Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Note 3 - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
9376 replies to this topic

#7507
manacata

manacata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 06.04.2010
Asa scrie si la mine ,inseamna ca a venit cu versiune de polonia (xeo)
AP inseamna versiunea de firmware
CP inseamna versiunea de modem
CSC inseamna versiunea de tara

Edited by manacata, 05 May 2015 - 13:10.


#7508
ab06deg

ab06deg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 13.04.2009
Am pus screenshot, dar avem asa:
AP N9005XXUGBOB6
CP  N9005XXUGBOA1
CSC   N9005XEOGBOA4


#7509
manacata

manacata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 06.04.2010
Multumesc mult

#7510
ab06deg

ab06deg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 13.04.2009
Cu plãcere :)

#7511
plete

plete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 03.01.2006

View Postrazvantudurache, on 05 mai 2015 - 12:15, said:

Salut.Ma poti ajuta cu o problema?
Aseara am pierdut imei si baseband ,la amblele imi zice necunoscut.Am incercat toate metodele.Am pus lolipop oficial din nou,apoi am pus 4.42 de uk si tot nimic.Vreo sugestie?Nu l-as duce la service sa dau vreo 100 ron.Ms


imposibil! cum sa pierzi imei si baseband? ai schimbat placa de baza? este furat ? ce ai facut la telefon de s-a intamplat asta?  mi e teama ca o sa te coste  mai  mult de 100 ron la service....
cauta imei generator pe net si fa ti treaba. da mi un pm sa iti dau softul daca nu il gasesti

Edited by plete, 05 May 2015 - 15:12.


#7512
razvantudurache

razvantudurache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 23.06.2014

View Postplete, on 05 mai 2015 - 15:03, said:



imposibil! cum sa pierzi imei si baseband? ai schimbat placa de baza? este furat ? ce ai facut la telefon de s-a intamplat asta?  mi e teama ca o sa te coste  mai  mult de 100 ron la service....
cauta imei generator pe net si fa ti treaba. da mi un pm sa iti dau softul daca nu il gasesti
Salut.Nu este furat telefonul��..Aseara s-a blocat si i-am dat un wipe cache si dalvik iar cand s-a deschis nu mai vedea cartela.Si la Phone info imi da imei null si baseband -unknown.Trimite-mi te rog aplicatia ca sunt disperat si nu am nici backup la efs

View Postplete, on 05 mai 2015 - 15:03, said:



imposibil! cum sa pierzi imei si baseband? ai schimbat placa de baza? este furat ? ce ai facut la telefon de s-a intamplat asta?  mi e teama ca o sa te coste  mai  mult de 100 ron la service....
cauta imei generator pe net si fa ti treaba. da mi un pm sa iti dau softul daca nu il gasesti
Salut.Nu este furat telefonul��..Aseara s-a blocat si i-am dat un wipe cache si dalvik iar cand s-a deschis nu mai vedea cartela.Si la Phone info imi da imei null si baseband -unknown.Trimite-mi te rog aplicatia ca sunt disperat si nu am nici backup la efs

#7513
blacksun77

blacksun77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 12.04.2006
Eu am patit asa la un S4 atunci cand am vrut sa scriu un ROM custom. Am flash-uit cu Odin firmware-ul oficial pe care-l aveam inainte de magarie si s-a rezolvat. Deci incearca flash cu Odin firmware-ul oficial pe care l-ai avut inainte pe telefon. Dupa flash, recovery mode, factory reset.

LE: daca nu merge asa, probabil te va costa mai mult de 100 lei...daca nu cumva ai garantie...

Edited by blacksun77, 05 May 2015 - 16:06.


#7514
plete

plete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 03.01.2006

View Postmanacata, on 05 mai 2015 - 12:14, said:

Am o rugaminte la voi ,am cumparat un  n9005 de la cineva si tot am incercat diverse firmware de pe sammobile ( lollipop si kit kat) ,rugamintea mea este sa imi spuneti ce pda si csc au telefoanele cu jellybeen si kitkat cumparate la liber de la altex ? Pentru ca verificand diverse firmware am uitat sa verific cu ce versiune a venit din fabrica ,pentru a verifica AP,CP si CSC formati *#1234#


irelevant asta, pot fi de mai multe tipuri csc-urile. In genere ar trebui sa fie ROM, eu am rom, de exemplu, altii au  polonia, bulgaria,cehia....daca pui original ,nu are prea mare importanta csc, decat la update ota, unii mai devreme altii mai tarziu:)

Edited by plete, 05 May 2015 - 16:15.


#7515
razvantudurache

razvantudurache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 23.06.2014

View Postblacksun77, on 05 mai 2015 - 16:04, said:

Eu am patit asa la un S4 atunci cand am vrut sa scriu un ROM custom. Am flash-uit cu Odin firmware-ul oficial pe care-l aveam inainte de magarie si s-a rezolvat. Deci incearca flash cu Odin firmware-ul oficial pe care l-ai avut inainte pe telefon. Dupa flash, recovery mode, factory reset.

LE: daca nu merge asa, probabil te va costa mai mult de 100 lei...daca nu cumva ai garantie...
Pai de un an crezi ca mai tin minte ce soft era exact.Telefonul avea 4.3 pe atunci si a foat luat de la orange.Dar acum e pe vodafone .

#7516
plete

plete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 03.01.2006
a fost deblocat pe imei pentru utilizare in  vodafone?

#7517
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,963
  • Înscris: 10.07.2014
@razvantudorache,daca telefonul a fost luat de la orange e clar ca ai avut softul operatorului.Daca ai instalat PhoneInfo,gasesti usor softul precedent.

#7518
razvantudurache

razvantudurache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 23.06.2014

View Postplete, on 05 mai 2015 - 17:13, said:

a fost deblocat pe imei pentru utilizare in  vodafone?
Da ,dar acum 7-8 luni.

View Postlawrence74, on 05 mai 2015 - 18:20, said:

@razvantudorache,daca telefonul a fost luat de la orange e clar ca ai avut softul operatorului.Daca ai instalat PhoneInfo,gasesti usor softul precedent.
Si pot pune un soft de operator orange chiar daca acum nu mai am treaba cu ei?Nu imi da fail in odin??

#7519
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,963
  • Înscris: 10.07.2014
Posibil,mai ales daca ai root pe telefon.
Dar imei-ul nu este scris si pe interiorul telefonului sub baterie?

#7520
razvantudurache

razvantudurache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 23.06.2014

View Postlawrence74, on 05 mai 2015 - 18:20, said:

@razvantudorache,daca telefonul a fost luat de la orange e clar ca ai avut softul operatorului.Daca ai instalat PhoneInfo,gasesti usor softul precedent.
Eu am luat tel prin luna mai 2014 si avea sigur 4.3 pe el.Si apoi i-am pus eu mai tarziu pe el 4.4.2 de uk .

View Postlawrence74, on 05 mai 2015 - 18:30, said:

Posibil,mai ales daca ai root pe telefon.
Dar imei-ul nu este scris si pe interiorul telefonului sub baterie?
Ba da.Am si cutia de la el unde este scris imei-ul.Ce soft sa ii pun ca 4.3 nu cred ca se poate??

Nu mai am root pe el.Acum sunt pe ultimu rom de romania curat ng1 parca.

#7521
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,963
  • Înscris: 10.07.2014
Uita-te putin pe aici:

http://forum.xda-dev...d.php?t=1804117

http://forum.xda-dev...d.php?t=2389090

Operatia este destul de complicata iar imei-ul se rescrie doar in service autorizat ceea ce te sfatuiesc sa faci.

Edited by lawrence74, 05 May 2015 - 18:49.


#7522
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,759
  • Înscris: 23.05.2013

View Postmanacata, on 05 mai 2015 - 12:14, said:

Am o rugaminte la voi ,am cumparat un  n9005 de la cineva si tot am incercat diverse firmware de pe sammobile ( lollipop si kit kat) ,rugamintea mea este sa imi spuneti ce pda si csc au telefoanele cu jellybeen si kitkat cumparate la liber de la altex ? Pentru ca verificand diverse firmware am uitat sa verific cu ce versiune a venit din fabrica ,pentru a verifica AP,CP si CSC formati *#1234#
Trebuie sa stii de unde importa Altex, ca nu toate trebuie sa fie din aceiasi tara/zona. Deci nu e neaparat varianta corecta, daca iti spunem noi.
Poate al tau e din alt lot, si are alt CSC. Asa cum si eu l-am luat de la eMAG, si ei aduc din mai multe zone. Al meu e de Cehia.

Si apropo de asta, mi se pare bataie de joc. Altii au Lollipop de 4-5-6 luni, iar astia de la Samsung Cehia freaca menta. Tot n-au lansat update-ul.

#7523
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,963
  • Înscris: 10.07.2014
Dar de ce stai dupa acest update?Nu poti pune alt rom?Merge de rupe cehul? :)
Eu am avut BTU,am trecut pe XEO si acum am PHN(olanda)care zic ca e cel mai bun la baterie.Pe N4 tot PHN si sunt foarte multumit.

Edited by lawrence74, 05 May 2015 - 19:00.


#7524
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,759
  • Înscris: 23.05.2013
De functionat, functioneaza OK. Niciodata nu mi-a facut probleme KitKat-ul asta cu CSC ETL. Dar vreau OTA, si ziceam sa raman pe ETL, sa astept sa se instaleze singur fara sa-i fac nimic.
Stiu ca si cu Odin se poate usor, fara pierderi de date, dar tot zic ca poate il scot astia saptamana viitoare, de 3 luni. :lol:

..desi in ritmul asta, probabil ma voi plictisi asteptand si o sa bag pana la urma unu de Polonia/Olanda ceva. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate