Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Dumnezeu si slabiciunea umana

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
191 replies to this topic

#127
Ergaust

Ergaust

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 13.06.2013

View Postzdutzu, on 04 iulie 2013 - 17:53, said:

"Cum a aparut omul, ComandaCaricaturi? Cum sustii ca a aparut omul?"
poti incepe de aici: http://www.amazon.co...ef=cm_lmf_tit_1

"Cum a descoperit omul focul?"
continui aici: http://en.wikipedia....by_early_humans

"Cum a descoperit roata, lemnul, fierul?"
roata: niste chestii interesante pe aici: https://en.wikipedia.org/wiki/Wheel
lemnul: prima data cand un om a vazut un copac, a zis "lemn!"...and that was it.
fierul: a sapat probabil in pamant si a descoperit minereuri de fier.

"Cum a avansat asa de mult, lasand la o parte explicatia stiintifica?"
cauti deci o explicatie, dar neutilizand metoda care explica ce ai intrebat...makes sense to mePosted Image

"Cum de existi tu pe pamant in momentul asta?"
Parintii lui se plac?

"Oamenii au fost ajutati, din cele mai vechi timpuri, de o forta mult peste puterea oamenilor, o forta extraterestra."
Dovezi? daca nu ai, sunt pure speculatii...
Pai, pot sa-mi sustin afirmatia cu argumente. In timp ce tu ai sa folosesti argumentele altora, dar nu stii daca acestea sunt adevarate.
Sunt cateva zeci de coincidente pentru care exista viata pe pamant(n-o sa le insir acum pe toate, doar pe cele mai importante):pamantul se afla la distanta ideala vietii de soare(un kilometru mai incolo si puf, te coceai de cald acuma daca traiai, sau erai negru ca tuciu) luna "recalibreaza" pamantul in miscarea acestuia de revolutie, Luna are greutatea ideala ca sa mi fie atrasa de pamant(nu ar fii prea frumos sa fii lovit de un corp de o asemenea marime), pamantul are greutatea ideala cat sa nu fie scos de pe traiectoria sa de luna, pamantul are 7 atmosfere(daca lipsea una nu exista viata), este acoperit innproportie de 64% de apa, lucru ce face ca apa sa-si urmeze circuitul, exista nori, exista oxigen si implicit si apa, avem doi poli inversati, pamantul este turtit la Ecuator si bombat la poli(astfel razele solare cad perpendicular pe Ecuador si se dispersa pe suprafata Pamantului, o raza de soare avand o lungime mai mare decat pamantul), axa pamantului este inclinata si formeaza un unghi de 66,5º, avem soare, pamantul se invarte in jurul lui(astea fiind cele mai puerile "coincidente"). Si multe alte "coincidente", ca sa le numim asa. Cineva a avut grija ca pe Pamant sa existe viata. Sunt prea multe coincidente, iar daca una dintre acestea nu exista, Pamantul ar fii fost o planeta pustie, asemeni multor planete din Univers. Cineva a avut grija ca omul sa evolueze. Dintre toate speciile, doar primatele au evoluat atat de mult pe calea constientului. Care era diferenta intre primate si alte mamifere in preistorie? Niciuna? Daca maimutele au coborat din copaci, si apoi, in decursul a mii de ani, au evoluat in Homo Erectus, cum de mai avem maimute si-n ziua de azi? N-ar fii fost logic sa evolueze toate? Se zice ca toate animalele au evoluat, dar uite ca printre alte specii nu gasim "stramosi". De exemplu, primii cai aveau gheare, mai gasesti in ziua de azi cai cu gheare? In urma rationamentelor mele intensive am gasit raspunsul: cineva a ajutat primatele sa evolueze(puteti s-o numiti modificare genetica). Am fost ajutati de "din afara". A existat intotdeauna un individ care a facut cine stie ce descoperire ce a influentat radical societatea. De exemplu: descoperireas focului, a rotii, a fierului, a plugului. Sa nu credeti ca aceste descoperiri au fost facute de grupuri mari de hominizi, aceste descoperiri au fost facute de cate un individ, si copiat de ceilalti. Dar ce parere aveti de marii ganditori: Socrate, Platon, Pitagora, Galilei, DaVinci, Newton, Franklin, Darwin, Edison, Tesla, Einstein si multi altii? Ganditi-va la tot ce au descoperit ei si ganditi-va cum ar fi fost daca nu stiati acele lucruri si incercati sa le explicati. Nu puteti, dar dupa explicatiile lor vi se par a fii niste lucruri usor de explicat, ba chiar logic. Fara sa ne gandim la vreo conspiratie(asa cum am eu de gand) ne dam seama ca aceste persoane, indivizi, au fost marcante pentru omenire. Daca au fost "creati" special pentru a ajuta la avansarea mai rapida a omenirii? Daca le-a fost indusi sa inteleaga ceea ce au descoperit ei? Daca avem de-a face cu niste extraterestrii, sau doar un extraterestru care controleaza omenirea de milioane de ani? Da, Dumnezeu este extraterestru(stiu ca o sa citeze cineva aceasta afirmatie, si ma bucur ca o va face). Atata timp cat nu-l putem vedea pe Pamant, iar existenta lui e dovedita de aceste argumente, pot afirma acest lucru. Dumnezeu e "foarte" extraterestru.

Edited by Ergaust, 04 July 2013 - 19:23.


#128
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
subiectul asta n-ar trebui sa fie pe religie?

View PostErgaust, on 04 iulie 2013 - 18:58, said:

Dumnezeu e "foarte" extraterestru.
dar extraterestrul asta cum a aparut? trebuia si el sa apara cumva, nu?

#129
Ergaust

Ergaust

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 13.06.2013
Poate existam intr-un fractal. Universul nostru e o particula in alt Univers, acel Univers o particula in alt Univers, si tot asa(ca tot se intreba cineva de ce e intuneric in Univers, d'aia, ca ne aflam in buzunarul cuiva -sarcasm-). Daca Dumnezeu nu este un "individ"? Daca este un ansamblu de fenomene si procese fizice si chimice ce au dus la existenta vietii pe pamant? Ati zice ca e abuziv sa-l numim "Dumnezeu", dar tot Dumnezeu e, sub ce forma o exista, fie ca e vorba de particule, fie ca e vorba de galaxie, fie ca e vorba de o entitate extraterestra care ne controleaza, dupa cum am am scris in postul precedent. Am evitat cu succes raspunsul la intrebarea ta, dar n-o pot face la nesfarsit. Raspunsul este: nu stiu. Dar am si eu o intrebare: recunoasteti existenta unei entitati extraterestre ce a ajutat la existenta vietii pe Pamant?

@cirus6 imi place ca ai citit doar ultima propozitie din postul meu.

#130
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013
Dumnezeu este etern, în afara spațiului și timpului.
Transcede. Vorbim de o dimensiune pe care mintea umană nu o poate înțelege.
Multe lucruri nu le înțelegem pentru că NU ne-a fost dat.
Pentru că omul a fost făcut să aducă slavă lui Dumnezeu și să CREADĂ.
Marii inventatori or fi fost inspirați, dar cred că de altcineva.
Progresul, generic are rădăcini speciale și se leagă și de o anume „cunoaștere”
Întradevăr, lumea se află sub o influență, adică în stăpînirea unei entități, a unei Forțe...
dar nu este extraterestră, nu e Picard & Co ci este extradimensională.
Stăpînește prin firea noastră care se lasă ispitită.
Această Forță are cunoaștere mare... și ne asistă de mult timp...
Inclusiv în dezvoltarea noastră... Unii sînt convinși că are și un plan, un grafic...
Dar vrea ceva de la noi. De fapt ne urăște pentru că sîntem oameni.
Așa că trebuie să veghem...

Mai departe... scrie-n Carte.

Edited by ioham, 04 July 2013 - 19:21.


#131
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

View PostErgaust, on 04 iulie 2013 - 18:58, said:

1. Ganditi-va la tot ce au descoperit ei si ganditi-va cum ar fi fost daca nu stiati acele lucruri si incercati sa le explicati.
2. dupa explicatiile lor vi se par a fii niste lucruri usor de explicat, ba chiar logic.
3. Dumnezeu e "foarte" extraterestru.
1. eu asa le vorbesc la atei. scoatem din discutie tot ce-i inventat de om si ne luam doar dupa observarea mediului. le dau cu realitatea in cap iar ei incearca sa se agate de carti si inventii....de parca inventiile au vreo legatura cu REALITATEA OBIECTIVA DIN JURU OMULUI. vai de capu lor
2. ei is pe sistemu "am venit cu taticu de mana care a inventat becu si eu sunt Batman nu cred in Dumnezeu"
3. mai bine zis ceea ce noi consideram a fi nefiinta....doar vezi si tu ca nefiinta compune fiinta si tot nefiinta o descompune la loc in nefiinta....

de exemplu tipu ala "caricatura" nici nu stie de cand exista pe terra. fi atent il intreb. nu e gluma
de cand existi "comanda"?

#132
ComandaCaricaturi

ComandaCaricaturi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 05.08.2012
@ Ergaust, tot ce ai zis tu acolo este definit ca

http://en.wikipedia....ldilocks_planet

si avand in vedere marimea universului, e vorba doar de probabilitate matematica ca un numar de planete sa indeplineasca conditiile necesare formarii vietii, de aici si ecuatia lui Drake o incercare de a determina numarul posibil de planete pe care se poate dezvolta viata inteligenta.

Magia sau extraterestrul binevoitor de care vorbesti nu au nimic de a face cu asta, iar daca unele din acele personaje amintite nu ar existat/facut descoperirea respectiva la momentul respectiv, cel mai probabil altii ar fi facut-o, folosind Metoda Stiintifica, asta atata timp cat fanatici ca zerobit nu i-ar fi ars pe rug...

#133
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

View PostErgaust, on 04 iulie 2013 - 19:17, said:

recunoasteti existenta unei entitati extraterestre ce a ajutat la existenta vietii pe Pamant?
nu stiu daca a ajutat dar...daca i-as cunoaste le-as zice ca si ei sunt facuti de Dumnezeu....


#134
Ergaust

Ergaust

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 13.06.2013
Exista doua feluri de indobitociri in masa: indobitocirea religioasa, in care, dupa cum sustineti voi, cineva va minte pe voi de existenta unei divinitati( am zis "cineva" ca sa nu intru iarasi in polemici) si indobitocirea "stiintifica", in care va mintiti singuri, avand(sau neavand) atatea informatii "gandite" de altcineva. Din pacate, e rau sa stii prea multe, stiu asta. Ajungi sa renegi tot ce nu poate fii dovedit. Ai nevoie de dovezi, argumente. Nu e mai frumos sa crezi fara sa ai nevoie de dovezi?(am mai pus intrebarea asta, stiu) Nu va cer sa incepeti sa credeti cine stie ce aiureala, va "cer"(nu ma rog de nimeni, dar nu gasesc un termen mai bun) sa credeti in Dumnezeu. Sa crezi in Dumnezeu(sau alta divinitate) e uman.

Edited by Ergaust, 04 July 2013 - 19:44.


#135
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,072
  • Înscris: 23.09.2005

View PostErgaust, on 04 iulie 2013 - 18:58, said:

Care era diferenta intre primate si alte mamifere in preistorie? Niciuna? Daca maimutele au coborat din copaci, si apoi, in decursul a mii de ani, au evoluat in Homo Erectus, cum de mai avem maimute si-n ziua de azi? N-ar fii fost logic sa evolueze toate?

Uiti un lucru: evolutie nu inseamna neaparat drumul catre inteligenta. O specie de succes nu este neaparat cea care poseda inteligenta ci cea mai adaptata.
Deocamdata, dinozaurii de departe au fost cele mai de succes forme de viata de pe planeta (probabil cu unele exceptii, rechinii, crocodili, etc). Dinozaurii au dominat planeta 120 de milioane de ani si probabil ar fi facut-o si azi daca nu i-ar fi exterminat asteroidul care a produs un cataclism planetar.
Noi oamenii, asa inteligenti cum suntem, mai avem cale lunga pana sa putem visa sa le egalam macar performanta.

Si e posibil ca nu peste mult timp, adevaratii supravietuitori ai Pamantului sa-si spuna iar cuvantul: virusii si bacteriile. Atunci, omul isi va vedea iar lungul nasului, si isi va reevalua opinia despre speciile "evoluate" de succes de pe pamant.

Edited by Phobos, 04 July 2013 - 20:08.


#136
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View PostPhobos, on 04 iulie 2013 - 20:01, said:

Uiti un lucru: evolutie nu inseamna neaparat drumul catre inteligenta. O specie de succes nu este neaparat cea care poseda inteligenta ci cea mai adaptata.
Deocamdata, dinozaurii de departe au fost cele mai de succes forme de viata de pe planeta (probabil cu unele exceptii, rechinii, crocodili, etc). Dinozaurii au dominat planeta 120 de milioane de ani si probabil ar fi facut-o si azi daca nu i-ar fi exterminat asteroidul care a produs un cataclism planetar.
Noi oamenii, asa inteligenti cum suntem, mai avem cale lunga pana sa putem visa sa le egalam macar performanta.
120 de milioane de ani ?...
Te sprijini pe lucruri oferite de „cercetători” și de un sistem eminamente evoluționist care a manipulat și o face constant. În mod normal ar trebui să ai unele rezerve.
Nu ai citit nimic despre fraudele din știință?... despre Piltdown, despre datările convenabile, la moft?
Sînt teorii cum că dinozaurii n-au mai mult de 5000 de ani vechime și au fost „rezolvați” tot la potop pentru că ar fi putut apărea în urma unor experimente genetice făcute de acei Supraveghetori, îngeri căzuți veniți din Cer și care de altfel au stricat atunci și rasa umană, ceea ce a dus și la potop.

Edited by ioham, 04 July 2013 - 20:13.


#137
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007

View PostErgaust, on 04 iulie 2013 - 18:58, said:

Pai, pot sa-mi sustin afirmatia cu argumente. In timp ce tu ai sa folosesti argumentele altora, dar nu stii daca acestea sunt adevarate.
Sunt cateva zeci de coincidente pentru care exista viata pe pamant(n-o sa le insir acum pe toate, doar pe cele mai importante):pamantul se afla la distanta ideala vietii de soare(un kilometru mai incolo si puf, te coceai de cald acuma daca traiai, sau erai negru ca tuciu) luna "recalibreaza" pamantul in miscarea acestuia de revolutie, Luna are greutatea ideala ca sa mi fie atrasa de pamant(nu ar fii prea frumos sa fii lovit de un corp de o asemenea marime), pamantul are greutatea ideala cat sa nu fie scos de pe traiectoria sa de luna, pamantul are 7 atmosfere(daca lipsea una nu exista viata), este acoperit innproportie de 64% de apa, lucru ce face ca apa sa-si urmeze circuitul, exista nori, exista oxigen si implicit si apa, avem doi poli inversati, pamantul este turtit la Ecuator si bombat la poli(astfel razele solare cad perpendicular pe Ecuador si se dispersa pe suprafata Pamantului, o raza de soare avand o lungime mai mare decat pamantul), axa pamantului este inclinata si formeaza un unghi de 66,5ş, avem soare, pamantul se invarte in jurul lui(astea fiind cele mai puerile "coincidente"). Si multe alte "coincidente", ca sa le numim asa. Cineva a avut grija ca pe Pamant sa existe viata. Sunt prea multe coincidente, iar daca una dintre acestea nu exista, Pamantul ar fii fost o planeta pustie, asemeni multor planete din Univers.
"Pai, pot sa-mi sustin afirmatia cu argumente. In timp ce tu ai sa folosesti argumentele altora, dar nu stii daca acestea sunt adevarate." Offtopic: in cazul in care te-ai nascut cu argumentele pe care le-ai spus,da, sunt ale tale...daca nu...atunci tu, ca si mine, ca si toti celilalti, le-am auzit, invatat, gasit in alta parte. Nu le-ai creat din "nimic", you're not god Posted Image
Anyway...cu ce ai spus mai sus legat de pamant...de acord, daca cateva din caracteristicile de mai sus nu ar fi fost cum sunt, viata poate nu ar fi fost posibila(cel putin nu in forma actuala). Intrebarea mea: si? Asta demonstreaza ce? Daca eu pun la loto si castig, vezi asta ca o "coincidenta"? stii care-s sansele sa castigi la 6/49...de unu la cateva zeci de milioane...stii de ce castiga lumea? pentru ca se pune un numar atat de mare de bilete in joc, incat desi probabilitatea este atat de mica, cineva nimereste numerele...e chiar atat de simplu. Acelasi lucru si aici: exista atat de multe planete, muuult mai multe decat toate combinatiile posibile la 6/49, incat una, zece, 1000 sau un milion din ele vor trage garantat lozul castigator. Nu e nici o interventie de nici unde, e simpla probabilitate data de numarul gigantic de planete. Daca cineva ar fi vrut sa creeze un univers propice vietii, de ce l-ar fi creat pe asta, care este in proportie de 99.9999......9% complet ostil?

"Cineva a avut grija ca omul sa evolueze. " Pure speculatii

"Dintre toate speciile, doar primatele au evoluat atat de mult pe calea constientului. " Si? Gheparzii au evoluat cel mai mult dpdv al vitezei...elefantii sunt cele mai puternice mamifere...o furnica poate ridica de multe ori greutatea ei...a intervenit cineva in evolutia lor? Insisti pe atributul de "constient" deoarece esti om...fiind om, crezi ca este un lucru important...si este, pentru tine si pentru specie, atata tot. In rest, se pisa restul universului pe constientul nostru, la fel cum nici noi nu dam doi lei pe o furnica sau pe cat de repede fuge un ghepard. Nu suntem atat de speciali pe cat pretindem a fi.

"Daca maimutele au coborat din copaci, si apoi, in decursul a mii de ani, au evoluat in Homo Erectus, cum de mai avem maimute si-n ziua de azi? N-ar fii fost logic sa evolueze toate?"
N-ar fi fost logic deloc, doar daca toate maimutele de care vorbesti tu ar fi trait de-alungul a mii de generatii intr-un mediu perfect identic pentru fiecare membru al speciei...atunci probabil ca ar fi avut loc o evolutie omogena. Clar nu este cazul, deci e normal ca evolutia sa fie diferita, si este normal ca din "trunchi" sa se desprinda "ramuri"...unele au evoluat intr-o directie, unele in alte 10 directii etc.

"In urma rationamentelor mele intensive am gasit raspunsul: cineva a ajutat primatele sa evolueze(puteti s-o numiti modificare genetica). Am fost ajutati de "din afara". A existat intotdeauna un individ care a facut cine stie ce descoperire ce a influentat radical societatea. De exemplu: descoperireas focului, a rotii, a fierului, a plugului."
Speculezi din nou fara dovezi...faptul ca tie ti se pare improbabil sa se fi intamplat lucrurile despre care vorbim noi, nu e dovada unei interventii exterioare.

"Sa nu credeti ca aceste descoperiri au fost facute de grupuri mari de hominizi, aceste descoperiri au fost facute de cate un individ, si copiat de ceilalti."
N-are absolut nici un sens...daca o singura persoana ar fi descoperit focul, atunci acea persoana sau micul grupulet de oameni din jurul lui, desculti si imbracati in frunze, ar fi trebui sa calatoreasca pe fiecare continent si sa le arate la toti: "iote, avem foc...umad?". Descoperirile s-au facut in multe locuri ale globului, de diferite civilizatii, nu doar de una singura care a dat de veste.

"Daca au fost "creati" special pentru a ajuta la avansarea mai rapida a omenirii? Daca le-a fost indusi sa inteleaga ceea ce au descoperit ei? Daca avem de-a face cu niste extraterestrii, sau doar un extraterestru care controleaza omenirea de milioane de ani? Da, Dumnezeu este extraterestru(stiu ca o sa citeze cineva aceasta afirmatie, si ma bucur ca o va face)."
Again, speculatii...iti doresti tu sa fie asa.

"Atata timp cat nu-l putem vedea pe Pamant, iar existenta lui e dovedita de aceste argumente, pot afirma acest lucru. Dumnezeu e "foarte" extraterestru."
Nu pot vorbi in numele altora de aici, dar mie nu mi-ai dovedit nimic.

Edited by zdutzu, 04 July 2013 - 20:19.


#138
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostErgaust, on 04 iulie 2013 - 19:17, said:

Raspunsul este: nu stiu. Dar am si eu o intrebare: recunoasteti existenta unei entitati extraterestre ce a ajutat la existenta vietii pe Pamant?

@cirus6 imi place ca ai citit doar ultima propozitie din postul meu.
putem recunoaste orice, nu asta-i problema. in momentul in care introducem o entitate extraterestra in peisaj nu facem decit sa mutam problema mai departe si asta nu ne prea ajuta. atunci ma intreb io, n-ar fi mai bine sa scoatem "extreterestrul" din ecuatie si sa incercam explicatii in lipsa lui?

#139
ComandaCaricaturi

ComandaCaricaturi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 05.08.2012
@ Ergaust

Maimutele din ziua de azi au un stramos primat comun cu omul, din acela au evoluat atat ele cat si noi. Omul se trage din maimuta, dar nu din cea contemporana. E o greseala grava si alt pseudo-argument folosit de creationisti. Poti cerceta mai amanuntit daca nu ma crezi :)


View PostPhobos, on 04 iulie 2013 - 20:01, said:

Uiti un lucru: evolutie nu inseamna neaparat drumul catre inteligenta. O specie de succes nu este neaparat cea care poseda inteligenta ci cea mai adaptata.
Deocamdata, dinozaurii de departe au fost cele mai de succes forme de viata de pe planeta (probabil cu unele exceptii, rechinii, crocodili, etc). Dinozaurii au dominat planeta 120 de milioane de ani si probabil ar fi facut-o si azi daca nu i-ar fi exterminat asteroidul care a produs un cataclism planetar.
Noi oamenii, asa inteligenti cum suntem, mai avem cale lunga pana sa putem visa sa le egalam macar performanta.

Si e posibil ca nu peste mult timp, adevaratii supravietuitori ai Pamantului sa-si spuna iar cuvantul: virusii si bacteriile. Atunci, omul isi va vedea iar lungul nasului, si isi va reevalua opinia despre speciile "evoluate" de succes de pe pamant.

Ai dreptate, dinozaurii au avut mult timp la dispozitie pentru a se perfectiona/specializa, iar in final conteaza adaptabilitatea, iar acei dinozauri care au facut-o au supravietuit.

@ioham

Mina de aur afirmatia ta cu dinozaurii de 5000 de ani :)) Avand in vedere ca cifra de 120 milioane sau altele similare sunt sustinute de oamenii de stiinta din toata lumea, independent de granite, nationalitatea acestora, varsta etc cred ca daca ar fi fost vorba de o conspiratie s-ar fi aflat pana acum, se stie cat de greu se pastreaza un secret de doar cativa oameni, daramite ditamai conspiratia planetara ce implica zeci de mii de cercetatori :)) Mai urmeaza sa aflam ca nu crezi nici in matematica, gravitatie etc

Treaba cu dinozaurii si potopul imi aduce aminte de un profesor de religie pe care l-am avut in liceu si afirma acelasi lucru, ca toti DINO au murit la potop. L-am intrebat de ce Noe nu a ascultat cuvantul lui Sefu' sa ia cate o pereche din fiecare animal, inclusiv pe astia. S-a gandit ceva proful si apoi a zis ferm: "Dinozaurii erau animale mari si distructive, nu aveau voie pe arca!" Cand i-am explicat ca nu toti erau de talie mare si ca multi erau ierbivori o tot dadea cotita, ca nu se stie exact, ca eu de unde stiu etc. Cand i-am zis ca am vazut ceva emisiuni pe Discovery, si-a recapatat paloarea si a decretat: "Eh, pai ala e post ateist, spun numai minciuni!" Ce bine ca avem oameni de genul asta platiti din bani publici sa invete tineretul, nu?

Discutia vad ca merge in directia reticulieni zeta si x-files, daca tot e asa macar ziceti ceva de Starcraft, zergi, protosi, terani, in timp ce vorbim noi aici aia se bat pe viata si moarte in sectorul Kropulu :)

#140
Ergaust

Ergaust

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 13.06.2013

View PostErgaust, on 04 iulie 2013 - 19:43, said:

Exista doua feluri de indobitociri in masa: indobitocirea religioasa, in care, dupa cum sustineti voi, cineva va minte pe voi de existenta unei divinitati( am zis "cineva" ca sa nu intru iarasi in polemici) si indobitocirea "stiintifica", in care va mintiti singuri, avand(sau neavand) atatea informatii "gandite" de altcineva. Din pacate, e rau sa stii prea multe, stiu asta. Ajungi sa renegi tot ce nu poate fii dovedit. Ai nevoie de dovezi, argumente. Nu e mai frumos sa crezi fara sa ai nevoie de dovezi?(am mai pus intrebarea asta, stiu) Nu va cer sa incepeti sa credeti cine stie ce aiureala, va "cer"(nu ma rog de nimeni, dar nu gasesc un termen mai bun) sa credeti in Dumnezeu. Sa crezi in Dumnezeu(sau alta divinitate) e uman.


#141
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View PostComandaCaricaturi, on 04 iulie 2013 - 20:27, said:

Discutia vad ca merge in directia reticulieni zeta si x-files, daca tot e asa macar ziceti ceva de Starcraft, zergi, protosi, terani, in timp ce vorbim noi aici aia se bat pe viata si moarte in sectorul Kropulu Posted Image
Spui lucruri crîncene despre maimuțe-om pe acolo, blasfemii și totodată lucruri nedemonstrate,
pentru că NU este cum acest lucru, ever.
Ia în calcul un lucru, anume că tot ce știi, felul cum te-ai format, cunoștințe din școală, istorie, TV sau net, au ceva contrafăcut în ele menite să-L excludă pe Dumnezeu. De cînd te-ai născut ai fost preluat de sistem și manipulat în subconștient formîndu-ți mentalități.Toate aceste pseudo-cunoștințe cu maimuțe & stuff sau evoluție din bigbang le ai la nivel de prejudecăți.
Ți-au fost băgate în cap pe căi subliminale prin mijloace specifice. Iar treaba cu „oamenii de stiinta din toata lumea, independent de granite, nationalitate” care au păreri la unison... îmi întărește convingerea că nu înțelegi cum merge lumea asta, anume că vezi ceea ce vor să vezi. Primul simptom specific, este faptul că duci în derizoriu ideea de conspirație... E adevărat, sună rău termenul, dar tot prin concursul „băieților”... Spune-i mai bine plan ocult.

Ia în calcul că ai putea fi înșelat. Bine! Ai curaj?

Edited by ioham, 04 July 2013 - 20:53.


#142
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

View PostPhobos, on 04 iulie 2013 - 20:01, said:

O specie de succes nu este neaparat cea care poseda inteligenta, ci cea mai adaptata.
fals. evolutie inseamna DIRECT inteligenta. umanitatea a evoluat prin inteligenta
prin inteligenta te adaptezi...si evoluezi.

#143
Ergaust

Ergaust

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 13.06.2013
Sa nu uitam ca Dumnezeu a inceput sa fie exclus abia in secolul 20. S-a gasit o alta forma de indobitocire si control in masa, religiile nu mai ajuta.
Postul lui ioham e mai relevant si mai inteligent de cat  toate posturile voastre ateiste, la un loc.
Ca tot veni vorba, am si eu o problema, ca ateii cu Dumnezeu.. Nu prea cred in existenta spatiului, poate cineva sa-mi dovedeasca existenta lui, fara sa merg acolo? Nu ce se vede, ce exista.

Edited by Ergaust, 04 July 2013 - 21:04.


#144
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View PostComandaCaricaturi, on 04 iulie 2013 - 20:27, said:

se stie cat de greu se pastreaza un secret de doar cativa oameni, daramite ditamai conspiratia planetara ce implica zeci de mii de cercetatori Posted Image) Mai urmeaza sa aflam ca nu crezi nici in matematica, gravitatie etc
Scheletul ăla cu mandibulă de maimuță trucată și adăugată a prins 50 de ani, suficient cît să crească cîteva generații de noi cercetători cu baze greșite. Pe minciuna aia s-a construit evoluționismul, în lume sînt vreo 5000 de lucrări și referate științifice cu omul contrafăcut de Piltdown.
Nu e nevoie cum spui tu acolo, să conspire zeci de mii de oameni, e vorba de cei din umbră... elitele... vîrful... Forța...
Au fost și sînt lucruri care se întîmplă... reamintesc despre datările cu carbon sau argon-argon, care sînt foarte discutabile, avînd la bază premize stabilite artificial, constante și condiții inițiale presupuse, diverse variabile, etc...
Dacă adaugi la asta și o rea intenție, îți iese cîte milioane vechime vrei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate