Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Facebook, subiect general

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
918 replies to this topic

#73
silvia71

silvia71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.06.2007
Si totusi, oare chiar nimeni nu ma ajuta sa-mi spuna macar o parere....?
Utilizand laptopul, reciteam o conversatie in inbox. Intre timp, in dreptul spatiului dedicat scrierii, a aparut anuntul ''Aveti un mesaj nou''. Cand am dat scroll paginii, in loc de text am gasit un triunghi galben de atentionare si in dreptul sau, ora la care ar fi fost trimis presupusul mesaj. Am reincarcat pagina dar atat triunghiul cat si ora, au disparut. De specificat; persoana care se presupune ca a trimis mesajul nu apare sa fi fost online la acel moment si nici de atunci. Oare e posibili sa fi fost trimis un mesaj dar din motive tehnice (sau slaba conexiune) sa nu fi ajuns si totodata, Facebook sa nu fi detectat prezenta online?

#74
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,751
  • Înscris: 06.10.2012
Stie cineva cum poti edita o postare pe FB, dar sa nu se vada istoria editarilor?

#75
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Am si eu o intrebare?Cum fac sa trimit mesaje(sa le si primeasca,binenteles) la cineva care nu-l am in lista de prieteni si nici prieteni comuni nu avem.
De ce a setat facebook si imi apare ca nu sunt conectat cu el?mi se pare o prostie.

#76
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,751
  • Înscris: 06.10.2012
Trimiti mesajul pur si simplu, il gaseste in mesagerie cu conditia sa nu te fi blocat.

Daca ti-a setat profilul sa nu il vezi, atunci are un motiv. Am si eu cativa setati sa nu imi gaseasca profilul. Asta se face din Optiuni de confidentialitate, Utilizatori blocati.

#77
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Eu te gasesc

#78
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,751
  • Înscris: 06.10.2012
Tu ma gasesti daca vrei, eu nu am zis ca nu pot fi gasita.
Insa pot alege sa imi setez confidentialitatea si sa nu ma gasesti de pe profilul tau curent/cel setat de mine.

#79
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
stai sa-mi fac profil FB :D

#80
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View PostSpeedlink, on 23 iunie 2013 - 21:35, said:

Sunt nou pe Facebook si totodata afon Posted Image  Imi apare o rubrica cu denumirea " Persoane pe care s-ar putea sa le cunosti" si intradevar primele persoane care apar le cunosc. Intrebarea mea este de unde stie Facebook-ul ce persoane cunosc? Posted Image
SIMPLU: după "contactele" din adresa de e-mail cu care te-ai înregistrat, stai liniştit Facebook ştie totul, într-un an vei afla chiar tu lucruri noi despre tine. NU te emoţiona Facebook e gratis fiindcă îţi ştie şi îţi vrea, toată viaţa ta.

#81
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View Post-Diana-, on 29 noiembrie 2015 - 12:36, said:

Trimiti mesajul pur si simplu, il gaseste in mesagerie cu conditia sa nu te fi blocat.

Daca ti-a setat profilul sa nu il vezi, atunci are un motiv. Am si eu cativa setati sa nu imi gaseasca profilul. Asta se face din Optiuni de confidentialitate, Utilizatori blocati.
Nu,nu are legatura cu blocarea.
Deci indiferent daca trimit mesajele de pe telefon sau pc,le primeste?(persoane care nu le am in lista de prieteni si nu m-au blocat)

#82
bankrupt

bankrupt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 05.10.2015
Da, trebuie sa le primeasca.

#83
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Am impresia ca nu le primeste.De ce?

#84
ALEXYO

ALEXYO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 24.08.2004
Am cumparat o afacere,cu spatiu, cu firma,cu site cu absolut tot,firma avea 2 conturi de facebook ,de exemplu A si B ,am reusit la B sa schimb parole sa il personalizez cum am vrut si totul e in regula,dar pagina A ,a ramas totul neschimbat deoarece nu stie nimeni nici macar de pe ce mail a fost contul facut sa nu mai vorbim de parola.Am incercat cu cel care mi-a vandut totul de pe vreo 5 e-mailuri sa recuperam parola,dar nimic.Problema e ca am clienti care intra pe pagina A ,pun intrebari si nu le raspunde nimeni.Cum as putea sa recuperez si contul ala ? La informatii e adresa afacerii mele ,numere de telefon,e-mail si lumea tot da like-uri acolo si pune intrebari abea dupa ce vad ca nu se raspunde ,ne cauta si vad ca mai e un cont si reusim sa vorbim,dar e deranjant deja.Paginile au si acelasi nume,difera un singur cuvant .Am dat si report la pagina poate s-o inchide dar nimic.Dar m-ar interesa sa le imbin ca sa nu pierd clientii care au dat like acolo.Ce sa fac mai departe?

#85
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Am mai multe Albume (de poze). Sunt pentru o pagina creata, nu pentru contul meu personal (dar asta nu schimba lucrurile).

Formatul pe care il doresc este:
X-ulescu a adaugat o poza in albumul cutare;
descriere/mesaj
poza/pozele

Si intampin mai multe probleme:

1) pentru o singura poza este ok (ca sa se afiseze in formatul mentionat mai sus); problema este ca nu stiu cum sa fac (nu imi iese) cand vreau sa adaug mai multe poze, dintr-un album anume (nu la gramada, din "Fotografii" sau "cronologie").

- am incercat direct, in campul "stare", la "scrie ceva", si apoi sa apas pe aparatul foto pentru adauga poze, dar mai mult de trei nu vrea sa imi adauge, sau mai bine zis nu mai vrea sa mi-o incarce; deci aceasta modalitate nu o pot folosi. Sa fie un bug al aplicatiei? Sa fie vreun virus? Ca browser, folosesc IE11...

- am incercat din "Albume" -> Albumul dorit, si acolo "Adauga fotografii". Asa pot pune mai multe poze (imi incarca cate vreau), apar pe perete, DAR NU in formatul dorit. Adica NU am, deasupra pozelor un text (o descriere ceva). Asta nu stiu cum pot sa fac.
Am incercat (si asa functioneaza) sa adaug ulterior postarii, un comentariu, si acolo sa scriu ceva despre poze, dar, repet, nu vreau ca aceasta descriere sa apara dupa poze (plus ca comentariile apar scrise cu fonturi mai mici decat in varinata cand textul ar fi deasupra pozei).

Are cineva o idee de cum pot face asta?


2) Pentru o postare ceva mai veche, tot cu un colaj de poze, din acelasi album, pentru ca nu am reusit la mometul acela sa rezolv problema afisarii asa cum am arata-o mai sus, am adaugat pozele, iar textul generic l-am pus ca si comentariu (sub poze). Acea postare are si niste aprecieri.

Problema este ca, in momentul in care vreau sa adaug mai multe poze noi, din acelasi album, cu descrierea jos, dupa poze, ca si comentariu, automat, imi apare descrierea de la postarea mai veche, si implicit imi ia si toate aprecierile de acolo pe care mi le afiseaza aici, in postarea noua. Comentariul il pot sterge (de fapt l-am si sters din postarea veche; aia e acum, e mai veche...); si dispare si de la cea noua.

Daca la cea noua pun un comentariu (sub poze), acest comentariu apare ca si comentariu si la postarea veche...! Daca la postarea veche adaug un comentariu (ca sa il refac pe cel sters), comentariul de la postarea veche apare automat si la cea noua...!
( sa fie de la data postarii? ca data postarii mi-o pune pe cea curenta, indiferent ca acel comentariu il scriu la postarea veche sau la cea noua )

Ca si cum cele doua postari (cea veche si cea pe care vreau sa o fac acum), ar fi "legate" prin ceva... O fi si asta tot un bug? O fi virus? O fi vreo setare aiurea? O fi vreo manipulare gresita pe care am facut-o?

Ce sa fac, ca pe viitor sa nu se mai intample acest fenomen (cu "mosteniri"), cu atat mai mult cu cat acel abum este foarte folosit si in care tot vor mai fi adaugate poze, iar postarile vor trebuie sa aibe mai mult de-o poza afisata.


Multumesc

#86
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Revin si semnalez urmatorul comportament, care nu stiu daca este bug, virus sau o problema de la ei. A mai sesizat cineva?

E vorba ca atunci cand doresc sa adaug o poza dint-un album existent (de anul trecut):
1) data postarii imi apare cu data creerii acelui album si nu cu data curenta. Langa data insa mai apare un ceas, a carui tooltip (pentru cine nu stie, tooltip-ul este acel mesaj/descriere care poate aparea cand tii mouse-ul deasupra a ceva (buton, poza etc)) arata data si ora corecta'
2) postarea nu apare decat pe peretele "Acasa"

Se intampla in toate browawele. Ce sa fie oare?

#87
kill96

kill96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.02.2013
Salutare, se poate tranforma o pagina de facebook(cominutate) intr-un grup inchis? daca da cum ? Multumesc!

#88
reus11

reus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 10.07.2014
Ok, ma repet (moderatorii s-au suparat): Cum pot face ca o persoana care nu este in lista de prieteni sa nu-mi vada like-urile la poze? Thx, anticipat!

#89
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009
Umbla in setarile de privacy.
Desi nu cred ca se poate asa ceva, daca iti vede postul/poza poate sa iti vada si likeurile primite.

Cel mai bine e sa postezi doar privat, doar pentru prieteni. Ai chiar si o setare tot in privacy care iti dace tot continutul anterior privat (fara sa stai sa iei post cu post sa schimbi asta) iar apoi postezi doar privat, si vad doar prietenii.

Cinenu te are in lista, iti vede numele si atat. Niciun post.

#90
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
injuratura pe facebook = peste 1000 lei(in Romania). O profesoara si-a dat in judecata un elev pentru ca a injurat-o dupa ce i-a pus 4. Acesta trebuie sa plateasca 500 + 700 lei cheltuieli de judecata.

Deci aveti grija la limbaj.

Eu zic ca e un precedent periculos din mai multe motive: 1) procesomanii isi vor face de cap pentru orice caterinca sau mica injuratura si 2) nu poti sa judeci(sau sa compari) un conflict dintr-un mediu online ca si cum s-ar fi intamplat in real life. In online suntem alti oameni...

Edited by Mohombi, 25 January 2016 - 21:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate