Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!
 Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650
 

Diferenta intre marimile (europene) de pantofi ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011
De exemplu daca cumpar online incaltaminte (dama) din Germania sau Franta,sa zicem , marimile la pantofi sunt identice cu cele romanesti ? sau nu ?  Daca am nevoie de 37, de exemplu ?

Edited by Hellada, 20 July 2013 - 17:24.


#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Poftim ! Sa cresti mare ! Posted Image

[ http://sanluispodiatrygroup.com/site_content/cms_content/library/images/00237/img_thumb_1472061618.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]






[ http://www.feetace.com/images/Shoe%20Chart.GIF - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by lawrence38, 20 July 2013 - 17:35.


#3
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011
Multumesc,am intrebat deoarece stiu pe cineva care a cumparat din Franta,si s-a trezit ca era de fapt cu un numar mai mic !

#4
sebastyan-adryan

sebastyan-adryan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 10.11.2012
Tine cont si de faptul ca marimile sunt putin diferite de la un brand la altul. Spre ex eu la adidas am 43 1/3 iar la restul 43

#5
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011

 sebastyan-adryan, on 20 iulie 2013 - 17:45, said:

Tine cont si de faptul ca marimile sunt putin diferite de la un brand la altul. Spre ex eu la adidas am 43 1/3 iar la restul 43

Deci practic, daca vreau sa cumpar de oriunde din Europa (cu exceptia Marea Britanie,inteleg) comand aceeasi marime ca in Romania?

#6
sebastyan-adryan

sebastyan-adryan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 10.11.2012
Da, dar daca cumperi sa zic adidas si puma, vezi ca poate la adidas iti trebe 40 iar la puma 39.
Cauta pe fake_fake_site.banat.pentru.spam>la adidasi  este un ajutor de marime, si ala iti da foarte fidel numarul la incaltaminte in functie de brand pe baza lungimii labei piciorului in cm

#7
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011

 sebastyan-adryan, on 20 iulie 2013 - 17:51, said:

Da, dar daca cumperi sa zic adidas si puma, vezi ca poate la adidas iti trebe 40 iar la puma 39.
Cauta pe fake_fake_site.banat.pentru.spam>la adidasi  este un ajutor de marime, si ala iti da foarte fidel numarul la incaltaminte in functie de brand pe baza lungimii labei piciorului in cm

Nu e vorba de incaltaminte sport,ci doresc ghete/cizme.....

#8
Plicea

Plicea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 22.04.2013

 Hellada, on 20 iulie 2013 - 17:52, said:



Nu e vorba de incaltaminte sport,ci doresc ghete/cizme.....

       Ghete sau cizme acu in miezul verii ? De ce ? A anuntat la meteo ca se schimba vremea ?

#9
Hellada

Hellada

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 21.03.2011

 Plicea, on 20 iulie 2013 - 18:07, said:

   Ghete sau cizme acu in miezul verii ? De ce ? A anuntat la meteo ca se schimba vremea ?

Nu e vorba de cand se cumpara ,vreau sa nu gresesc in privinta marimii

#10
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006

 Plicea, on 20 iulie 2013 - 18:07, said:

   Ghete sau cizme acu in miezul verii ? De ce ? A anuntat la meteo ca se schimba vremea ?

Sa inteleg ca tu iti faci iarna sanie?

#11
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 Hellada, on 20 iulie 2013 - 18:11, said:


Nu e vorba de cand se cumpara ,vreau sa nu gresesc in privinta marimii

Sunt aceleasi marimi peste tot in Europa

#12
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

 Owidiu, on 20 iulie 2013 - 19:32, said:



Sunt aceleasi marimi peste tot in Europa
Asa ar trebui , insa mi-am luat Adidas din Franta 43 1/4 si o pereche de Nike din Germania 41 1/2 . Si eu port 42 ... in Romania .

#13
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 Seteh, on 20 iulie 2013 - 23:56, said:

Asa ar trebui , insa mi-am luat Adidas din Franta 43 1/4 si o pereche de Nike din Germania 41 1/2 . Si eu port 42 ... in Romania .

Pentru ca au "cusaturi"  si calapoduri diferite. In general in Vest marcile serioase au marime si pe latime nu numai pe lungime...ca nu toata lumea are picioare "standard" , exact la fel, unii le au mai butucanoase, altii mai ascutite, de aici si diferentele. Si oricum, chiar si la aceeasi persoana, doar nu ti-oi lua aceeasi marime la pantofi sport ca la pantofi de gala. Eu unul port 43 sau chiar 42 la pantofi insa imi cumpar incaltaminte sport minim 44, uneori 45 , depinde de model.

#14
etienneshoes

etienneshoes

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.05.2015

 lawrence38, on 21 iulie 2013 - 00:21, said:

Pentru ca au "cusaturi"  si calapoduri diferite. In general in Vest marcile serioase au marime si pe latime nu numai pe lungime...ca nu toata lumea are picioare "standard" , exact la fel, unii le au mai butucanoase, altii mai ascutite, de aici si diferentele. Si oricum, chiar si la aceeasi persoana, doar nu ti-oi lua aceeasi marime la pantofi sport ca la pantofi de gala. Eu unul port 43 sau chiar 42 la pantofi insa imi cumpar incaltaminte sport minim 44, uneori 45 , depinde de model.

Intradevar marimile nu corespund de la un producator la altul, in special la incaltamintea de dama (aici ma refer pantofi, balerini, sandale, cizme etc). Calapoadele sunt diferite si de cele mai multe ori diferentele apar si din cauza modelului si a croielii pantofului. De asemenea ghidurile de marimi sunt orientative de cele mai multe ori si sunt sanse sa apara diferente. Recomandat este sa iti masori piciorul inainte si sa compari cu ghidurile de marimi de pe mai multe site-uri.

Daca te ajuta uite aici un ghid de pe site-ul nostru care iti arata cum sa iti masori piciorul.  http://www.etienne.ro/ghid-marimi

Stefan

Attached Files



#15
Cipper

Cipper

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.05.2007
Si aici vei gasi o aproximatie in functie de lungimea piciorului

http://pantofi-comanda.ro/ghid-marimi/

Panrtea buna e ca, de exemplu la pantofii barbatesti, se pot comanda pe 3 latimi ale calapodului, normal, lat si foarte lat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate