Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Romania si balcanii

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007

View Postsearcher-star, on 05 august 2013 - 11:17, said:

N-are nime' picior cu toate degetele egale afara de ala din mijloc care sa fie mai lung?
Scuipa un cacat, ca au fost imperii de cacat.
Diferenta n-a fost imperiile, ci calitatea societatilor.

Spatiul rom^nesc este format din doua state (Rom^nia si Moldova) si cateva regiuni majore (Ardeal, Bucovina, Oltenia, Moldova si Bucuresti-SE (continand Baraganul-Muntenia si Dobrogea-litoralConstanta).

Diferentele sunt uriase intre un ardelean sau bucovinean si un oltean sau moldovean, la fel fata de bucurestean.

Ma gandesc daca nu cumva interpretam eronat "balcanismul", deoarece multe state au evoluat fantastic de mult in timp ce altele au stagnat.

Turcia este orientala, dar este mult peste unele tari apusene, iar cu altele pe picior de egalitate.
Ucraina este o lume in sine asemenea Rusiei, in timp ce Bulgaria a stagnat puternic.

Ma indoiesc de "balcanismul" Croatiei sau Muntenegrului sau chiar al Serbiei.

Pana la urma ce inseamna "balcanism"?!

#20
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Păi, dacă nici nu ţi-e clar ce e aia balcanism, ce tot faci aprecieri despre ţările din Balcani?Balcanism este felul de a fi al "miticilor", care este foarte asemănător cu acela al bulgarilor, sîrbilor, grecilor.  Noi românii sîntem balcanici în felul de a fi,dar nu toţi; ardelenii nu sînt.

#21
adrianbatran

adrianbatran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 11.09.2013
In aceasta problema va recomand, fara patima, "O istorie a poporului roman explicata celor tineri" a lui Neagu Djuvara. Pe scurt (are maxim 200 de pagini pentru o trecere in revista de la origini pana in prezent) si pe inteles pentru toata lumea putem intelege: de unde venim, pe cine mostenim si cine ne-a modelat, pe cine am imitat.....

Edited by adrianbatran, 13 September 2013 - 13:28.


#22
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007

View Postadrianbatran, on 13 septembrie 2013 - 13:28, said:

In aceasta problema va recomand, fara patima, "O istorie a poporului roman explicata celor tineri" a lui Neagu Djuvara. Pe scurt (are maxim 200 de pagini pentru o trecere in revista de la origini pana in prezent) si pe inteles pentru toata lumea putem intelege: de unde venim, pe cine mostenim si cine ne-a modelat, pe cine am imitat.....

Am citit-o ieri si nu am gasit nimic interesant, cam aceleasi lucruri le invatau si parinti mei in gimnaziu prin anii '50 /'60, stiu asta deoarece taica-miu a pastrat manualul de istorie de atunci, iar eu de curiozitate l-am luat din biblioteca impreuna cu manuale de istorie de pe acelasi nivel din anii '80 si 2-3 aparute imediat dupa Revolutie prin 1990-1992.Posted Image

View PostEndinion, on 15 septembrie 2013 - 11:48, said:

Am citit-o ieri si nu am gasit nimic interesant, cam aceleasi lucruri le invatau si parinti mei in gimnaziu prin anii '50 /'60, stiu asta deoarece taica-miu a pastrat manualul de istorie de atunci, iar eu de curiozitate l-am luat din biblioteca impreuna cu manuale de istorie de pe acelasi nivel din anii '80 si 2-3 aparute imediat dupa Revolutie prin 1990-1992.Posted Image

PS: totusi manualele din anii '60 erau mult mai logice, aerisite, fara prea multa cronologie si avand mai multe silogisme ce incercau sa umple golurile romanizarii si formarii limbii rom^ne.

#23
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Practic teritoriul de astazi al Romaniei este taiat in doua , cultural vorbind de muntii Carpati ea reprezinta o granita intre cultura occidentala si cea bizantin-balcanica, de asta si mariile deosebiri dintre un ardelean si u regatean.

Edited by SucreBolivar88, 21 November 2013 - 14:46.


#24
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostSucreBolivar88, on 21 noiembrie 2013 - 14:44, said:

mariile deosebiri dintre un ardelean si u regatean.
hai ca's tare curios care's marile'alea deosebiri intre un ardelean si un regatean. uite, te invit aici, este seara ta, fa o lista cu deosebirile alea

#25
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012

View Postcriztu, on 21 noiembrie 2013 - 18:15, said:

hai ca's tare curios care's marile'alea deosebiri intre un ardelean si un regatean. uite, te invit aici, este seara ta, fa o lista cu deosebirile alea

Regatenii sunt parca mai superficiali, dezordonati si mai primitivi, un exemplu amuzant :) : dupa 1918 cand sau facut colonizari din regat ca sa romanizeze granita au luat fiinta localitati ca Decebal, Traian etc :) Da nu asta ii important , nah in fine cineva dintr-un sat ca asta duce o gustarica la sefu, ca tocmai taiase porcu ( sefu era director de muzeu ) ala saracu deja astepta caldabosii, carnatii etc, ala saracu ii duce ceva carne, astalalt putin mirat ( la kostolo - gustare se pun mai mult caltabosi, nu carne ca nah aia ii mai pretioasa ) il intreaba ca nu o facut caltabos si carnati celalat zice ca la ei in sat nu stiu sa fac asa ceva , arunca si maruntaiele, matele, stomacul, pastreaza doar carnea. Cand o auzit asta, sefu, so crucit cum naiba nu stiti ma sa faceti  asa ceva ? Apoi dupa aia o aflat cum si ce ca o venit mai tarziu. Nah o luat omu nost un ungur, si la dus acolo la satenii de acolo din sat, apoi ia invatat omu ala cum se taie porcu io invatat sa faca, caltabos, carnati, toba, si alte bunatati, si de atunci si oamenii din satul respectiv taie porcul ca niste ardeleni veritabilii. :)

#26
cstrife

cstrife

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 20.04.2009
Asta e din categoria: „Poveşti din folclorul maghiar”. Românii i-au învăţat şi pe vecini să facă cârnaţi, şi mâncau cârnaţi, caltaboşi etc pe vremea când singura specialitate descoperită de unguri era carnea de sub şa.
La bunici, din carnea de porc se făceau: cârnaţi, tobă, chişcă şi caltaboşi, rasoale afumate, jumări, untură, slanină etc. Rasoalele şi capul despicat se afumau şi se făceau mai târziu cu varză murată, răcituri sau rasol. Slănina se afuma sau se băga la sare, unii o făceau şi cu boia. O parte din cârnaţi se băga la fum. Grăsimea se topea şi untura şi jumările ce rezultau se foloseau la gătit, jumările la varză călită, fasole, cartofi. O parte din carnea macră se prăjea şi se păstra în oale cu untură. Acum că s-au răspândit congelatoarele, lucrurile s-au mai schimbat. Ceva ce n-am văzut prin alte sunt plăcintele de mai ce se făceau din organele porcului, ceva oarecum înrudit cu drobul de miel, dar sub formă de turte şi prăjite în tigaie. Unii mai făceau ş trandafiri, care erau nişte cârnaţi ceva mai groşi, dar la bunicii mei nu-mi amintesc să fi văzut. Unii spuneau că în trecut se mai făcea şi sângerete, dar eu unul n-am văzut pentru că cei mai mulţi nici nu voiau să audă de aşa ceva.

Edited by cstrife, 22 November 2013 - 07:56.


#27
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View PostSucreBolivar88, on 21 noiembrie 2013 - 19:01, said:

Regatenii sunt parca mai superficiali, dezordonati si mai primitivi, un exemplu amuzant Posted Image : dupa 1918 cand sau facut colonizari din regat ca sa romanizeze granita au luat fiinta localitati ca Decebal, Traian etc Posted Image Da nu asta ii important , nah in fine cineva dintr-un sat ca asta duce o gustarica la sefu, ca tocmai taiase porcu ( sefu era director de muzeu ) ala saracu deja astepta caldabosii, carnatii etc, ala saracu ii duce ceva carne, astalalt putin mirat ( la kostolo - gustare se pun mai mult caltabosi, nu carne ca nah aia ii mai pretioasa ) il intreaba ca nu o facut caltabos si carnati celalat zice ca la ei in sat nu stiu sa fac asa ceva , arunca si maruntaiele, matele, stomacul, pastreaza doar carnea. Cand o auzit asta, sefu, so crucit cum naiba nu stiti ma sa faceti  asa ceva ? Apoi dupa aia o aflat cum si ce ca o venit mai tarziu. Nah o luat omu nost un ungur, si la dus acolo la satenii de acolo din sat, apoi ia invatat omu ala cum se taie porcu io invatat sa faca, caltabos, carnati, toba, si alte bunatati, si de atunci si oamenii din satul respectiv taie porcul ca niste ardeleni veritabilii. Posted Image
Măi, puştiule, tu eşti căzut din Lună? Ţi-a spus un prost o poveste şi tu o crezi? În Muntenia Oltenia Moldova se fac: piftie (în Moldova se numeşte mîncare rece), caltaboşi, cîrnaţi, tobă, slănină afumată. Expresia "mi-am făcut burta tobă" la toba asta se referă nu la toba în care se bate.Asta înseamnă că a băgat multe în burtă şi a umplut-o.
Înţeleg că eşti ardelean. Măi, cînd nu ştii ceva despre Muntenia ori despre Moldova mai întîi întreabă. Dacă o să crezi poveşti sau o să îţi închipui tu, o să fii departe de adevăr.

View PostSucreBolivar88, on 21 noiembrie 2013 - 14:44, said:

Practic teritoriul de astazi al Romaniei este taiat in doua , cultural vorbind de muntii Carpati ea reprezinta o granita intre cultura occidentala si cea bizantin-balcanica, de asta si mariile deosebiri dintre un ardelean si un regatean.
Da. Romînii balcanici practic sînt oltenii și muntenii (și dobrogenii). Moldovenii și ardelenii nu sînt balcanici.
Deosebirea nu a survenit de curînd sau mai demult în evul mediu. Erau deosebiți și în antichitate. Așa e peste tot, adică pe o suprafață aș de mare chiar dacă se vorbește o limbă există diferențe mai mici sau mai mari.
Ar fi și plicticos să fie toți exact lafel.

Edited by florincroitoru, 22 November 2013 - 18:23.


#28
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012

View Postflorincroitoru, on 22 noiembrie 2013 - 18:31, said:

Măi, puştiule, tu eşti căzut din Lună? Ţi-a spus un prost o poveste şi tu o crezi? În Muntenia Oltenia Moldova se fac: piftie (în Moldova se numeşte mîncare rece), caltaboşi, cîrnaţi, tobă, slănină afumată. Expresia "mi-am făcut burta tobă" la toba asta se referă nu la toba în care se bate.Asta înseamnă că a băgat multe în burtă şi a umplut-o.
Înţeleg că eşti ardelean. Măi, cînd nu ştii ceva despre Muntenia ori despre Moldova mai întîi întreabă. Dacă o să crezi poveşti sau o să îţi închipui tu, o să fii departe de adevăr.


Da. Romînii balcanici practic sînt oltenii şi muntenii (şi dobrogenii). Moldovenii şi ardelenii nu sînt balcanici.
Deosebirea nu a survenit de curînd sau mai demult în evul mediu. Erau deosebiţi şi în antichitate. Aşa e peste tot, adică pe o suprafaţă aş de mare chiar dacă se vorbeşte o limbă există diferenţe mai mici sau mai mari.
Ar fi şi plicticos să fie toţi exact lafel.

Eu doar am relatat ce am auzit, acuma nu stiu ce rost avea sa spuna o minciuna, nu era ungur era roman ( un fost director al muzeului  Tarii Crisuriilor )

#29
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Nu știu ce rost avea. dacă a spus asta ori era tîmpit ori mințea.Poate și-a bătut joc de el vreun oltean.Nu știu.dacă el a crezut că în țară, în Oltenia, Moldova, nu se știe de caltaboși, tobă, piftie, înseamnă că era redus mintal.neamurile mele au tăiat porci de Crăciun zeci de ani.Știu bine ce vorbesc.Nici sîngele de la tăiere nu era lăsat să se scurgă.Venea cu cratița și lua peste un litru de sînge care era pus la un soi de cîrnați (sîngeret).Nu erau aruncate nici oasele.
Tu ești superficial dacă scrii că regățenii sînt mai superficiali, mai primitivi....Cum eu sînt primitiv față de tine? Te provoc la duel aici în direct. Deschidem topic nou și moderatorul pune întrebări de cultură generală: istorie, geografie, literatură, gramatică, fizică, chimie, anatomie. Poate să fie și tip chestionar cu timp de răspuns limitat.
hai, ieși la interval dacă te simți tare. Ai zis că noi regățenii sîntem primitivi.Ai ocazia acum să dovedești că nu vorbești prostii.

View Postcstrife, on 22 noiembrie 2013 - 07:54, said:

Unii spuneau că în trecut se mai făcea și sângerete, dar eu unul n-am văzut pentru că cei mai mulți nici nu voiau să audă de așa ceva.
Ai mei făceau. Se găsea și de cumpărat la Alimentara.

#30
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012

View Postflorincroitoru, on 25 noiembrie 2013 - 17:10, said:

Nu știu ce rost avea. dacă a spus asta ori era tîmpit ori mințea.Poate și-a bătut joc de el vreun oltean.Nu știu.dacă el a crezut că în țară, în Oltenia, Moldova, nu se știe de caltaboși, tobă, piftie, înseamnă că era redus mintal.neamurile mele au tăiat porci de Crăciun zeci de ani.Știu bine ce vorbesc.Nici sîngele de la tăiere nu era lăsat să se scurgă.Venea cu cratița și lua peste un litru de sînge care era pus la un soi de cîrnați (sîngeret).Nu erau aruncate nici oasele.
Tu ești superficial dacă scrii că regățenii sînt mai superficiali, mai primitivi....Cum eu sînt primitiv față de tine? Te provoc la duel aici în direct. Deschidem topic nou și moderatorul pune întrebări de cultură generală: istorie, geografie, literatură, gramatică, fizică, chimie, anatomie. Poate să fie și tip chestionar cu timp de răspuns limitat.
hai, ieși la interval dacă te simți tare. Ai zis că noi regățenii sîntem primitivi.Ai ocazia acum să dovedești că nu vorbești prostii.


Ai mei făceau. Se găsea și de cumpărat la Alimentara.

Am zis primitivi in sensul de un pic in urma fata de Transilvania : de exemplu voi nu aveati carte funciara, nici acum nu stiu daca aveti la toate pamanturiile, chiar aacuma nu demult am auzit la stiri ca palatul parlamentului nu este inca intabulat :), apoi si casele cujm sunt costruite cand am trecut odata mai demult din Transilvania in Moldova intantaneu au aparut  case ce in loc de tigle aveau ca acoperis placi de asbest ( cred ca asa se zice, erau placi din alea asa ondulate ca forma ), acasa la mine placi din alea acopera sopronu nu casa, apoi mai sunt bordeiele de pamant , apoi mai exista si diferente de comportament si de racordare la niste valori comerciale sa zic asa. Era odata un grup de studenti din Ardeal care sau dus pana la Ploesti au zis ca manca si ei ceva sau dus la un restaurant din zona erau ingroziti servirea si comportamentul fata de client era sub orice critica, in schimb la Brasov pe drumul de intoarcere au mancat pe saturate si servirea si comportamentul au fost ireprosabile.
  Nu ma intelege gresit, nu o zic din rautate, dar sunt diferente semnificative intre cele 2 teritorii poate oentru un regatean nu este asa de evident dar pentru un ardelean sar in ochi diferentele .

#31
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostSucreBolivar88, on 21 noiembrie 2013 - 19:01, said:

Regatenii sunt parca mai superficiali, dezordonati si mai primitivi, un exemplu amuzant Posted Image : dupa 1918 [...] si de atunci si oamenii din satul respectiv taie porcul ca niste ardeleni veritabilii.
tu esti dus tare cu pluta, de fapt n-ai iesit in viata ta din satul tau, m-am lamurit... ia cumpara-ti un bilet, si du-te tati cu trenu prin regat, sa vezi ce si cum, ca tare superificiala cunoastere a neamului ai, si esti si primitiv grav, ca insiri tu aiureli sau ca stau de vorba cu un cartof, e aceeasi discombobulatie cognitiva...

... si cand ajungi prin muntenia, sa ii rogi pe niste tarani sa-ti vanda un pic de zacusca, sa iti educi si tu papilele gustative cu adevaratul nectar dumnezeisc.

Edited by criztu, 26 November 2013 - 01:50.


#32
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View Postcriztu, on 21 noiembrie 2013 - 18:15, said:

hai ca's tare curios care's marile'alea deosebiri intre un ardelean si un regatean. uite, te invit aici, este seara ta, fa o lista cu deosebirile alea
io-s regatzean. io de acasa de la mosh stramosh stiu ashe, că la budă când ma duc, mă aia mică stând în picioare, şi mă aia mare stând pe colacs. din câte-mi dau seama, precis la cinstitul coleg este invers.

#33
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012

View Postcriztu, on 26 noiembrie 2013 - 01:36, said:

tu esti dus tare cu pluta, de fapt n-ai iesit in viata ta din satul tau, m-am lamurit... ia cumpara-ti un bilet, si du-te tati cu trenu prin regat, sa vezi ce si cum, ca tare superificiala cunoastere a neamului ai, si esti si primitiv grav, ca insiri tu aiureli sau ca stau de vorba cu un cartof, e aceeasi discombobulatie cognitiva...

... si cand ajungi prin muntenia, sa ii rogi pe niste tarani sa-ti vanda un pic de zacusca, sa iti educi si tu papilele gustative cu adevaratul nectar dumnezeisc.

View Postcriztu, on 26 noiembrie 2013 - 01:36, said:

tu esti dus tare cu pluta, de fapt n-ai iesit in viata ta din satul tau, m-am lamurit... ia cumpara-ti un bilet, si du-te tati cu trenu prin regat, sa vezi ce si cum, ca tare superificiala cunoastere a neamului ai, si esti si primitiv grav, ca insiri tu aiureli sau ca stau de vorba cu un cartof, e aceeasi discombobulatie cognitiva...

... si cand ajungi prin muntenia, sa ii rogi pe niste tarani sa-ti vanda un pic de zacusca, sa iti educi si tu papilele gustative cu adevaratul nectar dumnezeisc.

Zacusca se face si la noi :) si cred ca ii mai buna decat a voastra ca noi tocam mai marunt. Acuma eu ce spun nu spun cu rea intentie, da nah nu pot sa nu observ niste realitati niste diferente , nu poti sa spui oricat de subiectiv ai fi ca regatul si Ardeal / Bucovina/ Banat ar fi la acelasi nivel de civilizatie pur si simplu Carpatii au reprezentat nu numai o granita geografica politica ci si una de civilizatie, uiatate la harta care apare pe cartea lui S. Huntigton ,, Ciocnirea civilizatiilor '' o sa vezi ca linia rosie coboara pe linia Carpatiilor.
Acuma trebuie sa ne gandim ca poate ar fi bine daca Romania ar fi condusa de o elita ardeleneasca nu de una regateana , pentru ca pana acuma sau vazut tarele unei conducerii bizantine :(

#34
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostSucreBolivar88, on 26 noiembrie 2013 - 12:07, said:

nu pot sa nu observ niste realitati niste diferente
pai ce diferente ai observat tu "superficiali, primitivi, dezorganizati", sunt caraghioase mai omule, iar anecdota aia cu ca nu stiu care regatean l-a pacalit pe un sergent la popota, confirma naivitatea ardeleanului, care nu se prinde cand i se trage o tzeapa Posted Image)

nu pot sa nu observ ca de fapt tu n-ai fost in viata ta prin regat, sa vezi cum sta treaba, n-ai idee despre ce vorbesti, dar ai facut observatii...

Edited by criztu, 26 November 2013 - 12:27.


#35
d1ragos

d1ragos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.05.2011
"Acuma trebuie sa ne gandim ca poate ar fi bine daca Romania ar fi condusa de o elita ardeleneasca nu de una regateana , pentru ca pana acuma sau vazut tarele unei conducerii bizantine"

Echipa Boc poate fi considerata o elita ardeleneasca?

#36
cstrife

cstrife

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 20.04.2009
Ia d-aci elită ardelenească:

[ http://www.magyartudat.com/wp-content/uploads/sabin_gherman.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://voxpublica.realitatea.net/wp-content/uploads/2011/02/basescu-boc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.expresmagazin.ro/wp-content/uploads/2013/09/ciorbea.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://gabriellajoy.files.wordpress.com/2012/02/marko_bela_77638800.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.cotidianul.ro/images/stiri/1112/1353859375Mihail%20Neamtu%20(2).JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate