Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Spalare pe dinti in candidoza pe limba

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Am limba inverzita si medicul a recomandat sa nu folosesc acizi, cam toate pastele si apele de dinti sunt usor acide, piscura...

Am folosit Corsodil dar si ea piscura, bicarbonatul diluat sau nu lasa un gust neplacut in gura, sarea e acida...

Alte variate ?

Ca tratament am urmat ce mi-a zis medicul ca nu am voie nimic cu zahar(dulce), acid: usturoi, ceapa, ardei iute, otet, ghimbir smd… nu stiu ce sa mai fac, din 8-18 aug am folosit fluconazol si parea ca trece dar dupa 2 zile a reaparut vegetatia iar din 20 aug. pana in 6 sep. am incercat cu mult usturoi, ceapa, ghimbir, otet de mere, iaut… cu rezultat catastrofal (dublarea vegetatiei pe limba) binenteles am redus cu 80-90% produsele cu amidon, gluten, dulci, cu 100 % as muri de foame asa am slabit si arat ca un cadavru viu.

Acum am reluat tratamentul cu fluconazol si am scos 90% din alimentele puternic acide… mie explicatile despre gluten si amidon gasite pe net cum sunt: http://desprecandida...ta-candida.html si http://www.vindecato...antibioticelor/ nu mi se par prea credibile, cum au constatat asta, cine? toate par povesti, uni sustin niste alimente ca nu sunt voie alti altele, se contrazic ca nu mai stiu ce sa mananc ?!

Attached Files



#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,212
  • Înscris: 22.05.2003
Hmm ciudata culoarea aia.
La candida limba e "incarcata", dar aspectul e albicios si apar "nervuri/crapaturi rosiatice".

[ http://1.bp.blogspot.com/-QplZ8EM3rR8/TiYaDsjAuOI/AAAAAAAABOM/uVRJLEFBOi0/s1600/013.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Nu pare ca ai candida (sau nu DOAR candida)!

Candidoza bucala o tratezi cu pastile de Nistatina si solutie locala de glicerina boraxata + stamicina.
In cateva zile scapi!

#3
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,408
  • Înscris: 30.12.2005

 aazz, on 12 septembrie 2013 - 09:31, said:

...
..., sarea e acida...
.....

Posted Image

nasol cu chimia asta!!!

#4
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012

 Adm, on 12 septembrie 2013 - 10:23, said:

Hmm ciudata culoarea aia.
La candida limba e "incarcata", dar aspectul e albicios si apar "nervuri/crapaturi rosiatice".

[ http://1.bp.blogspot.com/-QplZ8EM3rR8/TiYaDsjAuOI/AAAAAAAABOM/uVRJLEFBOi0/s1600/013.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Nu pare ca ai candida (sau nu DOAR candida)!

Candidoza bucala o tratezi cu pastile de Nistatina si solutie locala de glicerina boraxata + stamicina.
In cateva zile scapi!

Am si o solutie cu nistatina de la farmacie si medicul a constatat...
Sunt mai multe aspecte de candida... iar cele cronice trec mai greu.

#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Mai lasa tigarile si cafeaua, ceaiul si ce mai bei. D-aia ai culoarea aia pe limba. Si freaca la ea cu periuta mereu.
Clorhexidina din apa de gura produce coloratiile alea. N-o mai folosi cel putin o luna de zile, ia o apa fara clorhexidina si periaza limba. Intr-o luna ar trebui sa dispara. Fa tratamentul si cu nistatina.

#6
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Nu beau decat ceai si cand a aparut foloseam aquafres pasta si apa de gura listerine whitening, limba are mult puf pe partea din spate dar nu pot face foto acolo.
Am mai observat ca atuci cand mananc alimente acide se inverzeste mai tare de aceea caut o pasta/apa ca bicarbonatul sa nu ,arda'...

Edited by aazz, 12 September 2013 - 12:42.


#7
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008
Tot ce pot sa iti zic este sa faci tratamentul cu Nistatin, sa te speli pe dinti cu o pasta fara mentol(gen Parodontax), sa consumi alimente care nu irita limba(puternic acide, sarate, picante) si sa renunti la alimentele care coloreaza. De asemenea sa iei un complex de vitamine si minerale deoarece ar putea fi o carenta.
Clatirile cu bicarbonat sunt bune dar nu trebuie exagerat, iar ape de gura sunt de evitat, cum de altfel iti recomand sa eviti si periajul limbii pana cand papilele nu revin la normal. Legat de textura alimentelor, incearca sa nu consumi alimente foarte moi, dar nici foarte dure(coaja de paine crocanta, carne prajita puternic,...).
Ramane de vazut cum evolueaza.

Voiam as te intreb ce faci cu dintele acela lipsa in fata???

#8
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
am un fluturas pt cand ies in public, am de gand sa pun implant de zirconiu dar nu am gasit pe nimeni in Timisoara care sa puna si in alte locuri e prea departe...

am incercat paradontax mai demult dar e dinaia care ustura si lasa gust nasol de bicarbonat am luat pasta fara mentol aslavital dar ustura limba ca naibi si tot cu apa diluata cu b....

#9
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,408
  • Înscris: 30.12.2005
Cum dracu-n Timisoara n-ai gasit tu zirconiu??? Pun aia din Fetesti si taman in Timisoara nu-s doctori + tehnicieni sa lucreze asa ceva.
Las-o!

#10
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
La Bratu-n casa n-a gasit! :D

#11
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Nu, asa mi-a zis reprezentantul Bredent,  in Craiova e cel mai aproape.

Rectific pasta de dinti de la aslavital e buna nu piscura, arde... eu in somn cu limba frecam de o chestie de cauciuc cu care am incercat sa dorm in gura...

De fapt motivul pt care m-am dus la medic e ca aveam rani care din iunie nu mai treceau, dupa ce am dormit cu vata au trecut, cum iau vata cum reapar deci deduc ca frec dintii de sus in somn de, cum naiba scap de problema?

Attached Files


Edited by aazz, 25 September 2013 - 09:21.


#12
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Cu gutiere!

#13
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
permanent numai mental, cred ca e pe baza de nervi

#14
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,408
  • Înscris: 30.12.2005

 aazz, on 25 septembrie 2013 - 10:41, said:

permanent numai mental, cred ca e pe baza de nervi

Mai mult ca sigur! E de la placa de baza!

Edited by doktoru, 25 September 2013 - 15:25.


#15
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
I-am spus eu demult, iar acum s-a dat de gol... desi negase! :D

#16
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
mai am ceva ce ma intreb cum e normal, dintii se ating tot timpul si buzele lipite sau intre dinti sa fie cam 0.5-1 cm distanta in somn si ziua, care e pozitia normala, dintii inclestati sau despartiti?

#17
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Despartiti. Se numeste spatiu de inocluzie fiziologica.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate