Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

M-am mutat la țară...satisfacții, experiențe, greșeli (II)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2301 replies to this topic

#19
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

View Postdorel232004, on 31 mai 2013 - 12:14, said:

Ma gandeam la un carucior electric pe care sa stai cu fata in jos, pe burta, ca sa plivesti! O exista asa ceva?

Pe tine as vrea sa te vad pe ala Posted Image . Plecand la vale prin livada Posted Image. Dar de ce electric?

Daca tot s-a vorbit de gratare, ieri am taiat o scroafa (merita pt ca este cea care a fatat prima data 2 purcei si apoi doar 6) asa ca asteptam si musafirii :)

Edited by cristinaptudor, 31 May 2013 - 17:19.


#20
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012

View Postdorel232004, on 31 mai 2013 - 12:14, said:

Ma gandeam la un carucior electric pe care sa stai cu fata in jos, pe burta, ca sa plivesti! O exista asa ceva?

No sigur, si sa aiba forma aia a unui pat de masaj si eu sa plivesc si negrisorul sa-mi maseze umerii obositi Posted Image

Edited by claudia313, 31 May 2013 - 21:20.


#21
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postcristinaptudor, on 31 mai 2013 - 17:17, said:

Dar de ce electric?
Sa nu dai din maini si sa nu fie zgomotos!

View Postclaudia313, on 31 mai 2013 - 21:20, said:

negrisorul sa-mi maseze
Bine, daca insisti!

#22
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da chiar asa,...de ce ,,negrisorul''?!

#23
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
@silesax, pentru ca asa e vorba, cu aluzie la sclavagisdm, da' eu nu am nimic impotriva nici daca e...alb Posted Image

#24
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
La o gradina familiala, cel mai bun " robot " pentru plivit este...acoperirea cu paie / iarba / resturi vegetale etc....n-o sa mai plivesti, doar o sa privesti, ca nu mai sunt buruieni ;)

#25
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Am cules zilele trecute un cires mare mare mare si foarte batran (peste 100 de ani, dupa spusele vecinilor mai in varsta), s-au adunat vreo 150 kg si au mai ramas si-n copac vreo 20 - 30 kg, dupa estimarile culegatorilor, pe care i-a prins seara si nu-l gatasera.
Nu am avut cui sa le vindem.
Eu nu pot sta in piata (copil mic si ... alte retineri), sotul nici atat, asa ca am cautat pe cineva sa le ia en gros.
Am gasit...... doar promisiuni, zilele au trecut, asa ca in final am decis sa le punem la tuica, macar facem o visinata, ceva, sau pur si simplu avem tuica pentru muncitori.

Am pus baietii sa aleaga coditele si s-a strans aproape un sac de cozi. Nu-mi vine sa le arunc, ma gandesc ca o fi cineva sa aibe nevoie de ele, mai bine le pun la uscat in pod si vad eu cui le dau.

La anul sotul a spus ca nu-l mai culege doar pe "promisiuni" de la negustori, intai vin, vad despre ce e vorba, lasa avans si apoi il suna cand le-a cules.
Asta e, invatam sa fim tarani Posted Image

Nu mai spus ca a trebuit sa inchiriez un caine din vecin, sa-l leg la cires, ca este taman in fundul gradinii si deja incepusera sa-l viziteze hotii, gaseam crengi rupte pe sub el.

Attached File  IMG_0481.JPG   295.38K   321 downloadsAttached File  IMG_0478.JPG   480.77K   321 downloadsAttached File  IMG_0487.JPG   231.05K   314 downloadsAttached File  IMG_0488.JPG   360.48K   293 downloads

Edited by ginaro, 01 June 2013 - 18:23.


#26
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

View Posthappyhippie, on 01 iunie 2013 - 18:02, said:

La o gradina familiala, cel mai bun " robot " pentru plivit este...acoperirea cu paie / iarba / resturi vegetale etc....n-o sa mai plivesti, doar o sa privesti, ca nu mai sunt buruieni Posted Image

Paie vreau sa pun si eu acum dupa ce plivesc ca mi-au ramas o groaza pe care nu le mai pot da animalelor. Dar intai sa curat de balarii Posted Image

View Postginaro, on 01 iunie 2013 - 18:21, said:

Am cules zilele trecute un cires mare mare mare si foarte batran (peste 100 de ani, dupa spusele vecinilor mai in varsta), s-au adunat vreo 150 kg si au mai ramas si-n copac vreo 20 - 30 kg, dupa estimarile culegatorilor, pe care i-a prins seara si nu-l gatasera.
La anul sotul a spus ca nu-l mai culege doar pe "promisiuni" de la negustori, intai vin, vad despre ce e vorba, lasa avans si apoi il suna cand le-a cules.
Asta e, invatam sa fim tarani Posted Image

Stiu cat de neplacut este pentru ca am patit-o si eu anul trecut cu legumele. La mine au venit, culmea, dar asa putin doreau sa-mi plateasca incat nu le-am vandut nimic. De ce crezi ca m-am apucat sa fac atatea conserve? De disperare si ca sa nu-mi bat joc de munca oamenilor astora Posted Image
Buna si tuica, buna si visinata. Cel putin aia nu se strica si nu strica sa o ai niciodata. Eu tot stau cu ochii pe niste ciresi cu cirese amare, anul trecut le-am pierdut, anul asta sper sa ajung sa culeg ceva. Sunt foarte inalti si m-am lamurit cum e cu oamenii cand ai nevoie de ei la lucru, dar sper sa gasesc o solutie si sa reusesc sa culeg si eu ceva Posted Image

Edited by cristinaptudor, 01 June 2013 - 18:29.


#27
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
pana la urma merg si niste chinezi,nu ? :)

ca era vb. de negrisori. intre timp vad ca s-a schimbat subiectul. :)

#28
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011

View Postginaro, on 01 iunie 2013 - 18:21, said:

Am cules zilele trecute un cires mare mare mare si foarte batran (peste 100 de ani...)
Saptamana trecuta am vandut la piata capsuni si era un domn care vindea cirese tot asa dintr-un cires f. batran. Dar n-a avut prea mare succes cu ele, desi le lasase pe la 4-5 lei/kg parca. Eu cred ca le-a vandut mai greu pt ca nu erau prea mari si aratoase, cum sunt astea din soiurile mai recente.
Dar daca ciresele tale sunt suficient de mari si gustoase, poate merita totusi sa le vinzi direct in piata.
Pt asta trebuie sa-ti faci certificat de producator, care mai costa si ala vreo 80 lei.

Edited by cflorin32, 01 June 2013 - 20:02.


#29
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Cum ti-a mers vanzarea la capsuni? Ce productie ai avut?

#30
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011

View Postcristinaptudor, on 01 iunie 2013 - 20:02, said:

Cum ti-a mers vanzarea la capsuni? Ce productie ai avut?
Binisor. Am dat si la samsari, am vandut si in piata si astazi au venit si vecini de prin sat ca s-a dus vestea.
Am avut doua categorii de capsuni, mici si mari, pt mai multe gusturi.
Productia: in jur de 1000 kg, cred.
Acum ma pregatesc pt maine de piata.

Edited by cflorin32, 01 June 2013 - 20:08.


#31
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Pe ce suprafata? Ai fost multumit de productie?

#32
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Cea mai mare realizare pe ziua de azi a fost ca am calarit Posted Image

Nu stiu sa descriu asa cum mi-as dori incantarea ca am realizat acest lucru, dar sunt asa multumita de calutul meu care e bland si ascultator...si ce mai... e minunat pentru ca m-a suportat pe mine Posted Image. L-am calarit fara sa, a fost mai mult o incercare, imi pare rau ca maine nu e zi de targ ca eram la prima ora sa cumpar toate cele necesare. Am tot amanat convinsa fiind ca nu sunt inca in stare sa o fac...
Fericita ca un copil am fost astazi Posted Image

Pentru o informare cat mai corecta: de fapt nu am calarit ci m-am urcat pe cal si am facut ceva pasi...acolo :D

Edited by cristinaptudor, 01 June 2013 - 22:31.


#33
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Bucuriile marunte: cea mai mare satisfactie.

#34
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
si cu serviciile ce ati facut ?
daca aveti, atunci cine se ocupa de animale
daca nu aveti, va descurcati din vanzarea produselor ? adica sare, zahar, haine, caiete, impozite, utilitati trebuie platite cu bani
cum stai cu utilitatile ? canalizare ?

cu alimentele sunteti autonomi ? va hraniti doar din produceti voi ? paine, carne, unt, smantana

Edited by opop, 01 June 2013 - 23:05.


#35
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Serviciul l-am abandonat, am trait in parte din ce am produs aici si din chriile apartamentelor pe care le-am cumparat cand munceam. De animale s-a ocupat o familie, acum ca pleaca ramanem cu gainile ca la mai mult nu facem fata deocamdata. Cu utilitatile stam bine. Apa trasa de la izvor pe cadere cu bazin de colectare, curent, fosa. Cu alimentele...tot ce am produs noi, mai putin ulei, sare, zahar,cafea etc :)

#36
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Deci in continuare primiti chirii pe apartamente si va ajung banii de acolo sa platiti alimentele + masina + facturi etc. ?
nu ai zis nimic de porc/vaca, deci carne de porc si lapte tot cumparati ?!
Nu v-ati gandit ca poate pe la 60 de ani o sa va doara "salele" si n-o sa mai puteti avea grija de gospodarie ? copii o sa fie plecati la facultate

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate