Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Dumnezeu si slabiciunea umana

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
191 replies to this topic

#109
Ergaust

Ergaust

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 13.06.2013
Nimeni nu este sigur de ceea ce stie, dar, daca Dumnezeu exista si e greu de crezut in El(astfel ar testa oamenii) tocmai ca sa nu se mantuiasca toata lumea? Biserica e o prostie, nu merg la Biserica, nu ma rog. Ii multumesc doar lui Dumnezeu ca exist, ca sunt sanatos. Am fost si eu ateu atata timp, dar m-am dat pe brazda. Sunt multe motive penteu care am facut-o si pe care o sa le tin pentru mine.  Ateii de obicei sunt oamenii ce au cercetat, ce au fost indoctrinati de cine stie ce mare ganditor. Nu vedeti ca nu mai este nevoie de credinta din cauza ca s-a gasit o alta forma de indobitocire si control in masa?
Informatia, folosita inteligent de unii L-a indepartat pe Dumnezeu de om, sau mai bine zis pe om de Dumnezeu. Nu vedeti scandalul sexual de la Vatican? Nu vedeti islamicii care se biciuesc singuri? Eu cred in Dumnezeu, sub ce forma o fii existand, pentru mine exista, dar nu m-as mutila singur pentru El. Si voi ateilor, va intoarceti la Dumnezeu, cand aveti probleme, cand sunteti bolnavi, cand faceti o nunta, un botez, etc. Nu ati fost botezati ca atei, ati fost botezati vrestineste, si la fel vor fii botezati si copii vostrii. Am fost destul de obiectiv, no comment.

#110
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

View PostComandaCaricaturi, on 03 iulie 2013 - 19:31, said:

De unde stii tu ca nu are Sefu' conturi pe retelele de socializare? Eu cred ca are, doar ca sta pe invisible pentru toti
stiam ca asa gandesc ateii dupa cum am si zis intr-un post anterior aici:

Quote

ce inseamna dovada existentei Lui pentru tine? zi concret...sa se arate...sa vb cu noi...sa ce mai exact?da-mi voie sa te ajut...dupa mintea ateului Dumnezeu daca exista isi facea cont pe net si iti zicea ca El e...

"dupa mintea ateului" El tre sa fie o entitate intr-un singur spatiu.....dar sa si vorbeasca pe limba lui ca sa-L inteleaga
ateii neaga faptu ca fiinta e compusa din nefiinta...
ateii neaga faptu ca tot ce-i nefiinta in juru lor intretine viata
....si multe altele

Edited by zerobitsunt, 03 July 2013 - 21:41.


#111
ComandaCaricaturi

ComandaCaricaturi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 05.08.2012

View PostErgaust, on 03 iulie 2013 - 21:16, said:

Nimeni nu este sigur de ceea ce stie, dar, daca Dumnezeu exista si e greu de crezut in El(astfel ar testa oamenii) tocmai ca sa nu se mantuiasca toata lumea? Biserica e o prostie, nu merg la Biserica, nu ma rog. Ii multumesc doar lui Dumnezeu ca exist, ca sunt sanatos. Am fost si eu ateu atata timp, dar m-am dat pe brazda. Sunt multe motive penteu care am facut-o si pe care o sa le tin pentru mine.  Ateii de obicei sunt oamenii ce au cercetat, ce au fost indoctrinati de cine stie ce mare ganditor. Nu vedeti ca nu mai este nevoie de credinta din cauza ca s-a gasit o alta forma de indobitocire si control in masa?
Informatia, folosita inteligent de unii L-a indepartat pe Dumnezeu de om, sau mai bine zis pe om de Dumnezeu. Nu vedeti scandalul sexual de la Vatican? Nu vedeti islamicii care se biciuesc singuri? Eu cred in Dumnezeu, sub ce forma o fii existand, pentru mine exista, dar nu m-as mutila singur pentru El. Si voi ateilor, va intoarceti la Dumnezeu, cand aveti probleme, cand sunteti bolnavi, cand faceti o nunta, un botez, etc. Nu ati fost botezati ca atei, ati fost botezati vrestineste, si la fel vor fii botezati si copii vostrii. Am fost destul de obiectiv, no comment.

Nu trebuie sa generalizezi afirmand ca in momente dificile toti se intorc la credinta. E posibil ca pe patul de moarte, chinuit de dureri insuportabile, cineva sa se agate de orice speranta, fie ea cat de ilogica. Dar ce e mai important, o opinie sustinuta in deplinatatea facultatilor mintale, sau un strigat de disperare, care ar putea fi adresat si Unicornului Roz si Invizibil, daca bolnavul ar crede ca l-ar putea vindeca? Cand sunt bolnav eu sper sa nimeresc peste un doctor competent, nu ma rog la doamne-doamne sa ma faca bine, iar cat despre botez, multi o fac doar ca sa le faca pe plac rudelor, e mai greu sa ii explici bunicii ce e cu ateismul si cu indobitocirea BORatilor. Eu sincer nu imi voi expune copilul la un ritual primitiv, potential fatal. Daca va vrea sa creada cand este mare, treaba lui, dar nu e dreptul nimanui sa isi indoctrineze copilul cu superstitiile lui, mai ales ca se intampla si cazuri de genul

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Rk_8wVaY3-g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ce zici tu imi aduce aminte de tanti aia care dupa ce a scapat cu viata din Muntenegru l-a gasit repede pe dumniezau. Asta in timp ce multi din ceilalti turisti au murit. Deh, ea era mai speciala si a fost salvata, aia erau poate mai pacatasi, da-i dracu'. Cu greu poti sa-ti bati joc mai rau de familiile celor decedati... Zici ca ai fost ateu, insa din pacate probabil ai avut o problema foarte mare, o tragedie care te-a facut sa te simti neputincios, iar credinta ca exista ceva superior, o entitate pe care o numesti dumnezeu. te-a facut sa te simti mai bine. Nu stiu daca asta e cazul, insa de regula asta se intampla in majoritatea (re)convertirilor. Lucrul asta pot sa il respect si cu greu cred ca gasesti atei care sa se lege de asa ceva. Atata timp cat credinta in ceva (oricat de inutil si trist mi-ar parea mie acest lucru) iti da o calitate mai buna a vietii, ok, treaba ta. Problema cu religia e insa alta, e bagata pe gat copiilor in scoli, sifoneaza milioane de euro de la bugetul de stat si de la cel al administratiilor locale, pentru a construi biserici peste biserici si a plati personalul care se ocupa cu mentinerea superstitiilor in randul oamenilor de rand. Problema e cand biblie e luata ca referinta pentru a mentine discriminari si exploatata frica satenilor de a nu fi "afurisiti" de popa pentru a influenta voturi, problema e ca religia in sine a dat nastere la atatea conflicte, iar tarile in care guverneaza teocratia au mari probleme privind respectarea drepturilor omului. Uita-te ce se intampla in tari in care majoritatea populatiei e credincioasa (Egipt, Turcia etc) si pune-ti intrebarea de ce tari majoritar atee ca Suedia si Norvegia au cel mai ridicat nivel de trai din lume, nu doar din Europa, iar Romania, cu cel mai mare numar de biserici pe metru patrat (depasita poate doar de Polonia) e printre saracii Uniunii Europene?

Problema cu religia e ca naste si habotnici cum e zerobit, care spune ca dorinta unora de a desfiinta BOR inseamna acelasi lucru cu a nu pretui viata si alte aberatii puerile care sfideaza orice logica si bun simt...

@zerobit tata, daca ai citi si altceva in afara de "Viata lui Arsenic Boca-Loca" sau Ghidul de Spovedanie, ai avea acceptiunea termenilor "sarcasm" si "ironie"

#112
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

View PostComandaCaricaturi, on 03 iulie 2013 - 23:45, said:

1. religia e bagata pe gat copiilor in scoli
2. religia in sine a dat nastere la atatea conflicte
3. a nu pretui viata
1. tare mai invata copiii religie in scoala nu? eu ti-am spus ca tu ai invatat religie in scoala....
2. conflictele au fost dintotdeauna. iar cand nu exista religie era mult mai rau. citeste NISTE istorie sa te convingi
3. exact asta inseamna. a fi impotriva BOR....e a nu pretui viata. prin extindere...a fi anti-religie...anti-Dumnezeu...

Edited by zerobitsunt, 04 July 2013 - 09:45.


#113
ComandaCaricaturi

ComandaCaricaturi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 05.08.2012

View Postzerobitsunt, on 04 iulie 2013 - 09:45, said:

1. tare mai invata copiii religie in scoala nu? eu ti-am spus ca tu ai invatat religie in scoala....
2. conflictele au fost dintotdeauna. iar cand nu exista religie era mult mai rau. citeste NISTE istorie sa te convingi
3. exact asta inseamna. a fi impotriva BOR....e a nu pretui viata. prin extindere...a fi anti-religie...anti-Dumnezeu...

Inca am avut noroc ca pe vremea mea nu erau in manualele de religie mizerii ca asta

http://www.hotnews.r...i.htm?nomobile=
http://www.hotnews.r...alca-masina.htm

iar asa zisii profesori pe care i-am avut la... "materia" asta nu au intis foarte mult coarda. Asta nu inseamna ca nu incercau sa ne indoctrineze, insa macar clasa mea nu a fost dusa incolonat la spovedanie dupa cum faceau altii. Cu ce drept poate impune cineva credinta si superstitiile sale unui copil? Crezi ca la varsta la care ia primele ore de religie copilul ala poate face diferenta intre ce e bine si ce e rau, ce e adevarat si ce e fals? Trebuie sa ai 18 ani pentru a obtine permis auto, deschide o firma, cumpara un apartament etc dar brusc esti gata pentru a primi si intelege cum s-a creat universul si care este modul corect de a-ti trai viata la 10 ani? Macar sectele au ca regula initierea tinerilor dupa 13-14 ani, iar chiar daca in practica ii indoctrineaza si aia masiv, macar teoretic au facut un pas in directia buna.

Da, unii nu sunt afectati de predica de la ora de religie, insa nu toti oamenii sunt la fel, iar cum copiii sunt si mai vulnerabili si usor influentabili, o buna parte din ei chiar va crede ce spune popa, iar la altii faptul ca e ok sa pupe cadavre, sa dea bani bisericii, sa pupe mana popii si alte asemenea lucruri li se va intipari in subconstient. E vorba de exercitarea autoritatii asupra unei minti conditionate sa asculte si sa ia de bun ce zic adultii. Cam ceva de genul asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jRq8HrqEy4U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Da, conflicte au fost mereu, iar religia a existat si ea mereu, intr-o forma mai mult sau mai putin organizata. Asta ti-o spune un ateu de ala "cu multe facultati" cum pomeneai mai devreme. Crestinismul e mic copil, e printre cele mai noi religii, inainte de Jesus si God au fost nenumarate credinte poli sau monoteiste, din care autorii bibliei au plagiat la greu. Aplica tu sfatul pe care il dai altora si citeste si altceva decat maculatura tiparita de BOR...

Asta cu a fi impotriva BOR = a fi impotriva vietii e geniala si reflecta foarte bine nivelul tau de gandire si de intelegere a lumii in care traiesti. Nu am cum sa fiu anti-dumniezau, pentru ca nu am cum sa fiu impotriva a ceva ce nu exista, insa pot fi impotriva unui sistem corupt care se infrupta din bani publici speculand frica si incultura oamenilor.

Bine zice Mark Twain:

"Inainte de epoca supremaţiei bisericii în lume, oamenii fuseseră oameni întregi şi-şi ţinuseră capul sus. Avuseseră mândrie, judecată şi independenţă, iar rangul şi însemnătatea se dobândeau mai cu seamă prin fapte şi nu datorită naşterii. Apoi a răsărit Biserica, urmărind un mănunchi de interese egoiste şi ea s-a arătat iscusită şi ageră, cunoscând multe chipuri de a scoate şapte piei de pe un om."

In fine, stiu ca iti vei baga capul in pamant si o vei tine pe a ta in continuare, insa poate intr-un moment in care nu esti atat de patruns de "duh" reusesti sa-ti pui o intrebare: Ce te faceai daca te nasteai in alta parte a globului? Daca nimereai intr-o familie de hindusi, intr-un sat izolat din China, intr-o pestera din Afganistan, intr-o tara civilizata cu procent mic de religiosi ca Suedia sau altundeva? Eh, lasa ca ai avut noroc, te-ai afundat in apa botezului de mic si ti-ai gasit religia adevarata printre fratii BORati. Ciudat insa ca populatia ortodoxa reprezinta doar 2% din populatia globului... Ce chestie, ca ADEVARATA CREDINTA si DUMNIEZAU ADEVARAT sa depinde de un lucru atat de arbitrar, ca zona greografica si convingerile celor de acolo :)

#114
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
  • Cu ce drept poate impune cineva credinta si superstitiile sale unui copil?
doar nu vrei sa-i zici de bigbang? aveti un prieten imaginar...
Dumnezeu a creat tot ce vezi si ce nu vezi....si au existat/exista/vor exista oameni care au fost cu adevarat sfinti...
ne-au invatat sa traim mai nepoate...nu te mai da cocos...ca asta e adevaru....
acum ca crezi ca ai invatat sa traiesti ridici mana la Parintii tai...
spiritualitatea nu evolueaza tehnologic, ci spiritual
tehnologia nu evolueaza spiritual, ci tehnologic
  • copilul ala poate face diferenta intre ce e bine si ce e rau, ce e adevarat si ce e fals?
daca te iau la bani marunti posibil sa aflu ca esti pro-gay, anti-rromi.....si multe d'astea....
voi astia de genu sunteti "trasi" la imprimanta....
  • copiii sunt si mai vulnerabili si usor influentabili
...deaia si vor astia gay sa-i adopte...banuiesc ca iti convine....tu nepretuind copiii...presupun si eu...
  • Ce te faceai daca te nasteai in alta parte a globului?
argument stupid....dar ce te faceai daca te nasteai gandac?? nu te-ai gandit nu??
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/38/ReligijneSymbole.svg/220px-ReligijneSymbole.svg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
poza de pe wikipedia cu religiile.

Quote

Diverse simboluri religioase, incluzând (pe primul rând) Creștin, Iudaic, Hindus, Baha'i, (pe al doilea rând) Islamic, Tribal, Taoist, Shinto (pe al treilea rând) Buddhist, Sikhist, Hindus, Jainist, (pe al patrulea rând) Ayyavalist, Tripla Zeiță, Crucea malteză, Pre-creștin slavonic
traim pe aceeasi planeta si daca fiecare percepe dpdv al lui....
asta nu inseamna ca nu exista nimic...
ci ca e perceput diferit...in directia INTELEASA de poporu respectiv...

Edited by zerobitsunt, 04 July 2013 - 12:08.


#115
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View Postzerobitsunt, on 04 iulie 2013 - 12:05, said:

  • Ce te faceai daca te nasteai in alta parte a globului?
argument stupid....dar ce te faceai daca te nasteai gandac?? nu te-ai gandit nu??
Asta mi-a plăcut în mod special. Posted Image

#116
ComandaCaricaturi

ComandaCaricaturi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 05.08.2012

View PostComandaCaricaturi, on 04 iulie 2013 - 10:52, said:



In fine, stiu ca iti vei baga capul in pamant si o vei tine pe a ta in continuare

:) Dupa cum spuneam, cam asa degenereaza toate discutiile cu un crestinopat convins, ramasi si fara bruma de asa zise argumente, recurg la stupizenii din ce in ce mai mari, denatureaza fraze si intelesuri si ignora cu desavarsire ce nu le place sau nu pot explica. Te incadrezi bine profilului, inca mai sunt destui ca tine, dar dupa cum spuneam, am toata increderea ca directia in care se indreapta societatea e ireversibila. Fundamentalistii si habotnicii ca tine vor fi din ce in ce mai putini, iar adevaratele "minuni" savarsite de progresul omenirii vor lua locul minunilor din cartile voastre de povesti. Esti exponentul unei specii pe cale de disparitie, care insa moare greu, spumegand in chinuri...

View Postzerobitsunt, on 04 iulie 2013 - 12:05, said:


doar nu vrei sa-i zici de bigbang? aveti un prieten imaginar...

In locul orei de religie asa cum se desfasoara ea in momentul de fata - indoctrinare pura si inseminarea intolerantei fata de ceilalti, precum si credinta ca daca nu faci ce zice popa te ia dracu' - s-ar putea introduce "Istoria religiilor" unde copilul poate vedea diversele credinte, ideologii precum si gradul lor de raspandire la nivel planetar. Pentru teoriile stiintifice privind istoria Pamantului sunt deja orele de biologie, geografie. Dar deh, prea multa cunoastere dauneaza, hai sa mai amenintam putin copilul cu flacarile eterne ale iadului in care va arde cu siguranta daca nu devine o oita obedienta care cotizeaza la BOR SRL. Si culmea tupeului, tot noi avem prieteni imaginari?! De unde si pana unde :))

View Postzerobitsunt, on 04 iulie 2013 - 12:05, said:

Dumnezeu a creat tot ce vezi si ce nu vezi....si au existat/exista/vor exista oameni care au fost cu adevarat sfinti...
ne-au invatat sa traim mai nepoate...nu te mai da cocos...ca asta e adevaru....
acum ca crezi ca ai invatat sa traiesti ridici mana la Parintii tai...

Pai intereseaza-te la cel mai apropiat sediu BOR, poate chiar acum a venit caravana cu moaste la tine in comuna, fugi sa prinzi un loc la lins cadavrul, cu siguranta vei avea noroc si vei fi binecuvantat dupa ce lingi mumia! Si da, "sfintii" parinti ne invata multe lucruri bune, sunt curios pe cate le aplici in viata ta de zi cu zi:

http://www.ortodoxia...ia-lui-dumnezeu
http://www.ortodoxia...timpul-sarcinii
http://www.ortodoxia...nergia-genetica

Bineinteles, modelele tale in viata au mult mai multe sfaturi "de bine" nu-i asa? :)) Daca n-ar fi sfinti ai zice ca aia sunt psihopati, obsedati sexual sau pur si simplu frustrati de viata...

View Postzerobitsunt, on 04 iulie 2013 - 12:05, said:

daca te iau la bani marunti posibil sa aflu ca esti pro-gay, anti-rromi.....si multe d'astea....
voi astia de genu sunteti "trasi" la imprimanta....

Defapt definitoriu pentru atei e si faptul ca nu se conformeaza unei ideologii singulare, in turma, cum fac altii. Ateii au pareri pro si contra pe orice subiect, nu pot fi indoctrinati cu aceeasi idee sau principiu, individualitatea si gandirea independenta primeaza, singurul numitor comun fiind insa un grad de toleranta mult mai ridicat decat cel al credinciosilor. Pe de alta parte toti crestin-ortodocsii convinsi cum esti tu sunt previzibili, au aceeasi poezie si intoleranta fata de cei decretati "indezirabili" de cartea sfanta. Asa-i ca ai si simpatii legionare?

View Postzerobitsunt, on 04 iulie 2013 - 12:05, said:

...deaia si vor astia gay sa-i adopte...banuiesc ca iti convine....tu nepretuind copiii...presupun si eu...

Tu ai ce ai cu "astia gay" vad, ca prea te legi mereu de ei. Ai cunoscut cumva pe unul mai proFUND ai ramas cu dureri, ce e cu tine? Chiar asa mult te intereseaza ce fac altii in dormitorul lor si in viata lor privata? Pentru ca daca mergem pe directia asta, vezi ca poate nici modul tau de a face sex cu partenera poate nu e pe placul lui Sefu'... Adica in nici un caz sa te gandesti la asa ceva inainte de casatorie, iar apoi ai decat vreo 2 zile pe saptamana in care ai voie sa te "impreunezi" (asa zic sfintii tai, sper ca stii asta), iar scopul nu poate fi altul decat acela de a naste prunci. Si bineinteles, sa nu te gandesti la perversiuni, sau pozitii animalice, e doar un singur mod omologat de "a da la buci" crestineste.

View Postzerobitsunt, on 04 iulie 2013 - 12:05, said:

argument stupid....dar ce te faceai daca te nasteai gandac?? nu te-ai gandit nu??

Uite, hai sa te invat eu cum sa faci sa nu pari chiar atat de penibil ca acum. Cand mai fac misto de tine ateii astia rai cu multe facultati, raspunde si tu cu ceva de genul: "E, pana la urma tot gaseam calea spre ortodoxia sfanta, uite sunt si exemple cu x si y care s-au convertit la asta, dupa o viata de ratacire" sau "Dumniezau m-ar fi judecat in legea mea, nu ar fi fost vina mea ca nu am auzit/citit cuvantului lui, la fel ca cei din antichitate sau indienii etc" Bine, ca si semi-argumentele astea pot fi demontate relativ usor, dar macar si-ar pune si ateii aia mintea la contributie putin, nu ar rade instant de aberatiile tale, cum fac eu acum de exemplu :) Oricum, sunt ferm convins ca daca te nasteai intr-o fara guvernata de sharia, ajungeai ca astia de aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aoGJP02CtPA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postzerobitsunt, on 04 iulie 2013 - 12:05, said:

traim pe aceeasi planeta si daca fiecare percepe dpdv al lui....
asta nu inseamna ca nu exista nimic...
ci ca e perceput diferit...in directia INTELEASA de poporu respectiv...

Vezi sa nu spui asta prietenilor tai din BOR, ortodoxia e singura religie adevarata, restul sunt toti in eroare! Stiu ca suna frumos ce vrei sa zici, ca e acelasi dumniezau peste tot, dar povestile, cu toate ca au unele asemanari sunt foarte diferite si vei constata ca GOD al alora iti rezerva un loc caldul in iadul lui, precum si al tau o face cu ai lor, deci nu se poate vorbi de o singura credinta globala, doar de superstitii variate, delimitate geografic. Daca intr-o parte izolata a lumii exista un trib care se inchina la melci aia ar reprezenta tot o dovada ca exista ceva pentru tine, nu? Dupa cum am mai zis, stiinta e aceeasi peste tot in lume, uite ce ar fi daca ar functiona dupa acelasi principiu ca religia:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iV2VjdpVonY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In fine, cei ca tine care refuza logica si bunul simt vor continua pe calea lor, caci dupa cum a spus cineva "E mult mai usor sa minti oamenii decat sa-i convingi ca au fost mintiti". Eu pot avea o viata implinita, pe care sa o traiesc in armonie cu mine si cu altii, fara nevoia de prieteni imaginari, tu insa, fara dumniezau, ai fi pierdut. De aceea, indiferent ce dovezi va aduce stiinta, tu si cei ca tine vor inchide mereu ochii si vor gasi tot felul de scuze pentru existenta lui doamne-doamne, indiferent cat de penibile. Eu pot face o fapta buna, pot ajuta pe cineva fiind constient ca nu voi primi o rasplata in ceruri pentru gestul meu, tu ai putea face asta? Bine, e posibil sa nu o faci nici acum, iar donatiile la popi si BOR sa stii ca nu intra la categoria "fapte bune"... Consoleaza-te deci cu ideea ca eu voi arde in iad pentru eternitate, iar tu te vei juca Fifa cu Sf Petru si Jesus. Ai doar grija ca aia nu se pot abtine si vor baga coduri.

http://www.ortodoxia...-cerurilor.html

#117
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

View PostComandaCaricaturi, on 04 iulie 2013 - 15:18, said:

Te incadrezi bine profilului, inca mai sunt destui ca tine, dar dupa cum spuneam,
am toata increderea ca directia in care se indreapta societatea e ireversibila.
Mi-a sărit asta în ochi, fiind la începutul textului, altfel nu m-am aventurat prin link-uri sau alte „esențe”,
căci nu caut dispute și pe aici. Involuntar, cu privirea periferică, am văzut că ai scris multe „adevăruri” răsturnate,
pentru că cel rău te inspiră și te energizează, judecînd după năvala textelor.

Da, da... direcția în care se îndreaptă societatea este ireversibilă, adică în jos și tot mai aproape de haos.

Iar tipi ca tine, din păcate sînt exponenții perfecți ai noii ere a lui Antihrist ce stă să vină, în care uniformizarea conștiințelor, globalizarea, unificarea religiilor (încercare de anihilare a creștinismului) vor fi condiții pentru instituirea unui așa-zis umanism ce va fi pus deasupra omului. Dar culmea, voi tot nu veți înțelege ce se întîmplă și veți milita și vă veți încolona așteptînd cuminți injecția zilnică cu un surogat de fericire dat cu porția.

Deschide-ți ochii!

Edited by ioham, 04 July 2013 - 15:47.


#118
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007

View Postioham, on 04 iulie 2013 - 15:47, said:

Mi-a sărit asta în ochi, fiind la începutul textului, altfel nu m-am aventurat prin link-uri sau alte „esențe”,
căci nu caut dispute și pe aici. Involuntar, cu privirea periferică, am văzut că ai scris multe „adevăruri” răsturnate,
pentru că cel rău te inspiră și te energizează, judecînd după năvala textelor.

Da, da... direcția în care se îndreaptă societatea este ireversibilă, adică în jos și tot mai aproape de haos.

Iar tipi ca tine, din păcate sînt exponenții perfecți ai noii ere a lui Antihrist ce stă să vină, în care uniformizarea conștiințelor, globalizarea, unificarea religiilor (încercare de anihilare a creștinismului) vor fi condiții pentru instituirea unui așa-zis umanism ce va fi pus deasupra omului. Dar culmea, voi tot nu veți înțelege ce se întîmplă și veți milita și vă veți încolona așteptînd cuminți injecția zilnică cu un surogat de fericire dat cu porția.

Deschide-ți ochii!
De acord...ar trebui sa ne intoarcem la arsul vrajitoarelor pe rug si la inchizitie...alea vremuri tati! nu haosul in care traim acuma Posted Image citez: "Deschide-ți ochii!" Posted Image

#119
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

View Postioham, on 04 iulie 2013 - 15:47, said:

Iar tipi ca tine, din păcate sînt exponenții perfecți ai noii ere a lui Antihrist ce stă să vină,
cu alte cuvinte...ioham va spune ca astia FARA NICI UN DUMNEZEU sunt in marea lor majoritate niste pretenashi "material puscariabil"....ei neavand de multe ori nici logica nici morala....dar bineinteles Statul nu poa sa-i ia asa din casa....ii asteapta sa comita...e nevoie de dovezi...
desigur sunt si religiosi care fac nasoale....dar dupa cum e OBSERVABIL astia religiosii o ard cu meditatii si cu discutii....

#120
Ergaust

Ergaust

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 13.06.2013
"Pai intereseaza-te la cel mai apropiat sediu BOR, poate chiar acum a venit caravana cu moaste la tine in comuna, fugi sa prinzi un loc la lins cadavrul, cu siguranta vei avea noroc si vei fi binecuvantat dupa ce lingi mumia."
Esti foarte frustrat omule, altfel nu inteleg ce e cu ura asta profunfa fata de BOR si crestinism. Da, Patriarhul Daniel are Audi A6 si vreo trei case(parca) si papa bine banii de la bugetul statului, plus ca se imbraca cu mai mult aur decat se imbraca pana si Lady Gaga, zau asa. Sper ca-ti bagi trei metrii unghiile in gat din cauza asta, in timp ce Daniel mai papa niste bani publici, printre care si ai tai. Sustii fara sa vrei BOR.
Ia sa gandim. Afirmi ca Dumnezeu nu a creat omul. Dumnezeu nu a creat nimic. A aparut Big-Bang-ul in urma caruia s-au dispersat in spatiu particule de Hidrogen(ceea ce a "bubuit" inainte continea tot Hidrogen intr-o masa egala cu toata masa aflata acuma in Universul infinit, masa Universului fiind constanta din cauza vidului). La Big-Bang, prin explozie toate particulele de Hidrogen s-au unit rezultand fotoni(H4). Au inceput sa se stinga unele corpuri formate(asa zise "bucati"), acestea s-au stins cand particulele de foton(H4) compuse in ele s-au terminat prin explozii repetate. Astfel a aparut Azotul, Fierul si, surpriza Carbonul. Acele stele "stinse" au devenit stramosii primelor planete. Au urmat o serie de procese fizice si chimice care nu sunt  asa de importante, dar rezultatul acestora au fost planetele, printr care si planeta noastra. Au aparut primele atmosfere pe pamant, acesta a fost acoperit de ape, au aparut primele particule de materie vie(Carbon+Hidrogen+Oxigen+Azot cu ajutorul luminei solare) in apa, au urmat pestii, amfibienii, reptilele(dinozaurii), pasarile, mamifeferele. Cum a aparut omul, ComandaCaricaturi? Cum sustii ca a aparut omul? Cum a descoperit omul focul? Cum a descoperit roata, lemnul, fierul? Cum a avansat asa de mult, lasand la o parte explicatia stiintifica? Cum de au avut o ordine avantajoasa pentru noi toate acele reactii chimice si fizice? Cum de existi tu pe pamant in momentul asta?
Oamenii au fost ajutati, din cele mai vechi timpuri, de o forta mult peste puterea oamenilor, o forta extraterestra. Daca acea forta sau entitate se numeste Dumnezeu, atunci cred in El. Daca se va dovedi ca n-a fost El, atunci ma retrag cu capul sus.

#121
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

View PostErgaust, on 04 iulie 2013 - 17:20, said:

1. nu inteleg ce e cu ura asta profunda fata de BOR si crestinism.
2. A aparut Big-Bang-ul in urma caruia s-au dispersat in spatiu particule de Hidrogen(ceea ce a "bubuit" inainte continea tot Hidrogen intr-o masa egala cu toata masa aflata acuma in Universul infinit, masa Universului fiind constanta din cauza vidului). La Big-Bang, prin explozie toate particulele de Hidrogen s-au unit rezultand fotoni(H4). Au inceput sa se stinga unele corpuri formate(asa zise "bucati"), acestea s-au stins cand particulele de foton(H4) compuse in ele s-au terminat prin explozii repetate. Astfel a aparut Azotul, Fierul si, surpriza Carbonul. Acele stele "stinse" au devenit stramosii primelor planete. Au urmat o serie de procese fizice si chimice care nu sunt  asa de importante, dar rezultatul acestora au fost planetele, printr care si planeta noastra. Au aparut primele atmosfere pe pamant, acesta a fost acoperit de ape, au aparut primele particule de materie vie(Carbon+Hidrogen+Oxigen+Azot cu ajutorul luminei solare) in apa, au urmat pestii, amfibienii, reptilele(dinozaurii), pasarile, mamifeferele. Cum a aparut omul, ComandaCaricaturi? Cum sustii ca a aparut omul? Cum a descoperit omul focul? Cum a descoperit roata, lemnul, fierul? Cum a avansat asa de mult, lasand la o parte explicatia stiintifica? Cum de au avut o ordine avantajoasa pentru noi toate acele reactii chimice si fizice? Cum de existi tu pe pamant in momentul asta? Oamenii au fost ajutati, din cele mai vechi timpuri, de o forta mult peste puterea oamenilor, o forta extraterestra.
3. Daca acea forta sau entitate se numeste Dumnezeu, atunci cred in El. Daca se va dovedi ca n-a fost El, atunci ma retrag cu capul sus.

1. ar trebui sa-i intelegi si pe atei. ei is limitati sau/si rauvoitori
2. te trec fiorii cand citesti ce ai zis aici. pe "caricatura" nu-l trec....el stie ce s-a intamplat acu 14 miliarde de ani&shit....
3. nu conteaza cum se numeste! din cate vezi fiecare popor ii spune altfel. daca organismele inferioare omului nu-L percep nu-i vina lor pentru ca nu le duce capu. de la atei in schimb avem pretentii, intrucat sunt oameni...

Edited by zerobitsunt, 04 July 2013 - 17:44.


#122
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007
"Cum a aparut omul, ComandaCaricaturi? Cum sustii ca a aparut omul?"
poti incepe de aici: http://www.amazon.co...ef=cm_lmf_tit_1

"Cum a descoperit omul focul?"
continui aici: http://en.wikipedia....by_early_humans

"Cum a descoperit roata, lemnul, fierul?"
roata: niste chestii interesante pe aici: https://en.wikipedia.org/wiki/Wheel
lemnul: prima data cand un om a vazut un copac, a zis "lemn!"...and that was it.
fierul: a sapat probabil in pamant si a descoperit minereuri de fier.

"Cum a avansat asa de mult, lasand la o parte explicatia stiintifica?"
cauti deci o explicatie, dar neutilizand metoda care explica ce ai intrebat...makes sense to mePosted Image

"Cum de existi tu pe pamant in momentul asta?"
Parintii lui se plac?

"Oamenii au fost ajutati, din cele mai vechi timpuri, de o forta mult peste puterea oamenilor, o forta extraterestra."
Dovezi? daca nu ai, sunt pure speculatii...

#123
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
bai zdutzule bai....rationamentu lu ergaust a pornit de la treaba cu heliu si alea....daca le-ai taiat pe alea e usor acu sa zici cum a aparut internetu de la RDS...

#124
JustWhite

JustWhite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 10.03.2013

View Postzdutzu, on 04 iulie 2013 - 16:19, said:

De acord...ar trebui sa ne intoarcem la arsul vrajitoarelor pe rug si la inchizitie...alea vremuri tati! nu haosul in care traim acuma Posted Image citez: "Deschide-ți ochii!" Posted Image

Nu, ar trebui sa mergem inainte fara sa punem accent pe lucruri importante si sa stim ca in ritmul actual, Pamantul nu va mai supravietui mai mult de 100 de ani.Trist, este?

Cum ai ajuns tu la vrajitoare, ma rog?Sau nu-mi spune ca e o comparatie, rogu-te.Te asigur ca in nicio doctrina actuala nu se ucid oameni pentru purificarea altor suflete (or shit) sau alte chestii scarboase cum se faceau in vremurile primitive.Acum nu mai exista sacrificii, cel putin in lumea civilizata.Dar din cate stiu eu, nici in cea necivilizata :lol:

#125
ComandaCaricaturi

ComandaCaricaturi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 05.08.2012

View Postzerobitsunt, on 04 iulie 2013 - 17:12, said:

cu alte cuvinte...ioham va spune ca astia FARA NICI UN DUMNEZEU sunt in marea lor majoritate niste pretenashi "material puscariabil"....ei neavand de multe ori nici logica nici morala....dar bineinteles Statul nu poa sa-i ia asa din casa....ii asteapta sa comita...e nevoie de dovezi...
desigur sunt si religiosi care fac nasoale....dar dupa cum e OBSERVABIL astia religiosii o ard cu meditatii si cu discutii....

Foarte ciudat, ar insemna atunci ca puscariile ar fi pline de atei, in timp ce religiosii pasnici ar fi doar exceptii pe acolo. Hmm, la americani vad ca doar 0,2% din detinuti sunt atei, http://holysmoke.org/icr-pri.htm, iar chiar daca ar exista date oficiale in privinta asta si la noi, proportia ar fi similara sau poate chiar mai mica (avand in vedere ca in Romania sunt si mai putini atei declarati raportat la numarul de locuitori ca in SUA). Oricum, chiar tu personal ai dat un exemplu bun mai devreme, cand te-ai apucat sa faci atacuri la persoana si sa ma jignesti din lipsa de argumente, iar postul ti-a fost sters de vreun moderator. Daca am fi fost fata in fata si te-ai fi enervat asa rau mi-ai fi dat si un pumn sau o bata crestineasca in cap, nu? Si tot ateii sunt "material puscariabil" auzi la el :) Daca ai gandi putin ai realiza ca un ateu, convins ca viata de aici e singura pe care o are si nu il asteapta Sf Petru in rai sau 72 de virgine, o pretuieste mult mai mult si nu prea ar risca sa si-o petreaca in spatele gratiilor. Pe de alta parte fanaticii religiosi ucid in numele zeitatii lor, fiind convinsi ca viata "celorlalti", care nu sunt de un crez cu ei e insignifianta, iar plus de asta vor fi si premiati de zeul lor pentru sacrificiul facut (cazul musulmanilor) ori ii va ierta de pacate daca merg la spovedanie (ortodocsii locali).

View PostErgaust, on 04 iulie 2013 - 17:20, said:

"Pai intereseaza-te la cel mai apropiat sediu BOR, poate chiar acum a venit caravana cu moaste la tine in comuna, fugi sa prinzi un loc la lins cadavrul, cu siguranta vei avea noroc si vei fi binecuvantat dupa ce lingi mumia."
Esti foarte frustrat omule, altfel nu inteleg ce e cu ura asta profunfa fata de BOR si crestinism. Da, Patriarhul Daniel are Audi A6 si vreo trei case(parca) si papa bine banii de la bugetul statului, plus ca se imbraca cu mai mult aur decat se imbraca pana si Lady Gaga, zau asa. Sper ca-ti bagi trei metrii unghiile in gat din cauza asta, in timp ce Daniel mai papa niste bani publici, printre care si ai tai. Sustii fara sa vrei BOR.
Ia sa gandim. Afirmi ca Dumnezeu nu a creat omul. Dumnezeu nu a creat nimic. A aparut Big-Bang-ul in urma caruia s-au dispersat in spatiu particule de Hidrogen(ceea ce a "bubuit" inainte continea tot Hidrogen intr-o masa egala cu toata masa aflata acuma in Universul infinit, masa Universului fiind constanta din cauza vidului). La Big-Bang, prin explozie toate particulele de Hidrogen s-au unit rezultand fotoni(H4). Au inceput sa se stinga unele corpuri formate(asa zise "bucati"), acestea s-au stins cand particulele de foton(H4) compuse in ele s-au terminat prin explozii repetate. Astfel a aparut Azotul, Fierul si, surpriza Carbonul. Acele stele "stinse" au devenit stramosii primelor planete. Au urmat o serie de procese fizice si chimice care nu sunt  asa de importante, dar rezultatul acestora au fost planetele, printr care si planeta noastra. Au aparut primele atmosfere pe pamant, acesta a fost acoperit de ape, au aparut primele particule de materie vie(Carbon+Hidrogen+Oxigen+Azot cu ajutorul luminei solare) in apa, au urmat pestii, amfibienii, reptilele(dinozaurii), pasarile, mamifeferele. Cum a aparut omul, ComandaCaricaturi? Cum sustii ca a aparut omul? Cum a descoperit omul focul? Cum a descoperit roata, lemnul, fierul? Cum a avansat asa de mult, lasand la o parte explicatia stiintifica? Cum de au avut o ordine avantajoasa pentru noi toate acele reactii chimice si fizice? Cum de existi tu pe pamant in momentul asta?
Oamenii au fost ajutati, din cele mai vechi timpuri, de o forta mult peste puterea oamenilor, o forta extraterestra. Daca acea forta sau entitate se numeste Dumnezeu, atunci cred in El. Daca se va dovedi ca n-a fost El, atunci ma retrag cu capul sus.

Iti provoaca satisfactie faptul ca o gasca de "lacuste negre" se hranesc din banii statului, deci implicit si din taxele mele, oferind in schimb cadavre la pupat si mentinerea unor superstitii primitive? Pai stii ca si o parte din banii tai se duc acolo, iar chiar daca poate te incanta asta sau te lasa rece, cand vei avea nevoie de ajutor medical de urgenta si vei constata ca ambulanta vine cu intarziere ori la UPU aia nu au un termometru sau nu se gasesc citostatice ori alte medicamente sa stii ca intr-un oarecare procent (nu covarsitor, insa semnificativ) vina o are si BOR-ul pe care il aparati atata cu dintii. Daca vrei raspuns la intrebarile acelea nu cred ca iti e greu sa dai un search pe net, sunt oameni care explica si detaliaza toate subiectele mult mai bine decat as putea sa o fac eu. Iti vor oferi si nenumarate dovezi. A, tu vrei o explicatie care o exclude pe cea stiintifica? Pai atunci ar fi de ajuns sa-ti zic ca eu CRED x si y si te-as ruga pe tine sa-mi demonstrezi ca gresesc... Te asemeni cu Wendy Wright aici, care n-ar recunoaste o dovada nici daca ar lovi-o in fata:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZgaXpmHm1Vs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

se zice ca tipa e printre cei mai buni militanti ai creationismului din lume

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CI-YWkFvRHg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#126
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

View PostComandaCaricaturi, on 04 iulie 2013 - 18:25, said:

1. Daca am fi fost fata in fata si te-ai fi enervat asa rau mi-ai fi dat si un pumn sau o bata crestineasca in cap, nu?
2. "lacuste negre" se hranesc din banii statului
1. realitatea dintotdeauna a fost ca CEI CARE VORBEAU ERAU OMORATI. ai inteles? unii vorbeau de Dumnezeu si de d'astea si erau omorati. vezi cazu lu hitler si multi altii de mii de ani incoace. asta e prima problema pe care o ai.
incerci sa denaturezi care-i ala raul cand se vede clar care e
2. aici ai a doua problema. esti pur si simplu inapt de-a intelege biserica in societate si sufletul in general. cand ai probleme du-te la psiholog. lumea se duce la biserica

Edited by zerobitsunt, 04 July 2013 - 18:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate