Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad
 Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului
 Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors

Transport aragaz Germania - Ro

Ssd m2 NVMe nu este recunoscut de...
 De ce apare lag la telefoanele Mo...

Proiect monitorizare - comunicare...

La inmatriculare se mai cer placu...

Transport internațional de m...
 

Sistem supraveghere marsarier tractor

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Am un baiat bun, cind dau la mine imi da motorina si dau si la el cu prasitoarea,nu avem mult pamint intr-o zi dam la amindoi.Posted Image

#20
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008

View Postarmandoaxinia, on 12 aprilie 2013 - 14:46, said:

Am un baiat bun, cind dau la mine imi da motorina si dau si la el cu prasitoarea,nu avem mult pamint intr-o zi dam la amindoi.Posted Image
Eeee pai asta ii asociatie, ca sa spun asa. Munca in echipa ii buna, dar ii bine sa ai echipa.



Eu intreb daca are cineva un sistem de supraveghere marsarier, deoarecea vreau sa implementez si eu asa ceva. Evident cu parerile altora legat de modele sau metode mai simple de executare m-ar fi mai usor. Absolut toate lucrarile necesita o atentie deosebita si in urma agregatului. Dar mai ales la prasit si la bilonat cand nici o oglinda, fie ea si  fermecata nu poate sa iti arate sectia si porumbul de langa cutit, iti arata in urma ceva mai departe de sectie deoarece tu stai exact pe directia oglinzii, deci trebuie intoarsa sa bata mai sus, distanta fiind mai mare, si cand vezi in oglinda prapadul ii tarziu, 1 metru cel putin ii la pamant. Oglinda laterala iti arata doar o sectie, aceea din afara tractorului, ceace mie mi se pare insuficient avand in vedere jocul mare de la semanatorile spc.

#21
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Si pana la urma ai achizitionat ceva sau te-ai interesat pe la ceva firme care ar fi mai buna solutia.Sau astepti parerile de pe forum si dupaia incepi sa cauti produsul.

#22
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Vreau sa achizitionez ceva ce a mai fost testat si cu indrumari de pe forum. Dar pana acum nu prea am primit raspunsurile dorite si se pare ca trebuie sa incerc singur. Monitor am gasit ceva la 7", dar si mai bun la 9"(cel din poza atasata) plus o camera video, la asta mai am de cautat, oricum imi trebuie neaparat un sistem de genul asta. Ma oboseste prea tare sa tot intorc capul si inapoi.

#23
xulescuxavier

xulescuxavier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 14.07.2008
La ce pret ajunge investitia asta? Foarte interesanta metoda aceasta. As adapta-o si eu dar cu un buget mai redus. Ca si camera as folosi una web de pc sau mai multe. Totul depinde de monitor ce stie sa faca la bani mai putini!

#24
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Vin cu noutati! Am reusit sa adaptez un sistem, il am pus inca de asta vara, dar fiind inca in test nu am spus nimic. Treaba sta in felul urmator, investitie totala aproximativ 230 ron, monitor 7" + camera marsarier. Prima data cand am pus sistemul eram dezamagit, nu se distingeau bine treburile in spate, culorile se vedeau, dar in rest se vedea foarte rau, asta pana in toamna cand l-am folosit mai mult la arat si atunci am observat o pelicula de film de protectie pe camera, care initial nu am vrut sa o dau jos deoarece ma gandeam ca protejeaza lentila, dar atunci m-am enervat si am dat-o jos, dupa se vedea super, culorile erau foarte aprinse si se distingea bine. Deci la arat lam folosit in totalitate si pot spune ca m-ia placut, cand se infunda plugul imediat observam si il descarcam  fara sa mai intorc capul. O problema totusi mai am, soarele cand bate pe camera sau monitor se vad sters culorile sau chiar alb, dar rezolv si asta, la camera o sapcuta sa nu mia bata direct soarele pe ea si la monitor incadrat intr-o cutie.  Per total sunt foarte multumit si va pot recomanda site-ul de achizitie daca mi se permite asta.

#25
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
Ceva poaze cu inventia?

#26
vleydyx

vleydyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 26.03.2011
Am vazut la un sistem mai performant, practic era un kit special pt ce vrei tu  ca avea ecranul monitorului incadrat ca intr o cutie. initial nu mi am dat seama ce rol aveaPosted Image

#27
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Daniel sincer mie rusine sa pun poze, fiind inca in starea de experimentare iti dai seama, monitorul sta pe bord si camera ii pusa pe un suport improvizat. Pentru vara viitoare am de gand sa-l fixez calumea si la camera sa pun un sistem de reglaj de oglinda masina electronic, dar pana atunci ii frig!



vleydyx cred ca te referi la unitatile 2DIN sau cum zicea pe pagina precedenta Daniel Trimble, astea sunt intradevar performante si mult superioare decat ce am facut eu, dar vin cu un pret pe masura(peste 1300ron).

#28
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 30.07.2003

View Postpaullosso, on 18 decembrie 2013 - 02:02, said:

Daniel sincer mie rusine sa pun poze, bla bla blablabla
Si totusi, poze?

#29
xulescuxavier

xulescuxavier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 14.07.2008
@ paullosso, geniala ideea cu mecanismul de oglinda. Mi-am luat si eu exact monitor de 7'' si camera de marsarier. Lucrarea o sa o fac cand ajung la tara si o sa pun si eu ceva poze pe aici. Consider acest sistem foarte util. Eu o sa fac un suport la monitor si sa il prins in plafon mai in dreapta undeva sa nu bata soarele in el. Ce vrei sa folosesti pe post de joystick pentru manevrarea camerei?

#30
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Eu as zice sa nu-i faci prinderea in plafon, o sa fie prea sus si iarăși obositor de consultat, părerea mea. Eu l-am pus pe bord si de multe ori ma uitam mai mult in monitor decât la drum   Posted Image . Când mai vine căldură o sa il pun undeva prins de stâlpul din dreapta pe un suport din acela tip furtun cu inele ca la dus, dar care păstrează forma in care l-ai deformat(se mai folosesc la veioze pentru citit) dacă găsesc așa ceva pe piața. Iar pentru camera ar fii 2 posibiliati ori iau de la o mașină mai veche(de la șrot) un sistem manual de reglare a oglinzii, cel care are joystick-ul dispus pe stâlpul mașinii deasupra de bord sau la unele pe usa,  sistem pe care il prind de tabla din spatele scaunului jos undeva in dreapta;  ori dacă găsesc un sistem electronic de reglaj motorasul la fel prins de tabla de sub scaun sau pe aripa dreapta, iar joystick-ul oriunde pe lângă bord. In perioada de experiment am tot mutat camera si cel mai convenabil era imediat deasupra de priza electrica pentru remorca care o am pe aripa dreapta, de acolo am vazut plugul cel mai bine. Când o sa fie gata pus la punct o sa pun poze.

#31
xulescuxavier

xulescuxavier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 14.07.2008
Eu ma gândeam sa pun camera deasupra de geamul din spate sa am o imagine mai în ansamblu dar încă nu știu cum se vede.  Monitorul îl pot prinde și de stalpul din dreapta la nivelul fetei. O să mă orientez și eu mai bine la fata locului. Ca și suport rămâne sa mai ma gândesc dar oricum ceva solid.  La tine cred ca o să vibreze rău monitorul cu suportul ala flexibil pe teren.

#32
DSMsorin

DSMsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 27.10.2011
dar cind este mult praf nu strici camera daca o ai afara in praf....ploaie...????

#33
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
@xulescuxavier  cu cat o pui mai sus cu atât vezi mai mic utilajul, dar depinde ce vrei sa vezi. Eu m-am gândit la un asemenea sistem datorită plugului care mie se încarcă des si pentru prasitoare care nu o prindeam cu nici o oglinda, oricum pentru prasit ii ciudat de urmărit in oglinda. Referitor la suport încerc sa caut unul mai gros, adica mai greu de deformat si astfel sper ca nu o sa sesizeze vibratiile.

@DSMsorin camera este concepută pentru montaj in exterior, adică suporta praf, apa si alte cele, fiind încapsulată. Cel puțin pana acum nu am avut probleme cu ea.

#34
xulescuxavier

xulescuxavier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 14.07.2008
Cred ca la suportul camerei o sa pun niste magneti puternici de harddisk pentru a putea fi mutata+ ceva fir. Eu am facut si un brat macara pe tiranti de ridicat greutati si de accea vroiam mai sus. Pentru plug este ideala cat mai aproape.

#35
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 30.07.2003
Offtopic:
cu ce tractor/plug si in ce conditii se infunda atat de des?
Intreb pentru ca la mine se infunda foarte des, dar eu ma chinui cu o parloaga si ma gandeam ca in conditii normale ar trebui sa nu faca figuri.

#36
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
un tractor de 45 cp cu un plug cu 3 brazdare mai mici ca dimensiune românesc, plugul are înălțimea de la sol pana la cadru de 40cm, iar înălțimea unei brazde 30cm. Eu arand de obicei la adâncimea de 30-35cm mai rămân 10 cm, spațiu in care dacă am dea lungul brazdei ceva buruieni gen costrei sau paie rezultate in urma recoltării grâului il infunda fără probleme. In teren cu buruieni mici merge fără probleme.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate