Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Invertoare energie verde pareri, idei

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
4539 replies to this topic

#1261
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Multumesc pentru raspunsuri, o sa transmit mai departe.

View Postrinaldoparaipan, on 02 ianuarie 2019 - 19:23, said:

sa legi carcasa centralei la o impamantare.
Are impamantare buna la casa, la toate prizele. Deci am toate motivele sa cred ca (,) carcasa centralei este deja impamantata.

Edited by kolfleading, 02 January 2019 - 20:34.


#1262
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,453
  • Înscris: 13.02.2006
Acum am vazut.
Daca invertorul e "sinus pur" cu ghilimelele de rigoare, o sa omoare frigiderul cat de curand.

#1263
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
La invertorul offgrid am dat de alta problema care inebunea electronicele sensibile.
Armonicele lui50hz bagate pe modul comun de modulatia unipolara, tot modulatia unipolara baga zgotul respectiv in sistemele audio.
Eg8010 stie si modulatie bipolara, astfel s-a rezolvat.

in caz ca hotarasti sa legi oborna la pamint leag-o cat mai aproape de borna denul a placii centralei impreuna cu carcasa cu o sarma cat mai scurta.

#1264
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postrinaldoparaipan, on 02 ianuarie 2019 - 20:59, said:

Acum am vazut.
Daca invertorul e "sinus pur" cu ghilimelele de rigoare, o sa omoare frigiderul cat de curand.
Pai e o chinezarie ordinara, cu documentatia tradusa din chineza in engleza cu Google Translate si apoi din engleza asta de balta in romana. A costat vreo 800 RON, luat din ceva magazin on-line romanesc. Nu are osciloscop la indemana sa verifice, dar...nu-mi fac prea mari sperante.

#1265
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,453
  • Înscris: 13.02.2006
La 800 de lei probabil sa fie sinus pur.
O poza cu el sau o fisa tehnica?
Fiindca e posibil ca pe langa frigider, sa ramana si fara pompa de circulatie de la centrala.

#1266
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Multumesc.
Acum nu am poze, o sa-i spun sa faca niste poze cu telefonul, eventual si din interior cand il desface si sa-mi trimita.

View Postcavit, on 02 ianuarie 2019 - 21:03, said:

in caz ca hotarasti sa legi oborna la pamint leag-o cat mai aproape de borna denul a placii centralei impreuna cu carcasa cu o sarma cat mai scurta.
Pai legatura trebuie sa fie facuta in invertor. Nu putem s-o facem in exteriorul invertorului, pentru ca riscam sa faca poc cand trece inapoi pe retea.

#1267
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,453
  • Înscris: 13.02.2006
Da, face poc daca schimba pozitia stecherului in priza.
Subsemnatul a prajit o plasma din cauza unui Dorel care a facut magaria asta.

#1268
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
salut, si la multi ani ,
eu chiar nu ii inteleg pe unii se zgarcesc la electrocasnicele de baza  cele care produc energia si nu sunt sigure dar isi cumpara cele mai noi tehnologii la altele , nu vreau sa critic sau sa ii invinovatesc dar e de pomana pretul dat daca nu ai o sursa stabila si de incredere, marturisesc ca nici eu nu am un invertor super, tot o pocnitoare made china , dar nu alimentez decat becurile led pe el in caz de face poc nu am ce pierde, insa nu ma risc sa bag centrala pe el .

#1269
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Nu are nici o treaba, placa aia de la centrala are un transformatoras de fier obisnuit.
Merge cu orice invertor sinus pur.
Functionalitatea invertorului depinde mai mult de design decat de calitatea componentelor.

Sunt si invertore ieftine cu un design reusit.
Problema cu nedectarea flacarii se datoreaza cel mai probabil unor bruiaje de frecvnta mare care ineaca amplicatorul acela cu impedanta mare la intrare.
Puteti folosi un transformator de fier la50 hz 1:1 de vreo200w, legati secundarul cu un capat la pamintare, dar este posbil sa functioneze si nelegat.

#1270
crisvp

crisvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 04.08.2010
La multi ani! Vă rog să mă ajutați în a configura un sistem fotovoltaic legat la rețea, fără posibilitatea de a băga curent în rețea, cel puțim pentru 1,2 ani... Eu sunt off grid de 8 ani, dar fără eperientă on grid... Așadar, sunt 6kw de panouri qcell monocristaline, dar din cauza amplasarii banuiesc că vor fi in jur de 4kw reali. Consumatori normali pentru o familie cu 3 adulti si 2 adolescenti. Curentul in surplus va trebui să incălzeasca apa in boilerul principal, apoi un puffer de 500l, conectat la o centrala termica. Am selectat 3 invertoare MPP solar, dar nu stiu care va fi mai potrivit. Pentru eficienta ma gândesc ca 160Ah/48V Lifepo4 ar fi suficient. Daca cineva stie cum pot cumpara ieftin un pack de EV mai mare de 8KW aș fi interesat. Deasemenea, am nevoie de partea de relee comandate de invertor (PM dacă este cineva care le poate face). La fel si partea de sigurante/împamântare inainte si dupa invertor.  La invertor mă intereseaza in mod absolut siguranta (sa nu injecteze nimic in retea) si sa fie fiabil in lucrul cu reteaua (trecerea de pe baterii pe retea sa nu-l strice in timp). Deasemenea, poate ma lamureste cineva daca este posibil ca in cazul in care puterea necesara depaseste cei 5kw ai invertorului, acesta să ia diferenta din retea. Invertoarele ar fi in ordinea mea: PIP 5048GK, PIP 5048MSD, HYBRID V3 5048. VĂ MULTUMESC!!!

#1271
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
@crisvp,
Pot sa aduc module de Nissan Leaf de pe masini ce au pana in 40-50.000 km. Daca te intereseaza, putem discuta mai multe in privat.
Daca nu ai citit din urma pe topicul de baterii litiu, eu detin si utilizez din mai 2017 o baterie de Leaf impreuna cu un invertor PIP4048MS si charger Midnite.

#1272
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Sunt interesat si eu, de cate module este nevoie pentru 120 v 140v incarcata full?


#1273
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Cavit,
Gasesti toate datele de care ai nevoie in acest LINK. Referitor la tensiunea maxima, ei spun urmatoarele:

Charging
Every cell should not go over 4.2V during the charging in any case. The battery should be charged CCCV to 4.2V. In many cases it is recommended limiting the charging to 4.1 - 4.15V, (especially if not using BMS).
The charging current should not go over 120A. High current charging shortens the battery life. Nissan also does not recommend for everyday use. The normal charging is 15-20A - 3-4h or 1/3C.

Un modul are 4 celule legate 2S2P. Deci, daca luam ca si tensiune maxima per celula de 4,15V, atunci un modul ar avea maxim 8,30V, ceea ce inseamna ca daca inseriezi 15 module ai 15x8,30V = 124,5V , iar la 16 module ai: 16x8,30V = 132,80V.

Ca si prag minim, in mai multe locuri am gasit recomandat sa nu se coboare sub 3,2V/cell, adica 6,4V/modul. Deci la 15 module in serie ai 15x6,4V = 96V, respectiv pentru 16 module ai 16x6,4V = 102,4V.

Recapituland, vom avea urmatoarele praguri de lucru:
- 15S: 96,00-124,50V
- 16S: 102,40-132,80V
- 17S: 108,80-141,10V

Pentru invertoare ce lucreaza la 48V, recomandarea este sa se lege cate 7 module in serie pentru a "pica" pe tensiunile de lucru ale invertorului, adica 44,80-58,10V

Din experienta de pana acum cu ele, pot sa spun ca sub 3,5V este relativ putina energie. Ba chiar, daca este sa ne luam dupa graficul din link-ul dat, energia incepe sa scada abrupt dupa 3,65V.

Un modul are 500Wh, dupa cum am gasit inscriptionat pe ale mele.


Preturi si alte amanunte legate de achizitie le discutam doar in privat, caci nu suntem pe topicul de Bursa. Aici putem discuta doar date tehnice.

Edited by vast, 09 January 2019 - 23:55.


#1274
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Ok 17 s este perfect asta este plaja cu care lucrez acum,  asta vine 8.5kwh adecvat nevoilor mele.

Din cate am inteles au un bms modular incorporat asta inseamna o durere de cap in minus.

#1275
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Eu nu am găsit nicăieri informații legate de BMS modular.
Când am desfăcut bateria, era o cutie sigilată ce presupun că era BMS-ul pentru toate celulele, dar modulele nu au nici un BMS in interior. Nici nu ar avea loc. Caută filme pe YouTube și ai să vezi module desfăcute.

#1276
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Are cineva experienta/foloseste micro invertoare?
Ma interesa daca chiar fac treaba pentru care sunt promovate, consumatorul sa foloseasca prioritar energia livrata din panou fata de retea
Ce se intampla cand nu e consum? Ca in documentatiile citite de mine si intelese la 'nivelul' meu care e practic inexistent pe partea asta de electric, zice ca plusul se injecteaza in retea.
Nu cumva un contor simplu vede injectia asta tot ca si consum?

#1277
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,453
  • Înscris: 13.02.2006
Vezi aici:
https://ecowindsolar...are-ap-systems/
Da, un contor normal vede injectia in retea ca si consum, adica o platesti tot tu.

#1278
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Ok. Si daca folosesti un 'Modul anti-injectie in retea' cum ii zice pe site-ul de mai sus la pachet cu un micro invertor ar trebui sa reduci consumul platit fix cu cat iti produc panourile (minus randamentul)?

Practic a incercat cineva?

Ideea era sa imi montez un AC inverter de max 9000 BTU intr-o locatie unde locuiesc de primavara pana toamna si sa il alimentez (si) de la 2 panouri de 300w si un micro invertor de 500w
si anume asta https://www.ev-power...V-CE-Trunk.html
Iarna ar putea sa mearga pe incalzire doar in perioadele insorite cu ceva automatizare
E fezabil sau e o idee proasta?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

adinetwork

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate