Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Fertilizatori si tratamente boli + daunatori. Metode chimice si bio.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3240 replies to this topic

#937
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007
Ca sa vedem ce adaptabili sunt inamicii nostri.

Cercetătorii olandezi au studiat efectele pe care le are aşa-numita Boală Panama asupra culturilor de banane din Asia de Sud, Africa, Orientul Mijlociu şi Australia. Aceştia au ajuns la concluzia că maladia se răspândeşte cu repeziciune, îndeosebi în sudul continentului american, de unde provine 82% din producţia mondială de banane.

Boala Panama se manifestă prin acţiunea unor organisme din regnul Fungi. Daunele pe care acestea le produc au fost pentru prima dată studiate în anul 1876, când producătorii de banane din Australia au raportat pierderi masive în culturile pe care le întreţineau.

Ulterior, dăunătorii au fost identificaţi ca fiind Fusarium oxysporum f.sp. cubense, organisme care se transmit la culturile de banane atât din apă, cât şi din sol, fiind, practic, imposibil de detectat şi combătut. Fungii pot supravieţui până la 30 de ani în sol, până în momentul în care pot ataca fructul sănătos. Dacă l-au găsit, dăunătorii trec din apă în perişorii absorbaţi ai rădăcinii plantelor şi de aici sunt transportaţi, prin intermediul vaselor lemnoase, spre celelalte părţi ale bananierului.

În timpul acestui proces, fungii provoacă deshidratarea treptată a plantei. Deşi efectele bolii sunt cunoscute de către fermieri, de data aceasta este vorba despre o nouă formă sub care ea se manifestă.

Este vorba de aşa-numita ramură VCG01213 sau Tropical Race 4. Se pare că această formă a bolii îşi are originea în Indonezia, de unde s-a răspândit în Asia de Sud, Pakistan, Liban, Mozambic şi Australia.

Culturile de banane din aceste zone sunt puternic afectate de efectele Bolii Panama. Aceasta se răspândeşte cu repeziciune în celelalte zone ale planetei, provocând dispariţia treptată a acestor fructe. Sursa.

#938
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Asa si cu gandacioii aia de inverzesc fructele, care nu pot fi combatuti odata ce s`au instalat in pom si care i`au inebunit p`astia din industria citricelor. De taie astia hectare de livezi ca n`au incotro.
Vad ca cercetatorii se intorc tot la natura si incearca sa tina problema sub control cu inamicii naturali ai daunatorului.
Ne ia gaia pe toti.

#939
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Sa n-a ajunga Panama si la culturile de unde papa britanicii si americanii: Africa.

Edited by crisbud, 05 December 2015 - 08:19.


#940
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Intaresc cele spuse de tine rid prin urmatorul exemplu. Am in casa sase galeti cu plante de tomate (3 cherry si 3 Marbena).
http://forum.softped...4#entry18192467

Intr-o perioada destul de scurta cele sase plante au fost invadate de musculita alba. In casa mea era raiul musculitelor, in buna traditie Jumanji. :)

Attached File  20151112_010623.jpg   204.83K   36 downloads

Am lasat musculita sa isi faca de cap o perioada pentru a testa apoi eficienta ciupercutei "Verticillium lecanii".  Despre aceasta ciuperca se spune ca distruge tripsi, afide sau alte insecte, inclusiv musculita alba.
Asadar, am stropit plantele mele cu un ceai de Verticillium lecanii si dupa o saptamana am sesizat o oarece letargie prin populatia de musculite. Pentru ca nu am fost multumit de rezultat le-am mai stropit odata.
Dupa inca o saptamana musculitele alea albe au devenit din ce in ce mai putine. Au scapat doar cateva dintre cele refugiate pe varfurile de crestere. Dar le mai scutur din cand in cand ca sa le determin sa se aseze pe frunzele stropite cu ceai de ciupercute. Sau voi mai da o stropela pe varfurile alea.

Daca am timp fac si niste poze la microscop cu mustele infectate de ciuperca.

Concluzia mea este ca Verticillium lecanii este o solutie biologica care isi face bine treaba.

P.S. cu aceeasi ciupercuta am eliminat niste paianjeni rosii de pe unul dintre smochini.

#941
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Despre ciupercuta aceea puteti afla mai multe aici

http://www.entomolog...bcn/kyf612.html

#942
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Si de unde putem procura aceasta ciupercuta ? Parca vad ca la anu ma lupt iar cu nenorocita asta de musculita alba...

#943
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Iti dau din arsenalul meu

#944
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Mare domn, mare caracter :)

#945
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005

View Postmeganedoi, on 05 decembrie 2015 - 08:55, said:

Am lasat musculita sa isi faca de cap o perioada pentru a testa apoi eficienta ciupercutei "Verticillium lecanii".  Despre aceasta ciuperca se spune ca distruge tripsi, afide sau alte insecte, inclusiv musculita alba.
Concluzia mea este ca Verticillium lecanii este o solutie biologica care isi face bine treaba

Super!
Excelente rezultate!
Fii bun de ne prezinta si parazitatele dar si o sursa de unde sa procuram ciupercuta, presimt ca vor mai fi doritori. Posted Image

Edited by laum, 05 December 2015 - 13:02.


#946
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,623
  • Înscris: 27.01.2012
Jumbo e taticul lor :)
Sursa parca era de la niscaiva ungureni 'teroristi'!
:) :) :)
Sper sa nu ma insele memoria... ;)

Edited by subway_guru, 05 December 2015 - 18:59.


#947
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Adica jumbo e plin de paraziti si ciuperci sau ce ?

#948
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,623
  • Înscris: 27.01.2012
Nope, anul trecut el a venit si a raspandit trei feluri de ciumpercute folositoare...acum ar fi cazul sa ne descurcam si singuri si sa nu-l mai 'parazitam'!
;)
Din pacate inca nu s-au inventat fungicidele 'destepte' care sa faca diferenta intre ciumpercutele benefice si cele 'rele'...

Edited by subway_guru, 05 December 2015 - 19:07.


#949
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
Ciupercuța
* Nume curent: Lecanicillium lecanii
* Sinonim: Verticillium lecanii
* Poze Flickr
* Articol Wikipedia
* Produse: Mycotal și Vertalec

Vedeți și
* Dăunători
* Combaterea dăunătorilor
* Dăunătorii și inamicii lor naturali

#950
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View Postsubway_guru, on 05 decembrie 2015 - 19:01, said:

a venit si a raspandit trei feluri de ciumpercute

Gurule, ti`a crescut ph`ul ca parca erai mai acid inainte ?:D

#951
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postlaum, on 05 decembrie 2015 - 13:00, said:



Super!
Excelente rezultate!
Fii bun de ne prezinta si parazitatele dar si o sursa de unde sa procuram ciupercuta, presimt ca vor mai fi doritori. Posted Image

Desigur :)

Bravo Eugen_D. :)

#952
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,623
  • Înscris: 27.01.2012

View Postrid, on 05 decembrie 2015 - 19:17, said:



Gurule, ti`a crescut ph`ul ca parca erai mai acid inainte ?:D
E postul Craciunului neamule...
;)

#953
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005

View Postsubway_guru, on 05 decembrie 2015 - 18:56, said:

Jumbo e taticul lor Posted Image
Sursa parca era de la niscaiva ungureni 'teroristi'!
Nu-s toti ungurenii teroristi :)

View Postsubway_guru, on 05 decembrie 2015 - 19:01, said:

Nope, anul trecut el a venit si a raspandit trei feluri de ciumpercute folositoare...
Posted Image
Niciuna din cele 3 ciupercute de anul trecut nu-i impricinata de astazi,  le-am folosit si eu... doar meganu stie de unde vine V. lecanii, ne spune el daca binevoieste :)

#954
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,623
  • Înscris: 27.01.2012
Maine vine sf Nicolae, vedem ce ne aduce in ciubotele, ciumpercute ori nuieluse!
:) :) :)
P.S.
Chiar nu ai bagat de seama 'ghilimetzele'???
;)
In sensul ca ungurenii aia 'terorizeaza' cu ciumpercutele lor bolesnitele...mai sunt si 'teroristi' pozitivi pe lumea asta...
:)
Personal, ma enerveaza doar 'prostia profunda', din contra, 'intelighentia' ma stimuleaza si ma determina sa gandesc pozitiv...
Am zis ca Jumbo e taticul lor in sensul ca el a fost primul care a venit cu ceva concret...acum...e randul meganului?
Megane!!! Hai lamureste-ne, nu ne lasa in 'ceatza'!

Edited by subway_guru, 05 December 2015 - 19:51.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate