Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

M-a muscat un caine...

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
Azi imi plimbam pe strada in lesa cainele si dintr-o curte a tasnit o potaie (erau portile larg deschise si potaia nelegata). potaia a sarit la gatul cainelui meu (pe care il tineam strans la picior ca auzisem potaia latrand), dar din pacate m-a apucat pe mine de pulpa. in secunda 2 Toby l-a apucat si l-a smuls din piciorul meu si...nu voia sa ii mai dea drumul.

A iesit dobitoaca de proprietara cu furtunul cu apa, evident ca m-a facut si pe mine leoarca. dobitoaca urla ca nu am botnita la caine (e ciobanesc german si absolut neagresiv), eu urlam la ea intreband-o ce naiba cauta potaia pe strada...ca al meu e in lesa. Daca avea Toby botnita ne facea potaia ferfelita si pe mine si pe Toby!

Potaia nu are nimic, Toby e dresat sa nu fie agresiv cu cainii, trece pe langa ei pe strada absolut nepasator, de aia nici nu s-a infipt in potaie din prima, ci doar cand a vazut ca m-a muscat, de asta doar l-a tinut, potaia nici macar nu are pielea perforata...daca era Toby agresiv potaia la momentul asta nu mai traia...eu am piciorul umflat! am facut antitetanosul si acum astept sa vad daca vetul potaii poate sa confirme ca e vaccinat...si sa il urmareasca la 5 si 10 zile ca sa vad daca trebuie sa fac si antirabic.

Sotul meu insista sa facem plangere la Politie, am martori (vecini) ca potaia aia e deosebit de agresiva si nu e prima oara cand musca oameni, asa cum am martori ca Toby e calm si echilibrat si nu a atacat pe nimeni niciodata (unul dintre martori e politistul satului care mi-e vecin si il cunoaste f.bine pe Toby, l-a si plimbat de cateva ori si stie ca merge doar la picior si nu ataca pe nimeni, caine sau om!)

Astept cu nerabdare sa fie promulgata legea cu cainii de pe strada sa ma duc la primar sa ii cer sa ridice toate potaile care ies din curti nesupravegheati...

#2
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 02.02.2011
atunci te duci la referendum :)

#3
Razvan20k

Razvan20k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.11.2010
Iti recomand sa faci antirabicul oricum. De obicei se face in maxim 24 - 48 de ore si vei avea o mica, mare problema daca il faci prea tarziu. M-a muscat un caine anul trecut si la recomandarea doctorului, nu am mai asteptat acele 5 - 10 zile si am inceput tratamentul direct.

#4
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,750
  • Înscris: 06.10.2012
Care referendum?
Ca nu mai e.

Plangere la Politie si roaga-te sa se puna legea in aplicare.
Sanatate multa iti doresc si sper ca nu ai complicatii!

#5
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu oricum m-as fi dus la un astfel de referendum! consider ca locul cainilor nu e pe strada si un caine nu se creste in fata blocului! cainele meu nu iese din curte decat in lesa, daca e poarta deschisa si el nu are lesa NU iese din curte indiferent cine ar trece pe strada...se aseaza in cur in poarta si se uita! cainele meu nu latra la oamenii de pe strada, nici la caini, cainele meu latra doar cand pune cineva mana pe clanta de la poarta sau daca intra cineva in curte!

#6
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Nu ai ce sa faci cu legea. Nu il salta imediat cum evadeaza. Oricum,proprietarul are un timp la dispozitie sa il revendice.
Daca nu ai patit mare lucru in urma muscaturii,eu zic sa nu te mai complici cu politie,tribunale,etc.
Vei constata ca nu merita efortul !

Salutare !

#7
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Fugi la politie . Nu mi se pare deloc normal sa stai cu portile larg deschise daca ai caine si nu e legat . Indiferent daca e agresiv sau nu , trebuie tinut legat in situatii de genu .
De curiozitate te intreb , ce rasa de caine avea jegoasa aia ?

#8
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 Razvan20k, on 11 septembrie 2013 - 16:11, said:

Iti recomand sa faci antirabicul oricum. De obicei se face in maxim 24 - 48 de ore si vei avea o mica, mare problema daca il faci prea tarziu. M-a muscat un caine anul trecut si la recomandarea doctorului, nu am mai asteptat acele 5 - 10 zile si am inceput tratamentul direct.

antirabicul are o gramada de efecte adverse (pe langa faptul ca lipseste din spital...). dar am facut rost de el, in schimb si dr.mea de familie si dr.de la spitalul de infectioase mi-au spus sa il fac doar daca nu e potaia vaccinata sau daca da semne de ceva in urmatoarele zile.

 Wzzz, on 11 septembrie 2013 - 16:13, said:

Nu ai ce sa faci cu legea. Nu il salta imediat cum evadeaza. Oricum,proprietarul are un timp la dispozitie sa il revendice.
Daca nu ai patit mare lucru in urma muscaturii,eu zic sa nu te mai complici cu politie,tribunale,etc.
Vei constata ca nu merita efortul !

Salutare !

nu am patit mare lucru, decat ca stau cu frica in san cu antirabicul si cu comprese cu gheata pe picior pt.ca ma doare...dar ma gandesc eu ca daca ii da amenda altadata il tine legat! la juma de ora cand s-a dus sotul meu la ei sa ii intrebe de vaccin la potaie, potaia era legata...deci se poate :)

 emyboy, on 11 septembrie 2013 - 16:14, said:

Fugi la politie . Nu mi se pare deloc normal sa stai cu portile larg deschise daca ai caine si nu e legat . Indiferent daca e agresiv sau nu , trebuie tinut legat in situatii de genu .
De curiozitate te intreb , ce rasa de caine avea jegoasa aia ?

o potaie rasa maidaneza de 10 kg.

#9
teapavoua

teapavoua

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,673
  • Înscris: 13.06.2011
Musca-l si tu pe el!

#10
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Tu fa reclamatie si vezi ce se mai intampla de acolo. Politia e obligata sa-ti inregistreze plangerea.

#11
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008
Reclamatie neaparat. M-am saturat de cainii agresivi ai oamenilor

#12
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
da...si eu m-am saturat sa imi plimb cainele in lesa si sa sara maidanezi si potai scapate din curte la el. mai ales cand al meu e dresat sa nu le faca nimic...ca am zis ca deh, sa nu fie agresiv...

#13
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

 anknic, on 11 septembrie 2013 - 16:16, said:


o potaie rasa maidaneza de 10 kg.

Iti recomand umpic de dresaj pentru Toby . Sa fie nitel mai agresiv cu javrele astea . Daca era mai agrsiv umpic , iti zic eu ca nu mai sarea javra aia pe voi . Numa cat maraia Toby de doua ori la ala si sa vezi ce cuminte statea in banca lui .

#14
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,239
  • Înscris: 11.04.2006

 Wzzz, on 11 septembrie 2013 - 16:13, said:

Daca nu ai patit mare lucru in urma muscaturii,eu zic sa nu te mai complici cu politie,tribunale,etc.
Vei constata ca nu merita efortul !
Ba merita ca sa se invete minte toti neglijentii sa respecte legile, pt binele lor si al celorlalti, pt ca sa nu se mai intample de astea.

#15
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
nu. Toby e dresat sa ii ingnore. asa am vrut noi! e al doilea caine pe care il apuca (atentie: il apuca, nu il musca), primul a venit pe la spatele lui si l-a muscat de picior. in rest potaile se multumesc sa il latre de la 1m distanta si Toby trece nepasator. azi nu ma asteptam ca potaia sa atace...fraiera am fost eu ca trebuia sa il tin mai larg ca nu mai ajungea potaia la mine...

#16
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Direct la politie

#17
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 -Diana-, on 11 septembrie 2013 - 16:12, said:

Care referendum?
Ca nu mai e.

Plangere la Politie si roaga-te sa se puna legea in aplicare.
Sanatate multa iti doresc si sper ca nu ai complicatii!

 anknic, on 11 septembrie 2013 - 16:06, said:

Azi imi plimbam pe strada in lesa cainele si dintr-o curte a tasnit o potaie (erau portile larg deschise si potaia nelegata). potaia a sarit la gatul cainelui meu (pe care il tineam strans la picior ca auzisem potaia latrand), dar din pacate m-a apucat pe mine de pulpa. in secunda 2 Toby l-a apucat si l-a smuls din piciorul meu si...nu voia sa ii mai dea drumul.

A iesit dobitoaca de proprietara cu furtunul cu apa, evident ca m-a facut si pe mine leoarca. dobitoaca urla ca nu am botnita la caine (e ciobanesc german si absolut neagresiv), eu urlam la ea intreband-o ce naiba cauta potaia pe strada...ca al meu e in lesa. Daca avea Toby botnita ne facea potaia ferfelita si pe mine si pe Toby!

Potaia nu are nimic, Toby e dresat sa nu fie agresiv cu cainii, trece pe langa ei pe strada absolut nepasator, de aia nici nu s-a infipt in potaie din prima, ci doar cand a vazut ca m-a muscat, de asta doar l-a tinut, potaia nici macar nu are pielea perforata...daca era Toby agresiv potaia la momentul asta nu mai traia...eu am piciorul umflat! am facut antitetanosul si acum astept sa vad daca vetul potaii poate sa confirme ca e vaccinat...si sa il urmareasca la 5 si 10 zile ca sa vad daca trebuie sa fac si antirabic.

Sotul meu insista sa facem plangere la Politie, am martori (vecini) ca potaia aia e deosebit de agresiva si nu e prima oara cand musca oameni, asa cum am martori ca Toby e calm si echilibrat si nu a atacat pe nimeni niciodata (unul dintre martori e politistul satului care mi-e vecin si il cunoaste f.bine pe Toby, l-a si plimbat de cateva ori si stie ca merge doar la picior si nu ataca pe nimeni, caine sau om!)

Astept cu nerabdare sa fie promulgata legea cu cainii de pe strada sa ma duc la primar sa ii cer sa ridice toate potaile care ies din curti nesupravegheati...
Politia nu rezolva mare lucru. Am reclamat eu (in fine, o cunostinta) si ni s-a recomandat sa ne "intelegem"

Edited by e_bulu, 11 September 2013 - 16:36.


#18
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

 anknic, on 11 septembrie 2013 - 16:28, said:

da...si eu m-am saturat sa imi plimb cainele in lesa si sa sara maidanezi si potai scapate din curte la el. mai ales cand al meu e dresat sa nu le faca nimic...ca am zis ca deh, sa nu fie agresiv...

Detinatorii de javre maidaneze periculoase au pretentia de la detinatorii de caini agresivi sa isi educe cainii , dar ei isi lasa javrele alea amarate sa faca tot ce le taie capu si nu ii educa deloc .
Nu mi se pare deloc corect asa ceva . Si eu mai am problema asta din cand in cand cu maidanezii , dar rezolva Bella rapid din 2 smuncituri in lesa . Ea sta cuminte . Daca e provocata odata ignora , dar daca javra comunitara nu ii da pace  se enerveaza si face ca toti dracii sa ajunga la jegu ala de caine .  E destul de enervant cand patesc faze de astea . Oricum nu o las sa faca ce vrea ea .
Singura data cand am lasat-o sa muste maidanezi a fost cand era o adunatura de 3 caini ce se dadeau la noi si chiar ma gandeam ca o sa ma muste o potaie de aia nevaccintata si plina de boli . De aia chiar imi era frica . I-am dat drumu din lesa si dupa ce l-a scuturat bine pe unu(saracu nici n-o avut timp de reactia cand s-o repezit nebuna pe el) , ceilalti 2 au fugit . Repet ! L-a scuturat , nu omorat . Deh ... Legitima aparare :P .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate