Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Sistem supraveghere marsarier tractor

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Cum manevrati utilajul muncii din agricultura pentru a vedea si inapoi? Folositi metoda clasica cu intorsul capului inapoi si 'pierderea' controlului directiei de deplasare sau folositi metode moderne video de vizualizare in acelasi timp inainte si inapoi. Si aici ma refer strict la lucrari agricole, de exemplu la prasit unde mai trebuie sa te uiti si in urma utilajului, ca pana la capat sa nu faci prapad. La deplasarile pe drumuri publice oglinda retrovizoare ii sfanta, dar in lucru cu utilajul acesta ia pozitia de lucru mai jos decat in timpul deplasarii si nu se mai zareste nimic in oglinda.
Deci ce sistem ati adoptat?

#2
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Un coleg cocotat pe prasitoare cu o cheie in mina ,cu cheia bate in prasitoare cind se infunda sau o iau razna.

#3
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008

View Postarmandoaxinia, on 10 aprilie 2013 - 16:53, said:

Un coleg cocotat pe prasitoare cu o cheie in mina ,cu cheia bate in prasitoare cind se infunda sau o iau razna.
Oaaaa deci super originala metoda ta rad si acu de 5 minute. Bun dar ce se intampla daca nu auzi bataia si continuii, cheia nimereste altundeva :)) . Sa spunem ca eu nu am colegu respectiv ca pana la urma ii mai dai bani si colegului pentru riscu la care se supune. Eu zic ca ar trebui sa te indrepti spre un sistem de supraveghere.....

#4
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
Oglinda, oglinjoara, cine vede mai bine ca tine praful din urma

#5
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,679
  • Înscris: 31.01.2010

View Postpaullosso, on 10 aprilie 2013 - 18:43, said:

, cheia nimereste altundeva Posted Image) .

De obicei dupa ceafa , daca recidiveaza in mecla!Posted Image

Grig

#6
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013

View Postarmandoaxinia, on 10 aprilie 2013 - 16:53, said:

Un coleg cocotat pe prasitoare cu o cheie in mina ,cu cheia bate in prasitoare cind se infunda sau o iau razna.
Asta e cea mai tare faza sincer pana acum nu am mai auzit de asa ceva Posted Image Posted Image

#7
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008

View PostIdI1, on 10 aprilie 2013 - 20:38, said:

Oglinda, oglinjoara, cine vede mai bine ca tine praful din urma
Corect spus praful din urma! Cam asta mai ramane daca tot de uiti si inainte si inapoi. De asta va intreb ce alte metode mai aveti?

#8
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
sunt sisteme de supraveghere sau GPS cu posibilitatea de a conecta camere video gen Trimble

#9
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Daca ai avea si tu oglinzile laterale si 1 in interior nu ti-ar mai trebui nici un sistem sofisticat.Daca nici asa nu reusesti atunci intorci capul.Sunt curios ce rezolvi tu cu sistemul asta,cumpara camera pentru masalier cum sunt la autoturisme si gata si oglinda deaia smechera.

#10
vleydyx

vleydyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 26.03.2011
Camera video pt autoturisme(marsalier) si cv monitor mai mic,gen cele de laptop 10-12 inch fixat pe bord  cred ca ar fi cea mai buna idee.

Edited by vleydyx, 11 April 2013 - 14:47.


#11
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012

View PostTudorCJ, on 11 aprilie 2013 - 13:21, said:

Daca ai avea si tu oglinzile laterale si 1 in interior nu ti-ar mai trebui nici un sistem sofisticat.Daca nici asa nu reusesti atunci intorci capul.Sunt curios ce rezolvi tu cu sistemul asta,cumpara camera pentru masalier cum sunt la autoturisme si gata si oglinda deaia smechera.

Tudorel tata a venit primavara si ai iesit din hibernare? Stii care ar fi avantajele folosirii GPS-ului agricol? Camerele iti pot fi de folos mai ales in special la combine, unde vizibilitatea este minima, in spatele remorcilor. Agricultura evolueaza odata cu tehnologia!

Edited by Daniel_Florici, 11 April 2013 - 16:43.


#12
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008

View PostDaniel_Florici, on 11 aprilie 2013 - 13:18, said:

sunt sisteme de supraveghere sau GPS cu posibilitatea de a conecta camere video gen Trimble
Foarte bun sistemul Trimble dar si foarte scump. Utilajul tau a venit echipat direct din fabrica cu sistem supraveghere + GPS nu? Deci nu cred ca a trebuit sa iti mai faci de lucru cu improvizatii.

View PostTudorCJ, on 11 aprilie 2013 - 13:21, said:

Daca ai avea si tu oglinzile laterale si 1 in interior nu ti-ar mai trebui nici un sistem sofisticat.Daca nici asa nu reusesti atunci intorci capul.Sunt curios ce rezolvi tu cu sistemul asta,cumpara camera pentru masalier cum sunt la autoturisme si gata si oglinda deaia smechera.
Pai asta ii problema, oglinziile nu-mi mai arata utilajul cand ii in pozitia de lucru, deoarece utilajul coboara mai jos si se "ascunde" in spatele sasiului, un fel de unghi mort. Capu il intorci dar ii obositor sa faci atatea miscari. Tocmai la un sistem de supraveghere m-am gandit, ai tu asa ceva in dotare? Daca ai spune-mi te rog firma si cam la ce pret.

View Postvleydyx, on 11 aprilie 2013 - 14:46, said:

Camera video pt autoturisme(marsalier) si cv monitor mai mic,gen cele de laptop 10-12 inch fixat pe bord  cred ca ar fi cea mai buna idee.
La asa ceva ma gandeam si eu, ai cumva implementat astfel de sistem. Am gasit ceva monitoare accesibile la pret de la firma TTi model TTi hr-990 dar are garantie doar 1 an si mi teama de vibratii si zgatieturi care sar putea sa-l distruga intr-un timp relativ scurt.

#13
DSMsorin

DSMsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 27.10.2011
o camera  in spatele tractorului nu cred ca iti e de mare folos din cauza prafului,cu putina experienta nu ai nevoie de camera video

#14
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Daniel noi vorbim despre tractoare si tu vorbesti de combine si avioane.Nu acuma am.iesit din barlog dar va las pe voi si ma minunez ce postati plus ca mai bine stau pe alt forum.In legatura cu camera colegule nu am asa ceva ti~am dat exemplu ca asta se foloseste cel mai mult.

#15
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
Ti-am spus utilitatea lor, dar spectrul lor este unul mult mai vast decat ti-ai imagina tu! Daca stam bine si ne gandim noile tractoare fac parte din grupa de avioane de care zici tu.

#16
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Gresit noile tractoare fac parte din categoria oz-neuri cu animalute verzi prin ele.Zi tu ce tractor vine din fabrica cu dotare camera video fara sa o ceri tu pe comanda daca este la firma respectiva?

#17
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Nu numai ma face atent dar si desfunda fara ca sa mai dau eu jos, credema  ca e cea mai sfinta metoda chiar daca e de Stan si Bran Posted Image

Edited by armandoaxinia, 12 April 2013 - 12:00.


#18
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,679
  • Înscris: 31.01.2010
Sa fii tu sanatos la citi o mai folosesc.
Numai sa ai om de nadejde in spate!

Grig

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate