Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Haidem la facultate !

- - - - -
  • Please log in to reply
406 replies to this topic

#163
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Va avem pe voi!
Fericiti noi, cei care avem colegi si prieteni pregatiti si darnici in furnizarea informatiilor de care avem nevoie.
Va dorim un an bogat in obtinerea de noi cunostinte, profesori competenti, colegii nestresanti si note mari in urma asimillarii corespunzatoare a materiei predate.
Nu stiu care este urarea pentru inceperea unui nou ciclu de pregatire la nivelul vostru, dar va doresc sincer si din toata inima bafta!
Si un Magna Cum Laudae! Am gresit?

#164
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,592
  • Înscris: 27.01.2012
Urarea e Gaudeamus Igitur...

#165
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Off, trecu 4 ani si eu n-am fost decat odata la Moara Domneasca..... de Belciugatele, istrita ... nu mai vorbim. Multumesc Costica Ciontu.
Tin sa-i mai multumesc si lui Campeanu pentru faptul ca a redristribuit toate locurile masterului de ameliorare, astfel incat acesta nu se mai tine de ceva ani.
Doi dragalasi!

#166
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Ieri am fost la Decan sa-mi manifest dorinta de a continua  masteratu` pe ameliorare. ''Pentru 2-3 ca tine sa fac eu masterat? Scade nu stiu ce rating...''
Ei asteapta sa vina studenti(care se aduna zic eu), dar nu fac ceva sa-i atraga. Suntem foarte multi care lucram in domeniu si care si-au manifestat dorinta de continua cu acest master. Poate reusim cumva sa ne strangem 30, dar e greu.

#167
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Hai sa mai zic ceva, acum 2 saptamani am fost la un interviu. Am auzit multa lume spunand ''nu conteaza notele ci ceea ce stii sa faci''(probabil cei ce n-au note spun asta). Nu mare mi-a fost mirarea cand mi-au pus situatia mea scolara in fata,m-au surprins.
Atentie: daca nu-ti poti sustine notele iti irosesti timpul degeaba!!

#168
icedoni

icedoni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.02.2008

View Postjumborom, on 20 octombrie 2013 - 19:02, said:

Ieri a fost prima intalnire !

La ID sunt 75 de studenti impartiti in 2 grupe, fete cam 1/3 din total. Ne-au dat carnetele de student (ehehe, taica !), iar decanul ne-a facut o prezentare a materiilor ce vor fi parcurse in cei 4 ani pana la licenta. In perioada 6 ianuarie - 19 ianuarie 2014 vom parcurge intensiv seminariile si laboratoarele aferente primului semestru, apoi vin examenele si colocviile.

Am primit 11 manuale (dintr-un total de 13), o buna parte dintre ele le gasiti aici. N-am mai platit nimic, totul intra in taxa de scolarizare.

Lista manualelor:

1. Matematica si informatica - Ileana Armeanu (2013) - 216 pag.
2. Genetica - Casian Hellene (2010) - 100 pag.
3. Botanica sistematica - Elena Savulescu (2010) - 148 pag.
4. Pedologie - Mircea Mihalache (2013) - 154 pag.
5. Biochimie horticola - Liliana Badulescu (2013) - 142 pag.
6. Agrochimie - Roxana Madjar si Velicica Davidescu - 2013 - 193 pag
7. Agrotehnica - Dumitru-Ilie Sandoiu - 2012 - 164 pag.
8. Fitotehnie - Viorel Ion - 2010 - 142 pag.
9. Agrometeorologie - Liviu Enache (2013) - 148 pag.
10. Baza energetica si Masini horticole - vol. 2 - (2012) - 181 pag.
11. Limba engleza - Liliana Popescu (2012) - 206 pag. Cealalta optiune este limba franceza.

Decanul ne spunea ca e pe finalizatelea o sera foarte moderna de 2,500 mp care va fi impartita in diverse zone mai mici in care se vor face diferite teste si experimente + un corp de cladire aproape gata, chiar langa facultate, care v-a cuprinde laboratoare de cercetare. Macar fondurile UE par a fi bine folosite. Oricum, tot campusul arata mult mai bine fata de acum 2 ani, cand era o parloaga trista pe locul in care acum e o mica gradina botanica, un parc dendrologic + rozariu (amenajate cu ajutorul unor sponsori si al unor studenti de la peisagistica). Schimbarea asta m-a si convins sa merg si eu la aceasta facultate.

Ca atmosfera a fost relaxant, familia Hoza (el decan, ea profa universitara), oameni deschisi, placuti, de la care (vorba lui iorgu) sigur vom avea multe de invatat. Colegii, nu toti foarte tineri, ca la zi, asa ca parca n-am fost cel mai batran de pe acolo. Oricum, mai toti imi vorbesc cu dumneavoastra si imi fac loc sa trec, sper ca nu din cauza ca as fi gravid !

Acum vreau sa ma lipesc de niste grupe de studenti la zi pentru laboratoare, pentru ca asta ma intereseaza cel mai mult, de vreme ce teoria o pot studia in liniste acasa.

Una peste alta, zic si eu, vorba cantecului, inevitabil va fi bineee !

Buna sunt si eu anul 1 la horti si ma pregatesc pt sesiune  insa nu am stiut ca examenele se dau tot in perioada 5-19 ianuarie si nu cred ca am timp sa fac rezumate la toate materiile ar fi perfect daca m-ai putea ajuta cu materialele dupa care ai invatat in anul 1 scheme rezumate etc.Examenele cum sunt tip grila , tip sinteza ? ms mult

#169
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
http://www.hotnews.r...nul-ponta-4.htm

Opa!!!
El e rectorul  care a promis la deschiderea anului scolar(2014) ca intr-o luna termina tot de amenajat prin USAMV. Tot prin noroaie ne plimbam, acum el are alte treburi.
Nu-i bai, poate face ceva si el cu masteru`ala.Posted Image

Edited by medelin992, 14 December 2014 - 23:17.


#170
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007

View Posticedoni, on 11 decembrie 2014 - 17:00, said:

Buna sunt si eu anul 1 la horti si ma pregatesc pt sesiune  insa nu am stiut ca examenele se dau tot in perioada 5-19 ianuarie si nu cred ca am timp sa fac rezumate la toate materiile ar fi perfect daca m-ai putea ajuta cu materialele dupa care ai invatat in anul 1 scheme rezumate etc.Examenele cum sunt tip grila , tip sinteza ? ms mult

icedoni, esti la ID ?

View Postmedelin992, on 14 decembrie 2014 - 23:15, said:


Ce sa mai zicem ...

#171
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
http://www.agro-bucu...teatrul-a-iii-a

http://www.agro-bucu...fiteatrul-a-p-a

http://www.agro-bucu...erta-internship

Attached Files


Edited by medelin992, 03 March 2015 - 17:55.


#172
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Poftim oportunitate! Nu trebuie sa faci mai nimic, doar ceva pile prin comisie....
Cand eram in anul 2-3 ma uitam la ofertele de bursa pentru anul 4, acum cand sunt anul 4 ma uit la ofertele de bursa din anul 2-3. Posted Image

Attached Files


Edited by medelin992, 06 March 2015 - 14:43.


#173
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007
De azi pana duminica 29.03 la Ambiebt Expo (Romexpo), pavilionul C, un stand al USAMV.

De efect galbenul de sezon (Forsythia intermedia), banca si podetul realizate din dulapi de lemn 10x10 cm, vasele ceramice si rauletul (folie de iaz, urcata in laterale pe blocuri de polistiren acoperite de rulouri de gazon).

Studentii cu carnetul la ei, scutesc bieltul de intrare (10 lei). Parcarea 3 lei/ora, intrare auto prin Bd. Expozitiei.

Attached File  Stand USAMV01.JPG   415.98K   45 downloadsAttached File  Stand USAMV02.JPG   431.23K   46 downloadsAttached File  Stand USAMV03.JPG   411.3K   58 downloadsAttached File  Stand USAMV04.JPG   362.95K   56 downloads

#174
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Imi place rau de tot foto4. Am si locul unde pot sa-l implementez.
Tu ai fost tatal meu in legumicultura. Am reusit!
Consider ca se aproprie vremea sa ne mai ocupam si de incantarea simturilor noastre vizuale. Nu stiu cand si cum, dar este obligatoriu.
Multumim pentru sugestii!

#175
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007
Intre timp la serele UASMV Bucuresti, in compartimentul de flori taiate:

Cea galbena se numeste Matthiola incana (Stocks in engleza) sau Mixandra.

In pozele 3 si 4, in plina dezvoltare a inflorescentei, Antirrhinum majus (Snapdragon) sau Gura Leului.

Attached File  Mixa01 - 27.03.JPG   462.28K   28 downloadsAttached File  Mixa02 - 27.03.JPG   503.44K   32 downloadsAttached File  GL01 - 27.03.JPG   390.65K   32 downloadsAttached File  GL02 - 27.03.JPG   483.55K   32 downloads

Edited by jumborom, 29 March 2015 - 09:12.


#176
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Minunatiile asta sunt din acea cameră magică a castelului de cleștar? Arata grozav.

#177
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
jumbo
Florile in general, se imbolnavesc? Si cat de grav?

#178
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007

View Postmeganedoi, on 29 martie 2015 - 11:50, said:

Minunatiile asta sunt din acea cameră magică a castelului de cleştar? Arata grozav.

Este chiar randul pe care am instalat picurarea anul trecut, il stii bine.


1orgule, ca orice vietate, plantele ornamentale se imbolnavesc si ele la fel de grav ca legumele de exemplu. Chiar daca salvam planta, floarea ei poate fi afectata si atunci nu ne mai incanta nici ochiul si, eventual, nici buzunarul.

Gandeste-te ca noi cu mana noastra imbolnavim chiar si mult mai adaptatele buruieni, pentru ca o parte din daunatorii pe care noi ii alungam prin stropire de pe tomate aterizeaza pe plantele neprotejate unde stau pana ce trece efectul insecticidelor sau li se termina un ciclu de viata.

Eu am observat musculita alba in palamida si gandacul de Colorado in brusture, daunatori care nu au venit special pentru buruieni, ci pentru tomate si vinete, dar daca le-am luat friptura rod si oase pentru o vreme.

#179
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
jumbo
Cu toata memoria mea scurta, imi aduc aminte, ca acum cativa ani (nici nu visam atunci sa ma implic in legumicultura) am vazut un raportaj pe tv5.
Acolo era prezentata o cultura de legume, in care era implicat un francez, nu au fost eliminate buruienile. Din ce am inteles eu, daunatorii nu cauta plantele domestice, dar neavand buruieni trec si la atacul acestora. Rezultatele cantitative si calitative, obtinute de el, au fost peste media comparativa cu o cultura unde au fost eliminate buruienile
Acum la varsta a lll-a si fiind implicat in producerea de legume, am inteles reportajul vazut.
Gresesc, cu ceva? Si daca da, cu ce?

#180
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,592
  • Înscris: 27.01.2012
Cu numarul de buruieni!...daca ajung sa concureze plantele utile si sa le fure apa, hrana si lumina...balanta s-a inclinat in directia nedorita...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate