Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat
 Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki
 Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...
 A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri

nume strazi
 

Primii pasi in cariera de Web Developer

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
SkCristi

SkCristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 28.07.2012
Hai noroc,
Apelez la voi pentru feedback, deoarece doresc sa incep sa investesc timp si bani pentru a ma perfectiona in artele web development si web designing.
Pana in acest moment, din placere, am construit 2 site-uri, 1 mai profi si 1 de test.
M-am hotarat, daca tot imi place sa construiesc site-uri, sa ma apuc de cursuri mai profesionale, care sa imi ofere si ceva diplome/acreditari pentru a putea profesa pe viitor, si din aceasta cauza doresc sa va pun cateva intrebari:
1. ce parere aveti de cursurile acestea: Programare Web1, Programare Web2 si Tehnologii Web. (doresc sa urmaresc toate 3 module pe rand)
2. Care sunt cele mai uzuale soft-uri pentru programare?
3. Cum pot testa o pagina web pe diferite web browsere/diferite versiuni?
4. Cum imi recomandati sa incep pe partea de web design-ing? (soft-uri, tutoriale etc.)
5. Se merita sa activezi/lucrezi in acest domeniu? Cum e mai bine: Freelance sau Corporate?
Orice feed-back este binevenit.
Danke!

#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,046
  • Înscris: 26.04.2007
3) poti testa la tine pe statie site-ul folosind: wampserver (google pentru detalii) poate nu cea mai buna, insa suficient de flexibil

daca poti arata-ne ce ai lucrat pana acum cu mana ta, de la garafica pana la final....ca sa putem sa iti evaluam nivelul.
Restul punctelor las colegii sa isi dea cu parerea.

#3
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013
1. Ți-aș sugera să înveți singur că ieși și mai ieftin și probabil înveți și mai multe. Nu știu ce sunt cu acele cursuri dar mă tem să nu fie doar praf în ochi. Mai ales că sunt cursuri românești.
2. Păi, poți începe cu Notepad++. Eu folosesc Aptana Studio că are proprietatea aia gen Intelisense.
3. wamp, xamp, etc.
4. nu le am cu design-ul
5. Se merită dacă știi meserie foarte, foarte bine. Altfel te poți trezi cu 1000 lei pe lună. Eu aș sugera Corporate ( mai ales dacă ești la început de drum ). Am un prieten care e freelancer și se descurcă chiar foarte bine dar știe PHP foarte, foarte bine și are vreo 10 ani de programare în PHP.


L.E.: Cred eu că tu trebuie întâi să te decizi asupra unei întrebări de bază: vrei să te faci programator web sau designer site-uri?

Edited by dan-s, 28 August 2013 - 12:45.


#4
SkCristi

SkCristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 28.07.2012
Pai ce am facut pana acuma: Site1, Site2 (de test).
Incepusem cu Wordpress ca si tema iar acum incerc sa le fac de la 0 pentru a invata.
Pai as dori si Web Development si Web Designing sau nu poti sa le faci pe amandoua simultan?

#5
tzibman

tzibman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 18.06.2011
Ma bag si eu in seama cu o intrebare, oarecum la subiect: cat timp iti ia ca sa inveti PHP la nivel mediu spre avansat ?

#6
SkCristi

SkCristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 28.07.2012
Uite poti aici sa inveti foarte usor PHP la nivel mediu. Faci cont si incepi lectiile interactive despre PHP + alte module. (eu acolo am invatat baza la tot ce inseamna Javascript, JQuery, PHP, Phyton, Ruby)

#7
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Poti invata si singur dar este absolut obligatoriu sa cunosti engleza. Daca nu cunosti engleza mai bine te apuci de ea mai intai. Te va ajuta nu numai in IT ci si in multe-multe alte sfere si pt cultura generala.

#8
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

 SkCristi, on 28 august 2013 - 13:03, said:

Pai ce am facut pana acuma: Site1, Site2 (de test).
Incepusem cu Wordpress ca si tema iar acum incerc sa le fac de la 0 pentru a invata.
Pai as dori si Web Development si Web Designing sau nu poti sa le faci pe amandoua simultan?
Site-urile arătate aici le-ai făcut de la 0 sau ai băgat script-uri și plugin-uri și tot felul de teme wordpress? Tu prin programare web ce înțelegi: să faci codând de mână totul de la 0 sau să faci site-urile folosind tot felul de platforme gen wordpress?

#9
SkCristi

SkCristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 28.07.2012
Inteleg sa codez totul de la 0. Iti ofera mai multa libertate dar creeaza si mai multe probleme.
Momentan Primul site e facut pe Wordpress deoarece am vrut sa poata edita cu usurinta si persoana respectiva, nu sa ma cheme cand nu merge ceva Posted Image Dar acum lucrez la aceeasi varianta, dar luata de la 0, fara Wordpress.

Edited by SkCristi, 28 August 2013 - 14:11.


#10
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,046
  • Înscris: 26.04.2007
Uite iti recomand eu un soft cu care poti crea un site cat de cat OK insa cu rabdare evident si fara sa scri nici o linie de COD.
WYSIWYG Web Builder pe care il instalezi trial si cu care te poti juca....stie "lucuri" interesante si destul de avansate.
Daca ai idee de Photoshop iti iese ceva superb, este adevarat cu continut static insa mult mai COOL decat ceea ce ai prezentat in Site1 si 2
Incearca !

Edited by Mihai_3, 28 August 2013 - 14:43.


#11
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

 SkCristi, on 28 august 2013 - 14:11, said:

Inteleg sa codez totul de la 0. Iti ofera mai multa libertate dar creeaza si mai multe probleme.

Dacă știi să codezi bine atunci nu creează probleme. Eu ți-aș recomanda să studiezi tehnologiile în ordinea următoare: HTML, CSS, HTML5, CSS3, Javascript, HTML DOM,  jQuery, SQL, PHP, Ajax de aici. Pe respectivul site înveți doar baza. Apoi te specializezi făcând foarte multe proiecte și utilizând site-ul ăsta și ăsta

După ce ai făcut pașii de mai sus nimeni nu te oprește să studiezi și puțin wordpress dar acum va fi mai mișto că îți poți creea propriile tale teme, plugin-uri și widget-uri. :)

Și, în final, ar fi bine să mai studiezi și un framework ceva mai căutat pe piață cum ar fi de exemplu zend.

Cu astea cred că poți spune că știi PHP la nivel mediu spre avansat. Apoi, normal, poți studia să faci chestii tot mai complexe dar să ajungi până acolo. Oricum, dacă studiezi puțin link-urile cred că îți vei da seama că nu ai timp să te ocupi și de programare web, și de web design. Nu știu cum e web design-ul dar programarea web îi "a full-time job".

Spor. :)

#12
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008

 Mihai_3, on 28 august 2013 - 14:14, said:

WYSIWYG Web Builder

Si cum il ajuta asta pe om sa invete programare, ca el cica asta vrea?

#13
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,046
  • Înscris: 26.04.2007
il invata cu ce se mananca ....gradual.
Realizeaza cateva site-uri frumoase cu el, apoi daca are inclinatie le va dezvolta sau lega de un dhtml, asp, php
eu cred ca asa se incepe ceva de calitate, trebuie sa vada daca chiar poate asimila astel de concepte abstracte
gandirea structurata si pe baza de algoritmi logici poate nu il va incanta.
a la scoala de soferi, ala te invata sa stai in fata covrigului insa cand ai terminat scoala nu esti nici pe departe sofer pana nu conduci cateva zeci de mii

idee am cum invat un om....mai demult am predat CorelDRAW

Edited by Mihai_3, 28 August 2013 - 19:24.


#14
SkCristi

SkCristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 28.07.2012
Multumesc mult!
Cred ca tot ce am nevoie gasesc aici.
Revin cu feedback despre cursuri dupa ce le incep :)

#15
Andrey77

Andrey77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 22.12.2009

 SkCristi, on 28 august 2013 - 12:02, said:

Hai noroc,
Apelez la voi pentru feedback, deoarece doresc sa incep sa investesc timp si bani pentru a ma perfectiona in artele web development si web designing.
Pana in acest moment, din placere, am construit 2 site-uri, 1 mai profi si 1 de test.
M-am hotarat, daca tot imi place sa construiesc site-uri, sa ma apuc de cursuri mai profesionale, care sa imi ofere si ceva diplome/acreditari pentru a putea profesa pe viitor, si din aceasta cauza doresc sa va pun cateva intrebari:
1. ce parere aveti de cursurile acestea: Programare Web1, Programare Web2 si Tehnologii Web. (doresc sa urmaresc toate 3 module pe rand)
2. Care sunt cele mai uzuale soft-uri pentru programare?
3. Cum pot testa o pagina web pe diferite web browsere/diferite versiuni?
4. Cum imi recomandati sa incep pe partea de web design-ing? (soft-uri, tutoriale etc.)
5. Se merita sa activezi/lucrezi in acest domeniu? Cum e mai bine: Freelance sau Corporate?
Orice feed-back este binevenit.
Danke!

In primul rand, daca tu chiar ai dezvoltat acele proiecte singur, de la 0, atunci ai toate laudele mele. Esti primul roman mai newbie in dezvoltare web pe care il vad sa aiba o gandire ca lumea, potrivita pentru design si programare. Nu o sa stau sa iti explic in amanunte de ce cred asta, dar sunt unele detalii minore care nu prea conteaza pentru unii, insa faptul ca pentru tine conteaza te diferentiaza de ei si iti va aduce un plus foarte mare.

In legatura cu acele cursuri profesionale, gandeste-te daca tu chiar esti pasionat de asta si te vezi castigandu-ti traiul din zeci de aplicatii web. Daca da, atunci sa stii ca nu iti trebuie neaparat studii superioare oficiale, din moment ce folosindu-ti pasiunea iti poti face rost de propiile studii profesionale. Nu ma intelege gresit, cursurile acelea sunt destul de bune, dar nu prea isi vor avea rostul, cand tu vei putea invata aceleasi lucruri, in ritmul tau, in ordinea ta, cu orice tehnologie de care ai tu chef. Pentru mine, singurul avantaj al "cursurilor" este ca, spre deosebire de studiul "personal", ele iti ofera un cuprins, un plan. Astfel, nu numai ca vei stii exact ce subiecte le-ai perfectionat, care mai trebuiesc completate si ce chestii ai sarit, dar te si organizezi mai bine.

Nu stiu ce intelegi tu prin web developer, dar eu personal consider ca orice om care participa la construirea site-ului (de la culori si estetica pana la programare core server-side) contribuie la dezvoltarea lui. Daca aceasta contributie nu se axeaza in totalitate pe o anumite ramura (design, programare, seo, ux...) atunci individul poate fi numit un dezvoltator web (developer).

Presupunand cu tu cauti instrumente pentru developing (si nu in special programare), eu iti voi recomanda sa iti schitezi un workflow personal pe care il vei adapta cu timpul. Adica sa te gandesti, in ce codez, folosindu-ma de ce codez, impreuna cu ce codez, ce fac dupa aia cu ce am codat, folosesc si preproceseoare, dar postprocesoare? Cum fac cross-browser testing? Daru debugging? Am nevoie de test showcases? Inainte sa fie live, il incarc pe un git, folosesc macar version control? Inainte sa incarc fisierele, le trec printr-un filtru, le aplic un macro cu batch in Photoshop, le compresez cu ceva si daca da, cu ce compresez imaginile? Dar incarcarea lor in sine, cu ce o fac? Toate raspunsurile astea iti alcatuiesc modul tau de lucru (cu pasii in ordinea cronologica, workflow-ul). Abia apoi cauta si hotaraste-te ce instrumente vrei sa folosesti.
Eu iti recomand cu incedere Sublime Text 2 sau Notepad++ pentru coding, Prepros pentru implementarea preprocesoarelor foarte usor (pe Windows), BrowserStack pentru testing, Codepen pentru debugging in front-end, XAMPP pentru server local + MySQL, "Are My Sites Up?" pentru monitorizarea multipla a site-urilor si weloveiconfonts.com pentru... icon fonts.

Pentru mai multe sfaturi utile, iti recomand sa vizionezi asta.

Pe partea de designing? Adica partea vizuala? Pai cel mai usor ti-ar fi in Photoshop, din cauza usurimii cu care poti administra layerele si folderele. Totusi, secretul pentru a transforma canvasul alb intr-un design ca lumea sta in tine, si creativitatea ta. Nu exista un tool pentru imaginatie in afara de buna dispozitie.

Normal ca se merita, atat ca freelancer cat si ca angajat. Daca tu crezi ca te descurci si singur, atunci fa freelance. Daca crezi ca ai abilitatile necesare pentru a face parte dintr-o echipa si a lucra impreuna indeplinind deadline-uri, atunci nu vad de ce nu ai alege asta, din moment ce este mult mai profitabil. Nu stiu cum o sa gasesti tu, dar daca ai noroc vei gasi un loc intr-o echipa cu salariu fix (pe langa beneficii extra - telefon, laptop si alte cacaturi) plus un anumit procent din cat produci. Si din moment ce vei avea parteneri, veti putea prelua cat mai multe proiecte.

Edited by Andrey77, 29 August 2013 - 00:34.


#16
1Gabriel

1Gabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.01.2012

Quote

In primul rand, daca tu chiar ai dezvoltat acele proiecte singur, de la 0, atunci ai toate laudele mele.
Pe domeniu foloseste tema Responsive, iar pe subdomeniu foloseste tema Spun.

Quote

Esti primul roman mai newbie in dezvoltare web pe care il vad sa aiba o gandire ca lumea precoce, care isi atribuie meritele peste munca altora.


#17
SkCristi

SkCristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 28.07.2012

 SkCristi, on 28 august 2013 - 14:11, said:

Inteleg sa codez totul de la 0. Iti ofera mai multa libertate dar creeaza si mai multe probleme.
Momentan Primul site e facut pe Wordpress deoarece am vrut sa poata edita cu usurinta si persoana respectiva, nu sa ma cheme cand nu merge ceva Posted Image Dar acum lucrez la aceeasi varianta, dar luata de la 0, fara Wordpress.
1Gabriel ce e cu ura asta pe tine? Am spus de 2 ori mai sus ca momentan sunt in Wordpress pentru a da utilizatorului site-ului libertate de editare.
Ce oameni.. uof uof

Multumesc mult Andrey77 pentru sfaturile furnizate.
Momentan lucrez cu workflows si structurat, doar ca pe dezvoltare produse (nu web).

#18
1Gabriel

1Gabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.01.2012
Nu este ura. Era doar o simpla observatie. Din exprimarea ta, s-a inteles ca sustii ca temele sunt create de tine pentru Wordpress.

Quote

a da utilizatorului site-ului libertate de editare.
Aici nu inteleg. Poti sa elaborezi? Daca te referi la potentialul webmaster, adica tu, conform licientelor temelor, nu ai voie sa editezi codul.
Daca vrei sa realizezi propria tema, poti pune ca baza Twenty Twelve.
Imi cer scuze, daca am inteles gresit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate