Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Romtelecom a subcontractat zeci de firme pentru extinderea retelei de fibra optica

- - - - -
  • Please log in to reply
577 replies to this topic

#1
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
In Bucuresti, tot cartierul Berceni va fi conectat la fibra optica romtelecom (trasa prin subteran) in aproximativ 2-3 luni.

#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,194
  • Înscris: 18.04.2008
La mine în Chirigiu nu bagă?

#3
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007
Suuuper tare,deabia astept!

#4
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

 KyKyKyKy, on 03 martie 2013 - 18:00, said:

La mine în Chirigiu nu bagă?
Nu stiu, dar te anunt daca aflu ceva.

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
Deja unii au inceput sa carcoteasca, niste nesimtiti dom'le.
http://playtech.ro/2013/ce-sacrifica-romtelecom-pentru-fibra-optica-toate-celelalte/

#6
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
Romtelecomul poate...sa faca ce a facut si cosmote-ul, si sigur vor reusi...

Cosmote-ul, cand aveam 50 de minute la abonament, ei dadeau 2000 de minute pe cartela....baterie sa ai...

deci, cu toate ca, Cosmo=romtelecom.....daca vin cu preturi bune, ii lovesc in plin pe toti..

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
si cam la ce nivel s-ar situa acele preturi, incat sa ia fata concurentei?

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Trebuie sa recunoastem ca in zonele unde Romtelecom are fibra ofera un internet de calitate ce ia fata lejer UPC si RCS-RDS,problema e ca RTL ofera intr-o masura foarte mica din toata infrastructura oferita aceasta tehnonolgie,restul ramanem in mezozoic cu ADSL si VDSL.Mi-e si jena cand vad linia mea de cupru depasita de un stick Vodafone...

#9
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

 slai, on 03 martie 2013 - 18:25, said:

si cam la ce nivel s-ar situa acele preturi, incat sa ia fata concurentei?

pai sa zicem aceleasi preturi dai net superior...sau aceeasi viteza si pret cu 10% mai mic....

+ daca esti client fidel, la fiecare an sa-ti creasca viteza cu 1 mb, si sa beneficiezi de oferte promo.....orice, numai sa se vada ca sunt seriosi, si pusi pe treaba cu aceasta extindere...

 xeleron, on 03 martie 2013 - 19:37, said:

Trebuie sa recunoastem ca in zonele unde Romtelecom are fibra ofera un internet de calitate ce ia fata lejer UPC si RCS-RDS,problema e ca RTL ofera intr-o masura foarte mica din toata infrastructura oferita aceasta tehnonolgie,restul ramanem in mezozoic cu ADSL si VDSL.Mi-e si jena cand vad linia mea de cupru depasita de un stick Vodafone...

=))..imi aduci aminte de timpul cand si eu eram ca tine,....mie-mi face si figuri ca-mi cadea la greu...

Edited by cephalophodes, 03 March 2013 - 19:53.


#10
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Hai domnule ca m-am saturat de bancuri. Fix acum doi ani discutam eu pentru contractarea unor alimentari cu energie electrica pentru echipamente pe la niste blocuri pentru "revolutionarea" retelei. M-am saturat de cand tot ameninta Romtelecom cu fibra si GPON-ul. Daca ziceau ca vin cu fibra Nextgen mai repede o luam de buna. Ca am disponibil GPON de la Nextgen.

Edited by ParapantaFlavia, 03 March 2013 - 20:40.


#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Parerea mea e ca Romtelecom e deja in urma tuturor. Acu 5 ani puteai vedea fibra de la UPC, e drept pe stalpi. Dar aveau fibra. Romtelecom a incercat sa obtina cat mai multi bani din infrastructura existenta, fara investitii.
    Rusine !

#12
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

 cspot, on 03 martie 2013 - 20:36, said:

Parerea mea e ca Romtelecom e deja in urma tuturor. Acu 5 ani puteai vedea fibra de la UPC, e drept pe stalpi. Dar aveau fibra. Romtelecom a incercat sa obtina cat mai multi bani din infrastructura existenta, fara investitii.
Rusine !

Probabil vor cu musai sa ofere cablu TV. Cand eu am renuntat la cablu de peste 1 an. Ca n-am chef sa-i vad mucii lu' Ioana Tufaru.

#13
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007
Ar trebui sa cableze orase unde RDS inca nu si-a pus amprenta.
Bucurestiul a fost de mult pierdut.....

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu inteleg nimic din fibra asta, daca intr-o zi vreau sa fac un act de caritate si contractez internet RTC, cum ma conecteaza ? (sarmele alea doua dintre ziduri sunt demult poveste)
Daca vor cu adevarat sa concureze RDS de ce nu vin cu UTP, coax si o oferta tare direct la abonat? xDSL e un mare minus, aia nu mai e fibra.

#15
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

 xeleron, on 03 martie 2013 - 19:37, said:

Trebuie sa recunoastem ca in zonele unde Romtelecom are fibra ofera un internet de calitate ce ia fata lejer UPC si RCS-RDS,problema e ca RTL ofera intr-o masura foarte mica din toata infrastructura oferita aceasta tehnonolgie,restul ramanem in mezozoic cu ADSL si VDSL.Mi-e si jena cand vad linia mea de cupru depasita de un stick Vodafone...
ai perfecta dreptate.si eu am fost un client fidel RTC ,pe ADSL ,si am fost chiar foarte multumit de ei,pana nu au ajuns o firma de-a dreptul incestuoasa (toti angajatii sunt inruditi intre ei)si total lipsita de profesionalism.dupa ce am crezut ca prostul in povestea lor cu "o sa tragem fibra optica si in zona voastra"si am platit un power de 10 mb la acelasi tarif cu altii care aveau 100 mb,i-am dat dracului si am trecut la o firma de cartier care in contract imi ofera 8 mb,iar in realitate sunt...80 mbPosted Image o singura data a scazut la vreo 60,in rest o tine constant pe 80.

#16
Alex86

Alex86

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 16.01.2006
Abia de 2 zile ce au tras fire si in bloc la mine unde exista RDS de vreo 5-6 ani... Cablurile par sa fie coaxiale , nu UTP. Nu cred ca vor avea mare succes la partea de net , mai toti au RDS sau retea de cartier locala. Poate cu cablu TV...

Edited by Alex86, 03 March 2013 - 23:32.


#17
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007
La Sibiu abonatii Romtelecom din anumite cartiere de blocuri sunt legati la televiziune prin reteaua de fibra optica de la Nextgen.

#18
wizzardro

wizzardro

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.03.2004

 MembruAnonim, on 03 martie 2013 - 22:40, said:

Eu nu inteleg nimic din fibra asta, daca intr-o zi vreau sa fac un act de caritate si contractez internet RTC, cum ma conecteaza ? (sarmele alea doua dintre ziduri sunt demult poveste)
Daca vor cu adevarat sa concureze RDS de ce nu vin cu UTP, coax si o oferta tare direct la abonat? xDSL e un mare minus, aia nu mai e fibra.

Eu am net prin sarmele alea vechi si merge pana in 100 mb. Dslam e 2 blocuri mai incolo. Mi-a zis un baiat de la tehnic , pt ca in 5-6 ani de cand am net de la ei mi-a picat 1 data, deoarece 1 cablu din perete a fost smuls si netul imi mergea doar in 20 si ceva de mb asta pe 1 fir Posted Image . Oricum tot respectul pt cei de la tehnic dth si internet.
Ce imi place la ei este stabilitatea. Ca fac test in ro, ca e 8 seara sau 1 noaptea,in europa sau in alta parte am 50 cu 16 oriunde.
Asta e pe ziua de ieri, duminica fiind, si monitorul e in uk. Spike-urile alea sunt pt ca ma dadeam pe net.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate