Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 

cei mai buni mici

- - - - -
  • Please log in to reply
459 replies to this topic

#451
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011

View PostGhibos, on 24 februarie 2024 - 19:45, said:

O fi, dar este clar o reteta "culeasa" in timpul cat influenta turceasca era foarte importanta in gastronomia locala.
Micii romanesti sunt cei cu porc, la fel cum si sarmalele romanesti sunt cu porc. Ambele preparate au fost preluate (si apoi adaptate) din bucataria turcilor... sarmaua am luat-o cu tot cu denumirea ei turceasca. Traditional, romanii nu mancau carne de vita sau de oaie, cu anumite exceptii, asa ca mi-e greu sa cred ca "micii" din carne de vita si miel sunt o inventie autohtona. Multe din retele acestea vechi s-au perpetuat ca folclor de cafenea, fiind culese si umflate de Pastorel Teodoreanu sau alti hatri din epoca, ce se amuzau pe seama celor ce se uitau in gura lor. La o reteta de carnati sau o ciorba, ajungeau la 40-50 de ingrediente, tot felul de condimente greu de gasit, recomandau sa fierbi oasele sau carnea cate 10 ore, la cozonac sa pui 20 de oua, etc.

Nu vreau sa ma contrazic cu tine, dar dupa cum stii cu siguranta exista 2 teorii diferite. Cea a lu' Iordache, care l-ar fi obligat pe bucatar dupa ce au ramas fara mate sa puna carnea tocata pe gratar, ca sa nu se strice (care nu a putut fi dovedita niciodata) si a doua din 1920 care este scrisa si provine de la Carul cu Bere (care mai mult ca sigur este si cea originala).

Carul cu Bere pe vremuri era un restaurant "exclusivist", care gazduia bucatari inscolitii prin strainatate, care aduceau retete straine in bucataria romaneasca. Unul dintre bucatari ar fi invatat in fosta iugoslavie si cand s-a intors in Romania, a adus reteta de "Cevapcici" la noi, care ulterior a fost imbunatatita si modificata. Cevapcici tradus inseamna Kebabci si este produsul turcesc adus in Iugoslavia de imperiul otoman.

Intr-adevar pe vremuri (dar nici in prezent) carnea de vita, si cea de oaie nu era deloc populara n Romania, dar pentru mici au fost cautate surse ca sa se pastreze exclusivitatea retetei, iar dupa extinderea iugoslaviilor in sudulsi a turciilor in estul Romaniei aceasta sursa fusese gasita.

Ma rog, la urma urmei fiecare face cum vrea si cum ii place.

#452
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 24.03.2018

View Postbusiness11, on 26 februarie 2024 - 17:37, said:

Unul dintre bucatari ar fi invatat in fosta iugoslavie si cand s-a intors in Romania, a adus reteta de "Cevapcici" la noi, care ulterior a fost imbunatatita si modificata. Cevapcici tradus inseamna Kebabci si este produsul turcesc adus in Iugoslavia de imperiul otoman.
Pai si eu ce-am spus pana acum, ca micii sunt un kebab care s-a raspandit in zonele de influenta ale turcilor?! Fiecare tara si i-a "personalizat" cum a vrut, de exemplu cei sarbesti au ceapa.

De-a lungul timpului au aparut multe legende si retete inventate, dar gustul specific romanesc este dat de carnea de porc. Fara porc vorbim doar de kebab.

Mie imi plac micii facuti dintr-o combinatie de carne de porc, carne de vita si carne de oaie.

View Postbusiness11, on 26 februarie 2024 - 17:37, said:

a lu' Iordache, care l-ar fi obligat pe bucatar dupa ce au ramas fara mate sa puna carnea tocata pe gratar
Apropo de cat de cusute cu ata alba sunt aceste legende: se presupune ca aia faceau carnatii pe loc si ii si puneau pe gratar in fata clientilor. Oricine stie ca nu poti pune pe gratar un carnat facut pe loc, este nevoie de cateva zile sa se aseze compozitia, sa se usuce putin, sa isi faca treaba condimentele.

#453
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007

View PostGhibos, on 26 februarie 2024 - 18:15, said:

Apropo de cat de cusute cu ata alba sunt aceste legende: se presupune ca aia faceau carnatii pe loc si ii si puneau pe gratar in fata clientilor. Oricine stie ca nu poti pune pe gratar un carnat facut pe loc, este nevoie de cateva zile sa se aseze compozitia, sa se usuce putin, sa isi faca treaba condimentele.

subscriu rationalentului tau, mai mult decit corect, insa gasim la magazine cacalau de "cirnati proaspeti" ;)

putin off topic - ati mincat vreo data mici facuti din altceva decit porc/vita/oaie?

intreb pentru ca "noi" facem din pulpa de curcan, inventia nevestii. pirma data am "injurat-o" sa nu  vina cu blasfemii la mine. i-am zis ca ideea ei este similara cu a te duce printre musulmani cu o imagine cu figura lui alah :D :D
totusi, si-a facut ambitzia si a facut de test .. mi-a dat dauna totala, au iesit criminali, in asa hal incit mergind pe ingineria inversa, daca micii sunt de fapt carne din cirnatzi, ia hai sa incercam sa facem niste cirnati cu amestecul ala :D ce a iesit nu mai spun. i-a luat putin vintul si frigul si au ajuns ceva gen ghiudem ...

#454
80m

80m

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.03.2024
Pentru amatorii de mici vita+porc va impartasesc reteta mea
Ingrediente:

500 gr carne macră tocată de vită
500 gr carne tocată de porc cu tot cu grăsime
3 pahare zeamă de oase de vită sau porc (sau apă rece)
1 căpățână de usturoi
1 lingură rasă cimbru uscat
1 lingură rasă enibahar măcinat
1 lingură rasă bicarbonat, stins cu 2 lingurițe zeamă de lămâie
1 lingură rasă sare
1 linguriță rasă de piper măcinat
1 linguriță ulei
Amestecă carnea de porc și carnea de vită, adaugă usturoiul curățat și zdrobit, apoi pe rând restul ingredientelor și amestecă bine până când se omogenizează toate ingredientele.
Adaugă treptat zeama de oase și frământă bine până se absoarbe toată cantitatea și amestecul devine cleios. Acoperă aluatul cu o folie alimentară și lasă la frigider câteva ore, sau chiar până a doua zi, pentru amplificarea aromelor.
După ce a stat destul la frigider, scoate aluatul, adaugă bicarbonatul apoi 1 linguriță de ulei și 2 linguri de apă rece. Frământă bine, acoperă cu folie alimentară și mai lasă la frigider încă 2 ore.
După ce au trecut cele 2 ore, modelează micii cu mâna sau folosește o mașină cu pâlnie.
Mititeii se pun pe grătarul bine încins până se rumenesc în exterior, dar suculenți în interior. Se pot servi cu muștar sau un mix de legume.

#455
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007
pentru cei interesati si cu acces facil in zona, a aparut in piata la obor "coada de vita" de calitata surprinzator de buna, fatza de ce era .. cu un an in urma, sa zicem.
pentru ce aceasta informatie? pentru zeama de carne ;)

#456
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Am reusit intr-un final sa trec prin Obor la o ora la care nu mai era coada la vestita "ghereta" cu mici.....asa ca am luat o portie. Recunosc, sunt de departe cei mai buni mici pe care i-am gustat pana acum, fie ei artizanali sau industriali. De departe.

#457
Gregan

Gregan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 19.09.2019
Pai stai putin, micii de la Obor nu sunt mici luati din Selgros si facuti acolo?
Eu am mancat acum ceva timp, si asa am avut impresia.

#458
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007
fa un "mic efort" si incearca-i si pe cei de la marius (pantelimon - statia baicului, vis a vis de lidl)
pentru ca au si altceva in afara de mici iar atmosfera este la fel de placuta insa putin mai civilizata decit in obor, incep sa o prefer, plus ca este mai aproape de casa .. pentru mine. du-te nemincat Posted Image s-ar putea sa-ti faca cu ochiu si altceva de prin menu Posted Image am incercat o ciorba de fasole "in paine" .. cu enorma tristete am privit cum mi-a luat "farfuria" din fatza, neputind sa o maninc in totalitate. stiu, doar tzaranii si nemincatii fac asta, dar la cit de buna era painica aia .. prefer sa fiu si tzaran si nemincat Posted Image

View PostGregan, on 12 martie 2024 - 07:59, said:

Pai stai putin, micii de la Obor nu sunt mici luati din Selgros si facuti acolo?
Eu am mancat acum ceva timp, si asa am avut impresia.
shaorma de la socului este facuta la selgros, de mici nu am auzit, dar asteptam stiri, imposibil sa nu stie cineva amanunte ;)

Edited by r_murphy, 12 March 2024 - 08:10.


#459
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006

 Gregan, pe 12 martie 2024 - 07:59, a scris:

Pai stai putin, micii de la Obor nu sunt mici luati din Selgros si facuti acolo?
Eu am mancat acum ceva timp, si asa am avut impresia.

Am mâncat și de la Selgros, atât făcuți la ei in rotisserie, cât și luați acasa și făcuți de mine.
Nu seamănă.
Acu…ca o fi diferență de la manopera/gratar, ca or adaugă ei ceva în pastă, sau ca e din alta parte, chiar nu știu.
Cert e ca mi-au plăcut mai mult, atât ca textura cat și ca gust.

 r_murphy, pe 12 martie 2024 - 08:08, a scris:

fa un "mic efort" si incearca-i si pe cei de la marius (pantelimon - statia baicului, vis a vis de lidl)
pentru ca au si altceva in afara de mici iar atmosfera este la fel de placuta insa putin mai civilizata decit in obor, incep sa o prefer, plus ca este mai aproape de casa .. pentru mine. du-te nemincat Posted image s-ar putea sa-ti faca cu ochiu si altceva de prin menu Posted image am incercat o ciorba de fasole "in paine" .. cu enorma tristete am privit cum mi-a luat "farfuria" din fatza, neputind sa o maninc in totalitate. stiu, doar tzaranii si nemincatii fac asta, dar la cit de buna era painica aia .. prefer sa fiu si tzaran si nemincat Posted image

Multumesc, am reținut. Va trebui să merg de mai multe ori, pentru ca deși-s gras, nu pot mânca mult odată 🙈. Dacă mănânc 3 mici de 80g, la revedere, nu mai pot mânca nimic.

#460
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007

View Postrichelieu, on 12 martie 2024 - 17:45, said:

Multumesc, am reținut. Va trebui să merg de mai multe ori, pentru ca deși-s gras, nu pot mânca mult odată 🙈. Dacă mănânc 3 mici de 80g, la revedere, nu mai pot mânca nimic.

eu te trimit sa gusti, nu sa te imbuibi Posted Image Posted Image
la fel si eu .. dar m-am invatzat, 2 mici (mai mult decit de ajuns) si o portie de cartofi prajiti - inclin sa cred ca nu-s d-aia congelati, dar nu bag mana in foc - este exact cit imi trebuie ca sa-mi fac pofta.

scriam intr-un post anterior de coada de vita din obor. las imaginile sa vorbeasca Posted Image

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate