Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dumnezeu si slabiciunea umana

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
191 replies to this topic

#1
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 10.03.2009
Inca de mic copil, problema existentei divinitatii incepe sa te framante. O constientizezi sau nu, iti incadrezi intrebarile ca fiind legitime sau ofensatoare, ai o neliniste asumata sau inconstienta, te sperie scepticismul, astepti sa fii pedepsit de divinitate in momentul in care indolaia incolteste in mintea ta. Te simti vulnerabil, astepti ceva, o forma de raspuns a divinitatii la nesupunerea pe care, cu gandul, ai comis-o. Esti inconjurat de formalism, ai devenit un ciudat, ai tradat ? Sunt intrebari la care nu gasesti raspuns, te simti insa coplesit de responsabilitatea cautarii unuia.

Raul, in forma lui absoluta, e omniprezent si omnipotent. Ce face divinitatea in fata marilor tragedii ? Ce pedepse au de ispasit copiii loviti de boli crunte, foamete si saracie ? In fata cui trebuie sa se justifice divinitatea pentru toate ororile ? Cine-i pazeste pe paznici ? Dar cine esti tu sa pui la indoiala actiunile divinitatii ? Are divinitatea nevoie de noi, sau noi de ea ? Noi am creat-o pe ea, sau ea pe noi ?

Te simti frustrat, cauti disperat raspunsuri, te uiti in jurul tau si observi nevoia de divin, de suprem, nevoia de intangibilitate. Esti tentat sa te conformezi, e mai simplu, mai accesibil, mai linistitor. Insa nu poti, prima indoiala pe care ai avut-o nu poate fi si ultima ! In fapt, a fost sunetul interior ce a declansat avalansa, acum e prea tarziu sa mai opresti ceva. Simplitatea gandirii ce frizeaza ignoranta, e o forma de protectie, sau e o lasitate ? Povara cautarii unor raspunsuri, travaliul, sunt justificate de prezumtivul adevar gasit ?  E riscant sa te indoiesti, dar sa nu crezi, cum e ? A nu crede intr-o forta superioara, te transforma intr-un egoist ?

Si se-ntampla sa treci prin momente dificile, singur, in esenta problemelor, esti pe patul de spital, n-ai cum sa stii ce se va intampla. Oare o sa mori, oare e momentul sa crezi ? Sunt intrebari legitime pe care ti le pui. Sa ceri ajutor, acum, dupa ce te-ai indoit, e ridicol, e normal, in definitiv, e necesar ? Sa te folosesti de credinta doar in momentele dificile, e un mod josnic, e o forma pedepsibila de credinta, un afront adus divinitatii ? Credinta te pregateste pentru moarte, fara ea, cum sunt clipele de agonie ?

Daca divinitatea nu exista, e justificata inventarea divinitatii ? Are omul nevoie de divinitate, e divinitatea forma intangibila care transcede toate slabiciunile omului, care stie toate raspunsurile, care n-are nevoie sa se pateze de nesiguranta omului, ce ridica intrebari dificile ?

E divinitatea o unealta a omului ?

#2
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

Quote

Raul, in forma lui absoluta, e omniprezent si omnipotent. Ce face divinitatea in fata marilor tragedii ? Ce pedepse au de ispasit copiii loviti de boli crunte, foamete si saracie ? In fata cui trebuie sa se justifice divinitatea pentru toate ororile ? Noi am creat-o pe ea, sau ea pe noi ?
FALS. Raul exista DOAR in om. Nu-i omni-nimic. e doar in om.
Trebuie sa te adaptezi si sa evoluezi in UNIVERS.
Nu e Dumnezeu vinovat de nimic
Esti o fiinta tolerata pe Pamant.
Nu dai vina nici pe moarte nici pe o hiena care ar vrea sa te omoare....
Dai vina doar pe capacitatea ta de-a accepta realitatea

Quote

Daca divinitatea nu exista, e justificata inventarea divinitatii ?
Divinitatea te-a inventat pe tine, nu tu pe Ea.
De cand existi? De la nastere? FALS. Erai in burta mamei tale si dinaintea nasterii
A avut grija de tine 9 luni ca sa te nasti.
Daca te-ai nascut ai grija de tine. Dar mai important e sa te increzi in bunul Dumnezeu ca are grija de tine.
Fara El e....

Edited by zerobitsunt, 30 June 2013 - 19:25.


#3
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 10.03.2009

View Postzerobitsunt, on 30 iunie 2013 - 19:24, said:

FALS. Raul exista DOAR in om. Nu-i omni-nimic. e doar in om.

Explica-mi raul din interiorul copilului de 2 ani care sufera de cancer.

View Postzerobitsunt, on 30 iunie 2013 - 19:24, said:

Nu e Dumnezeu vinovat de nimic

Raul, tragediile, sunt tolerate, deliberat, de divinitate. Actioneaza arbitrar, se poate supune divinitatea criticii ? Poate divinitatea sa greseasca ? NU POATE !

E de neatins tocmai pentru ca asa am vrut sa fie, tainele lui sunt de nepatruns, tocmai pentru ca asa am vrut sa fie. Daca ar fi fost altfel, ar fi fost patat de nesiguranta omului ! DUMNEZEU E PERFECT pentru ca asa am vrut noi sa fie, e autoritatea care inlesneste durerea slabiciunii umane.

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View PostAlex-Softpedia, on 30 iunie 2013 - 19:11, said:

Daca divinitatea nu exista, e justificata inventarea divinitatii ? Are omul nevoie de divinitate, e divinitatea forma intangibila care transcede toate slabiciunile omului, care stie toate raspunsurile, care n-are nevoie sa se pateze de nesiguranta omului, ce ridica intrebari dificile ?

E divinitatea o unealta a omului ?
Da, este o unealta a omului.

A avut nevoie cand intr-un moment de nesiguranta personala, cand s-a simitit singur si neputincios.
Aceasta metoda de cugetare si durerea simtita atunci cand moare cineva a dus la necesitatea unui demiurg care sa pazeasca diferite aspecte ale vietii omului.

#5
zero_barat

zero_barat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 02.12.2012
@Alex-Softpedia Dumnezeu ne-a mai dat o sansa, prin suferinta ne putem intoarce la El.
Te-am bagat la Favorites, foarte bun subiectul!

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View PostAlex-Softpedia, on 30 iunie 2013 - 19:37, said:

Explica-mi raul din interiorul copilului de 2 ani care sufera de cancer.
Crestinii or sa spuna o aberatie despre pacatul stramosesc.

View PostAlex-Softpedia, on 30 iunie 2013 - 19:37, said:

Raul, tragediile, sunt tolerate, deliberat, de divinitate. Actioneaza arbitrar, se poate supune divinitatea criticii ? Poate divinitatea sa greseasca ? NU POATE !
Istoric vorbind divinitatea poate sa greseasca, asa au aparut (povesti cu) semi-zeii.
bisericeste divinitatea este perfectiunea absoluta, cica are un plan ....  foarte prost daca este sa ma intrebi pe mine

View PostAlex-Softpedia, on 30 iunie 2013 - 19:37, said:

E de neatins tocmai pentru ca asa am vrut sa fie, tainele lui sunt de nepatruns, tocmai pentru ca asa am vrut sa fie. Daca ar fi fost altfel, ar fi fost patat de nesiguranta omului ! DUMNEZEU E PERFECT pentru ca asa am vrut noi sa fie, e autoritatea care inlesneste durerea slabiciunii umane.
Da, este perfect cum am vrut noi sa fie, pacat ca acel noi, pe zi ce trece devine din ce in ce mai mic si mai fals (contrar moravurilor promovate)

View Postzero_barat, on 30 iunie 2013 - 19:44, said:

@Alex-Softpedia Dumnezeu ne-a mai dat o sansa, prin suferinta ne putem intoarce la El.
Te-am bagat la Favorites, foarte bun subiectul!
Si acum te intreb, de ce am plecat de la El si am venit sa chinuim invelisurile astea efemere?

Edited by MarianG, 30 June 2013 - 19:49.


#7
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

View PostAlex-Softpedia, on 30 iunie 2013 - 19:37, said:

1. Explica-mi raul din interiorul copilului de 2 ani care sufera de cancer.
2. Poate divinitatea sa greseasca ? NU POATE !
3. tainele lui sunt de nepatruns, tocmai pentru ca asa am vrut sa fie. DUMNEZEU E PERFECT pentru ca asa am vrut noi sa fie,
1. raul exista doar in om. raul e doar la nivel de "a face rau cuiva sau a-ti face rau".....ce spui tu e altceva.
2. pai nu poate...daca vine un cutremur mare....stie El de ce si unde il trimite...
3. pai sunt de nepatruns. asta e realitatea. nu pentru ca asa am vrut noi

Edited by zerobitsunt, 30 June 2013 - 19:49.


#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
Tabloul cu notificari imi spune
zerobitsunt quoted a post you made
A minute ago

Intelege ca ti-am dat ignore.

Edited by MarianG, 30 June 2013 - 19:50.


#9
zero_barat

zero_barat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 02.12.2012

View PostMarianG, on 30 iunie 2013 - 19:48, said:

Si acum te intreb, de ce am plecat de la El si am venit sa chinuim invelisurile astea efemere?
Pentru ca Dumnezeu ne-a creat cu vointa proprie.

Edited by zero_barat, 30 June 2013 - 19:54.


#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
de ce a creeat spirite cu vointa care sa aiba nevoie de corp?

si mai mult, nu ti-a fost bine unde te-a creeat de ce ai venit pe Pamant?

#11
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

View Postzero_barat, on 30 iunie 2013 - 19:53, said:

Pentru ca Dumnezeu ne-a creat cu vointa proprie.
da. cu liber arbitru
spirite cu vointa...in corp?
mh...nu...ci un corp cu gandire evoluata

#12
zero_barat

zero_barat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 02.12.2012
Corpul acesta efemer a aparut la caderea Omului. Omul a devenit grosier atunci cand a ales, din pacate gresit.

Edited by zero_barat, 30 June 2013 - 20:00.


#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
Hai sa fiim intelesi
Sufletul l-a parasit pe Dumnezeu sa ca se intrupeze intr-un invelis efemer din motivul .....


aici completezi tu pe linia punctata.

Edited by MarianG, 30 June 2013 - 20:01.


#14
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 10.03.2009
Totul se rezuma la un lucru. In momentul in care il chestionezi pe dumnezeu, el devine uman, il transformi, isi pierde esenta, cu alte cuvinte, sa folosesc o exprimare academica, iti dai singur cu barda-n oo. El e PERFECT si asa trebuie sa ramana, TOT CE NOI NU STIM, EL STIE ! E o simbioza perfecta. El e creat sa raspunda unor nevoi. Umanitatea, in opinia mea, are nevoie de dumnezeu, e prea slaba !

Dumnezeu e slabiciunea omului.

Edit: Pe dumnezeu cine l-a creat, s-a autocreat din neant ? Dumnezeului i se poate aplica teoria evolutionista, iar omului, pe cea creationista ?

Edited by Alex-Softpedia, 30 June 2013 - 20:03.


#15
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Dumnezeu este prietenul imaginar al adultilor, atata tot. Unii oameni sunt slabi de inger si nu pot fara el. Eu ii inteleg, si ii respect, e o slabiciune ca oricare alta. Si eu am varii slabiciuni de exemplu nu ma pot abtine sa nu mananc ciocolata.

#16
zero_barat

zero_barat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 02.12.2012

View PostMarianG, on 30 iunie 2013 - 20:01, said:

Hai sa fiim intelesi
Sufletul l-a parasit pe Dumnezeu sa ca se intrupeze intr-un invelis efemer din motivul .....

aici completezi tu pe linia punctata.
... ca se credea Demnezeu si ca le stia pe toate. Multumit? Ai intalnit astfel de oameni in viata de zi cu zii?

Edited by zero_barat, 30 June 2013 - 20:05.


#17
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
Alex. Eu te sfatuiesc sa te uiti la filmu cu Sfantu Petru(ala cu omar sharif).....
Dumnezeu e Tatal Nostru iar Iisus Hristos e Fiul Lui
Incearca sa vezi filmu....arata multe adevaruri intamplate dupa moartea celui mai iubit om....

#18
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostMarianG, on 30 iunie 2013 - 19:55, said:

de ce a creeat spirite cu vointa care sa aiba nevoie de corp?

si mai mult, nu ti-a fost bine unde te-a creeat de ce ai venit pe Pamant?

Ai venit aici ca sa inveti, sa te cunosti pe tine insuti. Iar pe Pamant ai nevoie de-un trup carnal ca sa ai o experienta autentica.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate