Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Foisor construit de amatori

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
bubuion

bubuion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 23.03.2007
Buna ziua,

Impreuna cu tatăl meu am decis să construim un foișor la acesta in curte. Foisorul are dimensiunile de 4,5 m lungime și 2,5 m lățime. S-au efectuat săpăturile pentru cei 6 stâlpi din lemn de 10x10 cm in care s-au introdus suportii de stâlp confecționați din metal și s-a turnat beton. S-au montat stâlpii, apoi două grinzi de 6,5x12x500 cm pe lungime apoi 6 grinzi de 8x8x300 cm pe lățime. Imi cer scuze însă nu stiu denumirile tehnice ale diferitelor parți ale unui acoperis. Pe grinzile de 8x8 se va așeza lambriu de rașinoase cu o grosime de 19 mm, pe deasupra. Acoperișul este într-o apă, are panta de 9 grade și o suprafață de 3x5 m= 15 mp. Până acum toate bune și frumoase însă nu știm cu ce să îl învelim. Ne gândeam la șindrilă bituminoasă însă am citit prin alte părți că mai trebuie pusă o folie pentru ventilație și de asemenea că panta este prea mică.

Credeți că greșim dacă montăm șindrilă bituminoasă direct peste lambriu? Aceasta trebuie, pe lângă cuiele speciale să fie lipită prin încălzire sau trebuie folosit un adeziv special?

Vă multumesc pentru eventualele observații și aș aprecia dacă cineva mă va lamuri.

Voi reveni cu câteva poze ale foișorului în stadiul de față.

Edited by bubuion, 08 April 2013 - 15:57.


#2
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Folia respectiva se pune la acoperisul casei peste astereala. La foisor de ce sa mai pui folia? Sindrila bituminoasa sau daca stai mai bine cu banutii tabla tip Lindab (aici te costa in plus accesoriile).

#3
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,077
  • Înscris: 24.02.2011
Eu am acoperit foisorul cu tabla cutată ieftină și usor de montat. E mai urâtică dar nu se vede că panta-i spre vecinu.

#4
Caelidnim

Caelidnim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.08.2011
o poza a foisorului  se poate?

Edited by Caelidnim, 03 May 2013 - 12:17.


#5
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu am ingropat stalpii in pamant. Groapa 20 x 20 x 50 cm  lacuit bine si introdus stalpul in groapa si turnat apoi beton. Peste beton 5-10 cm de pamant pana la nivelul gazonului. Stalpii sunt de 100 x 100 la fel ca cele 2 grinzi de 4 m. Grinzile transversale au 80 x 80 x 3000. Turnat placa armata de beton 2500 x 3000 x 100 si acoperita cu pavaj de 40 (in poza nu e inca montat pavajul) Grinzile si stalpii au fost slefuiti cu flexul si lacuiti. Urmeaza acoperisul din lambriuri de 4 m si sindrila bituminoasa si montat uluci lemn de maxim 1 m. Asta in prima parte. Fineturile abia apoi urmeaza. Mai trebuie montat un spalier pentru gimnastica dar trebuie confectionat mai intai. Suprafata interioara este de 2.5 x 3.5 m. Pana acum a costat 5 zile de munca zi- lumina si 1500 ron pret in care e prins si lambriul care inca nu e montat.  Sa vedem pretul final....Posted Image

Edited by Clovis, 02 June 2013 - 15:33.


#6
agleptycus

agleptycus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 15.01.2013

 bubuion, on 08 aprilie 2013 - 15:56, said:

Buna ziua,

Impreuna cu tatăl meu am decis să construim un foișor la acesta in curte. Foisorul are dimensiunile de 4,5 m lungime și 2,5 m lățime. S-au efectuat săpăturile pentru cei 6 stâlpi din lemn de 10x10 cm in care s-au introdus suportii de stâlp confecționați din metal și s-a turnat beton. S-au montat stâlpii, apoi două grinzi de 6,5x12x500 cm pe lungime apoi 6 grinzi de 8x8x300 cm pe lățime. Imi cer scuze însă nu stiu denumirile tehnice ale diferitelor parți ale unui acoperis. Pe grinzile de 8x8 se va așeza lambriu de rașinoase cu o grosime de 19 mm, pe deasupra. Acoperișul este într-o apă, are panta de 9 grade și o suprafață de 3x5 m= 15 mp. Până acum toate bune și frumoase însă nu știm cu ce să îl învelim. Ne gândeam la șindrilă bituminoasă însă am citit prin alte părți că mai trebuie pusă o folie pentru ventilație și de asemenea că panta este prea mică.

Credeți că greșim dacă montăm șindrilă bituminoasă direct peste lambriu? Aceasta trebuie, pe lângă cuiele speciale să fie lipită prin încălzire sau trebuie folosit un adeziv special?

Vă multumesc pentru eventualele observații și aș aprecia dacă cineva mă va lamuri.

Voi reveni cu câteva poze ale foișorului în stadiul de față.
Salut se poate sa revi cu ceva poze cu Foisorul sunt curios ce a iesit, si daca se poate si preturi - timp etc. Multumesc

 Clovis, on 02 iunie 2013 - 15:27, said:

Eu am ingropat stalpii in pamant. Groapa 20 x 20 x 50 cm  lacuit bine si introdus stalpul in groapa si turnat apoi beton. Peste beton 5-10 cm de pamant pana la nivelul gazonului. Stalpii sunt de 100 x 100 la fel ca cele 2 grinzi de 4 m. Grinzile transversale au 80 x 80 x 3000. Turnat placa armata de beton 2500 x 3000 x 100 si acoperita cu pavaj de 40 (in poza nu e inca montat pavajul) Grinzile si stalpii au fost slefuiti cu flexul si lacuiti. Urmeaza acoperisul din lambriuri de 4 m si sindrila bituminoasa si montat uluci lemn de maxim 1 m. Asta in prima parte. Fineturile abia apoi urmeaza. Mai trebuie montat un spalier pentru gimnastica dar trebuie confectionat mai intai. Suprafata interioara este de 2.5 x 3.5 m. Pana acum a costat 5 zile de munca zi- lumina si 1500 ron pret in care e prins si lambriul care inca nu e montat.  Sa vedem pretul final....Posted Image
Salut se poate si aici sa revi cu ceva poze cu Foisorul sunt curios ce a iesit, si daca se poate si preturi - timp etc. Multumesc

#7
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 agleptycus, on 27 iunie 2013 - 10:53, said:

Salut se poate sa revi cu ceva poze cu foisorul sunt curios ce a iesit, si daca se poate si preturi - timp etc. Multumesc


Salut se poate si aici sa revi cu ceva poze cu foisorul sunt curios ce a iesit, si daca se poate si preturi - timp etc. Multumesc



Acum am terminat de pus tot lambriul la interior. In poza inca nu e terminat. Urmeaza ferestrele din partea de sus. Ca pret pana acum, cu tot cu fundatie (beton, armatura, folie) m-a dus cam 1000 euro. Singurul lucru pe care nu l-am facut eu a fost acoperisul ( pret 10.5 milione lei). Acoperisul are si polistiren extrudat grafitat de 2 sau 3 cm (nu stiu exact) sub tabla.

PS: Al meu e mai degraba un chiosc decat un foisor dar ala era locul de amplasare. Deh... curte mica.

Edited by Clovis, 18 July 2013 - 20:11.


#8
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Hai odata cu pozele .
mie imi place si al lui Clovis

#9
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

 Clovis, on 18 iulie 2013 - 20:02, said:


PS: Al meu e mai degraba un chiosc decat un foisor dar ala era locul de amplasare. Deh... curte mica.

 stefanut23, on 22 iulie 2013 - 20:01, said:


mie imi place si al lui Clovis
Da, e mai micut, insa e cochet&util. Frumos!

#10
antonio38

antonio38

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 31.01.2007

 Clovis, on 18 iulie 2013 - 20:02, said:

Acum am terminat de pus tot lambriul la interior. In poza inca nu e terminat. Urmeaza ferestrele din partea de sus. Ca pret pana acum, cu tot cu fundatie (beton, armatura, folie) m-a dus cam 1000 euro. Singurul lucru pe care nu l-am facut eu a fost acoperisul ( pret 10.5 milione lei). Acoperisul are si polistiren extrudat grafitat de 2 sau 3 cm (nu stiu exact) sub tabla.

PS: Al meu e mai degraba un chiosc decat un foisor dar ala era locul de amplasare. Deh... curte mica.
Ma ajuta si pe mine cineva cu niste schite si detalii pentru un foisor simplu, dreptunghiular(umbrar), tip"Clovis" Posted Image  , acoperis intr-o singura apa(sa nu tina zapada prea mult pe el) ? M-ar interesa tipul de lemn, dimensiunile lui, etc. Mentionez ca nu vreau sa torn placa de beton, eventual doar niste cuzineti de beton de care sa prind stalpii de lemn(sau varianta mai simpla a ingroparii stalpilor de lemn si turnat beton). Stiu ca pe aici a mai postat cineva dar doar schite fara detalii de executie, dimensiuni stalpi, barne,grinde,capriori,etc. Multumesc anticipat.

 antonio38, on 19 septembrie 2013 - 14:28, said:

Ma ajuta si pe mine cineva cu niste schite si detalii pentru un foisor simplu, dreptunghiular(umbrar), tip"Clovis" Posted Image  , acoperis intr-o singura apa(sa nu tina zapada prea mult pe el) ? M-ar interesa tipul de lemn, dimensiunile lui, etc. Mentionez ca nu vreau sa torn placa de beton, eventual doar niste cuzineti de beton de care sa prind stalpii de lemn(sau varianta mai simpla a ingroparii stalpilor de lemn si turnat beton). Stiu ca pe aici a mai postat cineva dar doar schite fara detalii de executie, dimensiuni stalpi, barne,grinde,capriori,etc. Multumesc anticipat.

Mai pun niste poze gasite pe net la:
http://preparatedevi...a-din-lemn.html

Attached Files



#11
mar_k

mar_k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.07.2012
ceva de genul acesta ?!

Attached Files


Edited by mar_k, 19 September 2013 - 15:49.


#12
antonio38

antonio38

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 31.01.2007

 mar_k, on 19 septembrie 2013 - 15:47, said:

ceva de genul acesta ?!

Ceva in genul...dar nu ceva complicat. Ceva la 3,5x2,5m, fara capriori cu modele sau alte lucruri complexe. Multumesc.

#13
mar_k

mar_k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.07.2012
Atunci pentru marimea asta ar trebui sa-ti fie suficiente 20 rigle din brad 75x75 mm lungimea 3 si 4 m plus cateva (6-10 bucati) de 50x50mm lungimea 4m pentru suporti invelitoare (depinde cu ce vrei sa acoperi ).Materialul lemnos ar trebui sa te coste aproximativ 400 lei.

#14
antonio38

antonio38

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 31.01.2007

 mar_k, on 20 septembrie 2013 - 12:50, said:

Atunci pentru marimea asta ar trebui sa-ti fie suficiente 20 rigle din brad 75x75 mm lungimea 3 si 4 m plus cateva (6-10 bucati) de 50x50mm lungimea 4m pentru suporti invelitoare (depinde cu ce vrei sa acoperi ).Materialul lemnos ar trebui sa te coste aproximativ 400 lei.

Multumesc. Ma gandisem la rigle de 100x100mm dar daca zici ca si cele de 75x75 sunt in regula atunci e OK. As vrea sa fac acoperisul din tigla metalica.

#15
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

 Clovis, on 18 iulie 2013 - 20:02, said:

Acum am terminat de pus tot lambriul la interior. In poza inca nu e terminat. Urmeaza ferestrele din partea de sus. Ca pret pana acum, cu tot cu fundatie (beton, armatura, folie) m-a dus cam 1000 euro. Singurul lucru pe care nu l-am facut eu a fost acoperisul ( pret 10.5 milione lei). Acoperisul are si polistiren extrudat grafitat de 2 sau 3 cm (nu stiu exact) sub tabla.

PS: Al meu e mai degraba un chiosc decat un foisor dar ala era locul de amplasare. Deh... curte mica.

Interesant modelul gardului ! Felicitari !

#16
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Revin cu pozele finale. Scuzati dezordinea din interior.

Edited by Clovis, 13 January 2014 - 22:47.


#17
antonio38

antonio38

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 31.01.2007

 Clovis, on 13 ianuarie 2014 - 22:46, said:

Revin cu pozele finale. Scuzati dezordinea din interior.

Imi place mult ideea si realizarea. Ai cumva si niste schite/planuri cu detalii?

#18
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 antonio38, on 14 ianuarie 2014 - 14:32, said:

Imi place mult ideea si realizarea. Ai cumva si niste schite/planuri cu detalii?
Nu am imi pare rau. Dar totul a fost calculat tinand seama de lungimea materialelor.La mine locul era mic deci m-am incadrat excelent in lungimea ( oarecum standard) materialelor. Adica stalpii si grinzile de gasesc la 3 si 4 m iar lambriul folosit a fost de 4 m pentru acoperis (cumparat din magazin si cel mai ieftin) si 3 m cel din foisor (comandat la o tamplarie din sat si este de 20 mm grosime). Din resturile lambriului din interior am facut masa iar blatul e din dulapi luati de la acelasi atelier de tamplarie de unde am luat si lambiul.

Edited by Clovis, 18 January 2014 - 15:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate