Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

M-am mutat la țară...satisfacții, experiențe, greșeli (II)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2301 replies to this topic

#55
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Nu am renuntat, l-am adus pe el fara sa-i spun ca sa vad cum se incadreaza in peisaj si a stat tot timpul crispat, mi-a parut ca nu-i place deloc. Dupa ce a plecat m-am lamurit ca el de fapt credea ca vreau sa-l angajez aici la toata nebunia si era disperat omul, ca nu are nici varsta nici priceperea sa faca fatza si nu stia cum sa ma refuze. Acum ca m-am lamurit despre ce a fost vorba o sa-i explic si astept sa vad ce zice...

Edited by cristinaptudor, 02 June 2013 - 22:13.


#56
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
@Claudia: Tu cum te mai simti? Ti-ai mai dat drumul la spinare?

Attached Files


Edited by dorel232004, 02 June 2013 - 22:12.


#57
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
La un moment dat, am vrut să-mi montez şi eu un sistem la ţară. Am vorbit cu un tip care lucra la UTI....toate bune şi frumoase.....numai avioane şi ozn-uri! Pănă mi-a spus preţul! Am renunţat la a-mi mai monta, că deja aveam o altă belea pe cap: trebuia să angajez pe cineva să păzească alarma; mi-era frică să n-o fure hoţii! La câţi bani făcea, era cel mai scump obiect care-l aveam acolo!

#58
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
De asta cu furatul imi e si mie frica...sa nu fure senzorii sau camerele care nu sunt langa casa :D

#59
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Din acest motiv nu mi-am pus nici eu ceva pe exterior!

#60
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Eu şi cu super alarma lu' peste prăjit, tot m-aş simţi stingher fără un gard înalt şi vreo 10 potăi de ciobăneşti!

#61
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
E bine sa ai de toate :D

#62
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
dar pentru ce va trebuie asa alarma sofisticata?,vreti sa plecati pentru perioade mai lungi de acolo?

#63
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postdorel232004, on 02 iunie 2013 - 22:12, said:

@Claudia: Tu cum te mai simti? Ti-ai mai dat drumul la spinare?

Dorel, multumesc de intrebare, ma simt asa si-asa. Spinarea mea e  meteosensibila si de cand e vremea asta ploioasa si mereu inchisa sunt teapana ca un bat :(  Da' tot mai smulg cate o buruiana in pozitia consacrata Posted Image


@cristina,  grea dilema pentru voi! Si sa bagi cateva mii de euro in sisteme de alarma mi se pare absurd cumva :( Nu puteti sa instalati un sistem mai restrans, doar pentru zona locuita si vecinatatile apropiate, deci eventual gradina de zaravat?  De fapt poate intreb ca prostul, ca nu mai tin minte exact care e suprafata exacta pe care vreti sa o protejati cu alarma

#64
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Nu inteleg un lucru, unde a disparut vechiul topic? [ http://mail.yimg.com/ok/u/assets/img/emoticons/emo28.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#65
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
E tot acolo dar s-a inchis! S-a terminat o etapa, acum incepe alta!

#66
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

View Postsilesax, on 03 iunie 2013 - 04:40, said:

dar pentru ce va trebuie asa alarma sofisticata?,vreti sa plecati pentru perioade mai lungi de acolo?

Trebuie la un moment dat sa mai avem si noi cate o vacanta, nu?

View Postdraculescu, on 03 iunie 2013 - 16:55, said:

Nu inteleg un lucru, unde a disparut vechiul topic? [ http://mail.yimg.com/ok/u/assets/img/emoticons/emo28.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu au considerat ca mai este important si l-au "casat" :(

View Postdorel232004, on 03 iunie 2013 - 17:03, said:

S-a terminat o etapa, acum incepe alta!
Deocamdata e etapa in care facem jumari la pirostrii, culegem fragi si bureti si adunam puii...de m-au disperat. Cand inauntru cand afara...La noi cand ploua cand iese soarele :)

#67
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Ahh, nu stiu de ce crezusem ca fusese facut sticky si acum ma uitam dupa el in zona aia si nu-l vedeam.

Hm, nu pune nimeni oleaca de lipici pe el? Posted Image

#68
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postcristinaptudor, on 03 iunie 2013 - 18:50, said:

Nu au considerat ca mai este important si l-au "casat" Posted Image
Sau devenise prea lung si consuma prea multe resurse. :)

#69
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Am vrut sa scriu la inceput anumite insatisfactii constatate dupa aceasta perioada petrecuta la tara dar nu cred ca era o idee buna sa incep cu astea asa ca o sa o fac acum.

E strict problema mea, si cand spun a mea, ma refer la statutul meu de femeie, la viata petrecuta numai la oras si la lucrurile cu care eram obisnuita. Nu am crezut ca o sa ajung sa le dau asa importanta, dar constat ca acum, anumite aspecte ma deranjeaza mai mult decat m-as fi asteptat. Observ cu neplacere in fiecare zi cat stau in soare si cum se deterioreaza pielea, cum sunt "ranita" pe toate partile (piciorele nu le-am avut asa pline de zgarieturi nici in copilarie poate), cum mi se inaspresc mainile de la pamant (ca de...am inceput si eu sa stau ceva mai mult in gradina), cum ma deteriorez mai mult decat as vrea...Repet, nu as fi crezut ca ma vor deranja aceste lucruri dar constat ca (,) conteaza, asa ca e bine sa stiti, voi cei ce doriti candva sa va mutati la tara (ma refer strict la cei ce nu sunt de acolo) la ce va expuneti sotiile in cazul in care nu sunt obisnuite cu astfel de lucruri. Spunea @parintele pe undeva de sotie ca nu mai poate incalta ciorap lycra si m-a facut sa zambesc, dar chiar daca o iei in gluma...este totusi o trista realitate si la un moment dat se poate sa "doara" si acest aspect.

#70
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Cred ca depinde de fiecare, cat de mult conteaza anumite aspecte! Pe vremea cand lucram intr-un birou aveam niste unghii de vrajitoare, vopsite in cele mai nastrusnice culori, periodic ma apuca dorinta sa mai vad o bluza noua in garderoba, tocuri, esarfe si alte farafastacuri , inclusiv ciorapii lycra Posted Image  
acum nu mai am aceste probleme, am si uitat cum sa umblu cu tocuri, desi pe vremea aia eram asa obisnuita ca puteam participa incaltata cu pantofi cu toc si la curse de 100 m garduri Posted Image  Mai vezi dimineata in oglinda niste cearcane, umbla sa cauti farafastacurile, mai mergi si la un tratament cosmetic, creme scumpe si oricum inutile, deci, o gramada de stres
De care am scapat de cand m-am mutat la tara Posted Image   Am un dulap plin de flanele, tricouri si pantaloni scurti, cheltuielile cu garderoba s-au redus simtitor, desi uneori e o problema pentru ca, atunci cand trebuie sa ma prezint la un eveniment constat ca nu am cu ce ma imbraca, pentru ca nu mai cumpar chestii elegante parandu-mi-se inutil, din moment ce le port din an in pasti, mi se pare o tampenie sa le cumpar si sa le umple moliile in dulap.  de manichiura am scapat, ca acum am unghiile taiate scurt si, la cata treaba am cand vine siua de taiat unghiile mi se pare de-a dreptul o corvoada.
Ce ma enerveaza si pe mine e tot treaba cu asprimea mainilor, ca nici nu reusesc sa lucrez cu manusi, chiar daca incep cu manusi oricum sfarsesc fara ele si oricata crema as pune tot nu revin la moliciunea de pe vremuri. De fardat oricum nu ma fardam nici inainte, ca nu aveam nevoie...asa zic eu Posted Image
Adevarul e ca am incetat sa mai consider importante anumite aspecte care tin de o viata care presupune o prezenta in societate, unde aparentele sunt cele care conteaza.

Daca trebuie sa rezolv o treaba unde aspectul exterior are influenta atunci imi dau interesul si ma 'pavoazez', dar altfel mi se pare o usurare sa nu trebuiasca sa pierd timp si nervi pentru niste lucruri care mi se par neesentiale.

Edited by claudia313, 03 June 2013 - 23:07.


#71
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Dar uitam de noi. Si NOI contam...

Eu cateodata cand trebuie sa plec de aici am impresia ca ma "deparazitez"

Edited by cristinaptudor, 03 June 2013 - 23:11.


#72
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Eu in schimb am senzatia ca ma deparazitez cand ma intorc acasa Posted Image  Dupa cate-o zi de vajaiala prin Cluj, cu alergatura dupa cumparaturi si rezolvat alte treburi, cand de dimineata pana seara sar sus-jos in masina, cand ajung acasa parca am ajuns in paradis. Dupa ce-mi car toate boarfele din masina, ma trantesc ori in curte pe iarba, ori intr-un scaun si o jumatate de ora nu misc, doar ma uit ca prostu'n zare si imi realiniez neuronu' Posted Image   eu cu trecerea timpului am devenit mai nesociabila oarecum, traiesc foarte bine si singura, nu am mari nevoi de socializare

In rest, da, uitam de noi, dar eu nu o interpretez ca pe o renuntare, din moment ce aici am liniste si pace si ceea ce e in jurul meu imi ofera satisfactie. Acest uitat de noi nu cred ca e ceva rau, suntem obisnuiti sa traim in anumite norme si tipare, se formeaza niste automatisme mentale, cand iesim din ele pentru mai multa vreme mentalul reactioneaza, acele norme au devenit normalul iar iesirea din ele poate sa dea senzatia ca ceva nu e in regula, ca nu functioneaza cum trebuie. Eu ma bucur ca pot sa nu mai fiu incorsetata in acele tipare

Edited by claudia313, 04 June 2013 - 08:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate