Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI
 Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 

Apollo Residence 2

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1110 răspunsuri în acest subiect

#973
RAMBOCIG3

RAMBOCIG3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 26
  • Înscris: 08.02.2015
Pentru cei ce deja au incehiat contract de rezervare si / sau antecontract: ati semnat pe draft-ul de contract propus de ei, sau ati ajusat anumite clauze, adaugand si altele noi?
A fost de acord dezvoltatorul cu propunerile cu care ati venit, adica sa fie expres prevazute in contractul de rezervare si / sau antecontract anumite aspecte legate de buna executie, garantia, abaterea maxima adimsa conform RELEVEU si schita initiala etc. ?

Multumesc.

#974
ionutfox78

ionutfox78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 86
  • Înscris: 15.01.2015
Inca nu dar ar fi bine ca cineva sa  ne ajute cu ceva sfaturi in privinta asta.

#975
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.274
  • Înscris: 19.01.2009

 RAMBOCIG3, on 22 februarie 2015 - 10:38, said:

abaterea maxima adimsa conform RELEVEU si schita initiala etc. ?
Inainte sa se apuce zidarii sa compartimenteze apartamentul cu zidurile o sa te cheme la telefon si pe santier daca e cazul sa te intrebe daca te-ai razgandit si vrei sa muti vreun zid nisa sau vreo usa fata de schita initiala.
Modificarile fata de schita sunt gratis si abia dupa ce au facut ceva la comanda ta daca nu iti place cum a iesit se modifica pe bani.

#976
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 3.520
  • Înscris: 06.05.2008
Cred ca se referea la dimensiunea trecuta in schite(suprafata utila) cu ce va iesi la final in urma masuratorii, fara alte modificari. Stiu ca in mod normal cam la toate ansamblurile daca iei ruleta si masori o sa dea o diferenta de 1-2 metri patrati fata de ce spun ei in schitele de prezentare.

#977
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.274
  • Înscris: 19.01.2009
Am inteles si fara sa fi masurat ceva cred ca intradevar vor lipsi la apel unu sau doi metri garantat.

#978
gooby

gooby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 38
  • Înscris: 02.04.2008
Metri din schita sunt la rosu. La final se vor pierde 2-3 metri in functie de dimensiunea apartamentului. Asta rezulta din faptul ca incarcarea peretilor este cam de 3 cm.

Metri din schita sunt la rosu. La final se vor pierde 2-3 metri in functie de dimensiunea apartamentului. Asta rezulta din faptul ca incarcarea peretilor este cam de 3 cm.

#979
RAMBOCIG3

RAMBOCIG3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 26
  • Înscris: 08.02.2015

 bulan60, on 22 februarie 2015 - 12:04, said:

Inainte sa se apuce zidarii sa compartimenteze apartamentul cu zidurile o sa te cheme la telefon si pe santier daca e cazul sa te intrebe daca te-ai razgandit si vrei sa muti vreun zid nisa sau vreo usa fata de schita initiala.
Modificarile fata de schita sunt gratis si abia dupa ce au facut ceva la comanda ta daca nu iti place cum a iesit se modifica pe bani.

Eu m-am referit la faptul daca este sau nu trecut in contract asa ceva, si in cazul in care nu daca s-a putut adauga la contractual de rezervare sau / si antecntract.
Am reusit sa vizualizez un contract de rezevrare si un antecontract, in care insa nu apareau aspectele mentionate de mine mai sus.
Multumesc.

#980
ionutfox78

ionutfox78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 86
  • Înscris: 15.01.2015
Sa inteleg ca 2 mp e o pierdere acceptabila la oricare tip de apartament?

Editat de ionutfox78, 22 februarie 2015 - 14:10.


#981
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.274
  • Înscris: 19.01.2009
Pai la un 100mp 2% e mult?

#982
ionutfox78

ionutfox78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 86
  • Înscris: 15.01.2015
Pai poate la 100 mp nu se observa insa la spatii mai mici...

#983
CVul

CVul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 89
  • Înscris: 16.12.2013

 mawbest, on 21 februarie 2015 - 21:04, said:

As dori sa aflu si eu mai multe informatii de la proprietarii din acest complex...M-am interesat de el si e ok ca pret dar problemele mele sunt altele.
1. unde duceti copii la scoala? in Popesti, Aparatori sau Piata Sudului? (mentionez ca detin masina dar in o zi pe saptamana atat eu cat si sotia nu o vom putea lua de la scoala...) Trebuie sa o inscriu la scoala si nu stiu la ce scoala sa o inscriu.
Stiu exista si solutia bona sau afterschol, dar daca ma bag la un credit pe 30 de ani nu imi mai permit si chestii de genul asta...
2. cum ajungeti la birou? acum 2 saptamani era acolo noroi de zicei ca esti in camp
3. sunt probleme cu canalizarea? am citit pe alte forumuri ca pe Drumul fermei sunt probleme cu canalizarea...
4. care sunt costurile cu intretinerea?
Salut!

Eu mai am muuuult pana la scoala, insa am inteles ca este una undeva spre Oltenitei. Nu stiu insa unde exact pentru ca nu m-am interesat direct. Poate vecinii cu copii mai mari ne pot lamuri. Gradinita spre care tintesc este cea de la Apollo. In scurt timp vom avea si noi nevoie de bona, deci urmeaza sa extindem cheltuielile foarte mult. Experienta recenta coplil plus casa noua, credite mobila, etc imi cere sa te sfatuiesc sa iei in calcul foarte atent cat de mult poti intinde coarda pana se rupe. Nu e suficient sa ai exact cat iti trebuie, e nevoie de un oarecare surplus pentru cand te muti (mobila, electrocasnice, etc:
2. La birou merg exclusiv cu metroul. Pe jos pe langa Apollo 1, ies in Amurgului si apoi spre Soseaua Berceni pe langa o cladire care nu stiu cu ce se ocupa. Fac in jur de 7-8 minute, cam cat dureaza o tigara fumata relaxat :)
3. Nu sunt probleme in materie de refulari (cel putin nu de care stiu eu), isa in capatul dinspre Popesti Vest apare o balta sanatoasa in curba in urma ploilor. Nu am vazut insa apa bolborosind din canalizare sau lucruril de genul acesta, ceea ce ma duce cu gandul ca nu e subdimensionata canalizarea, ci pur si simplu se infunda.

Presupun ca nici faptul ca este inca noroi pe strada de la santierele de acolo nu ajuta si consider ca e foarte usor ca o canalizare sa se infunde in conditiile in care utilajele care ies din santiere aduc noroi proaspat. Partea buna, par sa se termine constructiile acolo in curba deci fingers crossed. Asteptam sa se termine constructiile pentru a vedea in ce masura canalizarea este OK in zona aceea.

4. Intretinerea depinde de apartamentul ales. Eu platesc vara cam cat plateam la garsoniera unde locuiam in Bucuresti, incluzand gazele. Iarna evident ca factura la gaze creste simtitor si avand bebelus, nu am lasat sa scada temperatura sub 24-25 de grade in casa. Cred ca la un apartament cu 3 camere iesi sub 150 de lei vara si in jur de 300-350 de lei iarna, dar accept sa fiu contrazis. Factura la Enel este o variabila si mai mare si tine strict de tine evident. Sper ca am fost de folos.

#984
andreea144

andreea144

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 45
  • Înscris: 15.01.2015
Si bona, si gradinita particulara...? Posted Image
Eu nu imi permit cheltuieli atat de mari, rata lunara pentru apartament imi e e arhisuficienta.
Asa ca apelez la varianta bunici, care e gratis - cu toate ca sunt in provincie, sunt destul de aproape de Bucuresti si vin cu randul, sau il duc eu cateva zile la ei. De asemenea, o sa caut o gradinita de stat si nu particulara - sunt gradinite absolut decente. Gradinitele particulare mi se par un moft, de bona nu mai zic...

Editat de andreea144, 23 februarie 2015 - 17:17.


#985
CVul

CVul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 89
  • Înscris: 16.12.2013

 andreea144, on 23 februarie 2015 - 17:11, said:

Si bona, si gradinita particulara...? Posted Image
Eu nu imi permit cheltuieli atat de mari, rata lunara pentru apartament imi e e arhisuficienta.
Asa ca apelez la varianta bunici, care e gratis - cu toate ca sunt in provincie, sunt destul de aproape de Bucuresti si vin cu randul, sau il duc eu cateva zile la ei. De asemenea, o sa caut o gradinita de stat si nu particulara - sunt gradinite absolut decente. Gradinitele particulare mi se par un moft, de bona nu mai zic...
Pai ordinea este bona si apoi gradinita particulara, nu simultan :) Nu face in totalitate subiectul forumului, dar merita discutat avantajul gradinitei "la botul calului". Pana la varsta de gradinita, bona e singura varianta pe care o am, in afara evident de solutia de a lasa copilul de 10 luni singur in casa 9 ore pe zi. Iar gradinita Apollo sincer ma avantajaza. Nu spun ca e batuta in cuie optiunea, insa am si ceva argumente:
  • Oricum si la stat trebuie sa platesti pentru after school si nu mai pun faptul ca trebuie sa tarasc coplilul dupa mine ca sa il duc la gradinita si sa il duc inapoi seara. Precum am spus mai sus, folosesc metroul pentru deplasarea la munca si prefer sa continui asa.
  • Sunt destul de convins ca, daca adun costurile suplimentare cu benzina (du copilul, ia copilul), costul de la stat pentru after school (care am inteles ca exista), plus "contributiile" pentru te miri ce, ajung pe la vreo 800 de lei pe luna.
  • Diferenta pana la costul unei gradinite particulare este costul comfortului meu si al copilului.


#986
andreea144

andreea144

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 45
  • Înscris: 15.01.2015
Nu sunt asa de mari costurile cu transportul si after school. Eu de exemplu am gasit o gradinita de stat foarte ok aproape de metrou Piata Sudului - si eu tot cu metroul circul,nici nu detin masina personala. Dar o gradinita "la scara blocului" este intr-adevar un avantaj. Eu am noroc ca mama si soacra-mea sunt bone part-time, si am incredere totala in ele (am auzit povesti horror cu bonele...) In alta ordine de idei, ma alatur si eu comunitatii Apollo :) Sunt foarte incantata de ansamblu si de seriozitatea dezvoltatorului. Iar faptul ca am metroul aproape e un mare avantaj. La sfarsit cred ca va fi cel mai frumos ansamblu. Zona, contrar opiniilor unor carcotasi, are un mare potential -drept dovada e ritmul in care s-a construit.

#987
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.274
  • Înscris: 19.01.2009
Cineva care si-a pus rulouri si plase de tantari ne poate impartasi si noua ce suma s-a cerut.

edit:ca am vazut cam putine apartamente cu rulouri si plase de tantari.

Editat de bulan60, 23 februarie 2015 - 21:27.


#988
RAMBOCIG3

RAMBOCIG3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 26
  • Înscris: 08.02.2015
Pentru cei ce deja au incehiat contract de rezervare si / sau antecontract: ati semnat pe draft-ul de contract propus de ei, sau ati ajusat anumite clauze, adaugand si altele noi?
A fost de acord dezvoltatorul cu propunerile cu care ati venit, adica sa fie expres prevazute in contractul de rezervare si / sau antecontract anumite aspecte legate de buna executie, garantia, abaterea maxima adimsa dintre RELEVEU si schita initiala etc. ?
Ce alte amexe ati atasat la contractual de rezervare / antecontract?
Multumesc.

#989
Opa_kty

Opa_kty

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 07.02.2015
Buna,

Am facut si eu o rezervare pt un ap in apollo...Pentru cei care au facut credit, atunci cand s-a facut evaluarea ap cam care a fost diferenta dintre pretul cerut de dezvoltator si cel atribuit in urma evaluarii?

#990
banica14

banica14

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 20
  • Înscris: 22.12.2014
La mine a fost diferenta de 300 € pe plus...49000  € pret dezvoltator si 49300 evaluator.
Problema este atunci cand se subevalueaza ca trebuie sa platesti diferenta,insa cred ca in Apollo nu a fost probleme de genul asta si nu cred ca va fi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate