Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 

Pastori vs Preoti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
327 replies to this topic

#73
pathfinder899

pathfinder899

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 22.06.2013
Stiu ca unele denominatiuni crestine au femei pastori. Interzice Biblia femei preot/pastor/prezbiter ?

#74
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Didymus, on 19 iulie 2013 - 10:13, said:

Nici măcar nu trebuie interpretat. Eu am spus că trebuie ținut cont de contextul istoric de atunci. Trebuie să fii naiv să crezi că acest context a rămas neschimbat mii de ani! Sunt cuvinte și expresii care și-au schimbat sensul în decursul veacurilor.
Acum putem reveni asupra topicului? Mulțumesc.
Eu stiu ca tu ai spus asta si eu ti-am zis sa aduci proba biblica. EU ti-am probat ca acel context a fost facut pt invatatura noastra.
Argumenteaza hermeneutica biblic , nu cu intrebari despre ce si cum cred eu. Ce cred eu este prost. EU trebuie sa cred CE SCRIE.

 pathfinder899, on 19 iulie 2013 - 19:26, said:

Stiu ca unele denominatiuni crestine au femei pastori. Interzice Biblia femei preot/pastor/prezbiter ?

1 Corinteni 14:34-37 spune ca femeia trebuie sa taca in biserica, si mai spune altundeva ca femeia sa nu invete pe barbati. Deci e gresit.

Edited by zexelica, 19 July 2013 - 20:18.


#75
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

 zexelica, on 19 iulie 2013 - 20:21, said:

EU trebuie sa cred CE SCRIE.
Întocmai! Trebuie să crezi ce scrie, nu ceea ce crezi că scrie. Ori ceea ce crede o anume întreagă epocă. Ci exact ceea ce însemna la data când s-a scris Biblia.

#76
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Didymus, on 19 iulie 2013 - 20:26, said:

Întocmai! Trebuie să crezi ce scrie, nu ceea ce crezi că scrie. Ori ceea ce crede o anume întreagă epocă. Ci exact ceea ce însemna la data când s-a scris Biblia.

Probeaza biblic, stimabile, lasa-ma cu filozofiile. Daca scrie, vedem cu totii. Eu ti-am dat unde scrie ce sustin. Tu de ce nu poti?

#77
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

 zexelica, on 19 iulie 2013 - 20:29, said:

Probeaza biblic, stimabile, lasa-ma cu filozofiile. Daca scrie, vedem cu totii. Eu ti-am dat unde scrie ce sustin. Tu de ce nu poti?
Ce  să probez biblic? Că nu trebuie să te iei după dogma ortodoxă a continuității apostolice prin preoți? Nu-ți probez. Ai și tu minte pentru asta... dacă nu, du-te la preot și te spovedește.

#78
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Didymus, on 19 iulie 2013 - 21:14, said:

Ce  să probez biblic? Că nu trebuie să te iei după dogma ortodoxă a continuităţii apostolice prin preoţi? Nu-ţi probez. Ai şi tu minte pentru asta... dacă nu, du-te la preot şi te spovedeşte.

Probeaza ca interpretarea depinde de contextul istoric, stimabile. Hai, curaj! Sau, macar fii batbat si recunoaste ca ai luat-o si tu din auzite, ca asa e.

#79
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

 zexelica, on 19 iulie 2013 - 23:09, said:

Probeaza ca interpretarea depinde de contextul istoric, stimabile. Hai, curaj! Sau, macar fii batbat si recunoaste ca ai luat-o si tu din auzite, ca asa e.
Tu nu înțelegi românește?! NU E VORBA DE INTERPRETARE, nu ai ce interpreta aici. Trebuie să iei cuvintele ca atare: unde scrie prezbiter, e prezbiter; iar unde scrie preot, e preot. Punct.

#80
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 Didymus, on 19 iulie 2013 - 17:34, said:

Dar cine spune că Biblia spune...? Pastorul este angajatul Bisericii de care aparţine comunitatea locală. El vine şi pleacă după 3-4 ani, însă prezbiterul rămâne (dacă rămâne) şi el este conducătorul acelei biserici locale. Acum ai priceput?

nebiblic.

biblic este: fiecare biserica are un grup de prezbiteri, pusi de Duhul sfant care pastoresc, supravegheaza (deci numiti si pastori sau episcopi).

#81
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

 blueday, on 20 iulie 2013 - 05:25, said:

biblic este: fiecare biserica are un grup de prezbiteri, pusi de Duhul sfant care pastoresc, supravegheaza
La adventiști așa este.

 blueday, on 20 iulie 2013 - 05:25, said:

(deci numiti si pastori sau episcopi).
unde anume scrie că prezbiterii sunt numiți pastori?. Că sunt numiți [și] episcopi știu că scrie.

#82
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 Didymus, on 20 iulie 2013 - 05:46, said:

unde anume scrie că prezbiterii sunt numiţi pastori?. Că sunt numiţi [şi] episcopi ştiu că scrie.

compara:

Si El a dat pe unii apostoli; pe altii, proroci; pe altii, evanghelisti; pe altii, pastori si invatatori, (Efes.4:11)

cu:

1 Petru 5
1. Sfatuiesc pe prezbiterii dintre voi, eu, care sunt un prezbiter ca si ei, un martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei care va fi descoperita:
2. pastoriti turma lui Dumnezeu care este sub paza voastra, nu de sila, ci de bunavoie, dupa voia lui Dumnezeu; nu pentru un castig marsav, ci cu lepadare de sine.

#83
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

 blueday, on 20 iulie 2013 - 06:24, said:


compara:

Si El a dat pe unii apostoli; pe altii, proroci; pe altii, evanghelisti; pe altii, pastori si invatatori, (Efes.4:11)

cu:

1 Petru 5
1. Sfatuiesc pe prezbiterii dintre voi, eu, care sunt un prezbiter ca si ei, un martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei care va fi descoperita:
2. pastoriti turma lui Dumnezeu care este sub paza voastra, nu de sila, ci de bunavoie, dupa voia lui Dumnezeu; nu pentru un castig marsav, ci cu lepadare de sine.
Eu altfel te-am întrebat (urmărește cu atenție întrebarea). Și ciobanii păstoresc turmele, asta nu înseamnă că sunt numiți [și] pastori.
Încă o dată: prezbiterii sunt numiți și episcopi, însă nu sunt numiți și pastori (chiar dacă păstoresc). Conform interpretării [tale a] textului din 1Petru, și apostolii ar putea fi numiți pastori. Și chiar și învățătorii (implicit învățătoarele)... Și uite așa, învățătoarele de la grădinița bisericii tale sunt... pastori! :)

#84
pathfinder899

pathfinder899

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 22.06.2013
@ Didymus
De unde stii ca la data scrierii Noului Testament prezbiterii nu erau preoti ?

#85
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Didymus, on 20 iulie 2013 - 04:31, said:

Tu nu înţelegi româneşte?! NU E VORBA DE INTERPRETARE, nu ai ce interpreta aici. Trebuie să iei cuvintele ca atare: unde scrie prezbiter, e prezbiter; iar unde scrie preot, e preot. Punct.

Da, asta e corect, stimabile. Insa tut tot ii dai cu contextul istoric in interpretare pe care te rog sa-l probezi biblic. Neexistand nicio proba biblica in acest sens, tot incerci sa eviti raspunsul clar, recunoscandu-ti gresala.

#86
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

 pathfinder899, on 20 iulie 2013 - 09:43, said:

@ Didymus
De unde stii ca la data scrierii Noului Testament prezbiterii nu erau preoti ?
Din faptul că pentru preot există un alt termen, niciodată aplicat prezbiterilor. Acesta ar fi argumentul lingvistic. Cât privește argumentul teologic, acesta este decisiv: preoția fusese desființată de către Domnul Hristos.

 zexelica, on 20 iulie 2013 - 10:10, said:

Da, asta e corect, stimabile. Insa tut tot ii dai cu contextul istoric in interpretare pe care te rog sa-l probezi biblic. Neexistand nicio proba biblica in acest sens, tot incerci sa eviti raspunsul clar, recunoscandu-ti gresala.
Pentru că nu înțelegi românește, data viitoare îți voi scrie pe turcește, poate așa pricepi...

#87
pathfinder899

pathfinder899

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 22.06.2013

 Didymus, on 20 iulie 2013 - 10:47, said:

Cât privește argumentul teologic, acesta este decisiv: preoția fusese desființată de către Domnul Hristos.
Unde scrie ca preotia a fost desfiintata de Hristos ?

#88
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

 pathfinder899, on 20 iulie 2013 - 18:05, said:

Unde scrie ca preotia a fost desfiintata de Hristos ?
Evrei 7,12

#89
pathfinder899

pathfinder899

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 22.06.2013
"Iar dacă preoția s-a schimbat urmează numaidecât și schimbarea Legii." (Evrei 7,12)
Unde scrie ca nu mai trebuie sa existe slujitori pamantesti sub forma de preoti ?

#90
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

 pathfinder899, on 20 iulie 2013 - 18:56, said:

Unde scrie ca nu mai trebuie sa existe slujitori pamantesti sub forma de preoti ?

aici scrie, preotia e ceva care in viitor va fi de natura cereasca:

Fericiti si sfinti sunt cei ce au parte de intaia inviere! Asupra lor a doua moarte n-are nicio putere; ci vor fi preoti ai lui Dumnezeu si ai lui Hristos si vor imparati cu El o mie de ani. (Apoc.20:6)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate