Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#2287
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,370
  • Înscris: 29.07.2013

 turt, on 31 iulie 2014 - 11:38, said:

1. As vrea sa stiu ce imi trebuie: ultrafiltrare sau e de ajuns microfiltrare?
2. Pentru UF am vazut un filtru Hyundai.
Pentru microfiltrare mi-a atras un filtru Mitsubishi Cleansui care se lauda ca retine microparticule pana la 0.01 microni
Ce sfaturi puteti sa imi dati?

Salut,
Dupa sfatul "profesionist, ingineresc" de mai inainte, indraznesc sa-ti fac cateva recomandari:

Filtrul Hyunday - Un sistem clasic de ultrafiltrare, elegant ambalat, corect configurat !
Dezavantajul major, pentru care nu l-as alege, este lipsa posibilitatii spalarii camerei de filtrare. Tot ce retine filtrul UF ( inclusiv eventuale microorganisme ) ramane in camera de filtrare. Astfel este redusa drastic durata de functionare a acestuia. De asemenea, monitorizarea lui in ceea ce priveste stadiul de colmatare al filtrelor este redusa la 0 !
Alt dezavantaj ar fi pretul mare.

Filtrul Mitsubishi Cleansui e un gadget pentru fitosii care vor sa arate ca au japonezu' cu LCD in casa ! Odata la 3 luni sa dai 270 ron ca sa schimbi minicartusul mi se pare enorm, mai ales pentru cineva care cauta un filtru ieftin cu consumabile asemenea. Nici la asta nu e clar ce se intampla cu cele care sunt retinute la filtrare.
Dezavantajul consta in dimensiunea lui, cu toate ca se lauda ca filtreaza 900 de litri, asta pana in momentul in care se opreste apa in retea si la prima deschidere de robinet, il invadeaza toate cele cunoscute deja ( rugina, mal, nisip, etc )  punand capat existentei minicartusului filtrant.

Sfatul: Mai cauta pe net  (e plin de tot felul de sisteme de ultrafiltrare ) si alege un UF care sa aiba posibilitatea spalarii camerei de filtrare, elemente de schimb tip, cartus in carcasa transparenta ( nu inline ca sunt mai scumpe ) Vezi ca nici multlaudatul Excito B nu are spalare !

Edited by argonaut, 31 July 2014 - 20:44.


#2288
turt

turt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.06.2007
Multumesc pentru raspunsuri!
Am petrecut ore bune rasfoind netul in cautare de filtre UF... Nu am gasit asa multe modele, la unele nu sunt detaliate suficient specificatiile, la unele am trimis mail sa cer detalii... Pana una alta am gasit un singur filtru la care sa se spele camera de filtrare, AquaFelix. Mai sunt si altele?

#2289
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008
Domnule nu ai inteles, mai cauta. Nu l-ai gasit inca pe Argonautul nostru. Toate-s proaste, lana de aur insa doar la el sa gaseste :)
dar sa las gluma:
In primul rand ca nu este neaparat nevoie de UF. Este adevarat ca rau nu face, este mai multa siguranya, dar apa de Apa Nova Bucuresti nu are probleme. Un simplu filtru de sedimente dar cu o filtrare sub 25 microni si un carbune activ rezolva treaba. Un astfel de sistem costa in orice magazin maxim 3-400 ron.
Cele cu pretentii ajung cam la 1000 de ron. Dar nu ai nevoie de asa ceva. Asta este o apa pretratata din care trebuie sa scoti doar sedimente si clor. In principiu o poti lasa si asa cum este. Pui apa in sticla de sticla, preferabil inchisa la culoare, la frigider fara capac si cu doua trei picaturi de zeama de lamaie. Asta-i tot. Sa stea minim 4 ore inainte de consum si sa nu depaseasca 48 de ore de la stocare. Folosita cu grija ca decanteaza sedimentele din ea.
Uite marea inginerie, sa sfatuiesti in cunostinta de cauza, nu sa cauti sa faci vanzari.

#2290
Costin45

Costin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 03.02.2010
Salut!
Sunt consumator de Apa Nova si susțin cele scrise mai sus.
  Succes !

#2291
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,370
  • Înscris: 29.07.2013

 grigguti, on 01 august 2014 - 16:07, said:


Uite marea inginerie, sa sfatuiesti in cunostinta de cauza, nu sa cauti sa faci vanzari.

Pai, Dom' Profesor, Dom' Inginer, ... stai oleaca ca ne bagi in ceata  !

1. "Ambele variante sunt in regula. Alege ce ti se pare tie ca iti face cu ochiul, deja tine de gusturi si buget."

2. "Un simplu filtru de sedimente dar cu o filtrare sub 25 microni si un carbune activ rezolva treaba."

3. "In principiu o poti lasa si asa cum este. Pui apa in sticla de sticla, preferabil inchisa la culoare, la frigider fara capac si cu doua trei picaturi de zeama de lamaie. Asta-i tot. Sa stea minim 4 ore inainte de consum si sa nu depaseasca 48 de ore de la stocare. Folosita cu grija ca decanteaza sedimentele din ea."

Care-i bre solutia pana la urma ?!  Pui filtru dupa gusturi sau buget, pui unu simplu', de sedimente sau transformi frigideru' in vinoteca ?!  Aia cu... lamaie e si de baut, si de gatit, si de facut ceai ?! La ciorba, merge ?!

Ca, pana la urma, se amesteca rau de tot abstractu'  ala matematic cu inefabilu'  alalalt si iese ... lamaie cu apa rece !

#2292
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Sper sa nu fiu off-topic. Citind mai inainte am vazut ca discutati in principal de apa de la robinet. Pentru apa din put cu duritate 25 de grade germane si nitrati 75mg/l  este recomandata osmoza inversa? Cam ce cantitate de apa se poate filtra pana la schimbarea membranei de osmoza inversa? Mentionez ca deocamdata nu ma intereseaza decat sa am apa de baut.

#2293
alexandru68

alexandru68

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 287
  • Înscris: 15.06.2011
domnilor,nu am timp sa citesc tot topicul asa ca cu scuzele de rigoare va expun problema mea:la casa de la tara apa care ajunge in curte este captata de la un izvor aflat la cativa km.acolo la izvor este un filtru de panza dar acesta nu opreste suficient sedimentele.iau apa in galeti,o las o jumatate de ora sa se aseze mizeria si apoi o folosesc pt spalat(nu pentru consum).am  pregatit un bazin de 1000 de litri si un hidrofor.cum as putea sa ma folosesc de ele si sa imi duc in casa,din curte apa filtrata,avand in vedere ca apa nu urca pana in casa iar diferenta de nivel intre teava din curte si instalatia din casa este de 3 metri?trebuie sa fac un bazin in care sa se aseze ce este mai gros si apoi sa montez un filtru?

#2294
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008

 argonaut, on 04 august 2014 - 11:31, said:

Pai, Dom' Profesor, Dom' Inginer, ... stai oleaca ca ne bagi in ceata  !

1. "Ambele variante sunt in regula. Alege ce ti se pare tie ca iti face cu ochiul, deja tine de gusturi si buget."

2. "Un simplu filtru de sedimente dar cu o filtrare sub 25 microni si un carbune activ rezolva treaba."

3. "In principiu o poti lasa si asa cum este. Pui apa in sticla de sticla, preferabil inchisa la culoare, la frigider fara capac si cu doua trei picaturi de zeama de lamaie. Asta-i tot. Sa stea minim 4 ore inainte de consum si sa nu depaseasca 48 de ore de la stocare. Folosita cu grija ca decanteaza sedimentele din ea."

Care-i bre solutia pana la urma ?!  Pui filtru dupa gusturi sau buget, pui unu simplu', de sedimente sau transformi frigideru' in vinoteca ?!  Aia cu... lamaie e si de baut, si de gatit, si de facut ceai ?! La ciorba, merge ?!

Ca, pana la urma, se amesteca rau de tot abstractu'  ala matematic cu inefabilu'  alalalt si iese ... lamaie cu apa rece !

initial te-am apostrofat si ti-am aratat in termeni expliciti ca este un comentariu fie naiv, fie malitios, dar mai degraba ca iti "pierzi inteligenta", facand referire directa la definitia "A-și pierde sau a face să-și piardă inteligența, a deveni sau a face să devină tâmpit; a (se) prosti" din dictionar. Pt asta am primit un avertisment pt jignire, eu consider ca a fost o constatare nu o jignire, de aceea nu-mi retrag cuvintele, dar ca sa iti arat (si nu neaparat tie, ci userului nestiutor si care cauta solutii, citeste si va lua de bune sfaturile tale, unele dintre ele bune si argumentate corect, dar altele cu intentia clar mercantila si care ocolesc calea dreapta, simpla si mai benefica lui, dar si in parte din cazuri nestiutoare si ignorante, ma refer desigur la afirmatia ta referitoare la Mn) de ce lamaie si nu apa simpla, iti spun clar: pt ca aceasta este acida, lucru care duce la inhibarea dezvoltarii microbiologiei in apa, dar in organism se transforma in baza. asta strict din punctul asta de vedere, nu iau alte efecte benefice la enumerat ca nu e treaba mea si nu despre ele discutam.
in legatura cu sistemele de filtrare pt apa de Apa Nova, e simplu, toate trebuie sa aibe la baza un filtru de sedimente si unul de carbune activat, evident, cu cat mai calitative cu atat mai bine, de aici afirmatia mea ca totul tine de preferinte si buget. din principiu nu recomant produse ci solutii.
peste toate astea, consider normal ca orice om care nu isi permite sa isi cumpere nici cele mai ieftine filtre sau are alte prioritati sa poata beneficia de o apa mai calitativa decat cea de la robinet si sa o poata folosi linistit in scop potabil.

#2295
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Ce ma strofoc de citeva zile, dupa ce m-am axat pe filtrele de carbune produse la Buzau aflu ca nu se mai produc si trebuie sa ma reorientez .
Oare exista in Tara asta ceva care merge bine si sa nu fie distrus ???

Edited by rozone, 07 August 2014 - 12:09.


#2296
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008
Oricum ala de Bz nu era unul de extraordinara calitate. Nu ai pierdut nimic

#2297
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Ce sfat poti sa-mi dai pentru inlocuire pastrind cit de cit pretul , multumesc.

Edited by rozone, 07 August 2014 - 12:23.


#2298
grigguti

grigguti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 07.03.2008
Nu stiu ce pret avea ala de Bz, dar pot sa iti spun ca orice vei cumpara are sa fie la fel. Nu exista calitate mai slaba:)
Vezi ca e plina piata de asa ceva. Cauta unul granular dar dens sau daca nu gasesti, iei unul bloc, adica praf de carbune presat. Ideal este unul impregnat cu Ag.


#2299
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Acest filtru family parca se numea , un corp de plastic in care era introdus cartusul , avind robinet si teava de scurgere direct montate , la pret de aproximativ 170 lei , este montat dupa o casca de 3 filtre ( sita, ata , ata ) cu filtrare in trepte .
Voi cauta ceeace mi-ai recomandat . Avind reprezentanta in Cj poate se vor ocupa ei pentru inlocuirea acelui tip de cartus , voi lua legatura si cu ei sa vedem ce sanse sunt , daca nu e netul la-ndemina .

#2300
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,370
  • Înscris: 29.07.2013

 rozone, on 07 august 2014 - 12:32, said:

Acest filtru family parca se numea ...

Am avut si eu o chestie din asta, prin anii 90'! Cred ca au fost primele filtre de apa, mai serioase, aparute in tara. Parca aveau si ceva medalii pe care le pusesera pe site.

La mine, cel putin, asteptam cate 2-5 minute sa se umple un pahar iar sistemul de racordare le robinet era infernal ( si-a rupt nevasta-mea cateva unghii tot actionandu-l )
Pentru vremea asta eu il consider un sistem depasit, in primul rand avand in vedere capacitatea de filtrare redusa.

Daca nu gasesti ceva gata facut, poti sa-l construiesti singur, cu putina indemanare. Doua sau trei carcase tip pahar ( de preferinta transparente, cel putin prima ) legate in serie si inserate pe traseul de apa rece, inaintea robinetului.
La interior as utiliza in prima etapa un cartus PP 1-5 microni ca sa protejezi celelalte doua de colmaterea mecanica, al doi-lea GAC ( carbune granular ) iar al trei-lea CTO ( carbune bloc, extrudat ) Daca gasesti macar unul dinte ele impregnat cu ioni de argint, e si mai bine.
Asta ar fi varianta ieftina.
Cartusele de carbon sunt mai protejate daca inaintea lor treci apa prin KDF, un mediu de filtrare care retine multe chestii din apa, inclusiv metale grele. Dar aici deja e vorba de bani mai multi, KDF fiind destul de scump.

#2301
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Nu ma poate lamuri nimeni cu privire la influenta duritatii apei asupra membranei osmotice? Problema mea este ca nu imi e clar ca merita sa investesc intr-un sistem de osmoza inversa atata timp cat duritatea mare a apei (25 gr germane) poate duce la colmatarea prematura a membranei. Comerciantii pe care i-am intrebat legat de aceasta problema sunt complet pe dinafara si am primit cele mai ciudate raspunsuri printre care se subintelege ca trebuie sa cumpar si statie de dedurizare de la ei ca sa nu am probleme. Si totusi cu pretul unei statii de dedurizare pot schimba multe membrane osmotice. Deci daca in conditii "normale" (nu prea stiu ce sunt alea pentru ca nici un comerciant nu e in stare sa imi spuna) o membrana osmotica trebuie schimbata la 2 ani, pentru duritatea de 25 gr germane, la cat timp trebuie schimbata membrana? 1-2 luni, jumatate de an, un an? Un comerciant mi-a zis ca o membrana in conditiile astea ma tine maxim o luna, altul ca nu conteaza duritatea prea mult ca mai important e continutul de clor si fier, altul ca sa fac teste la 6 luni sa vad care e calitatea apei si in functie de asta sa decid daca sa schimb membrana sau nu. Dar pana una alta nu m-a lamurit nimeni daca merita sau nu investitia. Daca trebuie sa schimb membrana la 1-2 luni, ies mai ieftin cu apa plata din comert. Are cineva vreo parere?

#2302
xorg

xorg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 15.02.2012

 M_ierdnA, on 08 august 2014 - 11:20, said:

Nu ma poate lamuri nimeni cu privire la influenta duritatii apei asupra membranei osmotice? Problema mea este ca nu imi e clar ca merita sa investesc intr-un sistem de osmoza inversa atata timp cat duritatea mare a apei (25 gr germane) poate duce la colmatarea prematura a membranei. Comerciantii pe care i-am intrebat legat de aceasta problema sunt complet pe dinafara si am primit cele mai ciudate raspunsuri printre care se subintelege ca trebuie sa cumpar si statie de dedurizare de la ei ca sa nu am probleme. Si totusi cu pretul unei statii de dedurizare pot schimba multe membrane osmotice. Deci daca in conditii "normale" (nu prea stiu ce sunt alea pentru ca nici un comerciant nu e in stare sa imi spuna) o membrana osmotica trebuie schimbata la 2 ani, pentru duritatea de 25 gr germane, la cat timp trebuie schimbata membrana? 1-2 luni, jumatate de an, un an? Un comerciant mi-a zis ca o membrana in conditiile astea ma tine maxim o luna, altul ca nu conteaza duritatea prea mult ca mai important e continutul de clor si fier, altul ca sa fac teste la 6 luni sa vad care e calitatea apei si in functie de asta sa decid daca sa schimb membrana sau nu. Dar pana una alta nu m-a lamurit nimeni daca merita sau nu investitia. Daca trebuie sa schimb membrana la 1-2 luni, ies mai ieftin cu apa plata din comert. Are cineva vreo parere?

Am un sistem de osmoza montat intr-o locatie unde apa are kH-ul cam 20 grade germane, montat cu aproximativ 1an in urma. Nu l-am urmarit indeaproape dar cred ca se consuma in medie cam 10l/zi si nu s-a plans nimeni pana acum ca nu ar mai functiona in parametrii. Am observat, ca unii vanzatori comercializeaza sare de lamaie pt. curatarea membranei, nu stiu daca este eficienta sau daca deterioreaza materialul membranei, dar probabil ca or sti dansii ceva. Sfatul meu in cazul in care va hotarati la un sistem la de osmoza, ar fi sa cautati niste vanzatori ceva mai priceputi, mai ales daca intentionati sa consumati zilnic aceasta apa.

#2303
bbandra

bbandra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 30.08.2009
Eu am schimbat membrana dupa 2 ani, duritate 23 - 25 grade Germane si inca era OK (nu colmatata, debit bun, parametri OK). Precizez ca unitatea era cu autoflush.

#2304
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Salutare,

Multumesc pentru opinii. Ma mira foarte tare ca producatorii/comerciantii nu sunt in stare sa spuna nimic concret cu privire la duritatea apei. In fine, am avut o gramada de experiente cu comerciantii nostri care nu au habar ce vand...

@bbandra Poti sa imi dai mai multe detalii despre filtrul pe care il ai? Ce marca e membrana pe care o foloseste? Inteleg ca nu ai dedurizator. Ce ai facut pentru a preveni depunerile de calcar in instalatie?

@xorg solutii de spalat cred ca exista. Am vazut pe la niste producatori de membrane, insa nu prea stiu ce compozitie au. Probabil ceva acid. Nu imi e insa clar cum se folosesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate