Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

M-am mutat la țară...satisfacții, experiențe, greșeli (II)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2301 replies to this topic

#37
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Eu am spus ca pe langa comercializarea produselor obtinute aici mai sunt si chiriile care in Bucuresti nu sunt asa mici...deci da, daca vrei sa te limitezi la asta e suficient.
Porci am avut multi, vaci 3, caprele, iezii, viteii, stupii, cam tot ce se poate creste intr-o gospodarie.

Daca la 60 ani ma dor salele si nu mai pot plati pe cineva sa se ocupe, vand tot si stau bine merci la azil Posted Image. Cu jumatate din suma, pentru ca cealalta jumatate este pentru a ma plimba pe unde n-am apucat pana acum.

Edited by cristinaptudor, 02 June 2013 - 13:03.


#38
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View Postcristinaptudor, on 30 mai 2013 - 22:54, said:


. Dar pe langa toate astea am satisfactia faptului ca am mutat baiatul aici cu scoala si are o evolutie net superioara celei pe care ar fi avut-o in Bucuresti, am satisfactia lucrului facut de mana mea (si ma refer la toate preparatele pe care le-am vandut in tot acest timp) si mai am satisfactia faptului ca si daca nu am crescut in viata mea un animal (cu toate ca ar trebui mentionat cainele), cred ca am facut fata destul de onorabil. O experienta dobandita in nici 2 ani cat altii n-au ocazia sa dobandeasca intr-o viata intreaga Posted Image


Si eu sustin ideea ca o scoala de provincie este net superioara celor de Bucuresti . Mie mi-e groaza cand ma gandesc ca peste 4 ani trebuie sa inceapa baiatul scoala ! Asta este unul dintre cele mai mobilizatoare ganduri care ma fac sa imi doresc din tot sufletul sa evadez din capitala .

#39
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postkos_funny, on 02 iunie 2013 - 14:21, said:

scoala de provincie este net superioara celor de Bucuresti .
Cristina vorbea de evolutia baiatului ei, nu neaparat ca nivelul scolii e superior in provincie! Pentru a fi asa, conteaza mult implicarea profesorilor cat si nivelul intelectual si dorinta elevilor de a invata!

#40
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011

View Postcristinaptudor, on 01 iunie 2013 - 20:51, said:

Pe ce suprafata? Ai fost multumit de productie?

Am doua parcele, de aprox. 1000 mp fiecare, una acasa, alta la vreo 3 km departare. Cea de acasa am ingrijit-o mai bine, dar nu am avut suficienta apa pt ea.
La cealalta am avut apa, dar fiind hoti acolo, nu m-a indemnat inima s-o muncesc asa bine, ca nu stiam daca o sa mai iau ceva la urma.
Cea de acasa a iesit mai bine.
Per total, nu sunt atat de multumit de productie, dar trebuie sa recunosc ca nici nu am depus toate eforturile.
Capsunile ingrijite bine sunt f. frumoase si datorita lor am mai multi clienti fideli in piata.
Le-am ingrijit doar eu si sotia, dar ca sa le facem bine ar fi trebuit sa mai angajam persoane din cand in cand.
E greu si la cules, daca ai multe, ca trebuie sa stai aplecat si te mai doare spatele. Nici in 4 labe nu merge, ca nu ai spor, trebuie sa mergi repede, ca sa ai si ceva rezultate.

#41
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

View Postdorel232004, on 02 iunie 2013 - 14:29, said:

Cristina vorbea de evolutia baiatului ei, nu neaparat ca nivelul scolii e superior in provincie! Pentru a fi asa, conteaza mult implicarea profesorilor cat si nivelul intelectual si dorinta elevilor de a invata!

Baiatul a invatat mai bine pentru ca se implica profesorii mult mai mult si unde probabil ii lipsesc si toate tentatiile din Bucuresti. Nu se chiuleste aici, au mai multe activitati extrascolare, e diferit... Ma raportez la liceul pe care l-a facut-o fiica-mea in Bucuresti si nepoatele mele. Nu stiu cum sunt scolile generale, dar vaznd nivelul clasei si faptul ca sunt si copii care vin din comunele invecinate si intra la liceele bune, ma gandesc ca nu-i asa rau.

Edited by cristinaptudor, 02 June 2013 - 15:26.


#42
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Gata, s-a hotarat, achizitionam un sistem de alarma performant. Sfaturi, idei?

Vacile s-au vandut, suflam mai usurati de acum...

#43
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Cauta o firma locala, eventual cu ceva recomandare si vezi ce-ti spun ei! Sa fie cu sediul aproape, ca vor face multe drumuri la tine pt tot felul de probleme cate vor aparea (in special alarme false, am avut eu)! La mine a iesit pe minus la cate drumuri a facut! Si garantia sa fie cat mai lunga, ca sa nu-i platesti deplasarea la remedieri!

#44
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Am contactat la inceput o firma locala si a venit cu un sistem de doi bani la cca 2000 euro :(

#45
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Eu am dat acum vreo 3 ani, 6 mii lei, fara camere si inregistrare video! Astea mai costau vreo 6 mii lei!

Edited by dorel232004, 02 June 2013 - 21:26.


#46
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Adica 600 mil lei vechi?

#47
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Doamne fereste! 60 milioane vechi! Am scris eu gresit!

#48
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Cum, bre? 60.000 de lei+60.000= 120.000 de lei. Ce  sistem e ăsta de 28.000 de euro? Ce bunuri ai acolo?

#49
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Repede si tu! Am corectat!

#50
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Inteleg. la mine trebuie si camere video si senzori si wireless si multe...

#51
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Si atunci de ce zici ca e "de 2 bani"?

#52
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
La oferta de atunci ma refeream. Era un sistem simplu , nu ce vreau sa pun acum ...

#53
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Te-au vazut mai pricopsita atunci! Cere si tu la mai multi! Oricum, la ce vrei, o sa te coste ceva! Dar, trebuie!

#54
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Deci ai renuntat la ideea de a aduce acea familie care sa locuiasca la voi?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate