Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Viata la tara !

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#1
heroes3

heroes3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.09.2012
Vreau sa vand apartamentul pe care il detin in provincie si sa cumpar casa la tara.

Am copilarit la bunici. Imi doresc sa alerg pe dealurile verzi, sa muncesc pamantul, sa cad seara istovit si sa beau o tuica inainte de culcare.
Sa aud gaina cantand, sa respir aerul curat. Sa am liniste. Sa fiu in natura.
Vreau sa am curte si o livada de pomi.

M-am saturat de strazi, blocuri, metrou, RATB, card-uri. Am obosit. Nu mai vreau sefi. Carduri la intrarea si iesirea de la locul de munca.
M-am saturat sa merg la interviuri la cravata pentru un job mai bun. Nu mai dau 2 bani pe cariera si corporatii. M-am saturat de sedii pompoase, salarii de mizerie si chirie.

Pot sa ma autointretin cu munca la tara?

#2
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
nu
de wc in curte si fara gaze esti pregatit ? de taiat lemne si bagat in centrala/soba ?
de mers cu masina pentru orice ai nevoie repede in casa ?

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Daca te multumesti cu putin si esti dispus sa muncesti zi-lumina o sa poti supravietui.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 heroes3, on 19 octombrie 2013 - 11:32, said:

Pot sa ma autointretin cu munca la tara?
Ai nevoie si de teren arabil, apoi munca de unul singur nu o vei putea face, trebuie bani sa platesti ajutoare.

#5
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Problema e ca se fura mult pe la tara....Poate sa iti intre hotii si sa iti fure recolta la care ai muncit din greu, si nu iti mai ramane altceva de facut, decat sa te duci si sa furi si tu mai departe de la un vecin....La tara, practic toata lumea fura de la toata lumea.

#6
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Ete na..
Fura daca te stie mai batran....daca stie ca ii poti sa in cap dca il prinzi se feresc...
Si eu cred ca se poate.....doar ca trebuie sa iti scazi un pic rata de confort....

#7
alin632

alin632

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 05.09.2011
@heroes3 Mai bine stai la oraș, e mai bine decât la țară. Posted Image

#8
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Nu mai e ca pe vremea bunicilor; am intalnit pe multi care au regretat ca s-au mutat la tara, si apoi nu gaseau cui sa vanda casa sa revina la oras.

#9
bfv

bfv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 26.09.2013
Nu te muta in : C, S, S-E, N-E.

#10
adybnt

adybnt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.10.2012
eu zilele astea am facut pasul asta,am vandut apartamentul(mai am de stat vreo saptamana),si am gasit sa luam o casa p+m  la tara,are o priveliste super,nu mai spun ca,conditiile sunt exact ca la bloc..baia este in casa,apa curge din perete etc.si este la 10 km de oras,si 10 min de locul de munca Posted Image ,saptamana viitoare urmeaza sa ma mut acolo. Avantajele sunt nenumarate,mai ales daca ai si un auto...

Edited by adybnt, 19 October 2013 - 11:58.


#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 LensFlare, on 19 octombrie 2013 - 11:40, said:

Daca te multumesti cu putin si esti dispus sa muncesti zi-lumina o sa poti supravietui.

     Sa muncesti ce ? La munca la camp nu renteaza. Te costa 1000 de ron sa infiintezi o cultura de ceva si culegi cam de 500 de ron. Iti rupi oasele de pomana si mai pierzi si bani.
      Cresterea animalelor ? De cand cu gripa aviara, cresterea pasarilor a devenit o problema. Ies din ou bolnave gata si mor pe capete mai inainte sa apuce sa le creasca fulgii.
       Cresterea porcilor, a oilor si a vacilor ? Trebuie sa ai bani multi sau terenuri extinse ca sa le hranesti peste iarna. Daca tai o oaie si o vinzi iei cam 300 de ron si te coste 900 de ron ca sa o cresti.

#12
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
@adybnt, la tine e situatia perfecta, dar initiatorul vrea sa traiasca de pe urma pamantului, o alegere nu foarte inspirata.

@cspot, am scris clar: supravietuire!

Edited by LensFlare, 19 October 2013 - 12:00.


#13
adybnt

adybnt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.10.2012
intrebare: de ce cei cu mai multi bani isi ridica case la tara,baga zeci de mii de euro in ele,si se muta in ele,in loc sa isi cumpere un apartament la oras?

#14
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

 BodCasa, on 19 octombrie 2013 - 11:55, said:

Ete na..
Fura daca te stie mai batran....daca stie ca ii poti sa in cap dca il prinzi se feresc...
Adica ai grija sa nu apuci sa inbatranesti; noaptea sa stai de paza (sa "ii poti sa in cap") , poti sa dormi ziua.

#15
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011

 heroes3, on 19 octombrie 2013 - 11:32, said:

Pot sa ma autointretin cu munca la tara?
Depinzi doar de tine insuti si de vreme - esti pregatit ?
Depinde unde se afla satul , sa nu te afli intr-o zona supusa desertificarii, la munte trebuie tinut cont ca numai anumite culturi merg , de exemplu cartoful si trebuie facut troc cu alte produse din cimpie .
Sa fi intr-o zona unde ai padure aproape , altfel lemnele devin o problema pe timp de iarna , nu ca nu gasesti , dar pretul poate fi dublu .
Taranul roman e un om sceptic cu strainii, greu te lasa sa patrunzi in sufletul lor , la inceput intradevar , par lapte si miere dar crede-ma ca e foarte greu sa te certi la un moment dat cu un analfabet sau incult , ei nu vorbesc , lovesc direct si dupa intreaba ca si jandarmii.
Mergi in expeditie pe un an de zile si vezi daca suporti , o viata are omul in care trebuie sa le incerce pe toate si ca patitul nu sti' nimeni , degeaba dam noi sfaturi , sunt cazuri si cazuri.

#16
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 heroes3, on 19 octombrie 2013 - 11:32, said:

Pot sa ma autointretin cu munca la tara?
Poti, dar o sa iti blestemi zilele....daca tu vrei sa dai corporatismul pe cantatul cocosului e tyreaba ta

#17
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 adybnt, on 19 octombrie 2013 - 12:00, said:

intrebare: de ce cei cu mai multi bani isi ridica case la tara,baga zeci de mii de euro in ele,si se muta in ele,in loc sa isi cumpere un apartament la oras?
pentru ca: - nu au ce face cu banii
- au idei SF
- au deja un apartament la oras
- poti face casa si in comunele de la marginea oraselor, sunt cartiere rezidentiale ridicate astfel, dar in nici un caz nu e "la tara" ci au o curte  sa aiba de un gratar si de o cusca la caine, o casa p+m rar etaj
De ce ai cumpara apartament in oras ? in foarte putine cazuri cererea depaseste oferta

#18
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 BodCasa, on 19 octombrie 2013 - 11:55, said:

Fura daca te stie mai batran....daca stie ca ii poti sa in cap dca il prinzi se feresc...
Nu neaparat....Cateodata taranii se duc la carciuma din sat, se imbata, incep sa il barfeasca pe unul carora li se pare ca e mai bogat si se decid brusc sa se duca peste el sa il jefuiasca...
De asemenea mai au loc si furturi spontane, e suficient sa treaca cineva pe acolo si sa sara rapid in curte daca vede niste fructe, o gaina sau altceva in gospodarie...Daca incerci sa il opresti te poti alege cu un cutit infipt in burta...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate