Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Dumnezeu si slabiciunea umana

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
191 replies to this topic

#37
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Eu sper sa nu se transforme topicul intr-unul banal, clasic deja.

Ar fi interesant daca ar putea sa raspuna cat mai multi intrebarii: "Daca dumnezeu n-a existat, a fost justificata inventarea lui ?"

Ganditi-va, era nevoie de o ordine sociala care s-a impus prin raportarea norodului la ceva superior, ceva ce depasea omul si conditia lui umila, cineva care trasa norme morale, care-si asuma responsabilitatea fenomenelor inexplicabile.

#38
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

View Postdanutz96, on 30 iunie 2013 - 20:33, said:

Lol, minciuna mai mare nu am auzit.
nici eu n-am auzit minciuna mai mare....
pretenashii aia credinciosi au pus bazele iubirii de OM si unu ca emil zice...."n-are ma treaba iubirea vezi de treaba ca maine daca se termina cu credinciosii NOI N-O SA FACEM RAZBOAIE ca suntem psihologi inteligenti si manierati niste genii neintelese"

#39
667

667

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.02.2012
Dumnezeu nu exista in realitate. El este doar o simpla creatie a omului pentru a se proteja din punct de vedere emotional cand lucrurile merg prost sau foarte prost.

#40
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Postdanutz96, on 30 iunie 2013 - 20:33, said:

Lol, minciuna mai mare nu am auzit.

Alt crestin, care crede ca detine adevarul suprem? Respecta-i pe altii daca vrei sa fi respectat.

#41
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005

View PostSOCRATE_MMXII, on 30 iunie 2013 - 20:33, said:

Nu exista pedeapsa. Ceea ce tu percepi ca "pedeapsa" e de fapt o oportunitate, pe care 99,99% o ignora caci gandul le sta la "suferinta" care-a trecut.
zi-le asta si lor, Karuna si EmaS

View PostAlex-Softpedia, on 30 iunie 2013 - 20:36, said:

Ganditi-va, era nevoie de o ordine sociala care s-a impus prin raportarea norodului la ceva superior, ceva ce depasea omul si conditia lui umila, cineva care trasa norme morale, care-si asuma responsabilitatea fenomenelor inexplicabile.
La perioada respectiva a fost justificata, o forta care sa uneasca masele pentru a castiga razboaie.
Un gand comun care sa adune lumea pentru a intari comunitatea in momente de slabiciune, frica.

#42
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
  • Dumnezeu nu exista in realitate
ai fost epicPosted Image Posted Image
ateii limitati spun "dzeu nu exista"....fara chestia cu realitatea....
dar unde exista? in imaginatie?
hai sa-ti spun ceva....
realitatea e in imaginatia credinciosilor...
iar logica in imaginatia ateilor

#43
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Rog un moderator sa adauge topicului un poll cu urmatoarea intrebare "Daca divinitatea nu exista, se justifica inventarea divinitatii ?"

Doua variante de raspuns: Da si Nu

Multumesc !

Edited by Alex-Softpedia, 30 June 2013 - 20:43.


#44
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
  • Alt crestin
cica alt crestin:))
a ajuns normalitatea sa fie o porecla
mai e putin si o sa ne strigati "alt heterosexual"

#45
noour

noour

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.01.2008

View PostMarianG, on 30 iunie 2013 - 20:26, said:

si ce legatura are asta cu medicii, medicamentele, si bolile artificiale?

Cu cat exista mai multi creduli (si majoritatea credinciosilor sunt creduli) care sa dea bani degeaba, si care mai  acepta sa sufere .... cu atat CEI CARE CAMUFLEAZA PE CEI CARE SPUN ADEVARUL   traiesc in puf se distreaza bine. Motto: Cu cat mai multi creduli cu atat mai mare este distractia.  

Surpriza!    Tu ai impresia ca scolile si facultatile te ajuta cu ceva? Ele doar atribuie functii care sunt bune sa sperie pe creduli. Si eventual mai sunt bune sa consume psihic populatia responsabila care pune botu.

#46
zero_barat

zero_barat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 02.12.2012
Adica uniunea furnicilor, mici si fragile dar impreuna construiesc ceva, vi se pare deshuieta.

Fiti gandaci!

#47
667

667

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.02.2012

View Postzerobitsunt, on 30 iunie 2013 - 20:42, said:

dar unde exista? in imaginatie


Ti-ai dat singur raspunsul.

Edited by 667, 30 June 2013 - 20:48.


#48
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

View PostAlex-Softpedia, on 30 iunie 2013 - 20:43, said:

"Daca divinitatea nu exista, se justifica inventarea divinitatii ?"
ca si cum ai spune "daca eu nu exist imi cititi postarile acum"??

#49
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Postzerobitsunt, on 30 iunie 2013 - 20:35, said:

  • Amice, iti respect credinta si opinia
Tu ai scris ca credinciosii au un prieten imaginar!! N-am scris eu de pe contu tau!!
RESPECTUL a inceput de la  tine deaia ti-am zis ca voi aveti un prieten imaginar numit BB&Co!!
Totul ok...

Este o creatie imaginara, avand in vedere ca nu ai nici un fel de dovada ca aceasta divinitate exista, in afara de o carte scrisa de-a lungul a sute de ani de autori necunoscuti in unele cazuri. De asemenea aceeasi carte a fost schimbata si modificata semnificativ de-a lungul timpului si foarte multe alte izvoare de informatie au fost ignorate convenabil pentru ca nu conveneau politic in acele vremuri. Eu respect oamenii religiosi dar tineti-va religia pentru voi, nu luati pe altii peste picior. Eu mi-am exprimat o opinia si anume ca este o creatie imaginara, tu in schimb m-ai numit limitat (adica tantalau). Sau libertatea de expresie nu se aplica cand vorbim de spiritualitate?

View Postzerobitsunt, on 30 iunie 2013 - 20:45, said:

  • Alt crestin
cica alt crestin:))
a ajuns normalitatea sa fie o porecla
mai e putin si o sa ne strigati "alt heterosexual"

Normalitatea in viziunea ta. Cum se face ca toti astia normali ca voi nu fac decat sa jigneasca oamenii care au pareri diferite de normalitatea voastra. De ce simtiti nevoia sa va impuneti? Eu nu simt nevoia sa imi impun parerile spirituale nimanui.

Cand vorbesti cu mine citeaza-ma ca altfel nu te pot urmari daca scoti quote-urile.

Edited by emil_sv, 30 June 2013 - 20:50.


#50
zero_barat

zero_barat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 02.12.2012

View Postemil_sv, on 30 iunie 2013 - 20:50, said:

Este o creatie imaginara, avand in vedere ca nu ai nici un fel de dovada ca aceasta divinitate exista, in afara de o carte scrisa de-a lungul a sute de ani de autori necunoscuti in unele cazuri. De asemenea aceeasi carte a fost schimbata si modificata semnificativ de-a lungul timpului si foarte multe alte izvoare de informatie au fost ignorate convenabil pentru ca nu conveneau politic in acele vremuri. Eu respect oamenii religiosi dar tineti-va religia pentru voi, nu luati pe altii peste picior. Eu mi-am exprimat o opinia si anume ca este o creatie imaginara, tu in schimb m-ai numit limitat (adica tantalau). Sau libertatea de expresie nu se aplica cand vorbim de spiritualitate?

Recent am auzit o pilda (trebuie sa iti spun ca nu sunt crestin practicat), si anume:
Sapunul ca sa-si faca efectul trebuie folosit zilnic, asa-i? unii sunt destul de certati cu igiena!
Asa si credinta!

Edited by zero_barat, 30 June 2013 - 20:56.


#51
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
  • Tu ai impresia ca scolile si facultatile te ajuta cu ceva?
si alea vreti sa le distrugeti, asa-i?
numai anarhisti inc restere pe forum in ultima luna...
  • Ti-ai dat singur raspunsul.
te anunt ca iti imaginezi ca daca AR FI existat trebuia neaparat sa vorbeasca limba engleza....
ca de moment ce Soarele e o mica parte din Dumnezeu...o fi vina lui ca nu-ti zice pe limba ta....ca altfel cum sa-l recunosti....

#52
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Postzero_barat, on 30 iunie 2013 - 20:54, said:

Recent am auzit o pilda (trebuie sa iti spun ca nu sunt cretin practicat), si anume:
Sapunul ca sa-si faca efectul trebuie folosit zilnic, asa-i? unii sunt destul de certati cu igiena!
Asa si credinta!
Atentie la ce scrii. Mentionez ca nu am modificat eu nimic ci asta este citatul original al domnului Zero Barat, doar am subliniat greseala ca sa atrag atentia asupra ei.

Edited by emil_sv, 30 June 2013 - 20:57.


#53
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009

View Postzerobitsunt, on 30 iunie 2013 - 20:48, said:

ca si cum ai spune "daca eu nu exist imi cititi postarile acum"??

Un vechi argument al crestinilor, cand vine vorba despre carti sfinte, credinta, dumnezeu, e urmatorul: Crezi ca daca totul ar fi fost o inventie, ar fi rezistat peste veacuri, peste milenii ? Nu are cum sa fie o inventie totul tocmai datorita longevitatii.

Iar aici eu intervin si spun ca oamenii au asimilat imediat ideea de dumnezeu tocmai pentru ca aveau nevoie de el. Daca oamenii n-ar fi avut nevoie de dumnezeu, era rejectat de foarte mult timp, cum, in epoca moderna, incepe sa fie.

#54
zero_barat

zero_barat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 02.12.2012

View Postemil_sv, on 30 iunie 2013 - 20:55, said:

Atentie la ce scrii. Mentionez ca nu am modificat eu nimic ci asta este citatul original, doar am subliniat greseala ca sa atrag atentia asupra ei.
Da, am modificat, e gresala mea, mersi de atentionare!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate