Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3235 replies to this topic

#955
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Io am incercat sa`l scot nitelus pe guru la suprafata ca sa dam de munca la patriarhie, dar se pare ca l`am gasit pe Mos Nicolae in schimb :D

#956
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Nu va grabiti. Toate la timpul lor :)

#957
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,592
  • Înscris: 27.01.2012
Sarim peste mos Niculae si asteptam mos Craciun???
;)

#958
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Da' ce guru. Unde'i urgenta? Te-au invadat musculitele? :)

#959
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Vezi ca musculitele trag la palinca :)   Se baga in ea si mor in coma alcoolica :) :) :)

#960
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Buna ziua all colege si colegi!
M-am saturat de dat la maneta vermorelului si de performantele slabe ale atomizorului. Daca tot este luna decemmbie, doresc sa-mi fac un cadou practic si foarte necesar. Vreau sa achizitionez o pompa electrica de stropit pomii, arbustii fructiferi si legumele cultivate in gradina. Solar nu mai am!
Acum vreo 2 ani a facut o referinta la o asemenea pompa, unul dintre colegii nostri. Nu mai stiu in ce subiect si pe la ce pagina. Mentionez cam ce doresc:
- pompa electrica tip rucsac sau usor de carat in spate
- capacitate 15-20l
- alimentata cu acumulatori de 6v reincarcabili (am acumulatorii si redresor)
- sa aiba lance lunga. Inaltimea la care ajunge pulverizarea, 5-6m.
- exclus made in China sau Romania
- nu doresc cel mai mic pret, acesta nu conteaza ca valoare.
Primesc orice sfat, sugestie, recomandare. Postarea de link-uri, rog sa nu fie considerata reclama de catre moderatori.
Inainte de aceasta postare, am cautat mult pe net. Multe oferte, dar nu stiu efectiv ce sa achizitionez.
Cu cat mai multe raspunsuri, cu atat mai folositor pentru noi toti.
Va multumesc si va doresc ,,toate cele bune''!

#961
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Iorgu, aici ai cautat?

http://www.morami.ro...orii-c1232.html

#962
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Marius
Asta era pompa pe care o aveam pe retina! Nu stiam unde sa o caut. Acum am intrat acolo.Culmea ca tot ce am in ale gradinaritului sunt de la ei, dar nu am cautat pompa electrica.
Am citit si manualul de utilizare. Este in format pdf. S-a descarcat pana la pag. 5 inclusiv. Asta nu e o problema. Sun la ei si imi vor da si manualul.
Lancea este cam scurta-130cm. Dar am eu una de 2.80m. Plus inaltimea pe care o am de 178 cm. Plus jetul de 60-70cm. Imi este suficienta pentru inaltimea nucilor. Mai am o platforma de vreo 2m. pe care o pun langa nuci. Restul pomilor au o inaltime domestica. Cel mai mult se vor bucura murele si zmeura.
O sa apelez la ea si la dezinfectarea primavaratica a adapostului pasarilor.
In 2016 incepand din 10 ianuarie, o bag in paine. Imbaiez tot ce este vegetala in gradina si livada, cu oleodiazol.
Sunt sigur ca o sa fie primul an cand nu mai socotesc stropirea ca pe un calvar.
Ce bine este sa ai prieteni pe forum si in special pe  aceasta arie!
Daca pana luni, nu vor mai apare alte propuneri sau sfaturi referitoare la dorinta mea (bugetul este de 1000-1200 lei), primul telefon pe care il dau la inceput de saptamana, este direct acolo.
Binenteles ca va pun foto cu ea.

#963
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
Nea Iorgu, modelul Electro 16 il folosesc de aproape 2 ani. Foarte multumit de el pana acum. Merge super, cu regulatorul de presiune ai o plaja mare si scoate pana la vreo 4 bari. Nu l.am folosit la pomi dar pot sa.ti spun ca anul asta am varuit solariile cu el si jetul a ajuns fara probleme la coama care are 4.9 metri. Bateria tine vreo 2 pompe la presiunea de 3 bari cu duzele portocalii (pulverizare fina si debit mic). Pe cele gabene duce si 3 pompe sau chiar 4 daca mergi pe la 2 bari. In timp acumulatorii se mai duc. Sa zuc ca ii cam am la 50-60% din capacitatea initiala. Acum am niste probleme cu ea si trebuie sa o trimit la service. Din cauza regulatorului de presiune cand pleaca cand nu vrea. Nu e scump vreo 20 de lei. Acumulatorul e mai scumpicel cei drept si e pe 12V. E un pic cam greuta fata de un vermorel dar plasticul din care e facut e sănătos. Eu sunt multumit de ea.apropo are si un carucior cu care poti sa cari in timp ce stropesti. E util dar in solar sau in general la legume nu.l poti folosi. La pomi cred ca ar merge. Are furtunul lung ceea ce mie mi se pare foarte util. Acuma se gasesc si variante mai ieftine si mai scumpe. Daca vrei ce profi ia un Solo dar cred ca pt ce ai mata pe acolo e de ajuns si Stocker.ul. numai bine

#964
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Smart
Esti la sufletelul si inimioara mea pentru postare!
Oricum doream sa mai achizitionez un acumulator. Foarte pertinente si folositoare informatiile tale.
Daca primesc si un link cu ,,Solo'' suntem si mai edificati in ce vrem si dorim sa facem. Sanatatea noastra, depinde foarte mult de performantele sculelor si utilajelor care ne fac munca mai usoara si mult mai eficienta. Am ajuns la aceasta concluzie, dupa vreo 3 ani in care m-am implicat cu toata fiinta mea in domeniul respectiv. Acum fac doar ce pot sa intretin si la o alta dimensiune.

#965
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Iorgu,
Modelul Electro 16 am si eu, posibil sa-l fi vazut aici .
Smartul l-a descri foarte bine. In plus, eu il folosesc si la udat rasadurile, este foarte comod, nu trebuie sa faci presiune manual doar reglezi si gata. Am o tija telescopica, cumparata separat, pe care o imbin cu tija vermorelului si obtin mai bine de 2m de extensie.

Smart, am avut si noi aceeasi problema descrisa de tine, dar nu era regulatorul cauza ci intrerupatorul. L-a desfacut sotu`, i-a curatat lamela care-i basculabila si acum functioneaza perfect.

#966
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
http://www.tools.sto...6-20-litri.html

cam mare diferenta de pret. Solo intr-adevar sunt scule profi.

#967
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,948
  • Înscris: 13.04.2007
Bateria este de 6 V (in descriere) sau 12 V (date tehnice) si la cati amperi? Ca si piesa de schimb, la 209 lei este hotie curata.
Edit: am postat in acelasi timp, intrebam de primul model.

Edited by corsica, 12 December 2015 - 20:36.


#968
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
mersi Laum. bine ca nu l.am trimis inca. O sa-mi bag nasul.

corsica din cate imi aduc aminte e de 12V. E cam scumpa dar de, cam asa sunt toate. Asa am patit si la bormasini. Am doua pe bara. O Makita si un AEG. Acumulatorul de la Stocker e nimic pe langa alea de la Makita sau AEG

Edited by SmartVantage, 12 December 2015 - 20:39.


#969
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Merita incercat.

Eu ud rasadurile cu diuza galbena care face ploaie, nu prea fina dar dau de sus in jos, nu direct pe plante sau direct din tija , fara diuze. Merge foarte bine. Operatiunea o execut doar cat sunt rasadurile mici, dupa care intra aspersia in joc.

#970
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
http://www.goizper.c...front-quadruple

eu mai folosesc chestia asta si pot sa spun ca face fata bine stockerul si la 4 duze.

#971
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Intradevar cam prea mare diferenta de pret. Mai ales ca este si fara adausul de tva. M-am hotarat deja. M-a ajutat mult in aceasta decizie si postarea lui laum. Pentru ce am eu nevoie, este mana cereasca.
Electo 16 scrie pe mine!

#972
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,948
  • Înscris: 13.04.2007

View Post1orgu, on 12 decembrie 2015 - 20:26, said:

Oricum doream sa mai achizitionez un acumulator. Foarte pertinente si folositoare informatiile tale.
Daca acumulatorii sunt la 12V / 7A, cum spune colegul nostru, ai cel putin 3 acumulatori de rezerva de la navomodel.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate