Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 

M-am mutat la țară...satisfacții, experiențe, greșeli (II)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2301 replies to this topic

#73
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

View Postclaudia313, on 04 iunie 2013 - 08:43, said:

Eu in schimb am senzatia ca ma deparazitez cand ma intorc acasa Posted Image  Dupa cate-o zi de vajaiala prin Cluj, cu alergatura dupa cumparaturi si rezolvat alte treburi, cand de dimineata pana seara sar sus-jos in masina, cand ajung acasa parca am ajuns in paradis.
Aceeasi senzatie o am si eu, dar asta nu-mi schimba datele problemei. Senzatia de bine cred ca mi-e data, pe langa toata linistea, frumusetea de care sunt inconjurata si de a ma simti bine in pielea mea. Nu ca sunt stresata acum de asta sau imi creeaza nu stiu ce disconfort major dar si daca trebuie sa fac nu stiu ce deplasare ad-hoc am o mare problema...Zilele trecute a venit neanuntat pe aici un tip cu care am lucrat pe vremea cand construiam casa. Cu el a mai adus si 3 insi ( austrieci), nu stiu motivul exact...Probabil tatonau terenul pentru ca trebuie sa taiem niste ha bunicele de salcam si se baga si ei in seama. Ideea e ca una e cand te asezi la masa, la o discutie, asa, cum te gaseste in curte si alta ar fi fost sa ma fi gasit cum obisnuiam sa fiu inainte.  Nu cred ca "haina il face pe om" dar aspectul sau exterior da :(
Si nu stiu cum reuseste tanti de jos din sat sa faca si ce are de facut prin curte si sa arate si scoasa din cutie de fiecare data cand merg la ea (bine, e singura pe care o cunosc si poate e un caz singular), dar mie nu-mi iese :(

#74
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,085
  • Înscris: 17.03.2005
Acuma daca stai la tara nu inseamna ca trebuie sa-ti creasca grau intre degetele de la picioare.Posted Image E insa greu, mai ales pentru doamne care pun oricum mare pret pe felul in care arata.
Odata cu trecerea timpului insa ajungi la un echilibru in sensul ca nici nu mai stai cu mainile prin toate balegarele, realizezi ca mai conteaza si alte lucruri nu doar sa ai toate tampeniile prin ghivece si gradina...
Stiti bancul ala cu tiganul si capra? Ala care se plange la nasul, boier, ca e greu cu 14 copii intr-un bordei subteran samd... si e sfatuit succesiv sa bage in bordei si porcul, si capra... ajuns la capatul puterilor merge iar la nasu'sau si e sfatuit sa scoata capra... PARADIS...
Cam asa e si cu tara, la inceput o iei cu capu dar usor usor te mai calmezi...in acelasi timp, cand trebuie sa mai mergi 2-3 zile pe la oras parca nu mai stii cum sa fugi inapoi ACASA...
E o treaba cu pamantul asta, mama lui Posted Image

#75
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

View Postcristinaptudor, on 04 iunie 2013 - 09:57, said:

  Nu cred ca "haina il face pe om" dar aspectul sau exterior da Posted Image
Si nu stiu cum reuseste tanti de jos din sat sa faca si ce are de facut prin curte si sa arate si scoasa din cutie de fiecare data cand merg la ea (bine, e singura pe care o cunosc si poate e un caz singular), dar mie nu-mi iese Posted Image

Da, conteaza aspectul si sa stii ca nici eu nu reusesc sa arat ca scoasa din cutie cum reuseste tanti aia! drept sa spun mi se pare imposibil, intr-o zi cand stai in genunchi sa plivesti, sau sa plantezi, sa arati ca dupa o zi la spa! In decembrie plantam trandafiri si pomi in gradina, ninsese vreo 2-3 cm, era o zloata oribila, eu eram murdara de noroi din cap pana-n picioare si vine postasul sa-mi aduca un colet. Se uita ala la mine cu o fata cam cum faci cand te trezesti la balamucul unde-i cazeaza pe nebunii periculosi, dupa ce a plecat am ajuns si sa ma uit in oglinda, parul imi era ca un cuib de ciori, valvoi, scapase din clema, aveam noroi si pe fata, deci iti dai seama ce-o fi gandit omul Posted Image
E neplacut cand iti apare cineva intr-un moment de-asta, te apuca jena, dar ce naiba sa faci?  Si eu ma simt putin aiurea cand se-ntampla cate una de-asta, mai ales cand apar musafiri neanuntati, care vin cu intentia sa stea o ora, doua, trei, trebuie sa las totul balta, nu poti sa lasi oamenii in plata domnului si sa mergi sa te speli si sa iti tragi o fata civilizata Posted Image

Edited by claudia313, 04 June 2013 - 11:22.


#76
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postclaudia313, on 04 iunie 2013 - 11:22, said:

eram murdara de noroi din cap pana-n picioare
postasul se uita ala la mine cu o fata
Poate citise aici metoda ta de a intra in casa cand esti asa murdara si era mirat ca se astepta la altceva?

Attached Files



#77
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View Postdorel232004, on 02 iunie 2013 - 14:29, said:

Cristina vorbea de evolutia baiatului ei, nu neaparat ca nivelul scolii e superior in provincie! Pentru a fi asa, conteaza mult implicarea profesorilor cat si nivelul intelectual si dorinta elevilor de a invata!
Cel mai mult si mai mult conteaza implicarea parintilor. De aceea exista falsa impresie ca la tara nu se face carte. Cei de la tara sunt prea preocupati cu munca, stresati de nivelul saraciei si al lipsei locurilor de munca. Pe langa asta mai este si slaba "pregatire intelectuala" .
In cazul in care copilul are in spate parinti educati si care reusesc sa acorde timp si copilului in vederea sustinerii , macar morale in ce priveste dezvoltarea personala , acesta va atrage atentia cadrelor didactice si ii vor acorda mai multa atentie.
In marile orase chiar daca tu ca parinte te lupti sa cladesti ceva bun din copilul tau , anturajul, tentatiile si nivelul de degradare morala la care a ajuns societatea vor narui tot ce construiesti tu acasa.

#78
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Exact asta cred ca e diferenta. In plus, au aceeasi programa scolara dar nu stiu cum fac ca aici reusesc sa ii noteze si ascultandu-i nu numai dand teste, au timp si sa le predea...e parca altfel. Sau or fi moldovenii mei mai domoli si are timp sa proceseze si fiu-meu:)

In alta ordine de idei ieri m-a anuntat ca a fost sa-si caute de lucru pe perioada verii Posted Image

@kos...sunt invidioasa Posted Image. De ce subiectul tau a ramas inchis la importante si al meu nuPosted Image. Cred ca tu ai pile Posted Image

Edited by cristinaptudor, 04 June 2013 - 14:51.


#79
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postcristinaptudor, on 04 iunie 2013 - 14:50, said:

De ce subiectul tau a ramas inchis la importante si al meu nuPosted Image. Cred ca tu ai pile Posted Image
Pai al lui a fost cand nu era nimic! A fost piatra de temelie!

#80
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View Postcristinaptudor, on 04 iunie 2013 - 14:50, said:



@kos...sunt invidioasa Posted Image. De ce subiectul tau a ramas inchis la importante si al meu nuPosted Image. Cred ca tu ai pile Posted Image

Rog mai marii nostri sa faca si primul topic "important" ! :)

#81
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postcristinaptudor, on 04 iunie 2013 - 09:57, said:

Si nu stiu cum reuseste tanti de jos din sat sa faca si ce are de facut prin curte si sa arate si scoasa din cutie de fiecare data cand merg la ea (bine, e singura pe care o cunosc si poate e un caz singular), dar mie nu-mi iese Posted Image
Ar fi cazul sa furi "meseria" de la " tanti de jos din sat". :)

#82
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postkos_funny, on 04 iunie 2013 - 15:14, said:

Rog mai marii nostri sa faca si primul topic "important" ! Posted Image

Eu unul nu am atâta putere, da' voiu face demersurile necesare.
Dacă promiteţi evident că nu-mi voi face obrazul dos, şi că vor fi cu adevărat discuţiile plăcute ochiului şi sufletului.

#83
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Nu vreau nimic. Era o gluma, voi chiar luati totul in serios?

View Postpoadol, on 04 iunie 2013 - 15:20, said:

Ar fi cazul sa furi "meseria" de la " tanti de jos din sat". Posted Image

Sau sa ma implic mai putin...Oricum, am inceput sa exersez statul degeaba... e drept ca nu-mi prea iese, dar nici vremea nu ma ajuta. Mai devreme a plouat cu galeata acum a iesit soarele. Mi-am facut un obicei bun, sub pretextul ca ma duc sa caut ciuperci (nu ca as gasi vreodata), o iau la pas, deja am descoperit o groaza de carari prin padure si multe alte locuri neumblate, o minunatie :). Dar ieri m-am intors cu fragi acasa :)

#84
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postcristinaptudor, on 04 iunie 2013 - 15:44, said:

am inceput sa exersez statul degeaba...
Cu toate ca pare cel mai usor, cel mai greu e sa nu faci nimic!

#85
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Am reusit sa fac ceva, m-am ratacit in padure...nu mai mult de 10 min cred dar am avut impresia ca e o vesnicie... Cand s-a impartit orientarea am fost lipsa si eram convinsa ca daca reusesc sa ies o fac tocmai la capatul satului...Normal ca eram destul de aproape de drumul meu numai ca cele 10 min de dezorientare mi-au produs ceva adrenalina pe ziua de azi...

View Postdorel232004, on 04 iunie 2013 - 16:24, said:

Cu toate ca pare cel mai usor, cel mai greu e sa nu faci nimic!

Am impresia sau tie iti cam iese? Cum reusesti?

#86
Samvw

Samvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 23.07.2004

View Postclaudia313, on 04 iunie 2013 - 11:22, said:

Da, conteaza aspectul si sa stii ca nici eu nu reusesc sa arat ca scoasa din cutie cum reuseste tanti aia! drept sa spun mi se pare imposibil, intr-o zi cand stai in genunchi sa plivesti, sau sa plantezi, sa arati ca dupa o zi la spa! I

Aspectul exterior al doamnelor este foarte important si cand spun asta nu ma refer la haine decat in ultimul rand Posted Image . Au si hainele importanta lor, mai ales cand este vorba de o femeie, dar sunt multe alte lucruri care sunt mult mai importante in ecuatie. Atunci cand este vorba de intalniri in care "stai la masa" foarte multe lucruri, dar nu toate Posted Image , pot fi mascate de haine. Problemele mai neplacute apar la "intalnirile" la care nu se sta la masa si hainele...dispar Posted Image . Este foarte adevarat ca traind la tara este mult mai greu pentru o femeie sa arate la fel de bine si sa fie la fel de ingrijita ca una care nu atinge pamantul nici cu picioarele si nici cu mainile Posted Image, dar asta nu inseamna nici pe departe ca nu trebuie sa acorde aceiasi atentie felului in care arata. Bine, este adevarat ca daca o femeie considera inchise anumite capitole ale vietii si nu intentioneaza sa o mai vada nici un barbat de foarte aproape Posted Image aspectul fizic nu mai conteaza la fel de mult, dar totusi parca nici in cazul asta nu ar trebui sa ajunga in stadiul in care sa  nu mai poata imbraca ciorapi lycra din cauza calcaielor crapate sau a mainilor mult prea aspre...Posted Image In fond, vorbim despre doamne care au cel putin aceleasi conditii ca si la oras ( baie moderna, apa calda curenta, incalzire centrala, etc.)si poate uneorii mai mult timp decat atunci cand lucrau de dimineata pana noaptea la joburile din oras. Motivatie sa fie ca de putut se poate, asa cum demonstraza tanti cea sus mentionata Posted Image

#87
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postcristinaptudor, on 04 iunie 2013 - 17:08, said:

Am impresia sau tie iti cam iese? Cum reusesti?
As vrea eu sa fiu in categoria asta!

#88
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Pe tanti cea sus mentionata nu am dezbracat-o Posted Image. Acum , ce sa spun, si taranca si doamna probabil mai greu...dar probabil nu imposibil Posted Image
Si eu nu ma refeream la momentele in care hainele dispar...te duci cu gandul prea departePosted Image

Edited by cristinaptudor, 04 June 2013 - 17:19.


#89
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postclaudia313, on 04 iunie 2013 - 11:22, said:

intr-o zi cand stai in genunchi sa plivesti, sau sa plantezi, sa arati ca un cuib de ciori!
Acum,  cred ca mai pe inserat si dupa o dusca de palinca, cred ca se trec astea cu vederea!

#90
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
Mai, oi fi eu taranca, dar eu nu trec cu vederea niste chestii...deci...nu cumpar marfa pe intuneric si nici gata imbalsamata cu palinca Posted Image   Deci s-ar putea spune ca sunt o taranca cu pretentii Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate