Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat spatiu stocare aveti in total...

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX
 Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4
 Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!
 La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo
 

Detectarea folosirii detectoarelor de radar

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
In multe din tarile din Europa folosirea detectoarelor radar este interzisa.

Are Politia (sau cum s`o numi in functie de tara)  "detector de detector de radar" ?

Ca daca depisteaza detectoarele de radar doar vizual .....atunci eu unu as risca folosirea unuia.

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,534
  • Înscris: 17.04.2006
Montezi langa detectorul de radar si un detector de detector de detector de radar.

E absurd sa interzica folosirea lor, doar nu le bruiez aparatele radar.

Edited by Sef-chenko, 12 March 2013 - 15:11.


#3
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Detectoru de radar e pasiv , nu imi imaginez ce unealta ar putea afla ca ai tu in masina un detector.

#4
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

 Sef-chenko, on 12 martie 2013 - 15:10, said:

Montezi langa detectorul de radar si un detector de detector de detector de radar.
Asta-i tare.Posted Image

#5
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,766
  • Înscris: 23.04.2007

 crull, on 12 martie 2013 - 15:16, said:

Detectoru de radar e pasiv
O fi el pasiv ... da' se pare ca mai are scapari ... RDD Posted Image

#6
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,217
  • Înscris: 27.06.2007
cel mai bun! cu un de firma ei radaru de la 15 km http://www.google.ro...QtQblzoDABg  Posted Image

Nume de cod "Colegu".Soferii cu statii radio, un fel de Facebook la volan, uniti impotriva radarelor

Edited by STARTREK1, 12 March 2013 - 15:36.


#7
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
Orice detector de radar are un oscilator local care ca sa spunem asa este baza de frecventa pe care functioneaza acest receptor. Acest oscilator local daca nu este ecranat corespunzator "scapa" emisii RF care sunt detectabile de RDD-uri sau chiar de unele detectoare de radar. ( sunt detectoare care functioneaza pe principiul detectiei directe si au oscilatorul local in acceasi banda de frecventa cu cea a emisiei radarelor si ca atare sunt detectate de unele detectoare mai sensibile)

#8
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 crull, on 12 martie 2013 - 15:16, said:

Detectoru de radar e pasiv , nu imi imaginez ce unealta ar putea afla ca ai tu in masina un detector.

Este pasiv doar apparent.
Acest receptor este o superheterodină. Are deci un oscillator local (OL) pe o anumită frecvenţă.
Acest oscillator poate radia în spaţiu unde electromagnetice care pot fi detectate cu un undametru sau un alt receptor acordat pe frecvenţa acelui OL.

P:S.
Scuzaţi repetarea!
Am aceaşi părere ca D-l Inginerum

Edited by Mircel, 12 March 2013 - 15:33.


#9
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
aveti cunostinta ca politia din Germania , Austria , Italia etc - EU ....ar folosi RDD (Radar detector detector) ?

stiu ca in RO sunt legale ...dar din pacate (fericire) ma intereseaza in momentul actual mai putin situatia din RO

Edited by quantico2708, 12 March 2013 - 15:44.


#10
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,217
  • Înscris: 27.06.2007
nu exista :) au fost odata detectoare de radar, acum sunt ineficiente
vezi ca in link este un filmulet
http://www.4tuning.r...ctate-9627.html

#11
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
viteza legala si radarele au un scop - evitarea accidentelor prin care diferiti cretini - de obicei care nu adapteaza viteza omoara alti oameni.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oFkw5JFOmHk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by onlyone, 12 March 2013 - 15:56.


#12
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
Da , ne-am cam sincronizat. Explicatia stiintifica  mai corecta este cea a colegului nostru Mircel, eu am incercat sa sintetizez intr-un limbaj mai simplist pentru a fi mai usor de inteles. Cert este ca detectorul meu sesizeaza cand trec pe langa mine masini care au instalate de ex. Cobre sau chestii mai simplute si ma distreaza acest aspect :) .

#13
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
era inevitabil sa nu se bage in seama un deontolog ....ca musca in curu calului

#14
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
deci...pana la urma,detectorul de detectat detectorul de radar e bun sa-l montezi langa detectorul de radar?
sa inteleg ca atunci cand detectorul de radar detecteaza un radar,detecteaza si detectorul de detectat detectorul de radar...si ce faci? reduci viteza si ascunzi detectorul de radar? dar cu detectorul de detectat detectorul de radar ce faci? asta e legal?
daca da,atunci nu e mai bine sa folosim doar detectorul de detectat detectorul de radar? zic si eu...adica intrebPosted Image
dar daca aia nu au detector de detectat detectorul de radar,inseamna ca-l il tii de pomana,mai dai si banii pe el.
asa ca mai bine lasa draqu detectorul la locul lui si go planet!

Edited by knauf75, 12 March 2013 - 16:12.


#15
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
da` e si vina mea ....fics aici mi`am gasit sa intreb ce echipamente (in caz ca ) foloseste politia din alte tari EU .....

In caz ca ei folosesc asa ceva orice folosire a detectorului de radar devine foarte scumpa. (Germania = 75Euro + 4 puncte)
Dar daca nu folosesc asa ceva ar fi ideal un detector cu senzori care se monteaza in bara fata.


Ador raspunsurile pe sistemu : "Daca nu este la noi in sat , nu exista."+ "Wikipedia nu se pune ca nu`i de la noi din sat."

Edited by quantico2708, 12 March 2013 - 16:21.


#16
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 quantico2708, on 12 martie 2013 - 15:59, said:

era inevitabil sa nu se bage in seama un deontolog
Nu există acest cuvânt. Vezi: http://dexonline.ro/...nitie/deontolog

#17
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
In Europa sunt foarte putine tari in care este permisa folosirea detectorului radar. Eu nu cunosc decat 3. Atentie, in unele tari folosirea detectorului reprezinta infractiune iar amenzile pot ajunge la cateva mii de euro, masina putand fi retinuta pana la plata amenzii. In altele, chiar si detinerea in masina, fara a fi folosit, constituie infractiune (Elvetia).

#18
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 Mircel, on 12 martie 2013 - 16:29, said:

Nu există acest cuvânt. Vezi: http://dexonline.ro/...nitie/deontolog
daca nu exista il facem ca doar limba romana nu e domeniu privat

 valitudor, on 12 martie 2013 - 16:40, said:

In Europa sunt foarte putine tari in care este permisa folosirea detectorului radar. Eu nu cunosc decat 3. Atentie, in unele tari folosirea detectorului reprezinta infractiune iar amenzile pot ajunge la cateva mii de euro, masina putand fi retinuta pana la plata amenzii. In altele, chiar si detinerea in masina, fara a fi folosit, constituie infractiune (Elvetia).

citeste cineva alea 2 link-uri puse in primul post ??

le pun din nou:
http://en.wikipedia....tector#Legality
http://en.wikipedia....tector_detector

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate