Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Viata la tara !

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#37
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostOctavian_SK, on 19 octombrie 2013 - 13:51, said:

wow...si care ar fi alea ? Posted Image

sa-ti faci singur, cu un minim de ajutor, scule, logistica tot felul de imbunatatiri in gospodarie, sa-ti prepari singur vinul tuica, suncile afumate(jamboane, pentru cei de la oras), sa vezi cum iti cresc puii pe care i-a scos closca.....
Numai cei care au trecut prin asa ceva pot intelege aceste mici bucurii de zi cu zi.Si marile necazuri bineinteles, pentru ca si astea fac parte din viata de la tara: ti-a fatat vaca un vitel mort, s-au imbolnavit pasarile, porcii nu se ingrasa, desi mananca mult, au inghetat florile caisului si anul asta nici caisata, nici compot, nici gem.....

#38
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
In ziua de astazi poti crea conditii bunicele si la tara. Bani sa ai...
Si eu as face acelasi lucru, m-as muta la tara intr-o zona de deal. Mi-as construi o casa modesta, nu prea mare, cu pereti grosi din caramida, izolata bine, ceva panouri solare, poate si o eoliana, o instalatie sanitara performanta( poate chiar cu apa de izvor captata de sus din deal).
As planta o livada de meri, peri, pruni, caisi, struguri, legume, etc.
Posibilitatile sunt foarte multe, important este cat de gospodar esti. Puturosii sa stea la oras cu teava de esapament in gura... ;)

#39
ion2013

ion2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 08.10.2013

View Postcspot, on 19 octombrie 2013 - 11:57, said:

Sa muncesti ce ? La munca la camp nu renteaza. Te costa 1000 de ron sa infiintezi o cultura de ceva si culegi cam de 500 de ron. Iti rupi oasele de pomana si mai pierzi si bani.
  Cresterea animalelor ? De cand cu gripa aviara, cresterea pasarilor a devenit o problema. Ies din ou bolnave gata si mor pe capete mai inainte sa apuce sa le creasca fulgii.
   Cresterea porcilor, a oilor si a vacilor ? Trebuie sa ai bani multi sau terenuri extinse ca sa le hranesti peste iarna. Daca tai o oaie si o vinzi iei cam 300 de ron si te coste 900 de ron ca sa o cresti.
eu as zice sa va faceti un partid serios,sa intrati in parliament si sa ajungeti prezident,poate e mai interesant...

#40
nampleaca

nampleaca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.10.2013

View Postheroes3, on 19 octombrie 2013 - 11:32, said:

Vreau sa vand apartamentul pe care il detin in provincie si sa cumpar casa la tara.

Am copilarit la bunici. Imi doresc sa alerg pe dealurile verzi, sa muncesc pamantul, sa cad seara istovit si sa beau o tuica inainte de culcare.
Sa aud gaina cantand, sa respir aerul curat. Sa am liniste. Sa fiu in natura.
Vreau sa am curte si o livada de pomi.

M-am saturat de strazi, blocuri, metrou, RATB, card-uri. Am obosit. Nu mai vreau sefi. Carduri la intrarea si iesirea de la locul de munca.
M-am saturat sa merg la interviuri la cravata pentru un job mai bun. Nu mai dau 2 bani pe cariera si corporatii. M-am saturat de sedii pompoase, salarii de mizerie si chirie.

Pot sa ma autointretin cu munca la tara?

Cred ca te-ai plictisit de atata bine.

#41
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Uitati-va numai cate batai au loc pe la tara, cate crime cu toporul, violuri, pedofilie, cazuri de incest,etc...

#42
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Propun sa punem mana de la mana, sa-i luam lui Gonthar o casuta la tara, sa vada si el cat de fain poate fi Posted Image
Ii punem si supraveghere video in toata curtea, plus doi caini de paza, sa nu se mai teama bietul om ca va fi violat.....

#43
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostGonthar, on 19 octombrie 2013 - 17:09, said:

Uitati-va numai cate batai au loc pe la tara, cate crime cu toporul, violuri, pedofilie, cazuri de incest,etc...
Esti negativist la maxim.

View Postginaro, on 19 octombrie 2013 - 17:35, said:

Propun sa punem mana de la mana, sa-i luam lui Gonthar o casuta la tara, sa vada si el cat de fain poate fi Posted Image
Ii punem si supraveghere video in toata curtea, plus doi caini de paza, sa nu se mai teama bietul om ca va fi violat.....
Poate ca are traume din copilarie...

#44
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
locuiesc la tara si intradevar va spun ca e nasol ....multe lipsuri in toate privintele ,sanatate,petrecerea timpului liber,...etc.
de furat se fura dar doar daca nu esti pe acolo sau dormi mult si greu.
nivelul de prostie si nesimtire este covirsitor ....si cel de hotie.
mai ales daca ai minoritari prin zona sau pe aproape .....te-ai ars ,daca lipsesti de la parcela cind trec cele 8 carute cu 30 de minoritari iti fura tot instantaneu.
politia doarme in papuci daca te duci la ei iti spun ca nu are ce le face....
primarul la fel zice ca nu are ce sa le faca ca de mai mult conteaza voturile a 500 de minoritari care voteaza pe baza de mici ,bere si orez decit voturile a 100 de oameni care cultiva terenurile agricole...
trebuie neaparat sa te gindesti la o activitate pe care sa te axezi si de pe urma careia sa scoti banii pe care trebuie sa tii imparti pe toate lunile anului si sa pastrezi si pentru a investi anul urmator
daca ai copii sa stii ca invatamintul de la tara e jalnic ....este predat de profesori destia care dau an de an examen pentru a preda ...de fapt nu au de munca ,ei nici nu sint profesori (uni dintre ei)una peste alta nu prea stiu sa predea.
deci eu nu as face pasul asta ......si nici pe tine nu te sfatuiesc.

#45
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
si eu visez sa ma mut la tara, dar...nu in tara asta. Ma intreb si eu, ca initiatorul, ce sanse am. Venitul ar trebui asigurat fie din munca de acasa (traiasca internetul), fie muncind la o companie din vreun oras apropiat. Nu ma deranjeaza sa fac naveta. Ma gandesc ca fiind tara civilizata (nu Republica Bananiera Romania) as putea sa-mi permit si mijlocul de transport + combustibil. Dar mai presus de toate, mi-ar placea mult sa am propria afacere din care sa ma sustin, dar revin repede cu picioarele pe pamant. Nu e imposibil, dar trebuie muncit mult pentru asta.

ok, time to wake up...Posted Image

#46
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Si totusi la tara s-au nascut si au trait cele mai mari valori ale neamului Romanesc.
Nu o dau in patrotism, dar nu in toate zonele rurale este asa de ,,neagra'' viata. Oricum sanatatea si varstele atinse de tarani sunt la un nivel mai inalt. Eu m-am nascut  Bucurestean si dupa 41 de ani , traiti in capitala, am avut curajul sa ma risc. De 17 ani, sunt taran.
Pentru nimic in lume nu mai doresc sa fiu orasean. Acum cand mai am de rezolvat probleme administrative la oras, nu stiu cum sa le rezolv mai repede si sa ma intorc la ,,viata de la tara''!
Vo rog mult sa-mi apreciati sinceritatea.

#47
heroes3

heroes3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.09.2012

View PostAlex-Softpedia, on 19 octombrie 2013 - 14:40, said:

Cateva aspecte negative ar fi:

1. Taranii nu mai sunt ca in romane, s-au schimbat (mai sunt doar cei batrani). Tinerii sunt smecheri, artagosi, NESIMTITI, prost crescuti, scopul lor e sa faca bani, sa tepuiasca, sa combine ceva, daca prinzi vecini de genul asta si iti descopera slabiciunile, imaginea romantica din cartile pe care le-am citit sau copilaria la bunici, imediat dispare. Taranii nu mai sunt imbracati in alb, ci in nike-uri second-hand din Hetalia, tunsi dubios (ca smecherii de la oras), si cu telefonul la ureche (vorbesc de cei tineri).

Am scris doar lucruri negative, stiu asta, asta a fost si ideea, e mai bine sa fii pregatit pentru ce e mai rau si suprins placut, decat neplacut, visand la cat de frumos o sa fie.
da, taranii nu mai sunt ce au fost. de fapt romanii nu mai sunt ce au fost. dar n-as fi chiar atat de categoric. cred ca depinde de zona.
unde as vrea sa ma mut au ramas mai mult batrani, e adevarat. smecherii s-au dus la oras.

sa stii ca sunt tarani cu foarte mult bun simt. pai cate faze nu vad zilnic ( RATB )cu "tarani" de oras?

View Post1orgu, on 19 octombrie 2013 - 18:44, said:

Si totusi la tara s-au nascut si au trait cele mai mari valori ale neamului Romanesc.
Nu o dau in patrotism, dar nu in toate zonele rurale este asa de ,,neagra'' viata. Oricum sanatatea si varstele atinse de tarani sunt la un nivel mai inalt. Eu m-am nascut  Bucurestean si dupa 41 de ani , traiti in capitala, am avut curajul sa ma risc. De 17 ani, sunt taran.
Pentru nimic in lume nu mai doresc sa fiu orasean. Acum cand mai am de rezolvat probleme administrative la oras, nu stiu cum sa le rezolv mai repede si sa ma intorc la ,,viata de la tara''!
Vo rog mult sa-mi apreciati sinceritatea.

Ai tot respectul meu!

Cum ai reusit?
Deci se poate !

#48
nampleaca

nampleaca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.10.2013
Nu inteleg ce vrei sa cauti la tara, ca oricum 3/4 din campu` muncii is tarani din aia tineri cu fite cum spuneti voi.

#49
heroes3

heroes3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.09.2012
mai, la mine la tara, daca pot spune asa 3/4 sunt batrani.cel putin 3/4.

#50
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
@heroes3
DA, DA, DA.
Se poate. Totul este sa stii ce vrei, sa fi invatat cu munca, sa poti socializa cu vecinii si locuitorii comunitatii.
Acomodarea in mediul rural si respectul taranilor, nu va intarzia sa apara.
Am intalnit foarte multi oameni fara studii superioare, care efectiv te ung la suflet prin comportamentul pe care il au.
Dar cum o medalie are si revers, oameni cu asa zise ,,doua facultati'' care nu pot lega o conversatie la nivel mediocru. Cei care cred ca banii, banii, si iar banii, fac totul in lumea asta.
Off topic: cunoasteti cum a murit Hagi Tudose, pe o saltea plina de galbeni si cu oala de ciorba langa el?
A murit de foame.
A considerat ca daca mananca din ciorba aia, oala se goleste si trebuie taiata alta gaina pentru a face alta ciorba.
Iar gaina costa bani!!!

#51
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostGonthar, on 19 octombrie 2013 - 11:51, said:

Problema e ca se fura mult pe la tara....Poate sa iti intre hotii si sa iti fure recolta la care ai muncit din greu, si nu iti mai ramane altceva de facut, decat sa te duci si sa furi si tu mai departe de la un vecin....La tara, practic toata lumea fura de la toata lumea.

Depinde unde. Avem o gospodarie care nu are nici macar gard.

#52
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Deci taranii astia de azi, nu mai sunt ca aia de pe vremuri! Acum umbla imbracati in geci, stau pe chat, se duc la fitness, ce mai s-au modernizat!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8EDEZf-OrDU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
La tara te muti in primul rand pentru aer curat, un mediu mai sanatos (inclusiv hrana) in care sa-ti cresti copiii, placerea de a avea un catel, un pisic, si cateva gaini, o gradinita de legume (daca iti permite timpul si sanatatea), multe flori, independenta, nu mai auzi vecinii de apartament cand se cearta/asculta muzica sau mai stiu eu ce fac, nu mai urci 3-10 etaje cand se strica liftul, nu mai stai sa cari toate cumparaturile la cucurigu samd.

Nu te muti la tara neaparat pentru a socializa - in traducere libera: a sta pe sant cu vecinele care la asta se pricep cel mai bine  (nu e nicio diferenta intre tatele de pe sant si "tatele" din Herastrau/Cismigiu, toate stiu sa barfeasca.

#54
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
@heroes3 - s'au mai avantat multi pe forum cu ideea. Cea mai mare problema in alegerea asta nici macar nu apare la tine in postari.

View Postbfv, on 19 octombrie 2013 - 11:56, said:

Nu te muta in : C, S, S-E, N-E.

As completa cu S-V, V si N-V :P

View Postadybnt, on 19 octombrie 2013 - 12:00, said:

intrebare: de ce cei cu mai multi bani isi ridica case la tara,baga zeci de mii de euro in ele,si se muta in ele,in loc sa isi cumpere un apartament la oras?

pentru ca apartament la oras au deja. Multi din cei cu bani vor apartament intr'alt oras, la munte / la mare. Dar daca tot e pe din astea, de ce nu o casamai retrasa ? Iaca raspuns

View Postmeanman, on 19 octombrie 2013 - 12:31, said:

Se poate trai, se numeste permacultura.

am un dubiu mare cu permacultura asta. Daca tot e asa si pe dincolo, de ce oare nu au recurs stramosii nostri niciodata la ea ? De ce au ales ei sa "distruga" pamantul prasindu'l si apoi semanind monoculturi ? Si nu, nici omul si nici vreun alt animal (vertebrat cel putin) nu a conlucrat vreodata cu natura, ci intotdeauna au luptat impotriva ei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate