Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Prima Casa doar in LEI

- - - - -
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#91
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,558
  • Înscris: 06.02.2006
Cata grija dom-le pentru veniturile mele si siguranta job-ului meu. Mai aveti din astea, sau postati la subiect?

 christig, on 09 august 2013 - 12:35, said:

daca erati solvabili mergeati voi frumos si va dadea banca bani. cat va dadea. dar cum la sumele astea, sunteti 90% potential faliti, (DE AIA NICI NU VA DAU BANI) banca are nevoie sa-si recupereze banii cand voi veti falimenta, si statul a zis..las' ca luam de la ceilalti prosti, le bagam mana in buzunar fraierilor...doar ca sa infuzam acum economia..si sa nu scada si mai rau cloacele lu negoita si udrea.

Esti atat de bun incat sa-mi explici de unde imi cunosti tu veniturile si solvabilitatea? Ne cunoastem de undeva?

#92
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 RealThing, on 09 august 2013 - 12:22, said:

E foarte interesant, unii incearca sa dezbata care ar fi avantajele/dezavantajele unui credit in lei, si apar iegzpertii lu' peste care oricand sunt gata sa le declare ca-s prosti pentru ca doresc sa faca un imprumut pe munca si banii lor. Mai sunteti iegzperti din astia? De fapt e plina Romania, ptiu, uitasem unde stau.

Sa faca un imprumut pe ce?

Munca pe care inca nu au prestat-o si banii pe care inca nu ii au? Nu prietene. Sa faca un imprumut pe promisiunea ca vor munci si vor plati. Iar banca si cu statul stiu de la meteo ca urmeaza ploi cu cacat in economia mondiala. Sau shit storm cum mai e cunoscuta expresia de la americani.

Intr-un fel e vanzarea pielii ursului din padure. Adica o sa muncesc eu si o sa produc bani si o sa platesc. Iar banca si cu guvernul romaniei intreaba asa in soapta: esti sigur ca o sa ai unde sa mai muncesti? Ia de aici mai putini bani ca noi nu suntem chiar asa de optimisti.

Edited by Arkouda, 09 August 2013 - 15:11.


#93
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,558
  • Înscris: 06.02.2006
Esti frate cu Pejeu? Posted Image S-a dus dracu' forumul asta, deschide omul un topic sa afle niste info, si vin jegspertii sa bata campii, mai ceva flame, mai offtopic in 90% din timp, din astea obisnuite. Tu nu cumva erai expat? Ti-ai adus aminte de muritorii de rand din tara natala Posted Image ? Sau te plictisesti?

#94
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Da, eu ma plictisesc cu bani in cont. Tu cum te plictisesti?

Si nu am inteles-o pe aia cu expatul. Se vroia o jignire sau cum?

Vezi ca daca vrei sa o ardem in jigniri eu ma pricep mai bine decat tine.

#95
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,558
  • Înscris: 06.02.2006
Te pricepi de stai pe loc. Tu ai o mare problema: ai impresia ca toti sunt prosti, dar incearca sa se ia de coada ta. Daca nu ti-e clara definitia de expat, ia un DEX. Intre timp poate ne mai povestesti, cum ne-ai tampit pe juma' de forum, ce misto-i in Albion, si ce bani conduci tu Posted Image hehehehe Posted Image

#96
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Pai eu sunt mai putin expat decat un Bucurestean care e detasat la Cluj. Adica eu de unde locuiesc si muncesc fac 2 ore si 15 minute pana in Bucuresti :)

Daca iei definitia din dex, nu, nu sunt expat.



#97
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,558
  • Înscris: 06.02.2006
In ordinea de pe tricouri, sa fie lamurita situatia:

1. cine are 50k euro cash (nu discutam cazul in care dispune de mult mai mult decat atatia, sau are venituri de minim 3-4 k euro/luna) si alege sa-i "investeasca" intr-un apartament, ala e tamp; a apus de mult vremea in care luai un apartament cu 50k si-l vindeai dupa 2 ani cu 70k, nu mai reprezinta o investitie
2. ratele pentru mine la un credit de 60k euro (ma rog, echivalentul in lei in cazul asta) ar insemna maxim 20% din veniturile totale, deci nu ma ingrijoreaza
3. puteam sa-mi fac credit si in perioada dinainte de criza, insa mi se pareau niste preturi aberante cele de atunci, asa ca am refuzat sa arunc cu banii pe fereastra, mizand pe-o scadere a acestora; s-a dovedit ca am avut dreptate (asta nu inseamna ca-s vreaun expert in economie)
4. prezicerile alea gen: o sa creasca/ o sa scada/ vine sfarsitul lumii, etc. nu ma intereseaza; din ceea ce am vazut e fix ca la ruleta: poti s-o nimeresti, sau poti s-o dai de gard; din cate s-a vazut, oameni gen Itarescu&Co au tot facut previziuni, si de bine ce-au prevazut s-a intamplat fix invers (din nou, aici nu discutam tehnici de manipulare a maselor, atunci cand este cazul)
5. din nou, iti faci credit, mi se pare normal sa ai pusi deoparte ratele insumate pe minim un an, pentru orice eventualitate; presupunand ca nu mai ai job/ ai dat faliment si nu reusesti sa-ti revii intr-un an, iti cam meriti soarta
6. voi incerca sa iau acel apartament dintre cele executate silit, pentru a obtine un pret mai bun; ramane de vazut daca voi reusi

Acum sper ca este totul mult mai clar, si cine are sfaturi "competente" de genul celor anterioare si le poate pastra, pur si simplu nu ma intereseaza Mamele Omida.

Edited by RealThing, 09 August 2013 - 19:07.


#98
1618

1618

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.06.2013
4. Chiar daca Isarescu o fi platit din taxele pulimii asta nu inseamna ca lucreaza pentru binele lor! Daca ai fi o persoana inteligenta si ai intelege manipularile care se fac nu ai considera previziunile manipulatorilor demne de a fi urmate!

#99
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,558
  • Înscris: 06.02.2006
Reciteste ceea ce am scris, am impresia ca ai citit cuvant pauza lipsa gaura Posted Image vad ca pe aici sunt vreo cativa care sufera de sindromul contrazicerii si al lectiilor de viata Posted Image

#100
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,827
  • Înscris: 13.08.2008

 noha_1508, on 07 august 2013 - 21:25, said:

Nu este vorba aici de cine isi permite. Noi avem venituri pentru a obtine creditul in lei, dar nu vrem sa dam 1200euro/an in plus pentru aceeasi suma imprumutata. Cu banii aia facem alte lucruri in beneficiul nostru nu in beneficiul bancilor. Noi am aplicat pentru creditul asta pentru ca echivalam rata cu chiria. Oricum am platit pana acum 36000 de euro chirie. Banii astia ii dam pe rate iar la final ramanem cu o casa.
Care mai apuca sa ajunga la final sau mai este motivat sa o faca.Posted Image

#101
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 vacantamijlocie, on 10 august 2013 - 21:56, said:

Care mai apuca sa ajunga la final sau mai este motivat sa o faca.Posted Image

Motivatia de a plati o casa nu are cum sa dispara. Pentru ca si daca ai de platit juma de milion de euro si casa mai valoreaza 50k (de zece ori mai putin), tu nu ai de ales decat sa sa strangi din cur si din dinti si sa platesti. Ca banca te tine dator pe jumatea aia de milion. Adica iti executa casa pe 50k, a mai scos de la tine inca 50k din avans si cat ai mai platit si te mai tine dator cu 400k. Adica viata ta financiara asa cum o stiai s-a terminat. Vei avea popriri pe toate veniturile viitoare pana platesti datoria. Nu vei mai putea accesa un credit niciodata si nu vei mai putea fi actionar in vreo firma.

Deci nu, motivatia de a plati nu are cum sa dispara. Nu e ca o masina care valoreaza 3000 si costa 5000 sa o repari si decizi sa o dai la fier vechi.

#102
Kabul01

Kabul01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 02.07.2013
Vorba unora mai smecheri ca noi: "A house is not an asset, it's a liability"

#103
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003

 RealThing, on 09 august 2013 - 18:59, said:

2. ratele pentru mine la un credit de 60k euro (ma rog, echivalentul in lei in cazul asta) ar insemna maxim 20% din veniturile totale, deci nu ma ingrijoreaza
(...)
6. voi incerca sa iau acel apartament dintre cele executate silit, pentru a obtine un pret mai bun; ramane de vazut daca voi reusi

Incearca tu sa cumperi un apartament executat cu banii luati cu credit de la o banca si anunta-ne cum a mers. :)

#104
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,558
  • Înscris: 06.02.2006
Ingineria e putin diferita, insa daca iese anunt, nu ma doare mana sa scriu :)

#105
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,908
  • Înscris: 25.01.2007

 dcg, on 14 august 2013 - 23:34, said:


Incearca tu sa cumperi un apartament executat cu banii luati cu credit de la o banca si anunta-ne cum a mers. Posted Image
pai care e problema?
din cate stiu, cam toate bancile ofera si avantaje suplimentare daca din creditul luat iei o casa care o vinde banca.

#106
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

 slai, on 15 august 2013 - 07:07, said:

pai care e problema?
din cate stiu, cam toate bancile ofera si avantaje suplimentare daca din creditul luat iei o casa care o vinde banca.

....
probleme sunt multe,
de exemplu, cel executat silit sa nu vrea sa paraseasca locuinta. Si sa fii nevoit sa il evacuezi, cu tot circul aferent.
SAU, si mai interesant, cel executat silit sa aiba un copil sub 12 ani. Din ce tin eu minte, in aceasta situatie el NU poate fi evacuat din locuinta, chiar daca nu e proprietatea lui.
Si cate si mai cate.......

#107
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,827
  • Înscris: 13.08.2008
E diferenta dintre proprietar si posesor.

#108
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

 vacantamijlocie, on 15 august 2013 - 19:33, said:

E diferenta dintre proprietar si posesor.

Whatever...
ideea e ca un castigator la licitatie nu se poate folosi de acel bun catigat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate