Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Cand e nevoie sa se scoata nervul? Cum ar trebui sa se procedeze in mod normal?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
xAndreix

xAndreix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.04.2013
Salutare.
In ultimul timp am inceput sa am o durere la o masea putin cariata. E un inceput de carie in lateralul maselei (sus) si putin pe "coroana" (asa cred ca-i zice). Durerea nu e foarte mare (e mai mult un disconfort), si nici nu ma doare cand aplic presiune pe masea. E nevoie de scoaterea nervului in cazul asta (de plombat cred ca e posibil pentru ca nu e foarte mare caria)? Am avut o carie mult mult mai mare si mai adanca (cam pana la jumatea maselei) la o alta masea insa nu ma durea deloc si nu a fost nevoie de scoaterea nervului cand a plombat-o (de vreun an am plomba si nu am avut probleme).
Am auzit numai lucruri rele despre scoaterea de nerv (durere si chestii d-astea), si imi e foarte frica sa merg, mai ales ca nu face anestezie atunci cand "curata" maseaua cu chestia aia care se roteste (am inteles ca nu face pt. a testa dupa ce a terminat de curatat daca e nevoie de scoaterea nervului: ma pune sa ma clatesc cu apa rece si daca doare inseamna ca trebuie scos, abia apoi anestezie - apropo, chiar asa se procedeaza in mod normal sau e ceva in neregula cu dentista la care merg eu? Posted Image). Si am auzit ca nici nu prea are efect anestezia asta cand vine vorba de scoaterea nervului. E adevarat? Posted Image

#2
el-dan

el-dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 06.05.2006
Stai calm .
Durerea resimtita la scoaterea nervului e de scurta durata.

Mersul la un dentist care stie ce face nu e ceva desprins din casa groazei :)  

Eu am facut si extractie si plombare si nu am avut nici  o problema cu durerea pentru ca a  fost in limite absolut rezonabile ( si asta doar atunci cand s-a extras nervul, in rest nu exista durere ) .

Daca anestezia nu isi face efectul se introduce o pastila pe canal care sa il omoare incet . Cel putin asa a facut dentistul meu si a dat rezultate bune.

#3
xAndreix

xAndreix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.04.2013

 el-dan, on 03 aprilie 2013 - 15:35, said:

Stai calm .
Durerea resimtita la scoaterea nervului e de scurta durata.

Mersul la un dentist care stie ce face nu e ceva desprins din casa groazei Posted Image  

Eu am facut si extractie si plombare si nu am avut nici  o problema cu durerea pentru ca a  fost in limite absolut rezonabile ( si asta doar atunci cand s-a extras nervul, in rest nu exista durere ) .

Daca anestezia nu isi face efectul se introduce o pastila pe canal care sa il omoare incet . Cel putin asa a facut dentistul meu si a dat rezultate bune.

Multumesc de raspuns.
Eu am problema asta cu frica de dentist de cand am fost la o extractie cand m-a durut extrem de tare desi mi s-a facut anestezie. =\

#4
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Chiar, un nerv ametit de o infectie sau batut in cap, si pe duca, mai are vreo sansa de a se trata. deci sa nu fie scos?
Intreb fiindca se stie ca un nerv scos in maxim 20  de ani, scapi complet de dinte. Se distruge complet si trebuie scos.
Chiar daca nu le convine medicilor, dar pastrarea dintilor naturali definitiv si chiar....mumificati, e mai bine decit scosul lor definitiv. Normal daca si organismul ii accepta....mumificati.
E vorba de forma fetei si masticatia normala.

#5
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

 denisa2013, on 03 aprilie 2013 - 15:32, said:

maimutoii ca tine nu au ce cauta cu astfel de intrebari pe forumuri
cand vei face tu 6 ani de medicina, atunci sa-i iei la rost alegerea planului de tratament al dentistului tau pe forumuri
probabil ti-a explicat omul ce e de facut si ai luat-o la fuga
e ok daca vrei sa mori cu toti dintii vitali in gura! stai asa

Dupa ce ca tu faci subiecte cretine pe acest forum gen "mi-a dat unu cu palma peste cur, sa merg la politie?!" Mai ai si tupeul sa jignesti pe altii. Nu scrii nimic constructiv si te bagi in seama ca musca in dosul vacii. Daca te mai vad ca scrii comentarii tampite iti dau report, si sunt sigur ca mi se alatura si multi altii.

ON topic: Anestezia are efect asupra nervului, nu vei simti nimic mai mult decat o ciupitura usoara cand ti-l scoate. Fara anestezie nu se poate scoate, ai musca mana dentistului fara sa vrei. Decizia de a-l scoate sau nu se face dupa o radiografie in care se stabiliste sanatanea nervului si cum se prezinta canalele, daca ai infectie etc.

#6
xAndreix

xAndreix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.04.2013

 Blue_Ivy, on 03 aprilie 2013 - 16:53, said:

Anestezia are efect asupra nervului, nu vei simti nimic mai mult decat o ciupitura usoara cand ti-l scoate. Fara anestezie nu se poate scoate, ai musca mana dentistului fara sa vrei. Decizia de a-l scoate sau nu se face dupa o radiografie in care se stabiliste sanatanea nervului si cum se prezinta canalele, daca ai infectie etc.

Infectie nu cred ca am pentru ca nu am abces sau alte semne de infectie. Si sincer sa fiu dentista nu m-a trimis niciodata sa fac radiografie desi mi-a plombat o masea si mi-a si extras una. Ea spune ca ma expun la radiatii inutil.
Multumesc de raspuns oricum, sper sa decurga totul bine.

#7
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008
Ai o carie. Trebuie vazut cat este de profunda, daca se poate se face plomba, daca este foarte profunda este posibil nevoie sa se scoata nervul si sa se faca tratament de canal. La un dentist bun, nu doare nimic ce tine de aceste manopere si pleci multumit si cu un tratament bun...  insa nu are nimeni cum sa stie cat de competent este dentistul tau...

#8
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Cantitatea de radiatii la aparatele noi este foarte mica, si te poate salva de multe complicatii o radiografie. Eu zic sa-ti schimbi dentistul daca are o gandire din aceasta invechita.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate