Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Dumnezeu si slabiciunea umana

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
191 replies to this topic

#91
667

667

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.02.2012
Eu pur si simplu nu va inteleg. Cum puteti sa credeti in ceva inventat de imaginatia voastra?
Viata, realitatea sunt lucruri obiective. Nu conteaza cat te rogi tu la forta divina sa castigi la loto ci doar probabilitatea.
Am trecut in viata prin lucruri mult mai nasoale decat trec majoritatea si totusi mi-am pastrat simtul realitatii. Rezultatele bune vin cand faci ceva, nu cand astepti ca imaginatia sa iti dea un raspuns ,,fizic"; lucru care evident nu se va intampla decat daca esti nebun sau drogat.

Edited by 667, 01 July 2013 - 20:44.


#92
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

View PostComandaCaricaturi, on 01 iulie 2013 - 20:09, said:

1. Sper sincer ca ai sub 18 ani,.....indoctrinarea masiva din scoli.
2. religia majoritara a tarii unde te-ai nascut.
3. Cine distruge mai exact resursele planetei? Ateii?
4. Nu stiu cum se face ca familiile cu 5-15 copii apartin mereu de o secta crestina sau sunt ortodoxi convinsi
5. Drept urmare cine termina mai repede resursele Pamantului?
6. Ateul ar vrea ca de banii aia sa se faca un spital, o clinica, AR SALVA VIETI.
7. Popii tai nu salveaza vieti
1. hop stai usor. cei care au sub 18 ani in gandire sunt DOAR cei care nu asculta ce li se spune de catre parintii lor de mii de ani....
stai calm ca la scoala copiii fac altele nu stau ei sa invete religie...nu le pasa....ei doar afla din viata...prin oameni...
se pare ca tu ai fost indoctrinat la scoala de religie...altii se joaca isi traiesc copilaria
2. deci stii si tu ca orice tzara crede intr-o forma de divinitate, asa-i? eh...numa tu si cativa sunteti Batman cu acte
3. asta e un concep greu pentru tine de digerat. hai sa te elucidez mai bine. religiosii de obicei "o ard" cu vorbe/meditatii printr-un templu/biserica
asa intelegi tu ca ei distrug Terra? ca sa vezi cate probleme ai! hais a-ti spun si ce fac ateii....pai ateii sunt astia care-s anarhisti si lupta sa distruga/omoare
diversi cetateni....a trai fara nici un Dumnezeu e cel mai probabil ca ajungi un raufacator si incalci si tu niste drepturi ale omului
4. ai vazut ca te batzi singur? merci de raspuns. religiosii VOR POPULAREA TERREI si vor armonie.
voi ateii sunteti d'astia cu facultati care mai mult judecati, decat iubiti omul...sau femeia. intelegi tu
5. oare cine termina resursele? cei care lasa urmasi sau cei care nu prea lasa urmasi+consuma resursele materiale ale Terrei?
6. ce mi-ai zis-o, nu? asta cu spitalu ce mai merge zisa nu? restu institutiilor cam "consumatoare" de resurse importante
7. popii nu salveaaza vieti? popii aia te invata sa traiesti. internetul si psihologii nu ajuta mase de oameni. pe mana lu astia din urma nu se face nimic. ajungi iar in anu 1

View Post667, on 01 iulie 2013 - 20:28, said:

Nu conteaza cat te rogi tu la forta divina sa castigi la loto ci doar probabilitatea.
tu ai idee ce zici aici?
ce-ar fi sa ne rugam toti?
trebuia sa castigam toti la loto "daca exista dzeu" nu?
si poate ne rugam toti tot timpu la ceva si El ne dadea asa-i?
iti dai seama ce haos ar fi fost? era sfarsitul lumii in 10 minute de la inceputu ei
asa e logica ta. sa-l judeci pe El ca de ce nu ne da tot ce vrem
se vede ca ai un prieten imaginar

Edited by zerobitsunt, 01 July 2013 - 21:45.


#93
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

View Post667, on 01 iulie 2013 - 11:59, said:

Si daca tot iti plac pozele funny, ce zici de asta
mi-ai dat si tu o poza dar....sper ca nu ti-ai inchis contu din lipsa de ARGUMENTE IN FATZA MEA...
ca suntem curiosi cum raspunzi la subpunctele mele....
ca ai bagat un post si credeai ca e smecherie mare...

#94
ComandaCaricaturi

ComandaCaricaturi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 05.08.2012

View Postzerobitsunt, on 02 iulie 2013 - 01:09, said:

mi-ai dat si tu o poza dar....sper ca nu ti-ai inchis contu din lipsa de ARGUMENTE IN FATZA MEA...
ca suntem curiosi cum raspunzi la subpunctele mele....
ca ai bagat un post si credeai ca e smecherie mare...

Asa-zisele tale argumente sfideaza atat logica cat si bunul simt (de la punctul 4 si 5 rezulta ca cei care inmultesc cu iepurii fara a folosi planning familial si protectie consuma mai putine resurse decat cei care procreaza moderat sau deloc!!!), asa ca ai dreptate, nu pot sa combat habotnicia ta cu un post, asta ar fi trebuit fi prevenita de educatia si cultura ta. Un lucru ai nimerit bine totusi, "voi ateii sunteti d'astia cu facultati care mai mult judecati" avand in vedere zelul tau proletar si dificulatile tale in exprimare, acord gramatical etc.
Din pacate nu ai inteles nimic din poza mea, asa ca pentru tine o sa explic: tu reprezinti porumbelul, iar la fiecare postare dovedesti ca mesajul de acolo e cat se poate de adevarat Posted Image

[ https://i.imgur.com/hKhWBFO.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ComandaCaricaturi, 02 July 2013 - 11:16.


#95
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
  • Asa-zisele tale argumente sfideaza atat logica cat si bunul simt
faptu ca n-ai avut argumente conteaza. logic? tu habar n-ai ce-i aia logica. tu percepi Terra ca fiind rotunda iti dai seama cate probleme ai
Terra o percepi plata de pe Terra. cat esti aici nu zici ca e rotunda ca te internam la nebuni. asa e cu logica. nu te pricepi
deaia a fost inventata expresia PUNCT DE VEDERE. exemplele unde pici la logica sunt din realitatea palpabila....cum ar fi si cu incinerarea...banuiesc ca esti deacord cu incinerarea....chiar vrem sa radem putin ia zi...
  • planning familial si protectie consuma mai putine resurse decat cei care procreaza moderat sau deloc
"planning familial" tu te auzi ce zici? faceti un copil sau niciunu....asta inseamna sa distrugi resursele terrei...+ca distrugeti celelalte resurse prime
dar ati invatat limba engleza macar:))
  • dificulatile tale in exprimare
voi care stati prost la capitolu capacitate comunicare sau impartialitate aruncati argumente deastea la inaintare....cu exprimarea si cu ortografia limbii romane
  • tu reprezinti porumbelul
daca eu si alti religiosi reprezentam porumbelu pacii, atunci ateii sunt piesele fara suflet....

Edited by zerobitsunt, 02 July 2013 - 16:01.


#96
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013
E greu cu ateuții zombificați, crețul de sub scalp le-a fost decuplat prin metode specifice de manipulare.
Le-a mai rămas o memorie volatilă sdram, cîteva controllere de mișcare plus papa-caca...
și niște switch-uri blocate pe normal-închis Posted Image Posted Image Posted Image, așa încît vorbești cu pereții...

Edited by ioham, 02 July 2013 - 17:18.


#97
Ergaust

Ergaust

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 13.06.2013
Dumnezeu, un cuvant mare, inventat de om. Doar cuvantul, nu pot demonstra ca si Dumnezeu e inventat de om, nimeni nu poate.
Sa gandim logic, pe pamant sunt in momentul actual 7,3 miliarde de oameni(sau mai multi), si au existat o multime de oameni, care au murit. Deci pamantul a fost populat de cateva trilioane sau chiar cvilioane de oameni. Ei bine, Dumnezeu a reusit sa-i urmareasca pe toti acesti oameni, non-stop, ba chiar sa-i pedepseasca cand greseau, incredibil..
Multi sustin ca pamantul e creat de Dumnezeu, pentru ca exista un echilibru total pe pamant, acest echilibru este explicat de legiile fizicii.
Dupa cum puteti vedea, animalele pe care omul le foloseste cel mai mult au adaptari speciale, neexplicate de teoriea evolutiei: vaca are tatele dupa forma mainii omului, porcul se poate ingrasa usor, indiferent ce mananca, pisicilor le place sa fie mangaiate, si ii calmeaza pe cei care sufera de depresie. Acest lucru ar putea explicat tot de existenta cuiva care ne ajuta, care schimba totul in favoarea omului(am dat cateva exemple destul de slabe). Ne credem evoluati, dar toate vietuitoarele de pe pamant sunt evoluate, iar omul este mai evoluat ca ele intr-un singur sens: psihic(am batut putin campii, revin la subiect).
Avem doua sexe, daca era vorba de "aparitie de la sine" inainte de a se realiza evolutia(primele tesuturi vii realizate din carbon, oxigen, hidrogen si azot=>pesti=>amfibieni=>reptile=>pasari=>mamifere=>primate=>om), nu ar fii fost mai avantajos pentru specie sa ne inmultim in alt fel(exemplu celulele, care se divid), si nu ar fii fost necesara existenta a doua sexe? Aparitia a doua sexe, la toate speciile, a fost influentata.
Dupa cum stim, credinta in divinitati a aparut din cele mai vechi timpuri. Daca in momentul acesta am merge intr-un satuc izolat din Transilvania, vom gasi oameni care, chiar daca nu au carte, cred cu tarie in Dumnezeu. Ei n-au nevoie de dovezi, si nici noi nu avem nevoie. Daca stramosii nostrii, care erau mai destepti ca noi, chiar daca stiintele si tehnologia nu avanasasera asa mult, credeau in Dumnezeu, cum putem noi sa renegam?

Ce trebuie inteles din ceea ce am scris eu: Cateodata nu este nevoie de dovezi pentru a crede ceva. Nu este nevoie de rugaciuni, morala crestina si mers la biserica.
Scuzati-ma ca am batut campii, dar aveam prea multe idei..

Edited by Ergaust, 02 July 2013 - 17:23.


#98
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View PostErgaust, on 02 iulie 2013 - 17:20, said:

Dumnezeu, un cuvant mare, inventat de om.
Posted ImagePosted ImagePosted Image

Pc-ul și Tv-ul ți-au făcut mult rău...[ http://www.elforum.ro/images/smilies/33.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ioham, 02 July 2013 - 17:27.


#99
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007
"Dupa cum puteti vedea, animalele pe care omul le foloseste cel mai mult au adaptari speciale, neexplicate de teoriea evolutiei: vaca are tatele dupa forma mainii omului, porcul se poate ingrasa usor, indiferent ce mananca, pisicilor le place sa fie mangaiate, si ii calmeaza pe cei care sufera de depresie."

Asta imi aduce aminte de un clip care l-am vazut recent, un debate intre un ateu si o tipa religioasa...si o rasarit argumentul asta si din partea ei:
" Look at a banana...it fits in your hand perfectly, it fits in your mouth...is that just an accident? I think not"
la care tipu:
" It fits in your butt! do you think it was created for that too?"   LOLPosted Image
/end offtopic...carry on!

#100
Ergaust

Ergaust

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 13.06.2013
Sa aduc un argument mai solid. De exemplu avem un televizor si ne uitam pe canalul X. Schimbam pe canalul Y. Canalul X continua sa existe, chiar daca noi nu putem sa-l vedem in acel moment. Daca vedem canalul Z putem sa afirmam ca exista, la fel si despre canalul X, stim ca exista fara sa trebuiasca sa schimbam canalul. Alt exemplu: in Univers exista particule pe care oamenii nu le pot vedea. De exemplu razele ultraviolete, nu le vedem, dar stim ca exista, si nu s-a trezit nimeni sa infirme acest lucru. Ei bine, cu Dumnezeu situatia este asemanatoare, dar aici difera un singur lucru: nu putem dovedi ca exista, poate nici nu trebe sa dovedim, asta fiind si farmecul, sa credem fara sa avem nevoie de o dovada, dupa cum am spus si in postul prcedent. As putea spune ca ateii nu cred in Dumnezeu si au nevoie de dovezi din cauza ca nu se pot impaca cu ideea ca exista cineva mai puternic ca ei. Aici e vorba de doctrine si "razboiul" intre atei si crestini nu se poate termina niciodata(mai ales pentru ca crestinismul are cateva scapari, asa numitele gauri).

View Postioham, on 02 iulie 2013 - 17:27, said:


Posted ImagePosted ImagePosted Image

Pc-ul și Tv-ul ți-au făcut mult rău...[ http://www.elforum.ro/images/smilies/33.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cuvantul Dumnezeu provine din latina si are intelesul de "zeu conducator"(Domine Deus).

Edited by Ergaust, 02 July 2013 - 17:47.


#101
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
  • vom gasi oameni care, chiar daca nu au carte, cred cu tarie in Dumnezeu. Ei n-au nevoie de dovezi, si nici noi nu avem nevoie.
un gandac sau un caine(exemplu) nu cred ca stie cine-i Dumnezeu...
omul si-a dat seama....prin perceptia evoluata(gandire si d'astea)
nu e vina lu Dumnezeu ca nu ne anunta pe fiecare in parte ca El e

View PostErgaust, on 02 iulie 2013 - 17:43, said:

De exemplu avem un televizor si ne uitam pe canalul X. Schimbam pe canalul Y. Canalul X continua sa existe, chiar daca noi nu putem sa-l vedem in acel moment. Daca vedem canalul Z putem sa afirmam ca exista, la fel si despre canalul X, stim ca exista fara sa trebuiasca sa schimbam canalul.
degeaba le spui ateilor rational cum e cu Dumnezeu...
eu le-am dat sumedenie de d'astea si ei se fofileaza maxim..

#102
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007

View PostErgaust, on 02 iulie 2013 - 17:43, said:

Sa aduc un argument mai solid. De exemplu avem un televizor si ne uitam pe canalul X. Schimbam pe canalul Y. Canalul X continua sa existe, chiar daca noi nu putem sa-l vedem in acel moment. Daca vedem canalul Z putem sa afirmam ca exista, la fel si despre canalul X, stim ca exista fara sa trebuiasca sa schimbam canalul. Alt exemplu: in Univers exista particule pe care oamenii nu le pot vedea. De exemplu razele ultraviolete, nu le vedem, dar stim ca exista, si nu s-a trezit nimeni sa infirme acest lucru. Ei bine, cu Dumnezeu situatia este asemanatoare, dar aici difera un singur lucru: nu putem dovedi ca exista, poate nici nu trebe sa dovedim, asta fiind si farmecul, sa credem fara sa avem nevoie de o dovada, dupa cum am spus si in postul prcedent. As putea spune ca ateii nu cred in Dumnezeu si au nevoie de dovezi din cauza ca nu se pot impaca cu ideea ca exista cineva mai puternic ca ei. Aici e vorba de doctrine si "razboiul" intre atei si crestini nu se poate termina niciodata(mai ales pentru ca crestinismul are cateva scapari, asa numitele gauri).
"dar aici difera un singur lucru: nu putem dovedi ca exista," Si aici ai pus punctul pe i Posted Image
"As putea spune ca ateii nu cred in Dumnezeu si au nevoie de dovezi" Nu e chiar corect: de exemplu, eu nu sustin ca nu exista dumnezeu...nu cred ca exista din cauza lipsei de dovezi. Cineva care sustine ca exista, face o afirmatie, si afirmatia respectiva trebuie sustinuta cu dovezi Posted Image nu e responsabilitatea cuiva care nu crede din cauza lipsei de dovezi, sa demonstreze, ci a celui care face afirmatia initiala...altfel, fiecare ar putea sa faca ce fel de afirmatii ar vrea..."cred in capra cu trei iezi" "cred in harap alb" "pot sa zbor daca am chef" etc...dovezi? nici una? sooorry, you don't qualify :'(

EDIT: "si au nevoie de dovezi" ...in fine, tu ai zis ceva eu am raspuns la altceva...ti-am citit postul in graba, eram cu mancarea pe foc :P

Edited by zdutzu, 02 July 2013 - 18:44.


#103
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
  • nu cred ca exista din cauza lipsei de dovezi
am m-ai incercat sa-i spun cuiva treaba asta dar era limitat. fii foarte atent am o singura intrebare de inceput pentru tine!
ce inseamna dovada existentei Lui pentru tine? zi concret...sa se arate...sa vb cu noi...sa ce mai exact?
da-mi voie sa te ajut...dupa mintea ateului Dumnezeu daca exista isi facea cont pe net si iti zicea ca El e...
sau te traznea in secunda cand il injurai....si exemplele pot continua....dar sunt curios ce inseamna dovada pentru tine....

#104
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postzerobitsunt, on 02 iulie 2013 - 21:26, said:

am m-ai incercat sa-i spun cuiva treaba asta dar era limitat. fii foarte atent am o singura intrebare de inceput pentru tine!
Adevarata intrebare este, si fii foarte antena ca e esentiala:

Cine ar castiga daca s-ar bate Dumnezeu cu Allah?

#105
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

View Postcriztu, on 02 iulie 2013 - 22:44, said:

Cine ar castiga daca s-ar bate Dumnezeu cu Allah?
toti suntem "sub acelasi acoperis"....deci ce mai conteaza numele Lui?
ai spus ceva de genu "cine castiga daca ma lupt eu cu mine insumi"
pai nu stim....ai vreun prieten imaginar si te lupti cu el?

#106
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007

View Postzerobitsunt, on 02 iulie 2013 - 21:26, said:

  • nu cred ca exista din cauza lipsei de dovezi
am m-ai incercat sa-i spun cuiva treaba asta dar era limitat. fii foarte atent am o singura intrebare de inceput pentru tine!
ce inseamna dovada existentei Lui pentru tine? zi concret...sa se arate...sa vb cu noi...sa ce mai exact?
da-mi voie sa te ajut...dupa mintea ateului Dumnezeu daca exista isi facea cont pe net si iti zicea ca El e...
sau te traznea in secunda cand il injurai....si exemplele pot continua....dar sunt curios ce inseamna dovada pentru tine....
man!..nu tu cont de facebook, nu tu de tweeter...nu are blog. Poi in ziua de azi, ori esti online, ori nu esti deloc...sooo, singura concluzie pe care o pot trage: nu exista dovezi pentru existenta lui. Cand o sa gasesti, sa-i spui sa ma caute pe FB, poate-l conving sa dam o Dota, asa intre reprizele de facut minuni ;)

#107
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

View Postzdutzu, on 03 iulie 2013 - 08:42, said:

nu exista dovezi pentru existenta lui.
pentru ca nu are cont pe net....am zis eu...

#108
ComandaCaricaturi

ComandaCaricaturi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 05.08.2012

View Postzdutzu, on 03 iulie 2013 - 08:42, said:

man!..nu tu cont de facebook, nu tu de tweeter...nu are blog. Poi in ziua de azi, ori esti online, ori nu esti deloc...sooo, singura concluzie pe care o pot trage: nu exista dovezi pentru existenta lui. Cand o sa gasesti, sa-i spui sa ma caute pe FB, poate-l conving sa dam o Dota, asa intre reprizele de facut minuni Posted Image

Pai daca joci cu EL o sa luati ban ca nu o sa se poata abtine sa nu foloseasca hacks. MMMMMmmmmonster kill :)

View Postzerobitsunt, on 03 iulie 2013 - 16:57, said:

pentru ca nu are cont pe net....am zis eu...

Argumentele tale logice m-au convins, imi cer scuze pentru blasfemia mea ateista (prea multe carti si documentare vazute in ratacirile mele sufletesti) si ma voi ruga sa fiu iertat de dumniezau. Pe de alta parte vad ca te cam indoiesti fiule! De unde stii tu ca nu are Sefu' conturi pe retelele de socializare? Eu cred ca are, doar ca sta pe invisible pentru toti. Demonstreaza te rog ca nu e asa!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate