Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Semnul Crucii, SEMNUL lui HRISTOS !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
646 replies to this topic

#613
Noian

Noian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,519
  • Înscris: 26.09.2014

View PostDude_2nd, on 25 octombrie 2014 - 07:17, said:

Interpretarea evreiasca conform cu care Semnul Crucii= Semnul Fiarei, este corecta!
Sub Semnul crucii, s-au desfasurat Inchizitia si Cruciadele; toate razboaiele duse de crestinatatea din trecut si din prezent.
Cum Satan a fost numit un ucigas inca de la inceput, tot asa fiii Semnului Crucii au fost ucigasi inca de la începuturile lor, plecînd de la Sfantul Criminal Constantin.
Dude, concluziile tale sunt incorecte. Intrebarea e dacă o faci din rea intenție sau din necunoaștere.
Și sataniștii umblă cu cruci, dar după ecuația ta întunecată sunt creștini. Semnul exclamării de după „corectă”
mă face să trag o concluzie justificată: începe să-ți placă jarul Posted Image altfel nu-mi explic cum poți face jocul dracilor
scriind asemenea blasfemii.

#614
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostNoian, on 25 octombrie 2014 - 10:58, said:

Și sataniștii umblă cu cruci, dar după ecuația ta întunecată sunt creștini.


De fapt poți gândi și invers: și ortodocșii umblă cu cruci, ca sataniștii, deci ortodocșii sunt sataniști... Mai ales că se pare că sataniștii au folosit primii acest semn, deci le aparține!

Edited by tudorel666, 25 October 2014 - 11:03.


#615
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Posttudorel666, on 25 octombrie 2014 - 10:38, said:


Și eu am ajuns la aceeași concluzie și chiar am explicat cu versete biblice de ce semnul crucii este semnul Fiarei. Nu știam însă că există o interpretare evreiască în acest sens. Unde o găsesc?
nu stiu daca o gasesti undeva.
eu am discutat cu un evreu religios, bun cunoscator atat al iudaismului cat si al crestinismului. In acelasi timp, si al istoriei.
de la el am auzit aceasta interpretare, despre care el spunea ca este la curent printre evrei.

View PostNoian, on 25 octombrie 2014 - 10:58, said:

Dude, concluziile tale sunt incorecte. Intrebarea e dacă o faci din rea intenție sau din necunoaștere.
Și sataniștii umblă cu cruci, dar după ecuația ta întunecată sunt creștini. Semnul exclamării de după „corectă”
mă face să trag o concluzie justificată: începe să-ți placă jarul Posted Image altfel nu-mi explic cum poți face jocul dracilor
scriind asemenea blasfemii.
Cum ai ajuns la aceste concluzii eronate?

ps: treaba cu jarul si dracii cu cazane, sunt basme ortodoxe menite sa aduca blasfemia asupra lui Dumnezeu. Pot sa si explic de ce, la cerere. :yes:

#616
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostDude_2nd, on 25 octombrie 2014 - 11:11, said:

nu stiu daca o gasesti undeva.
eu am discutat cu un evreu religios, bun cunoscator atat al iudaismului cat si al crestinismului. In acelasi timp, si al istoriei.
de la el am auzit aceasta interpretare, despre care el spunea ca este la curent printre evrei.


Pot discuta și eu cu el?

View PostDude_2nd, on 25 octombrie 2014 - 11:11, said:


ps: treaba cu jarul si dracii cu cazane, sunt basme ortodoxe menite sa aduca blasfemia asupra lui Dumnezeu. Pot sa si explic de ce, la cerere. Posted Image

Cuptoarele din lagărele de exterminare nu-mi par a fi fost doar basme...

#617
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
"Cuvantul Crucii pentru cei ce pier este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mantuim, este puterea lui Dumnezeu.
De cate ori auziti cuvantul " Cruce ", sa nu intelegeti ca sectarii cei nebuni, ca baptistii, adventistii, evanghelistii, penticostalii, nazarinenii, pocaitii, seceratorii, tudoristii, martorii lui Iehova si toti ceilalti sectari, care bantuie lumea; gurile sectare cele hulitoare, care au umplut lumea si care vatama tarina lui Dumnezeu-Cuvantul.
Sa nu ganditi despre Sfanta Cruce ca ei, ci asa sa intelegeti si sa tineti minte ca, cuvantul " Cruce " are indoita putere si taina. Indoita este Crucea, indoite sunt intelesurile Crucii.
Sa intelegeti despre Sfanta Cruce nu asa ca cei scurti la minte si neintelepti, care nu vor sa se inchine mantuitoarei Cruci a lui Hristos, cum zice Sfantul Apostol Pavel.
Lasa-i sa huleasca pentru ca i-a intunecat satana, le-a pus pecetea pe frunte mai intai, adica unde sta creierul mare, ca sa nu creada. Le-a pus pecetea pe mana dreapta, ca sa nu o ridice la frunte si sa faca semnul cel mantuitor al preacinstitei si de viata facatoarei Cruci a lui Hristos.

Indoit este omul, si indoita cruce trebuie sa poarte, cum arata Sfantul Efrem Sirul si Sfantul Chiril al Ierusalimului, care zice :
" O, crestine, nici un lucru sa nu faci, pana nu faci semnul Sfintei Cruci, cand pleci in calatorie, cand incepi lucrul, cand te duci sa inveti carte, cand esti singur si cand esti cu mai multi; pecetluieste-ti cu Sfanta Cruce fruntea ta, trupul tau, pieptul tau, inima ta, buzele tale, ochii tai, urechile tale si toate ale tale sa fie pecetluite cu semnul biruintei lui Hristos asupra iadului. Si nu te vei mai teme atunci de farmece sau descantece sau de vraji. Ca acelea se topesc de puterea Crucii, ca ceara de la fata focului si ca praful in fata vantului."   Parintele Cleopa

#618
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postcristirg, on 05 februarie 2015 - 00:09, said:

"Cuvantul Crucii pentru cei ce pier este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mantuim, este puterea lui Dumnezeu.
De cate ori auziti cuvantul " Cruce ", sa nu intelegeti ca sectarii cei nebuni, ca baptistii, adventistii, evanghelistii, penticostalii, nazarinenii, pocaitii, seceratorii, tudoristii, martorii lui Iehova si toti ceilalti sectari, care bantuie lumea; gurile sectare cele hulitoare, care au umplut lumea si care vatama tarina lui Dumnezeu-Cuvantul.
Sa nu ganditi despre Sfanta Cruce ca ei, ci asa sa intelegeti si sa tineti minte ca, cuvantul " Cruce " are indoita putere si taina. Indoita este Crucea, indoite sunt intelesurile Crucii.
Sa intelegeti despre Sfanta Cruce nu asa ca cei scurti la minte si neintelepti, care nu vor sa se inchine mantuitoarei Cruci a lui Hristos, cum zice Sfantul Apostol Pavel.
Lasa-i sa huleasca pentru ca i-a intunecat satana, le-a pus pecetea pe frunte mai intai, adica unde sta creierul mare, ca sa nu creada. Le-a pus pecetea pe mana dreapta, ca sa nu o ridice la frunte si sa faca semnul cel mantuitor al preacinstitei si de viata facatoarei Cruci a lui Hristos.

Indoit este omul, si indoita cruce trebuie sa poarte, cum arata Sfantul Efrem Sirul si Sfantul Chiril al Ierusalimului, care zice :
" O, crestine, nici un lucru sa nu faci, pana nu faci semnul Sfintei Cruci, cand pleci in calatorie, cand incepi lucrul, cand te duci sa inveti carte, cand esti singur si cand esti cu mai multi; pecetluieste-ti cu Sfanta Cruce fruntea ta, trupul tau, pieptul tau, inima ta, buzele tale, ochii tai, urechile tale si toate ale tale sa fie pecetluite cu semnul biruintei lui Hristos asupra iadului. Si nu te vei mai teme atunci de farmece sau descantece sau de vraji. Ca acelea se topesc de puterea Crucii, ca ceara de la fata focului si ca praful in fata vantului."   Parintele Cleopa
Efrem, Chiril si Cleopa s-au gandit vreodata la ce inseamna "Cuvantul crucii" din versetul ala? E "logos", care in Scriptura nu inseamna un singur cuvintel, ci o intreaga invatatura (un ex: "La inceput era "logos" si "logos" era cu Dumnezeu...")
Eu cred ca toti astia trei erau niste ne-educati (in sensul ca nici nu stiau sa studieze ceva cum trebuie, neobisnuiti fiind cu studiul), asa ca au vazut acolo "cuvantul crucii" si i-au zis  "cuvantul 'cruce' " , iar apoi "semnul crucii".  Si atat de convinsi au fost ca au banghit-o bine, ca s-au apucat sa numeasca "eretici nebuni" si "intunecati de satana" pe cei ce n-au inteles ca ei - alta dovada ca erau needucati, aici cu sensul ca n-aveau destul bun simt cat sa respecte parerile altora.

"Cuvantul crucii" din 1 Corinteni 1:18 inseamna toata invatatura cu privire la jertfa mantuitoare a Domnului Isus , nu o formula magica pentru cazuri de urgente.

Edited by kruger, 09 February 2015 - 17:14.


#619
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postkruger, on 09 februarie 2015 - 17:12, said:

"Cuvantul crucii" din 1 Corinteni 1:18 inseamna toata invatatura cu privire la jertfa mantuitoare a Domnului Isus , nu o formula magica pentru cazuri de urgente.
Corect.
Mesajul crucii părea culmea nebuniei pentru grecii iubitori de filosofie și pentru iudeii [și ortodocșii] cu concepții ritualiste.
Solia crucii e solia mântuirii prin credința în Domnul răstignit pe cruce.

#620
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,711
  • Înscris: 16.03.2004
Teoria ca Isus si-a sfintit propriul obiect de tortura, facand astfel din el un simbol al semnului Sau, crucea, este nefondata dpdv scriptural.

#621
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdark, on 10 februarie 2015 - 12:04, said:

Teoria ca Isus si-a sfintit propriul obiect de tortura, facand astfel din el un simbol al semnului Sau, crucea, este nefondata dpdv scriptural.


Asa credeam si eu, dar se pare ca m-am inselat.

#622
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posttudorel666, on 20 februarie 2015 - 19:24, said:

Asa credeam si eu, dar se pare ca m-am inselat.
Ar fi culmea ca Iisus să propovăduiască iubirea și să urască tocmai un simbol, nu?

#623
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmario_bril, on 20 februarie 2015 - 23:57, said:


Ar fi culmea ca Iisus să propovăduiască iubirea și să urască tocmai un simbol, nu?

Ar fi? Ca eu nu stiu ce sa zic. De ce ar fi culmea? De ce l-ar uri? De ce nu ar fi semnul sau, cand toata lumea stie ca Isus a fost inaltat pe cruce pentru toata lumea, ca semn al dragostei lui Dumnezeu pentru noi?

#624
Noian

Noian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,519
  • Înscris: 26.09.2014

View Posttudorel666, on 21 februarie 2015 - 00:54, said:

Ar fi? Ca eu nu stiu ce sa zic. De ce ar fi culmea? De ce l-ar uri? De ce nu ar fi semnul sau, cand toata lumea stie ca Isus a fost inaltat pe cruce pentru toata lumea, ca semn al dragostei lui Dumnezeu pentru noi?
Mario te aprobase.
Doamne ajută! Îți revii... Posted Image

#625
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostNoian, on 21 februarie 2015 - 01:15, said:


Mario te aprobase.
Doamne ajută! Îți revii... Posted Image

Destul de neplacut sa recunosc ca m-am inselat, dar mica mea neplacere este cu mult intrecuta de bucuria ca Dumnezeu nu a permis ca milioane de oameni si tari intregi sa fie inselate de Satan mii de ani. Ma bucur ca eu sunt cel care a gresit si nu mosii, stramosii si parintii mei!

Edited by tudorel666, 21 February 2015 - 14:51.


#626
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013
Nu întâmplător...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VmwQ4X-C0M0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#627
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postioham, on 11 mai 2013 - 22:59, said:

Mi-amintesc de primele mele ciocniri cu „spiritualul” și „paranormalul”... nu bănuiam atunci c-ar putea fi și bun dar mai ales rău. La primele mele semne de ciuleală am și primit prima recompensă... cică m-aș fi trezit... am început să mă umplu de „cunoaștere” căutînd „iluminari”... Așa am aflat că nu e bine să ai milă pentru că ar fi consum de energie (?), ci trebuie să ai doar compasiune. Sigur că noi pretindem milă de la Dumnezeu, dar asta nu se pune... Am aflat și despre iubirea necondiționată si că Dumnezeu e numai iubire, adică e cam incapabil și limitat de felul Lui. Am mai înțeles cu surprindere că e musai să ne vindecăm de frici, adică ne naștem cu oarece defecte de „fabricație” și că trebuie să mai „reparăm” noi... Nemulțumit că m-am „trezit” așa de tîrziu, răscoleam intens orice chinezărie pînă am dat de „qigongul iluminării” și „ochiul renașterii”... pluteam... aveam acum și eu o „cale”... dacă aș spune că erau doar mici „afaceri” necurate, i-aș tulbura pe unii, așa că nu dezvolt căci altceva vreau să zic. Am fost surprins să mai aflu că nu trebuie să te rogi, pentru că EL știe deja ce ne trebuie, adică riști să-L insulți astfel pe Creator... adică Sursa... wow!... Dar dacă o faci, nu trebuie să spui „Doamne, te rog să-mi dai...” la un imperativ viitor, ci la timpul prezent, să mulțumești că deja ți-a dat... e cu șustă, adică Îi forțezi cumva mîna... aaai să-mi frec una, ce înapoiat am putut să fiu... să nu mă prind că salvarea stă în conjugări și diateze...

Dar prima „pildă” care m-a lovit peste bot a fost legată de Crucea pe care a fost răstignit Iisus, pasămite ar fi un simbol rău, neavenit : „dacă cineva o omoară pe mă-ta cu ciocanul, tu apoi venerezi ciocanul?...” Vreo juma” de zi am rămas încîlcit... aflam atîtea „noutăți”... O fi fost un instrument de tortură, dar Iisus a sfințit-o cu sîngele Său dîndu-i semnificația jertfei ispășitoare. Știam deja cîte ceva despre „adevărul răsturnat” despre răul care se insinuează pe post de bine. Iisus nu a fost lovit și omorît cu crucea, ci au fost acele piroane cu care a fost răstignit, dar nici piroanele nu s-au înfipt singure, iar cei ce au făcut-o au fost niște executanți... E ca și cum azi ai aresta pistolul și nu asasinul care a apăsat pe trăgaci. Pe același principiu ciudat am putea spune că nu e bun nici dealul unde s-a întîmplat, nici țara... nici planeta...
Vorbesc despre cel mai mare simbol lăsat de Hristos omenirii, Crucea pe care a fost răstignit, EL însuși cu brațele în formă de cruce, ca semn al jertfei Lui pentru păcatele lumii. Crucea creștină, așa cum o știm, este sfîntă și este semnul lui Hristos, regăsind în ea și Raportul de Aur al lui Dumnezeu. Amintesc despre acest lucru pentru că sînt în lume și cruci modificate, fel de fel de zvastici, cruci simetrice ciuntite folosite de grupuri oculte și societăți secrete ce slujesc altui stăpîn. Acest fapt se constituie el însuși într-o dovadă că semnul Crucii este Adevărat și Sfînt.

Fac o paranteză despre Martorii lui Iehova, care nu știu cînd și la ce-or fi fost martori vizuali de își zic așa... Ei au călcat pe brațele crucii asemeni că la Runa Morții, dar le-au rupt de tot și au transformat crucea într-un stîlp, iar stîlpul în Turn de Veghe care simbolizează un obelisc, adică un fallus. Astfel au transformat răstignirea într-o batjocură necurată, atîrnîndu-L pe Iisus de un stîlp. Satanism elevat și camuflat în blană de miel, cu cărțulii frumos colorate și zîmbete viclene. Brrr...!

Într-o zi am dat și de coclaurile softpediene... furnicar de idei și „idei”. Dacă pe atei îi înțelegeam ușor iar pe ceilalți rătăciți îi distingeam repede de la primele consoane, unii erau mai greu de surprins pentru că-ți furau ochiul printr-o bună cunoaștere a Scripturilor, pe care însă o interpretau în unele locuri după cum le tresărea mușchiul. Ei sînt creștini declarați, dar au o credință modernizată și adaptată care vine și dintr-o interpretare prea literală a Scripturii. Mi s-a părut că la ei înțelesul unui verset stă în picioare dacă diferă semnificativ de tîlcuirea „porcilor ortodocși”... adică acei burtoși îmbuibați, pedofili și ahtiați după banul săracului care se nasc și mor escroci... LOL ! Însă precum ar trebui să știm, noi ne putem rătăci și cu Biblia în brațe dacă nu avem un înțeles duhovnicesc asupra ei. Și cum Duhul Sfînt nu e ușor de avut, pe lîngă studiul nostru individual, cred că ar fi potrivit să aflăm și cum au interpretat alții de-a lungul vremii, despre care se spune că vorbeau în Adevăr, trăind ca niște sfinți. Sînt sigur că sufletul nostru, dacă nu e în vreun fel „amanetat” va ști în cine să se încreadă.

Am fost surprins să găsesc și la acești credincioși de tip nou, oameni buni de altfel, morali și probabil și cu fapte, unele idei ale ezotericilor new age, precursori ai Noii Ere despre care am amintit la început și despre care pot spune cu mîna pe inimă că știu sub ce influență se află. Astfel, și aceștia resping crucea ca fiind semnul lui Hristos care pe lîngă semnificația jertfei, este și un simbol cît se poate de material. Dar resping și alte lucruri... nu aprind o lumînare, ca și cum lumina ar fi rea, nu fac semnul crucii și în general ideea e că omul nu ar avea nevoie de nimic material, de nici o „proptea” sau obiect în relația cu Dumnezeu. Eu văd multă mîndrie în aceste idei și aș aminti în treacăt că primele obiecte și „proptele” ni le-a dat chiar Dumnezeu atunci cînd i-a îmbrăcat pe Adam și Eva. Așa că i-aș întreba pe amicii în cauză de ce nu umblă în fundul gol, adică fără NIMIC în relația lor cu Dumnezeu? Într-o rugăciune e bine să participăm cu toată ființa, adică și cu trupul, iar făcînd semnul crucii cu mîna la început și la sfîrșit, e un gest de smerenie, umilință și slavă adusă lui Dumnezeu. Pot înțelege pe cineva care nu mai face semnul crucii, poate că a capătat Rugăciunea Inimii și nici nu se mai roagă cu glas, Sfîntul rugîndu-se pentru el... dar care totuși recunoaște Crucea ca fiind simbolul jertfei și semnul Sfînt al lui Hristos. Despre subiectul icoanelor am adus un răspuns limpede al unui părinte ortodox de peste Prut (cinstirea icoanelor).
Știu că la toate aceste „mici” probleme sînt răspunsuri și justificări, pentru că granița dintre adevăr și minciună e foarte fină. Iată ce comentarii găsesc pe un blog de gen, destul de echidistant și obiectiv, unde tronează și un ochi mare a-toate-văzător (!)... Semnul crucii
„Ați purta un mic scaun electric la gît? Ați atîrna pe perete un laț de spînzuratoare placat cu aur?”... Cee să zic... isteț... numai că noi vorbim despre semnul Crucii !!!... care e SFINȚIT CU SÎNGELE LUI IISUS !

„Satana uraste foarte semnul Crucii, caci este arma cea nebiruita cu care Hristos a biruit si a pradat iadul - si de aceea indeamna pe toti cei rataciti de la adevar, care ii slujesc lui, sa huleasca si sa vrajmaseasca Crucea lui Hristos, caci dupa cum cainele fuge de batul cu care a fost lovit, tot asa si diavolul fuge de Crucea care ii aminteste ca prin ea a fost batut (Sfantul Chiril al Ierusalimului, op. cit., p. 256).”

Am argumentat pe un topic cu acest verset:
"Atunci se va arata pe cer semnul Fiului Omului si vor plange toate neamurile pamantului si vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului cu putere si cu slava multa" (Matei 24, 30).

Iată și ce răspuns am primit referitor la acest semn de la o forumistă amabilă, dar cam extremistă în generalizări :
Semnul înseamnă „explozii solare, meteoriti, tornade, chestii din astea apocaliptice.”

Ca să credem că la Venirea lui Hristos vor fi cataclisme apocaliptice, care să reprezinte acel semn al Lui (la singular), în loc să ne gîndim la semnul Crucii, ar însemna ca lumea să se ascundă în toate crăpăturile pămîntului ca să se salveze, ori oamenii trebuie să-L vadă venind pe norii cerului. Iată și continuarea:
„Şi va trimite pe îngerii Săi, cu sunet mare de trâmbiţă, şi vor aduna pe cei aleşi ai Lui din cele patru vânturi, de la marginile cerurilor până la celelalte margini. (Matei 24, 31)

Chiar nu credem în stare pe Hristos să facă să apară pe cer semnul Crucii pe care s-a jertfit și pe care a sfințit-o cu sîngele Său, încît să apeleze la „furtuni” & stuff ? Adică credem așa doar ca să ne disociem de „înapoiații rătăciți ortodocși”? Refuz să cred că părinții sau bunicii noștri și tot neamul nostru adormit au pe mormînt un semn întru batjocura lui Hristos.
Nu dau verdicte, nu știu cum va fi pentru fiecare, nu știu cît e de grav să respingi semnul Sfînt al Crucii și să nu te închini făcînd acest semn, dar am voie să am o părere, să aleg. Eu le consider lucruri nefuncționale precum un aparat bun dar fără baterii și chiar mai mult decît atît... Unii s-au pocăit sau sînt pe cale, așa cum și eu aș vrea să am putere într-o zi prin mila Domnului. Dumnezeu să ne lumineze calea la toți și să facem alegeri bune! Am văzut că forumul se descurcă bine și fără mine, nu mă așteptați prea tare...

Asa am crezut si eu o perioada. Acum, insa, am indicii puternice ca nu este semnul lui Hristos ci, dimpotriva, este semnul Fiarei. Iata si de ce zic aceasta:

1. In primul rand, singurul semn pe care ni l-a lasat Hristos, dupa cum El insusi marturiseste, in Evanghelii, este ”semnul lui Iona”. Iar Iona n-a murit pe cruce.
2. In al doilea rand, pe orice cruce este scris in mod vazut si, cand nu este scris se subintelege, IC si XC cu bara deasupra. Ceea ce inseamna ca literele respective sunt cifre. Cifre romane. Care, calculate, inseamna 99 si 90. Alaturate, intrucat este vorba de o singura persoana, inseamna 9990. Deci avem numarul 9990 scris pe manerul unei sabii. Evident ca, intoarsa, pe manerul acestei sabii vom gasi numarul 0666, adica 666. Iar sabia aceasta a fost intoarsa, adica ridicata, exact cand a aparut amenintarea arabo-musulmana. Ca, fara transformarea cifrelor latine in cifre musulmane, nici IC, XC nu ar fi putut fi transformat in 9990, respectiv 666.
3. Crucea este un semn care are un nume si careia ii corespunde un numar. Exact ca semnu fiarei.
4. Semnul crucii se primeste strict pe mana dreapta sau pe frunte.
5. Nu sunt sigur inca, dar am inteles ca au mai fost perioade, in istorie, cand cei care au refuzat sa primeasca semnul crucii pe mana sau pe frunte au fost omorati. Cel mai probabil asa s-a procedat pe vremea Inchizitiei sau cruciadelor. Nu stiu daca cum s-a purtat crucea pe vremea lui Constantin, dar sigur cine nu o purta era considerat dusman si ucis.
6. Biserica Ortodoxa ne invata ca cine nu primeste semnul crucii pe mana sau pe frunte este trimis in iad, adica ucis vesnic, de insusi Dumnezeu.

Tinand cont de toate cele de mai sus, am motive puternice sa cred ca semnul crucii este semnul fiarei cu sapte capete si zece coarne. Ce parere aveti?

#628
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostDorel666, on 31 martie 2020 - 11:44, said:

Asa am crezut si eu o perioada. Acum, insa, am indicii puternice ca nu este semnul lui Hristos ci, dimpotriva, este semnul Fiarei. Iata si de ce zic aceasta:

1. In primul rand, singurul semn pe care ni l-a lasat Hristos, dupa cum El insusi marturiseste, in Evanghelii, este ”semnul lui Iona”. Iar Iona n-a murit pe cruce.
2. In al doilea rand, pe orice cruce este scris in mod vazut si, cand nu este scris se subintelege, IC si XC cu bara deasupra. Ceea ce inseamna ca literele respective sunt cifre. Cifre romane. Care, calculate, inseamna 99 si 90. Alaturate, intrucat este vorba de o singura persoana, inseamna 9990. Deci avem numarul 9990 scris pe manerul unei sabii. Evident ca, intoarsa, pe manerul acestei sabii vom gasi numarul 0666, adica 666. Iar sabia aceasta a fost intoarsa, adica ridicata, exact cand a aparut amenintarea arabo-musulmana. Ca, fara transformarea cifrelor latine in cifre musulmane, nici IC, XC nu ar fi putut fi transformat in 9990, respectiv 666.
3. Crucea este un semn care are un nume si careia ii corespunde un numar. Exact ca semnu fiarei.
4. Semnul crucii se primeste strict pe mana dreapta sau pe frunte.
5. Nu sunt sigur inca, dar am inteles ca au mai fost perioade, in istorie, cand cei care au refuzat sa primeasca semnul crucii pe mana sau pe frunte au fost omorati. Cel mai probabil asa s-a procedat pe vremea Inchizitiei sau cruciadelor. Nu stiu daca cum s-a purtat crucea pe vremea lui Constantin, dar sigur cine nu o purta era considerat dusman si ucis.
6. Biserica Ortodoxa ne invata ca cine nu primeste semnul crucii pe mana sau pe frunte este trimis in iad, adica ucis vesnic, de insusi Dumnezeu.

Tinand cont de toate cele de mai sus, am motive puternice sa cred ca semnul crucii este semnul fiarei cu sapte capete si zece coarne. Ce parere aveti?

Dorele, dacă Creștinismul e Fiara, cine sunt poporul lui Dumnezeu?! :habarnam:

#629
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postheart_of_ice, on 31 martie 2020 - 17:40, said:

Dorele, dacă Creștinismul e Fiara, cine sunt poporul lui Dumnezeu?! Posted Image

Tot crestinii:

Apocalipsa 12:4 Cu coada trăgea după el a treia parte din stelele cerului şi le arunca pe pământ.Balaurul a stat înaintea femeii care stătea să nască, pentru ca să-i mănânce copilul, când îl va naşte.

”Ramasita”, pentru ca este scris:

1 Ioan 2:19 Ei au ieşit din mijlocul nostru, dar nu erau dintre ai noştri. Căci, dacă ar fi fost dintre ai noştri, ar fi rămas cu noi; ci au ieşit ca să se arate că nu toţi sunt dintre ai noştri.

Edited by Dorel666, 31 March 2020 - 19:01.


#630
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Ani de zile ne-ai blagoslovit sa ne intoarcem la dreapta si singura sfanta credinta ortodoxa cu icoanele ei... Acu ne-ai spart : trecem in masa la iudaizm. :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate