Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 

Profeții

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
400 replies to this topic

#55
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Nu e bulibaseala ci o religie comprehensiva ci adevarurile care azi fie sint repartizate neuniform si partial comun plus noi adevaruri revelare prin reteta corecta curata conf viziunii lui dumnezeu departe chiar si de bahai care are o si.gura doctrina spre deosebire de new age unde partule asociaye isi pastreaza doctrina fara a imprumuta nimic fiind o asociatie dtrict economica si de punlicitate care mai mult face de ris mile de ramuri hinduse decit sa e promoveze fiind doar niste secte
ceea ce am retinut din vt e  ca Savaot va.miza pe contestarea sa  si sint convins ca va fi acuzat ca e falsul profet  de catre patriarhul grec  care va implinin Dan. 8

La  ce se refera psalmul 109/110  sau inexplicabilul cv Zah.2.12?

#56
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postmihao37, on 18 ianuarie 2014 - 16:45, said:

Nu e bulibaseala ci o religie comprehensiva ci adevarurile care azi fie sint repartizate neuniform si partial comun
plus noi adevaruri revelare prin reteta corecta curata conf viziunii lui dumnezeu departe chiar si de bahai care are o si.gura doctrina
Din ceea ce ai spus până acum nu ai adus nici un fel de dovezi, pe care ți le-am cerut.
Bulibășeala se bazează pe tot felul de speculații despre lucruri care nu sunt spuse, ci se presupune că ar putea fi ..."altfel" interpretate.
Care noi adevaruri revelate conf "viziunii lui Dumnezeu" confirmă afirmațiile tale, și cine se află în spatele lor?

View Postmihao37, on 18 ianuarie 2014 - 16:45, said:


ceea ce am retinut din vt e  ca Savaot va.miza pe contestarea sa
Unde se vorbește în VT despre vreun Savaot care va miza pe contestare sa,
poți să dai citatele?

Edited by madhukar, 18 January 2014 - 17:16.


#57
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Versetele contexte  legate de situatia religioasa viitiare sint cam 13
.pt ca am doar telefon de pe care scriu deci nu pot da copi paste o sa le dau doar nr versetului
ps.101.16-23
Is.45.23-2
Ier.30.11
I


#58
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postmihao37, on 18 ianuarie 2014 - 16:45, said:

ceea ce am retinut din vt e  ca Savaot va.miza pe contestarea sa
si sint convins ca va fi acuzat ca e falsul profet  de catre patriarhul grec  care va implinin Dan. 8
Convingerea ta se bazează pe un fals:
http://forum.softped.../#entry13147436
http://forum.softped.../#entry13147994
http://forum.softped.../#entry13156921
http://forum.softped...8#entry13163220

#59
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Ier.31.31-34
Iez.38.23
Agheeu.2.7
Agh.6.9
Miheia.4.5
Sof.2.11
Avac.2.14
Zah. 14.9 si 17
Mal.1.11

Deci toate aceste enunturi trebuie intelese inegrat
si extrase subintelesurile ca o ecuatie cu mai multe enunturi si o necunoscuta.


Nu sint de acord decit partial si strict la evrnimentele deja omplinite si mai alrs la cap 11 care insa poate fi si sugerarra intentionata folosind evenimnte vechi pentru prezentarea  unei situatii similare in unele privinte din viitor carr sa fie legate in inteles cu promisiunea lui gog din Iez 39 legata demoartea lui in cimp deschis.
In rest c apitolele 2 7 8 9 si 12 cel putin au sens profetic si perfe t imbinat cu alte profetii cafe la fel trebuie mai ate.t studiate integtat
de ex din Ier 25

Intelegem ca de fapt cei 70 de ani sint de fapt simbolici si se refera la imprastierea diasporei on toate tarile in care ei se vor simti sub stapan perioada care dureaza de fapt pina la procesul neamurilor traduz Judecata .deci zilele din urma ale epocii adamice specifica prin incercari tot mai grele .

Desigur ca exptesia toate popoarele vor fi cuceriye de alte popoare trebuie inteleasa in sensul abstract si sa intelegem ca ni secere sa intelegem intuitiv si logic prin asociere si contsxtualizare mai larga

Partile componenye ale uriasului cit si cele 4 fiare reprezinta prin ipalele oranduiri care vor coexista si.carora li se mai da un timp nrcesar tranzitiei la o singura oranduire   condusa de sfiinti  numita si imparatia sfi.tilor sub directa conducere cel putin la inceput a intruparilor divine amintite in daniel7 .


Alt exemplu de profetie implinita e cea referitoare la cornul cel mic  care a fost Hitler care intro dubla ipostaza a darimat 3 sefi cea secundara feferitoare la 3 din cei 4 candudati plasati inaintea lui in alegeri .al payrulea a fenuntat singur iar cea principala cu referire la trei sefi de state care au cazut incepind cu cel al poloniei

prima oranduire careia i da s chimbat inima e fostulsclavacgism tribal ramasdoar

Doar  tribal

#60
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postmihao37, on 18 ianuarie 2014 - 17:44, said:

Versetele contexte  legate de situatia religioasa viitiare sint cam 13
ps.101.16-23

Aceste versete nu sunt o prezentare a situației religioase viitoare,
ci rugăciunile și speranțele unui semeț:

11. Din pricina urgiei Tale şi a mâniei Tale; că ridicându-mă eu, m-ai surpat.
12.  Zilele mele ca umbra s-au plecat şi eu ca iarba m-am uscat
.
13.  Iar Tu, Doamne, în veac rămâi şi pomenirea Ta din neam în neam.
14.  Sculându-Te, vei milui Sionul, că vremea este să-l miluieşti pe el, că a venit vremea.
15.  Că au iubit robii Tăi pietrele lui şi de ţărâna lui le va fi milă.
16.  şi se vor teme neamurile de numele Domnului şi toţi împăraţii pământului de slava Ta.
17.  Că va zidi Domnul Sionul şi se va arăta întru slava Sa.
18.  Căutat-a spre rugăciunea celor smeriţi şi n-a dispreţuit cererea lor.
19.  Să se scrie acestea pentru neamul ce va să vină şi poporul ce se zideşte va lăuda pe Domnul;
20.  Că a privit din înălţimea cea sfântă a Lui, Domnul din cer pe pământ a privit,
21.  Ca să audă suspinul celor ferecaţi, să dezlege pe fiii celor omorâţi,
22.  Să vestească în Sion numele Domnului şi lauda Lui în Ierusalim,
23.  Când se vor aduna popoarele împreună şi împărăţiile ca să slujească Domnului.

Edited by madhukar, 18 January 2014 - 19:59.


#61
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postmihao37, on 18 ianuarie 2014 - 17:44, said:

Versetele contexte  legate de situatia religioasa viitiare sint cam 13
Is.45.23-2

Trei  povestiri biblice cheie sunt prezentate ca profetice: Cartea lui Isaia, Cartea lui Daniel și Cartea Revelațiilor.
Totuși există destule dovezi care au sprijinul specialliștilor că acestea nu sunt profeții, ele fiind scrise după aceea.
Despre Cartea lui Daniel am prezentat mai multe evidențe care arată că aceasta nu este o carte profetică.

În ceea ce privește Isaia,
"acesta se identifică el însuși ca fiind profetul Isaia benAmoz din secolul al 8-lea (înainte de numărătoarea creștină),
dar există evidențe vaste, că cea mai mare parte a cărții a fost compusă în timpul exilului babilonian și mai târziu."
"The Latter Prophets"  Sweeney, Marvin A. (1998)

"Conform consensului specialiștilor există trei colecții separate de așa zise profeții:
Proto-Isaia (capitolele 1-39) conținând cuvintele lui Isaia,
Deutero-Isaia (capitolele 40-55) adăugire anonimă apaținând secolului 6 (î.n.c) al exilului.
Trito-Isaia (capitolele 56-66) o nouă adăugire după exil."

The Prophetic Literature: An Introduction Petersen, David L. (2002).
The Old Testament between theology and history: a critical survey Lemche, Niels Peter (2008).

Astfel așa zisele profeții care ar putea fi considerate în capitolul 45 sunt frauduloase.
Capitolul 45
1. Așa zice Domnul unsului Său Cirus, pe care îl ține de mâna lui cea dreaptă, ca să doboare neamurile înaintea lui și ca să dezlege cingătorile regilor, să deschidă porțile înaintea lui și ca ele să nu mai fie închise:
2. "Eu voi merge înaintea ta și drumurile cele muntoase le voi netezi, voi zdrobi porțile cele de aramă și zăvoarele cele de fier le voi sfărâma.
3. Și îți voi da ție vistierii ascunse, bogății îngropate în pământ, ca să știi că Eu sunt Domnul Cel Care te-a chemat pe nume, Eu sunt Dumnezeul lui Israel.

...
23. Am jurat pe Mine Însumi! Din gura Mea iese dreptatea și nu-Mi întorc cuvântul;
înaintea Mea tot genunchiul se va pleca; pe Mine jura-va toată limba

Aici se vede dorința clerului evreu după întoarcerea din robia babiloniană,
de a-și prezenta zeitate tribală - Yahve la rang de Domn al tuturor neamurilor,
și cu ajutorul creștinilor, care l-au folosit pentru propriile interese
l-au exportat la multe popoare.
Îînsă la o privire mai atentă a descrierii lui Yahve,
realizăm că acesta nu este diferit de Zeus, conducătorul lumii paradisiace a zeilor
(care nu există în lumea spirituală ci numai în planul material paradisiac) sau Indra din literatura vedică.
Vezi:
http://forum.softped...c/932166-yahve/

#62
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
Nu ai voie sa scrii cu rosu sau albastru. Foloseste alte culori, acestea doua sunt rezervate moderatorilor.

#63
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Ceea ce  ai prezentat  e o negatie a carei dovada e lipsita de dovada trebuind sa cre ddem pe cuvant de onoare.
e adevarat ca nu toate sint cum par la prima vedere dar au sau au avut un rost la vremea lor

#64
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postmihao37, on 21 ianuarie 2014 - 17:23, said:

Ceea ce  ai prezentat  e o negatie a carei dovada e lipsita de dovada
Pe ce te bazezi când afirmi acest lucru? Hai să analizăm.

#65
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Pentru ca nici nu poti generaliza si nici nu poti demonstra ca o profetie e falsa inainte de trecerea termenului temporal in caz ca il are iar in caz ca nu nici atit .
Concluziile acelor autori nu imi par suficient de temeinice cel putindincite par la prima vedere ..e prezentata sursa de documenfatie? E autentica sau presupusa pt profitabilitTe?
Din cite stiu si miam dat seama concluziile contrazic descoperirile de la qumran dar ar fi oarecum conforme daca ar lua doar primele transe de descoperiri
adaugarea din sec 8 este paralela crestinatate mozaism sau nu ?
Autorii nu vb deloc de operari si corectari succesive din partea sinoadelor diferite care s.au succedat?
Dar de erori de copiere sau traducere ?
Dar de diferente existente in prezent intre diferitele versiuni actuale?
Probabil este negata si profetia despre sodoma si gomora in ciuda descoperirilor arheologice de pe granjta Irakului

ori cele care au descooerit fara fagaduintei ca fiind de fapt India prin elemente paralele confirmatoare .




#66
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postmihao37, on 29 ianuarie 2014 - 09:02, said:

Pentru ca nici nu poti generaliza si nici nu poti demonstra ca o profetie e falsa inainte de trecerea termenului temporal in caz ca il are iar in caz ca nu nici atit .
1. În ceea ce privește așa zisa carte a lui care tu crezi că ar fi o profeție, dă-ți silința să citești ce am scris:
http://forum.softped.../#entry13161418

2. În ceea ce privește ps.101.16-23 nici acest nu este o profeție, citește-l cu atenție în întregime; el este o expresie dorinței sioniste a clerului evreiesc, nu o profeție.
http://forum.softped...4#entry14480191

3. s.45.23-2 aparține unei adăugiri anonime și de aceea este considerat o fraudă

Iată mai jos evidențe (poți găsi in wiki - limba germană)
"Conform consensului specialiștilor există trei colecții separate de așa zise profeții:
Proto-Isaia (capitolele 1-39) conținând cuvintele lui Isaia,
Deutero-Isaia (capitolele 40-55) adăugire anonimă apaținând secolului 6 (î.n.c) al exilului.
Trito-Isaia (capitolele 56-66) o nouă adăugire după exil."
The Prophetic Literature: An Introduction Petersen, David L. (2002).
The Old Testament between theology and history: a critical survey Lemche, Niels Peter (2008).

Das gleichnamige biblische Buch wurde im Mittelalter in 66 Kapitel unterteilt.
Die historisch-kritische Bibelforschung weist Teile der ersten 39 Kapitel dem Propheten Jesaja ben Amoz zu,
Kapitel 40 bis 55 führt sie auf einen spätexilischen anonymen Propheten zurück, den sie Deuterojesaja nennt,
die restlichen Kapitel auf den nachexilischen anonymen Tritojesaja.
vezi: http://de.wikipedia.org/wiki/Jesaja

PS
Încearcă să devii concret în afirmațiile tale.

Edited by madhukar, 29 January 2014 - 19:53.


#67
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postmihao37, on 29 ianuarie 2014 - 09:02, said:

Din cite stiu si miam dat seama concluziile contrazic descoperirile de la qumran ...
1. Care concluzii?
2. Poți să arăți, te rog, contradicțiile?

În ceea ce privește Ieremia, se poate ca aici să găsim o altă indicație după felul cum se creea dintr-o poveste o profeție:
Se adauga la fiecare povestioară la început: " Cuvântul care a fost de la Domnul către Ieremia ", asemănător sistemului "copy and paste" actual. Neglijența ce apare în această muncă plictisitoare de modificare a poveștii inițiale pentru a o transforma în profeție, poate duce
la lipsa de sens a a întregului context ca în capitolul 40, care face parte din
multele povestiri despre robia babiloniană ca peadeapsă dată de zeul lor tribal,
iar reîntoarcerea la venerarea acestuia și apariția unui conducător eliberator
fiind laitmotimul din majoritatea amenințărilor și speranțelor "profetice"
pe care alte secte și organizații actuale le interpretează după bunul lor plac.
Evidențe:
Capitolul 40
1. Cuvântul care a fost de la Domnul către Ieremia, după ce Nebuzaradan, căpetenia gărzii, i-a dat drumul din Rama, unde fusese găsit ferecat în lanţuri în mijlocul celorlalţi robi ai Ierusalimului şi ai lui Iuda, care au fost strămutaţi la Babilon.
2. Atunci a luat căpetenia gărzii pe Ieremia şi i-a zis: "Domnul Dumnezeul tău a rostit această nenorocire asupra locului acestuia,
3. Şi acum a adus-o peste el şi a făcut ceea ce zisese, pentru că aţi păcătuit înaintea Domnului şi n-aţi ascultat glasul Lui, de aceea v-a şi ajuns pe voi aceasta.
4. Deci, iată eu îţi dau drumul din lanţurile ce le ai la mâini! De vrei să mergi cu mine la Babilon, vino, şi eu voi avea grijă de tine, iar de nu ai plăcere să mergi cu mine la Babilon, rămâi. Iată, toată ţara e înaintea ta, unde vrei Şi unde-ţi place, acolo du-te!"
5. Înainte de a ieşi el, Nebuzaradan i-a zis: "Du-te la Godolia, fiul lui Ahicam, fiul lui Şafan, pe care regele Babilonului l-a pus căpetenie peste cetatea Ierusalimului, şi rămâi cu dânsul în mijlocul poporului; sau du-te unde-ţi place ţie să te duci!" Şi căpetenia gărzii i-a dat merinde şi daruri şi l-a slobozit.
6. Deci a venit Ieremia la Godolia, fiul lui Ahicam, la Miţpa, şi a trăit cu el în mijlocul poporului care rămăsese în ţară.


De asemenea este destul de ciudat că acel căpitan a gărzii babiloniene face astfel de afirmații, după sistemul profetic evreiesc:
Domnul Dumnezeul tău a rostit această nenorocire asupra locului acestuia...
ca și cum cu aceasta s-ar ocupa un luptător dintr-o armată străină.
Chiar mai mult, pentru că Ieremia incrimina poporul evreu ca fiind responsabil prin păcatele sale,
pentru faptul că era dus în robia babiloniană,
același comandant al gărzii armatei cotropitoare babiloniene,
după gustul ..."profeției", nu numai că nu vrea să-l mai ducă și pe Ieremia în robie (Ieremia 40.4)
ci îl invită să vină în Babilon ca prieten... pentru că ...?
Ciudat este că deși Ieremia a rămas în Israelul liber, condus de Godolia unul dintre prinții Izraelului,  în gura lui nu este pusă nici o afirmație pozitivă  în acest sens.
În acest context nu toți sunt de acord că  Ieremia ar fi o profeție.

Edited by madhukar, 29 January 2014 - 22:02.


#68
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Initial am crezut ca te referi la secolul opt era noastra pt ca nu ai precizat era.
Daca e vb Era anterioara si plecarea din Babilon e alta poveste.
Este adevarat ca la plecare cei care au luat diferite documente in spinare nu au avut pt fiecare scrire cite un papirus ci textul era impartit in mai multe asa incit la destinatie cei care au sosit mai turziu au compketat din desaga lor papirusurile celorlati si asa sa intregit Isaia dar nu ca le.au completat de la ei din burta.
In rest ca sa cataloghezi orice  afirmatie a unuia din cei considerati profeti ca fiind simpke dorinte ale clerului nu se intemeiaza decit pe necredinta scepticism si partinire religioasa cit si respingerea puterii si autoritatii Creatorului de a da calauzire si revelatii sfintenie ori desavirsire unde cui si cind doreste indiferent de forma exterioara a cailor spirituale .profet face aceeasi profetie Unele profetii se refera la contemporaneitatea profetilor alteori nu .
Uneori se precizeaza necesar vag o limita temporala "in vremurile din urma" iar alteori folosind sintagma la sfirsitul celor saptezeci de ani " care in realitate nu este obligatoriu sa fie exact saptezeci ci e o formula simbolica care la fel si ea indica vremurile din urma in care are loc "procesul nramurilor" sau judecata avind deci un caracter justitiar divin.
Seful garzilor nu se ocupa presupunem noi cu profetiile insa la acea vreme viziunea populara religioasa a acelor timpuri nu era ca cea de azi ci era una de tip politeist in care din moment ce zeii mei sint adevarati trebuie sa fie si zeii altora desi de regula politeistii se canalizau pe cite un zeu dupa nevoile lor asa incit il considerau zeul lor patronal in timp.ce altii puteau sa aibe alti zei la fel de valabili indiferent cum ii numesc ei.
Apoi seful garzilor nu hotara musai dupa capul lui intotdeauna.
Fie era de fapt o decizie a imparatului fie o miscare a inimii si amintii facuta de Dumnezeu.
Regele indiferent de varianta avea orice optiune fie sa il elibereze pe profet in scop mediatic fie sa nu fie sa se razgindeasca.
Noi putem face speculatii insa treb sa spunem ca decizia de a crede sau nu e tot subiectiva iar motivatia speculativa cu o aparenta de temeinicie sau cunoasterea tuturor datelor.
Intradevar din psalmul 101 nu rezulta temporalitatea asa cum.rezulta di succesiunea mentionata in alte capitole profetice insa din psalmul 109/110 se subintelege ca e vb de judecata
In versetul sapte gramatical cel care bea apa pe cale inaltind pt asta capul nu este fiul impoternicit ci insusi Dumnezeu . Fiind primul indiciu al viitoarei prezente in vremea judecatii a doua intrupari divine posibil contemporane.
Intruparea lui Dumnezeu altul decit Iisus mai este sugerata inclusiv  in Noul Testament in diferite formulari fie discrete interpretabile fie simbolice indirecte.
In lumea hindusa la nivel popular este asteptata venirea lui Kalki la fel de justitiar si la fel cu misiunea de a indeparta raul de pe pamint  in modalitati neprecizate.
In hinduism la nivel de profetii nepopulare exista o predictie in tratatul Brigu Samhita tratat de astrologie scris si ulterior perfectionat de doi sfinti altici indieni Brigu Muni si Respectiv Kakayaar Bhujander care insa au vb de intruparea lui Parabrahma sub forma unui mare yoghi a carui nastere va fi la echinoctiul de primavara al anului 1923.
Perioada coincide cu predictia lui Mohamed referitoare la venirea lui Mahdi cel care "va avea toate puterile lui Allah".

Ideal este sa studiezi biblia personal urmarind in paralel mai multe versiuni de traducere daca exista deschidere sufleteasca catre o obiectivitate necesara.
Daca nu exista atunci se poate cadea in una din extreme adica fie intrun pesimism orb care cauta numai noduri in papura fie intro credulitate oarba care trece cu vederea posibilitatea unor erori fie de traducere fie de modificare ulterioara punctuala din partea unor sinoade minate fie de necredinta fie de lupta dogmatica interconfesionala.
Deocamdata profetia despre revenirea partiala a evreilor in tara lor a fost implinita .
acum pina revenirea completa promisa mai trebuie sa se implineasca razboiul justitiar numit in diferite feluri intre care cel cu Gog. Unul se pare provocat inclusiv la nivel fizic tot de catre Dumnezeu
In lume mai exista si alte profetii in afara bibliei dintre care nu sint toate reale sau expuse intocmai cu originalul.
Atit in lumea crestina la periferia ei sau in lumea necrestina .

In lumea yoghina insusi Buddha a facut o profetie rostind fara ca discipolii sa cunoasca unul din cele 1000 de nume ale lui Adi Shakti.
Despre aceasta promisiune a vorbit si staretul sufit Mirza Ghulam Ahmed aratind ca va cuprinde in ea toti zeii si trimisii divini de pina acum.
Alta profetie din India zilelor noastre venita Comandantului suprem al fortelor armate indiene este referitoare la un viitor razboi de mare anvergura in care inamicul va fi partea fanatica a islamului reunita din mai.multe rati cu intentia de a depopula India de hindusi si de orice alte confesiuni in afara de islam.
Un razboi pt care este necesara pregatirea armata atit cu tehnica si pregatire in utilizare cit si ca ascendent moral anticipativ.
Profetia prevede victoria Indiei. va fi un razboi f singeros si ultimul in istoria Indiei asa incit ulterior  nu va mai fi necesara pregatirea armata sau inarmarea fiind necesara reorientarea profesionala a castei Kshatrya odata cu dezarmarea de comun acord a intregii lumi internationale.
In acel moment Adi Shakti va porunci desfiintarea sistemului de caste odata cu sistemul capitalist si inlociorea lor cu o noua oranduire de tip cooperatist socialist cu economie centralizata.
Ps.
Invitarea lui Ieremia in Babilon se incrie in politica de racolare de creiere de mai multe ori intilnita la cotropitori.
profetul Daniel a ajuns chiar mina drepta a lui Nabucodonosor.

Edited by mihao37, 02 March 2014 - 13:44.


#69
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postmihao37, on 02 martie 2014 - 13:41, said:

Initial am crezut ca te referi la secolul opt era noastra pt ca nu ai precizat era.
Daca e vb Era anterioara si plecarea din Babilon e alta poveste.
Este adevarat ca la plecare cei care au luat diferite documente in spinare nu au avut pt fiecare scrire cite un papirus ci textul era impartit in mai multe asa incit la destinatie cei care au sosit mai turziu au compketat din desaga lor papirusurile celorlati si asa sa intregit Isaia dar nu ca le.au completat de la ei din burta.

Această speculație nu are nici o bază și este combătută de afirmațiile celor ce au studiat scrierile originale.
Vezi: http://forum.softped...4#entry14550061

Edited by madhukar, 03 March 2014 - 16:28.


#70
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postmihao37, on 02 martie 2014 - 13:41, said:

In rest ca sa cataloghezi orice  afirmatie a unuia din cei considerati profeti ca fiind simpke dorinte ale clerului nu se intemeiaza decit pe necredinta scepticism si partinire religioasa cit si respingerea puterii si autoritatii Creatorului de a da calauzire si revelatii sfintenie ori desavirsire unde cui si cind doreste indiferent de forma exterioara a cailor spirituale .profet face aceeasi profetie Unele profetii se refera la contemporaneitatea profetilor alteori nu .
Una e să exprimi o doleanță și alta e să spui că ceea ce zici ai primit-o ca știre de la ... știu eu cine... care este adesea identificat din actuala perspectivă cu ... ceea ce creștinii numesc Dumnezeu, iar aceasta este deosebit de îndoielnic.

Te rog să urmărești linkul de la poziția a doua din postare dată mai jos:
http://forum.softped...4#entry14550061

Edited by madhukar, 04 March 2014 - 15:33.


#71
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postmihao37, on 02 martie 2014 - 13:41, said:

Uneori se precizeaza necesar vag o limita temporala "in vremurile din urma" iar alteori folosind sintagma la sfirsitul celor saptezeci de ani " care in realitate nu este obligatoriu sa fie exact saptezeci ci e o formula simbolica care la fel si ea indica vremurile din urma in care are loc "procesul nramurilor" sau judecata avind deci un caracter justitiar divin.

O prezicere este în mod necesar vagă atunci când aparține unor șalatani.

Minciuna cu "vremurile din urma" este propovăduită încă de la începuturile creștinismului,
când încă de la început s-a propovăduit "acestea sunt vremurile din urmă, botezați-vă ...";
și de atunci o tot dau înainte că "acestea sunt vremurile din urmă, creșitinați-vă, ... religia adevărată ...";

De când "la sfirsitul celor saptezeci de ani" este o formulă simbolică?
De când nu s-a întămplat ceea ce chipurile se prezisese.

Minciuna cu judecata neamurilor are la bază crearea frauduloasă a așa zisei Apocalise.

Apocalipsa 20:
1 Apoi am văzut pogorîndu-se din cer un înger, care ținea în mînă cheia Adîncului și un lanț mare.
2 El a pus mîna pe balaur, pe șarpele cel vechi, care este Diavolul și Satana, și l -a legat pentru o mie de ani.
3 L -a aruncat în Adînc, l -a închis acolo, și a pecetluit intrarea deasupra lui, ca să nu mai înșele Neamurile, pînă se vor împlini cei o mie de ani. După aceea, trebuie să fie deslegat pentru puțină vreme.

În versetele prezentate nu este vorba de nici un inger de lumină care ar fi căzut din paradis.
În ceea ce privește căderea din paradis, aceasta pare, conform bisericismului creștin, să fi avut loc după prorocirile lui Isaia,
dar atunci nu mai putem identifica "șarpele" din geneză cu luceafărul (latină Lucifer) lui Isaia (regele Babilonului), care a fost trasnformat de bisericismul creștin în sursa absolută a răului.

În primul rând, cel mai important fapt este că
aceste citate sunt dintr-o carte care nu are nici un fel de autor-itate,
ea nefiind scrisă de cel care în creștinism e cunoscut sub numele de apostolul Ioan, deși este atribuită acestuia.

În Enciclopedia Biblică (I, 199) acest lucru este recunoscut pe față:
"Ioan nu este autorul celei de-a patra "evanghelii"; la fel, în aceeași manieră, în "Apocalipsa" ar putea exista ici și colo pasaje care ar putea fi atribuite acestuia,
dar cartea ca intreg, nu este scrierea sa. Evangheliile, Epistolele, și Apocalipsa provin din aceeași școală apărută în a doua jumătate a secolului al doilea, când sunt pentru prima dată documentate "cele patru așa zise evanghelii".
(cunoscută sub numele de pavelinism, sau a "harului ieftin - crede și vei fi mântuit".)

#72
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Auzi, aici e "alte religii".
Deci vorbeste de alte religii, nu le combate pe cele care nu-ti plac.
Daca vrei sa le combati, hai pe Polemici.

Edited by searcher-star, 11 March 2014 - 12:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate