Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Detectarea folosirii detectoarelor de radar

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
citroed

citroed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.05.2009
Eu nu as folosi detectorul in afara tarii di mai multe motive:
Poate fi detectat si daca este interzis in acea tara , in cel mai bun caz ti-l vor confisca si vei primi o amenda usturatoare pe care va trebui sa o achiti pe loc.
In multe tari politia foloseste radare  cu laser, pe care detectorul tau il va semnaliza, dar in aceeasi clipa radarul a detectat deja viteza deci e inutil.
Si mai mult se foloseste un tip de radar care  inregistreaza viteza numai cand treci prin fata lui. Acesta nu emite nici un semnal deci nu poate fi detectat.
In Italia de exemplu se foloseste un sistem de radar denumit Tutor. Acesta consta intr-o retea de aparat plasate din loc in loc pe autostrada, care fotografiaza orice trece prin fata lor. Au un sistem sofisticat de recunoastere a numarului de inmatriculare chiar pe ploaie sau ceata si in acelasi timp niste senzori sub asfalt inregisteaza si greutatea vehiculului. Peste cativa kilometri intalnesti un alt aparat care va face din nou fotografie si va calcula ce viteza ai avut intre cele doua aparate in baza timpului si a distantei dintre ele.
Hai ca am facut-o cam lunga , dar sper sa fie de folos cuiva.

#20
aviatorulx

aviatorulx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.05.2007
E frectie la picior de lemn cu Tutorul din Italia.Pana la faza cu calculatul vitezei.....adevarat,daaarrrrr.......de la a calcula viteza in momentul trecerii prin poarta si pana la calcule si ecuatii de viteze intre porti......doar povesti.Daca treci prin acele porti (Tutor) cu viteza legala 130km/h sosea uscata si 110km/h sosea uda.....iar intre porti bagi piciorul in acceleratie si rulezi cu cat prinde masina, nimeni nu o sa te treaca pe dreapta.Cat despre calcularea greutatii masinii.......total fals.Daca nu stiti.....nu mai fabulati ca duceti lumea in eroare!!!Respect!

Folositi linistiti detectoarele de radar unde vrea muschiul vostru,a sesizat jucaria ca e radar,da-l jos si arunca-l sub scaun,si n-o sa te traga nimeni pe dreapta sa iti controleze masina,o spun din proprie experienta,deja sunt satul de povestile cu amenzile pt detectoare folosite in tarile UE si de gauritul statiilor CB mai mari de 4W ,am o statie de 100W si-o folosesc daca nu saptamanal,atunci o data la doua saptamani,in Ungaria,Austria,Germania,Franta,Spania....etc.si o folosesc de cativa ani buni.....,am fost si oprit de BAG si politie mai prin toate tarile,si ce altceva sa faca decat sa o priveasca cat e de frumos luminata si punct.Prin urmare nu mai puneti botul la toate povestile pe care unii le transforma din tantar in armasar.Drumuri fara evenimente tuturor!!!

#21
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Si....ti se pare de-a dreptul normal sa dai cu 100w, nu? :huh:

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,484
  • Înscris: 01.12.2001
Al meu detector tipa tare cand ma intalnesc in trafic cu vreo surata de-a lui.

#23
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postaviatorulx, on 12 martie 2013 - 21:40, said:

E frectie la picior de lemn cu Tutorul din Italia.Pana la faza cu calculatul vitezei.....adevarat,daaarrrrr.......de la a calcula viteza in momentul trecerii prin poarta si pana la calcule si ecuatii de viteze intre porti......doar povesti.Daca treci prin acele porti (Tutor) cu viteza legala 130km/h sosea uscata si 110km/h sosea uda.....iar intre porti bagi piciorul in acceleratie si rulezi cu cat prinde masina, nimeni nu o sa te treaca pe dreapta.Cat despre calcularea greutatii masinii.......total fals.Daca nu stiti.....nu mai fabulati ca duceti lumea in eroare!!!Respect!

Folositi linistiti detectoarele de radar unde vrea muschiul vostru,a sesizat jucaria ca e radar,da-l jos si arunca-l sub scaun,si n-o sa te traga nimeni pe dreapta sa iti controleze masina,o spun din proprie experienta,deja sunt satul de povestile cu amenzile pt detectoare folosite in tarile UE si de gauritul statiilor CB mai mari de 4W ,am o statie de 100W si-o folosesc daca nu saptamanal,atunci o data la doua saptamani,in Ungaria,Austria,Germania,Franta,Spania....etc.si o folosesc de cativa ani buni.....,am fost si oprit de BAG si politie mai prin toate tarile,si ce altceva sa faca decat sa o priveasca cat e de frumos luminata si punct.Prin urmare nu mai puneti botul la toate povestile pe care unii le transforma din tantar in armasar.Drumuri fara evenimente tuturor!!!

multumesc mult pt. raspuns ...si tot respectul pt. oamenii care vorbesc la subiect .

View Postbeku111, on 12 martie 2013 - 17:48, said:

primii oameni din clip fac parte din categoria celor pe care moartea nu ii vrea
poate ai treaba si te retin  .....

#24
STARTREK1

STARTREK1

    cãutãtor pe gugãl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,209
  • Înscris: 27.06.2007

View Postaviatorulx, on 12 martie 2013 - 21:40, said:

E frectie la picior de lemn cu Tutorul din Italia.Pana la faza cu calculatul vitezei.....adevarat,daaarrrrr.......de la a calcula viteza in momentul trecerii prin poarta si pana la calcule si ecuatii de viteze intre porti......doar povesti.Daca treci prin acele porti (Tutor) cu viteza legala 130km/h sosea uscata si 110km/h sosea uda.....iar intre porti bagi piciorul in acceleratie si rulezi cu cat prinde masina, nimeni nu o sa te treaca pe dreapta.Cat despre calcularea greutatii masinii.......total fals.Daca nu stiti.....nu mai fabulati ca duceti lumea in eroare!!!Respect!
http://www.capital.r...lui-179410.html
Radarul inteligent începe să funcţioneze în momentul în care roţile din faţă ale unei maşini trec peste un anumit senzor care este ascuns în asfalt. În continuare, sistemul calculează în cât timp parcurge şoferul distanţa de 2,5 metri. Adică drumul până la următorul senzor. În cazul în care conducătorul auto a depăşit limita maximă de viteză, maşina acestuia va fi fotografiată şi omul va primi amenda acasă.
atata timp cat nu stii unde sunt instalati senzorii e cam greu cu detectatul lor

Edited by STARTREK1, 13 March 2013 - 12:24.


#25
citroed

citroed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.05.2009

View Postaviatorulx, on 12 martie 2013 - 21:40, said:

E frectie la picior de lemn cu Tutorul din Italia.Pana la faza cu calculatul vitezei.....adevarat,daaarrrrr.......de la a calcula viteza in momentul trecerii prin poarta si pana la calcule si ecuatii de viteze intre porti......doar povesti.Daca treci prin acele porti (Tutor) cu viteza legala 130km/h sosea uscata si 110km/h sosea uda.....iar intre porti bagi piciorul in acceleratie si rulezi cu cat prinde masina, nimeni nu o sa te treaca pe dreapta.Cat despre calcularea greutatii masinii.......total fals.Daca nu stiti.....nu mai fabulati ca duceti lumea in eroare!!!Respect!

Folositi linistiti detectoarele de radar unde vrea muschiul vostru,a sesizat jucaria ca e radar,da-l jos si arunca-l sub scaun,si n-o sa te traga nimeni pe dreapta sa iti controleze masina,o spun din proprie experienta,deja sunt satul de povestile cu amenzile pt detectoare folosite in tarile UE si de gauritul statiilor CB mai mari de 4W ,am o statie de 100W si-o folosesc daca nu saptamanal,atunci o data la doua saptamani,in Ungaria,Austria,Germania,Franta,Spania....etc.si o folosesc de cativa ani buni.....,am fost si oprit de BAG si politie mai prin toate tarile,si ce altceva sa faca decat sa o priveasca cat e de frumos luminata si punct.Prin urmare nu mai puneti botul la toate povestile pe care unii le transforma din tantar in armasar.Drumuri fara evenimente tuturor!!!


#26
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,064
  • Înscris: 20.06.2005

View PostSTARTREK1, on 13 martie 2013 - 12:17, said:

Radarul inteligent începe
Si de ce inteligent ? Ca sa dea bine in ziare ? Ca sa dea bine pe sticla ? Auzi ... inteligenza ... o sa vina aliens si o sa ne fure tehnologia , pe motiv de supra-inteligenta.

#27
citroed

citroed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.05.2009
Ideea era ca folisirea detectorului este  inutila cand intalnesti laser, tutor , senzori optici sau de greutate. Senzorii de greutate se si vad pe asfalt ca niste dreptunghiuri desenate si sunt folositi ca sa diferentieze un camion de o masina sau o motocicleta pentru ca fiecare are o alta limita de viteza. Daca nu sti nu vorbi aiurea.
Pe segmentele unde e instalat tutorul nimeni nu merge peste 130 sau 110 cand ploua.
Probabil ca depinde si de gradul de civilizatie al participantilor la trafic.
Si vad ca dai sfaturi foarte bune, sa bage omul talpa ca nu-l prinde nimeni. Si in plus sa dea cu kilovatul in eter ca poate asa mai bruiaza din radare.

Edited by citroed, 13 March 2013 - 13:39.


#28
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View PostSTARTREK1, on 13 martie 2013 - 12:17, said:

.... În cazul în care conducătorul auto a depăşit limita maximă de viteză, maşina acestuia va fi fotografiată şi omul va primi amenda acasă.
atata timp cat nu stii unde sunt instalati senzorii e cam greu cu detectatul lor

ce treaba am cu senzorii ? camera se vede si se poate marca POI pe navi ....
Discutia e exclusiv despre folosirea detectoarelor de radar in tarile unde acestea sunt interzise . (si detectoarele de radar le folosesti ca sa fii avertizat de radare mobile ...)


PS . In Germania e interzisa si folosirea sistemelor GPS care au o baza de date POI cu radare / camere fixe .

Viteza si bagatu in seama ucid . :)

View Postcitroed, on 13 martie 2013 - 13:37, said:

Probabil ca depinde si de gradul de civilizatie al participantilor la trafic.
oooh da...  italia e civilizata ....

#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,484
  • Înscris: 01.12.2001

View Postquantico2708, on 13 martie 2013 - 13:58, said:

PS . In Germania e interzisa si folosirea sistemelor GPS care au o baza de date POI cu radare / camere fixe ..
Cred ca orice GPS are functia de introducere a POI. Dar daca nu e activata respectiav functie, dar ai in aparat puse POI tot e ilegal?
Eu cred ca mai am in Garminul meu POI de cand erau radarele fixe in RO dar am dezactivat alertele ca imi sunau la fiecare camera (fie ca erau pe sensul meu fie ca erau pe sensul opus).
Cum am mai scris mai sus, detectorul meu interactioneaza cu unele (nu cu toate) detectoare radar. O fi al meu mai slab, o fi celelalte mai slabe, o fi ambele mai de proasta calitate, dar se influentaza cumva unele pe altele.
Parerea mea este ca se pot detecta si detectoarele de radar.

Edited by dorin_2k, 13 March 2013 - 14:30.


#30
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postdorin_2k, on 13 martie 2013 - 14:29, said:

Parerea mea este ca se pot detecta si detectoarele de radar.

Si eu cred ca se pot detecta ....intrebarea era : Se ocupa politia cu asa ceva ?

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,484
  • Înscris: 01.12.2001
In Romania nu cred ca au echipamente pt asa ceva.  Si la noi nici nu e interzis sa ai detector.

#32
bambucea76

bambucea76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.02.2009
Sunt detectoare care "vad" celelalte detectoare, mai ales pe cele low-cost. Am un Cobra 9930 care face asta.

#33
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postdorin_2k, on 13 martie 2013 - 19:55, said:

In Romania nu cred ca au echipamente pt asa ceva.  Si la noi nici nu e interzis sa ai detector.
Da in strainatate au ?

#34
aviatorulx

aviatorulx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.05.2007

View Postcalinkgb, on 12 martie 2013 - 21:48, said:

Si....ti se pare de-a dreptul normal sa dai cu 100w, nu? Posted Image

Sincer......nu mi-am pus niciodata intrebarea daca e sau nu e de-a dreptul normal sa dau cu 100W.Ar trebui sa-mi pun o astfel de intrebare?

View Postcitroed, on 13 martie 2013 - 13:37, said:

Ideea era ca folisirea detectorului este  inutila cand intalnesti laser, tutor , senzori optici sau de greutate. Senzorii de greutate se si vad pe asfalt ca niste dreptunghiuri desenate si sunt folositi ca sa diferentieze un camion de o masina sau o motocicleta pentru ca fiecare are o alta limita de viteza. Daca nu sti nu vorbi aiurea.
Pe segmentele unde e instalat tutorul nimeni nu merge peste 130 sau 110 cand ploua.
Probabil ca depinde si de gradul de civilizatie al participantilor la trafic.
Si vad ca dai sfaturi foarte bune, sa bage omul talpa ca nu-l prinde nimeni. Si in plus sa dea cu kilovatul in eter ca poate asa mai bruiaza din radare.
Te intreb si eu de cate ori ai iesit cu masina pe autostrada?Ai trecut vreodata cu masina prin poarta Tutor cu mai mult de 130km/h?Eu unul...ies si trec de foarte multe ori,tranzitez de altfel intreaga Italie,nu cred sa mi se intample prea des sa trec prin "porti" cu mai putin de 130km/h doar cand e aglomerat....dar cu aproape 140km/h.....foarte des.Inca n-am fost amendat niciodata......sa fie masina mea invizibila oare??Si apropos......sistemul Tutor ar trebuii sa functioneze doar in momentul in care pe panoul electronic e afisat anuntul cum ca sistemul e activ,scopul legal al acestuia la fel ca al radarelor din Romania e acela de a prevenii si nu de a sanctiona sau vana conducatorii auto.Acum si la ei ca si la noi......scopul e dupa cum si-l face fiecare.........
Si cat de desi sunt acei senzori dreptunghiulari??nu trece roata motocicletei printre ei?Cat despre civilizatia fiecaruia.....nu cred ca e reflectata de viteza cu care circula pe autostrada,eu sincer am vazut foarte putini care sa respecte vitezele legale.....mai ales pe autostrazi,asta sa denote o necivilizare in masa??
Iar despre kilowattul sau wattul cu care dau in eter....nu cred ca e o problema care te priveste,nu am facut decat o paranteza despre povestile exagerate pe care le aud de fiecare data.La fel ca si cele despre radare si amenzi usturatoare pe soselele din alte tari europene.Nu incurajez pe nimeni sa circule cu viteze peste limita legala dar nici n-am sa bag boala in ei ca o sa ramana faliti platind amenzi fictive,pana la urma fiecare e liber sa circule dupa cat ii e de greu piciorul pe acceleratie.Nu am facut decat sa impartasesc din experienta mea de conducator auto pe sosele europene,am si nu vreau sa ma laud cu nimic,peste 1.000.000 de km rulati doar pe autostrazi,iar amenzi pt radar nu am primit decat una singura si aia in germania,luat din spate de un radar mobil,asa ca........drumuri line va doresc tuturor lipsite de evenimente nedorite!Respect!

Edited by aviatorulx, 18 March 2013 - 22:13.


#35
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

View Postaviatorulx, on 18 martie 2013 - 22:11, said:

Sincer......nu mi-am pus niciodata intrebarea daca e sau nu e de-a dreptul normal sa dau cu 100W.Ar trebui sa-mi pun o astfel de intrebare?

Cam da...
Ai putea incepe sa-ti pui intrebarea asta. Posted Image

Edited by calinkgb, 18 March 2013 - 23:30.


#36
aviatorulx

aviatorulx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.05.2007

View Postcalinkgb, on 18 martie 2013 - 23:29, said:

Cam da...
Ai putea incepe sa-ti pui intrebarea asta. Posted Image
Sincer....acum nu stiu cum sa percep discutia,ca un misto sau de-a dreptul serioasa.Sincer....de ce sa-mi pun o astfel de intrebare?Pe cine deranjez in trafic ca am putere mare pe statie?Posted ImageAtata timp cat in intreaga europa aud predici ale diverselor biserici sau secte,daca ma deranjeaza reduc squelch-ul si nu-i mai receptionez,banuiesc ca la fel pot sa procedeze si cei care ma aud la distante mai mari decat daca as avea o statie de 4W.

Edited by aviatorulx, 19 March 2013 - 11:21.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate