Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Romtelecom a subcontractat zeci de firme pentru extinderea retelei de fibra optica

- - - - -
  • Please log in to reply
577 replies to this topic

#73
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,986
  • Înscris: 14.10.2008
La mine pagina modemului arata ca este sincronizat la 6 dar real nu sarea de 5,30.

#74
CatalinTudorBalan

CatalinTudorBalan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 18.10.2011

 KyKyKyKy, on 10 martie 2013 - 08:07, said:



De ce nu te uiți în pagina modemului să vezi ce viteze ai exact?

Am mai zis ca mi s-a spus ca am fibra pana in scara si de acolo VDSL2. Setarile au fost facute pentru 30000/6000 deci pe undeva max 3.4 MB/700KB. In urma IPTV la mine si ,mai mult ca probabil, la altii , am ajuns la vitezele de mai sus.Personal cred ca am motive sa fac gat , nu mi se mai da macar net de 2MB download.

#75
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.09.2006
Adică tu plăteşti teoretic VDSL 2 de 30 Mbps din care Romtelecomul iţi mai parazitează încă ~12 Mbps (mai bine de o treime din lăţimea de bandă plătită!!!) pentru furnizarea altui serviciu la rândul lui plătit separat tot de către tine??!! Asta e o înşelătorie pe faţă, în mod normal trebuia ca lăţimea de bandă alocată pentru IPTV sa fie TOTAL separata de cea pentru VDSL.

#76
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,198
  • Înscris: 18.04.2008
Ca să aloce bandă separat pentru IPTV asta înseamna că trebuie să mai tragă un cablu. Faza proastă era că îtrebuia ca modemul să aibă 4 pini în mufa de DSL sau eventual, un STB care are port DSL.

Edited by KyKyKyKy, 11 March 2013 - 11:55.


#77
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.09.2006
Asta nu schimba cu nimic ceea ce am spus eu mai sus. Nu era mai simplu să-i aloce omului lăţimea de bandă pe care o plăteşte pentru VDSL + lăţimea de bandă necesară pentru serviciul de IPTV pe care de asemenea îl plăteşte şi toată lumea era mulţumită?

#78
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

 Syneweap, on 11 martie 2013 - 12:35, said:

toată lumea era mulţumită?

Toata lumea mai putin operatorul - monstru, care vrea bani de doua ori pe acelasi serviciu. De ei ai uitat.

#79
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,986
  • Înscris: 14.10.2008
Romtelecom-acest cancer al telecomunicatiilor din Romania

#80
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,198
  • Înscris: 18.04.2008
IPTV-ul de la RDS nu este tot scos din GPON?

#81
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,986
  • Înscris: 14.10.2008
Logic ca este scos din GPON. Dar daca ai fibra cu ONT la casa nu-ti ia din banda de net, ai un port activat pentru 100 mbps si pentru IPTV se activeaza alt port cu banda lui. Nu stiu la bloc daca ar trage un UTP separat pentru el.

Problema insa este ca IPTV nu este un serviciu lansat comercial ci numai in beta-testing de vreo cativa ani. Aici RDS are un minus in fata RTC, dar nu la Slatina unde Dolce Play este cu Serviciu Indisponibil pe site.

Edited by Neaceasca85, 12 March 2013 - 17:52.


#82
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,198
  • Înscris: 18.04.2008
După 19 zile de așteptare de la postarea mea pe forumul lor, azi m-a sunat cineva de la RomTelecom dar eram în baie.

„Se pare că până la sfârșitul anului nu sunt programate modernizări ale rețelei în zona dumneavoastră”. :(

#83
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,986
  • Înscris: 14.10.2008
Hahahaha, fain, inseamna ca la Slatina in nici un fucking case. Posted Image

Deci, guess what, oare la cine trebuia sa te abonezi si nu sa-i dai cu piciorul ca sa ai fibra in casa?Posted Image

#84
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
La mine in bloc au terminat cablatul si montatul "cutiilor". Cred ca o sa fie o mega oferta...or sa ofere un telefon FARA DISC in custodie la abonarea pe 7 ani.

#85
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Si la mine am vazut o ''gasca'' care bagau o fibra intr-una din canalizarile lor, dar nu am detalii, nimic.

#86
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,198
  • Înscris: 18.04.2008
Trebuia să stau pe internet mobil până îmi puneau pe cablu? Ori îmi pune în 48h ori deloc.

#87
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu cat dureaza instalarea la astia, ca nu am servicii de la ei, eu doar am vazut ca s-au apucat sa traga fibra optica.

#88
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,198
  • Înscris: 18.04.2008
Eu am răspuns colegului meu.

La RTC mi-a dat modemul și în 48h am avut net. Au fost mici probleme la început pt că avem niște cabluri din 1970.

#89
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,986
  • Înscris: 14.10.2008
Da, pentru ca eu avand abonamentul business la RDS de la bloc am stat pe net mobil gratis 5 luni de la rezilierea pe care la RTC o faci ori acum ori peste 2 ani, completat ce-i drept de acel HG520s ciordit de la vecinul.

Edited by Neaceasca85, 09 April 2013 - 16:39.


#90
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 KyKyKyKy, on 09 aprilie 2013 - 14:46, said:

Eu am răspuns colegului meu.

Ah, credeam ca pe mine ma intrebai. :P

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate