Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Neg sau altceva...

Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...
 Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie
 Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma
 Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat
 

Aplicatia TrafficVoice pentru Android si iOS

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
trafficvoice

trafficvoice

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.07.2013
Salut, si statiile care furnizeaza stream-ul pentru TrafficVoice sunt setate tot pe canalul 22.

Dintre userii ce acceseaza aceasta pagina o mare parte o fac pentru a afla informatii legate de achizitionarea unei statii radio (si eu am citit pe rand toate forumurile in care se discuta despre subiectul CB inainte de cumpara prima statie radio)

Acum 5 ani cand am cumparat prima statie radio mi-ar fi fost util sa am acces la o astfel de aplicatie pentru a sti in ce ma bag Posted Image

Este evident ca nu voi acoperi toate drumurile dar nici nu trebuie sa le acopar, informatia relevanta nu vine pe tot parcursul unui drum ci doar in cateva puncte cheie, in rest e destul de liniste. Atentie nu spun ca nu vin informatii si pe parcurs ci doar ca clele mai importante informatii (cantitativ) sunt cele pe care le primesti la iesirea dintr-o localitate de la soferii din sens opus.

O sa "dau din casa" spuand ca am avut initial doua statii pe Bucuresti - Pitesti, cea de la iesire din Bucuresti ce emite acum si inca una in localitatea Ciresu aproape de Pitesti dar dupa o atenta analiza am sesizat ca datorita distantei de aproximativ 60 de km statia 2 era inutila (aflai aceiasi informatie ca si in prima) asa ca am relocat-o spre Constanta Posted Image

Multumesc pentru feedback

Edited by trafficvoice, 14 July 2013 - 23:10.


#20
buzasparta

buzasparta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 11.07.2007
Ce smarturi erau acu' 5 ani ca sa fi avut aplicatia asta?
Spor la treaba in continuare.

#21
trafficvoice

trafficvoice

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.07.2013
Exact, nu erau... dar acum tehnologia permite aceasta fantezie tehnica pe care am reusit sa duc de la idee la aplicatie.

Aplicatia Trafficvoice nu era realizabila din punct de vedere tehnic pana acum cativa ani.

Tehnologia a evoluat si accesul la aceasta noua tehologie (ma refer la smartphone-uri) a devenit mai usor (din pacate echipamentele nu s-a si ieftinit proportional Posted Image )

P.S. exista si un site unde poti accesa stream-urile din aplicatie www.trafficvoice.ro

Multumesc

Edited by trafficvoice, 14 July 2013 - 23:28.


#22
voicul

voicul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 07.10.2004
Mai exista si Zello care cred eu ar fi mai utila deoarece nu se bazeaza pe statii fixe ci pe soferii care circula.

Insa, cum se explica cu o pagina in urma, nu toata lumea are smartphone si internet.

#23
vadwiser

vadwiser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 10.07.2007
Eu sunt posesor de ambele și cred că sunt în stare să emit o părere obiectivă.
În primul rând nu există un conflict aplicație vs stație cb. Dimpotrivă, este posibil ca mulți să opteze pentru o stație cb abia după ce se vor fi convins prin intermediul acestei aplicații de potențialul CB.
În al doilea rând, nu aplicația aceasta este cea care îi împiedică pe șoferi să contribuie. Întrebați orice dealer, sau chiar colegii din trafic, există foarte multă lume cu CB pe mașină care doar ascultă sau nici măcar, verifică un traseu și o țin închisă. Pentru oamenii aceștia exsită în contrapartidă alți oameni care se amuză, li se pare interesant sau util. CB este vocațional aproape. Ai feeling bine, nu ai, adio, indiferent ce scule ai sau nu pe mașină. Din acest punct de vedere aplicația aceasta este utilă în părerea mea pentru CB, fiind o formă de popularizare binevenită.
Eu, de exemplu, nu mă voi mulțumi niciodată cu aplicația în locul radioului propriu-zis. Una din marile mele frici, făcând drumuri medii spre lungi seara sau chiar noaptea, este riscul de adormi la volan. Pentru mine CB este o vestă de salvare, mă ține mai branșat ca un red bull sau o cafea. Bine eu sunt genul vorbăreț, în cazul altora sunt alte motivații, eu am dat doar un exemplu.
Feedback pe aplicație: E nevoie de butoane mai mari! Vezi ca exemplu alte interfețe de aplicație dedicate  folosirii în mașină.
E nevoie de Valea Prahovei și A3. PE puțin. Acolo e de fapt traficul. Dacă aplicația are succes, potențialul este pe București și celelalte orașe mari, în perspectivă.

#24
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Aplicatia Zello nu are acuratete.
Este diferenta enorma intre cele 2.
Aceasta iti preia direct transmisia de pe autostrada si ti-o trimite pe telefon, Zello stai in pat si dai controale pe telefonul mobil.
Le-am testat si Zello nu are treaba cu Info Trafic. Acuratetea ei lasa de dorit.
Ca sa nu mai zicem ca orice politai are un smartpone si posibilitatea sa primesti Liber colegu este foarte mare.

Zello este pentru audio chat
TrafficVoice este pentru Infotrafic.

#25
fullspeed_momo

fullspeed_momo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 23.04.2007
mi-am luat statie, ba si sa fiu al naibii daca imi mai luat de stiam de apicatia asta, am doua zmarDphoane in casa..... "ba esti prozt? , ba esti nebun?"
prietene, pe bune acuma , eu am instalat si trafficvoice si zello si waze si parca a mai fost una, si intradevar unele sunt pentru chat cu gagici/curve,petarde sau cum vreti sa le ziceti, iar trafficvoice se bazeaza pe cacaturile alea de relee care nu-s ca repetetitoarele, dar ceva pe aproape care inregistreaza si redau apoi in aplicatie ce a auzit, eu acuma iti spun prieteneste, aplicatia e nefolositoaaaaaaare. are lag,stii ce-i ala, nimeni nu se bazeaza pe ea, si evenimentele iminente,hai nu chiar, nu se pot receptiona in timp util, deci te chinui tu sa convingi 5 fraieri care poate isi instaleaza aplicatia asculta alea 2 relee de pe a1 si a2 sau care or fi si atat, da la "mini" la vaslui, eu pe p..ula tot ma sui..... Posted Image
etc.etc.etc....mai tre sa mai zic ceva?????? convinge-ma ca nu e asa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate