentru impresie artistica. In ea sta toata stiinta lumii civilizate ...adica un banal releu pentru cuplarea motorului trifazic la generator, adica in loop.Acelasi motor este folosit intii la pornire pe 220 V cu condensator.Dupa pornirea motorului, la 3000 rot/min, se   decupleaza condensatorul apoi prin releu il pune la generator.
Iata marele secretPosted Image
Poate va cere 2 mil. dolari .....ca am pus-o de mamaliga !

Edited by Tic1, 20 December 2013 - 21:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate