Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Viata la tara !

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#109
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
N-am nimic nici cu una nici cu alta, da am crezut ca e util sa reliefam toate aspectele...da ma rog voi v-ati creeat o lume roz care e departe de a fi asa...si intr-adevar m-am plimbat doar la cucuieti si la uzina habar n-am ce-i prin satele din romanica Posted Image

#110
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011

View PostOctavian_SK, on 26 octombrie 2013 - 10:38, said:

voi v-ati creeat o lume roz care e departe de a fi asa
Adicatelea noi, care traim aici de ani buni (unii de cand ne-am nascut), traim intr-o lume "roz", desenata de noi, iar altii, poate doar vizitatori ocazionali, stiu mai bine care e realitatea. BRAVOS!

#111
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Ce treaba are orasul Pitesti cu "Viata la tara" ?

#112
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
cum,Posted Image  Pitestiul nu-i "la tara"?

#113
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,782
  • Înscris: 09.05.2008

View Postbarbosa, on 26 octombrie 2013 - 10:46, said:

Ce treaba are orasul Pitesti cu "Viata la tara" ?
3/4 din locuitori isi iau ceapa si morcovii de la rudele din imprejurimi.
Inca nu le-a disparut pamantu' dintre degetele de la picioare si mamaliga dintre dinti.
Mai tre' sa treaca ceva generatii pana sa-l poti denumi oras.

#114
dezaak

dezaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 30.07.2013

View Postfuturist, on 26 octombrie 2013 - 18:57, said:

3/4 din locuitori isi iau ceapa si morcovii de la rudele din imprejurimi.
Inca nu le-a disparut pamantu' dintre degetele de la picioare si mamaliga dintre dinti.
Mai tre' sa treaca ceva generatii pana sa-l poti denumi oras.
Ce-ai ma? Ai mancat de pe jos?

#115
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Nu este vina lui!
Un avort era 25 (douazeci si cinci lei), dar mama si tatal, nu au avut banii acestia! Asa se justifica postarile pe forum. Avem si varianta de ,,ignor''. Apelati la ea!

#116
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
da poate stie el ceva ...ce aveti cu el?

#117
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Adica sa aibe ,,pateu'' intre degete?
Noi taranii (provenitii) suntem mai nestiutori!
Octavian, poate ai dreptate!
Daca nici Pitestiul, care trage dupa el, tara asta, de prin 1965, de la Dacia 1100 pana in prezent, nu este oras?
No comment!
Cred ca totii care am dorit un autoturism, acum cativa ani ( nu conteaza cati), am trecut prin Pitesti.
Eu respect orasul!

#118
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,673
  • Înscris: 29.08.2013
Du-te intr-un sat sa vezi ca multi au procese cu pamanturile :).

#119
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Post1orgu, on 19 octombrie 2013 - 19:19, said:

Off topic: cunoasteti cum a murit Hagi Tudose, pe o saltea plina de galbeni si cu oala de ciorba langa el?
A murit de foame.
A considerat ca daca mananca din ciorba aia, oala se goleste si trebuie taiata alta gaina pentru a face alta ciorba.
Iar gaina costa bani!!!

Hm, parca nu asa era povestea... Nu mai stii cum urla sa se duca nepoata cu penele sau macar cu fulgii inapoi, sa primeasca inapoi macar jumatate din suma cheltuita?

#120
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Deria
Ai dreptate!
Eu doar am facut o sinteza a povestii respective.
Am facut si omisiunea comform careia , gaina din oala de ciorba, a fost a uneia dintre vecinele lui. Aceasta a dorit sa-si faca pomana cu zgarcenia lui. Dar el deja trecuse valoarea pasarii, la capitolul acumulari financiare. Considera gaina din oala ca pe un bun pe care poate sa-l economiseasca!
Or mai fii oameni de acest fel? Nu cred ca cineva in ziua de azi, poate sa il depasesca sau macar sa-l egaleze, pe Hagi Tudose?
Voi ce credeti?

#121
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,782
  • Înscris: 09.05.2008

View Postdezaak, on 26 octombrie 2013 - 19:19, said:

Ce-ai ma? Ai mancat de pe jos?
Nu. De ce?

View Post1orgu, on 26 octombrie 2013 - 20:25, said:

Nu este vina lui!
Un avort era 25 (douazeci si cinci lei), dar mama si tatal meu nu au avut banii acestia! Asa se justifica postarile mele pe forum. Avem si varianta de ,,ignor''. Apelati la ea!
Fixed!

Edited by futurist, 27 October 2013 - 07:16.


#122
dezaak

dezaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 30.07.2013

View Postfuturist, on 27 octombrie 2013 - 07:14, said:

Nu. De ce?

De scrii ineptii.

#123
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006
Nu prea vad multe posibilitati sa fie rentabil traiul la tara cu exceptia situatiei in care esti navetist la oras unde ai un loc de munca sau o afacere. Ce cultivi la scara mica in gradina sau camp ori animalele crescute la scara mica ies mai scump decat daca le-ai cumpara de-agata produsele obtinute la promotiile de la Cora.

#124
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View PostLunaCrystal, on 27 octombrie 2013 - 22:53, said:

Ce cultivi la scara mica in gradina sau camp ori animalele crescute la scara mica ies mai scump decat daca le-ai cumpara de-agata produsele obtinute la promotiile de la Cora.

Acum mai depinde cat de mult privesti inviitor. Pe 50 de ani se prea poate iesi mai ieftin. Pe 500 iesi la 1% din pret.

#125
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Eu sunt pe punctul sa plec cu familia din Bucuresti si sa ma mut cu domiciliul intr-o comuna de pe Valea Trotusului , la 30 km de Comanesti.  Nu as fi facut aceasta mutare daca nu reuseam sa obtin de la compania de asigurari la care lucrez aprobarea pentru infiintarea unei filiale si in Comanesti , orasul catre care voi face naveta . 30 km ii fac relaxat intr-o jumatate de ora , in Bucuresti cei 7 km pe care ii am pana la birou ii fac in minim 45 de minute . Deja asta e primul avantaj !. In comuna respectiva si nici in cele invecinate nu exista frizerie sau coafor, aceasta este un avantaj pentru sotia mea, coafeza de meserie.
Pentru piticul de 3 ani si jumatate am avut ceva emotii dar l-a acceptat o gradinita cu program prelungit si cu recomandari bune din Comanesti si m-am mai linistit.
Asta este primul pas iar in viitor prefigurez si o afacere in domeniul agricol dar deocamdata nu sunt hotarat ce anume. Acolo detin 1,5 ha de padure, aproape 2 ha de fanat pe culmea unui deal si pentru ca are deschidere la un drum ar putea  fi transformat cu ceva investitie intr-un camping. Mai am si 2000 mp de gradina plus 1500 mp de curte. In concluzie o baza ar exista dar mai intai trebuie sa vad si ce timp imi mai ramane la dispozitie avand in vedere ca pe langa servici mai imi ocupa ceva timp si activitatea de consultanta !

Va voi tine la curent cu vrutele si nevrutele intalnite !

Edited by kos_funny, 28 October 2013 - 09:16.


#126
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006
Succes! In cazul tau e altfel oricum, nu urmeaza sa traiesti din agricultura.

View Postgeorge90, on 28 octombrie 2013 - 03:42, said:

Acum mai depinde cat de mult privesti inviitor. Pe 50 de ani se prea poate iesi mai ieftin. Pe 500 iesi la 1% din pret.
In caz ca mai traim 50 de ani noi cei care postam acum aici pe acest forum nu stiu ce forta de munca la camp vom mai avea si in caz ca va fi asa poti reface calculele atunci, nu e motiv sa te muti acum la tara.

Edited by LunaCrystal, 28 October 2013 - 09:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate