Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...
 

Recomandare facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
marius577

marius577

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 19.09.2010
As dori si eu sa imi recomandati o facultate,daca se poate.
Pana acum ma gandeam la partea de IT,in special Software ( Programming ),insa nu prea am relatii bune cu Matematica.
Asadar,as dori sa raman in acest domeniu,dar cu cat mai putina ( sau deloc ) Matematica.
Imi puteti recomanda ceva?
Multumesc.

#2
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
Eu as dori sa ma fac balerin, insa nu prea am relatii bune cu Greutatea.(am ~133 Kg)
Imi puteti recomanda ceva?
Multumesc.

#3
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Spiru Haret. Facultate beton, fix pt. cei ca tine Posted Image

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,639
  • Înscris: 30.07.2003

 marius577, on 26 iunie 2013 - 00:49, said:

Imi puteti recomanda ceva?
Informatica fara matematica nu exista. Cum rotesti un obiect in jurul unui punct daca tu nu stii nimic (presupun) din matematica invatata in liceu ?

Edited by neagu_laurentiu, 26 June 2013 - 04:48.


#5
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 neagu_laurentiu, on 26 iunie 2013 - 04:46, said:

Cum rotesti un obiect in jurul unui punct daca tu nu stii nimic (presupun) din matematica invatata in liceu ?
...iar astea sunt cele mai elementare chestii...
iti mai trebuie logica si probabilitiati.

#6
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,352
  • Înscris: 24.05.2010
Bun sa te invat ceva:

Stii sa tocesti? retii 1001 cuvinte din 1000 cuvinte cititie? -> litere, drept (daca ai inclinatie actorie), istorie, etc
Stapanesti stiintele bine (la modul stii sa faci (1/x^2)' mintal) -> facultati tehnologice: iti place sa tocesti formule -> mecanica, iti place absurdul -> inginerie electrica, inginerie electronica, ingineria sistemelor, stapanesti la perfectie algoritmi ->informatica, programarea calculatoarelor etc

restul facultatilor se fac cu ochii inchisi....

Ce am zis eu e vorba de note mari chiar burse....

ideea e sa stii ce poti ...  nu te lua dupa admiteri asa am zis si eu ... eeeh dau algebra la inginerie electrica  un fas.... si acum in a doua sesiune am inebunit... plus ca la mine in facultate sunt si profi mai sariti....

am 2 care au picat cate 2/3 persoane din grupa

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Sunt sanse ca atunci cand vezi practic la ce-ti ajuta anumite concepte matematice sa-ti fie mult mai usor sa le inveti si chiar sa-ti doresti sa le intelegi, spre deosebire de modul in care sunt predate in general in liceu/facultate cand ti se baga pe gat doar pentru a avea din ce sa te evalueze.

#8
Octaviandri

Octaviandri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.07.2012
Am rugamintea sa ma ajute cineva cu o informatie. La limbi si literaturi straine din unibuc la limba japoneza pt admitere trebuie sa dau o proba scrisa cu doua discipline. Care sunt cele doua discipline?
Multumesc anticipat .

#9
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 maramicuip, on 26 iunie 2013 - 01:02, said:

Eu as dori sa ma fac balerin, insa nu prea am relatii bune cu Greutatea.(am ~133 Kg)
Imi puteti recomanda ceva?
Multumesc.

 -catalin, on 26 iunie 2013 - 01:32, said:

Spiru Haret. Facultate beton, fix pt. cei ca tine Posted Image

 neagu_laurentiu, on 26 iunie 2013 - 04:46, said:

Informatica fara matematica nu exista. Cum rotesti un obiect in jurul unui punct daca tu nu stii nimic (presupun) din matematica invatata in liceu ?
Vreo 70-80%% din joburi (si ma refer la chestii serioase) nu necesita cunostinte mai mari de clasa a 8a. Poate nici a 8a. Grosul joburilor sunt pentru software gen ERP/CRM unde nu programatorul are sarcina de a rezolva vreun fel de probleme matematice. Astea daca exista sunt primite pe tava de la diversi manageri, finantisti, etc.

Si ca sa raspund si la intrebarea initiatorului topicului, din pacate nu exista la noi facultate de info fara matematica excesiva.

#10
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007

 Octaviandri, on 13 iulie 2013 - 18:36, said:

Am rugamintea sa ma ajute cineva cu o informatie. La limbi si literaturi straine din unibuc la limba japoneza pt admitere trebuie sa dau o proba scrisa cu doua discipline. Care sunt cele doua discipline?
Multumesc anticipat .

http://www.unibuc.ro...locuri_2013.pdf
Dupa cum observi unele au "Obligatoriu germana + alta limba" iar altele au "Doua discipline". Deci probabil 2 limbi straine. De obicei engleza + japoneza, nu?! Ca doar de aia continui pe japoneza ca o stii deja. Sau te duci ca e kawaii si ai impresia ca o sa dati examene din anime-uri? :))

Edited by -catalin, 13 July 2013 - 19:13.


#11
Octaviandri

Octaviandri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.07.2012

 -catalin, on 13 iulie 2013 - 19:12, said:

http://www.unibuc.ro...locuri_2013.pdf
Dupa cum observi unele au "Obligatoriu germana + alta limba" iar altele au "Doua discipline". Deci probabil 2 limbi straine. De obicei engleza + japoneza, nu?! Ca doar de aia continui pe japoneza ca o stii deja. Sau te duci ca e kawaii si ai impresia ca o sa dati examene din anime-uri? Posted Image)
Am inteles acum, din pacate japoneza nu stiu nici macar un cuvant :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate