Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Romtelecom a subcontractat zeci de firme pentru extinderea retelei de fibra optica

- - - - -
  • Please log in to reply
577 replies to this topic

#19
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Moderna fibra optica va merge mana in mana si la pachet cubatranescul telefon fix? Daca vor conditiona fibra cu abonarea la fix or sa o ia in mana inca odata. Nu inteleg de ce se tot agata de fixul ala inutil - nici macar pensionarii nu prea mai au.

#20
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,145
  • Înscris: 04.02.2011
Eu unul nu mai cred nimic, tot promisiuni bagă.

#21
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View PostMembruAnonim, on 03 martie 2013 - 22:40, said:

Eu nu inteleg nimic din fibra asta, daca intr-o zi vreau sa fac un act de caritate si contractez internet RTC, cum ma conecteaza ? (sarmele alea doua dintre ziduri sunt demult poveste)
Fibra optica este trasa pana in pizza-box din scara, NU pana in casa.

#22
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008

View Postcspot, on 03 martie 2013 - 20:36, said:

Parerea mea e ca Romtelecom e deja in urma tuturor. Acu 5 ani puteai vedea fibra de la UPC, e drept pe stalpi. Dar aveau fibra. Romtelecom a incercat sa obtina cat mai multi bani din infrastructura existenta, fara investitii.
Rusine !

Eu la UPC nici acum nu am văzut fibră pe strada asta. E un bloc aici, unde noii și vechii abonați au Thomson (majoritatea) și CISCO și linia mereu trebuie să fie simetrică. În rest se desincronizează în prostie. Ce-i drept nu la toți se desincronizează, doar la cei mai îndepărtați de cutie.
Iar în cutia aia e o îngrămădeală de splitter-e și niște jucării care cred că sunt amplificatoare de semnal (intră cablu coaxial și ies mai multe + o legătură la priză)
Rar am văzut mașină de UPC p-aci.

View PostFrankie, on 04 martie 2013 - 18:18, said:

Fibra optica este trasa pana in pizza-box din scara, NU pana in casa.

Îmi plac cei care cred că le vine fibra până în PC.



Trecând peste asta, dacă îmi iau așa ceva [ http://www.zdtronic.com/images/3CR990BFX97.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ], oare RTC mă scutește de modem?

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFrankie, on 04 martie 2013 - 18:18, said:

Fibra optica este trasa pana in pizza-box din scara, NU pana in casa.

Pai am sugerat eu asta ? eram curios cum m-ar putea lega la reteaua lor din moment ce nu mai am acces la cele doua fire de cupru.
Probabil ca nu voi afla niciodata raspunsul.


View PostKyKyKyKy, on 04 martie 2013 - 18:41, said:

Îmi plac cei care cred că le vine fibra până în PC.

Si mie.

#24
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
Defapt, sunt persoane cărora le vine fibra direct în PC. Acestea nu sunt la RTC și sunt suficienți de potenți dpv financiar să-și ia plăci de rețea Base100 FX pe PCIE x1

Edited by KyKyKyKy, 04 March 2013 - 18:53.


#25
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
In Slatina vad fibra optica de la RDS pe stalpi din iulie 2003. Apoi din iulie 2009 vad mai multa, din 2011 si mai multa. La RTC vad doar niste canale cu capace urate si sarme de cupru ce intra in bloc, plus un DSLAM la capatul orasului.

Reziliecom clar au incercat sa scoata cat mai multi bani cu vechea infrastructura, in loc sa investeasca in retea s-au agatat de contractele cu prelungire obligatorie pe perioade indelungate, detinand recordul de 3 ani pe care mi l-au impus odata in 2007 acasa cand m-am abonat la net si inca odata in 2011 la birou cand i-au bagat netul pe gat fratelui. O companie care face asa ceva vreau sa dea faliment, nesimtirea lor este efectiv indecenta daca pot spune asa ceva, mai cinstiti sunt camatarii decat Romtelejeg.

Folosind DSLAM de scara unde baga fibra in loc de alt terminal optic care sa permita folosirea de switch-uri si UTP-uri au din start dezavantaj fatza de RDS ca trebuie folosit un modem in casa fie doar pentru telefonie, fie si pentru internet.

La RDS telefonia si internetul sunt posibile fara nici un modem, asta la blocuri caci la case necunoscatorii confunda ONT-ul cu un modem, in ipoteza unui FTTH de RTC trebuie folosit si terminal optic si modem, deci o scula in plus, o priza in plus fata de RDS mereu au daca se incapataneaza sa mearga pe xDSL in loc sa faca trecere directa FO/LAN.

#26
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View PostNeaceasca85, on 04 martie 2013 - 18:59, said:

Folosind DSLAM de scara unde baga fibra in loc de alt terminal optic care sa permita folosirea de switch-uri si UTP-uri au din start dezavantaj fatza de RDS c

Din DSLAM de scara trimit VDSL2 la abonat, in loc sa traga fibra pana in casa. Isteti.

Edited by biogood, 04 March 2013 - 19:38.


#27
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
La blocuri nici RDS nu baga fibra pana in casa dar tot nu folosesc modemul care la RTC e musai din cauza VDSL-ului care trebuie convertit in LAN si POTS.

#28
12341234

12341234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 20.01.2013

View Postbiogood, on 04 martie 2013 - 19:38, said:

in loc sa traga fibra pana in casa

Trebuie UTP cu 8 fire catre apartamente, nu fibra optica.

#29
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Daca si RTC se apuca acum de dat cu 100 mbps RDS va vrea sa dea cu gigabit sau viteze mai mari de 100, si pentru asta au de reparat buba celor 6 fire din UTP in loc de 8, 2 fiind folosite la telefonie.

#30
rusnela

rusnela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 29.11.2011

View PostFrankie, on 04 martie 2013 - 18:18, said:

Fibra optica este trasa pana in pizza-box din scara, NU pana in casa.

Asta ar fi o regula generala dar mai exista si exceptii. Cazul meu FTTH la bloc la etajul 4 din 4.

#31
Alex86

Alex86

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 16.01.2006

View PostFrankie, on 04 martie 2013 - 18:18, said:

Fibra optica este trasa pana in pizza-box din scara, NU pana in casa.

View Post12341234, on 04 martie 2013 - 19:54, said:

Trebuie UTP cu 8 fire catre apartamente, nu fibra optica.

Sunt trase coaxiale....

#32
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postcspot, on 03 martie 2013 - 20:36, said:

Parerea mea e ca Romtelecom e deja in urma tuturor. Acu 5 ani puteai vedea fibra de la UPC, e drept pe stalpi. Dar aveau fibra. Romtelecom a incercat sa obtina cat mai multi bani din infrastructura existenta, fara investitii.
Rusine !
RTc-ul avea fibra si la vremea cand altii se jucau de-a baba oarba. e bine de stiut ca fibra lor vine prin subteran si deci n-aveai cum s-o vezi ca pe cea a upc pe stalpi. ca nu au pus-o in valoare(fibra) e alta poveste,politica de data asta.

View PostFrankie, on 04 martie 2013 - 18:18, said:

Fibra optica este trasa pana in pizza-box din scara, NU pana in casa.
aia e FTTB.  sunt locuri unde au si FTTH.

View PostdreaQ, on 04 martie 2013 - 14:26, said:

Moderna fibra optica va merge mana in mana si la pachet cubatranescul telefon fix? Daca vor conditiona fibra cu abonarea la fix or sa o ia in mana inca odata. Nu inteleg de ce se tot agata de fixul ala inutil - nici macar pensionarii nu prea mai au.
nu ,se ofera doar linia suport cu voce zero.

#33
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
Aș vrea să scap și eu de microfiltre și splitter-e.
Am colecție de microfiltre. Cel mai mult rezistau vreo săptămnă până am luat decizia să scot un telefon din 2.

#34
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Ce am urat eu filtrele alea, cand am vazut schema si ce se intampla fara ele mi-am dat seama ca ADSL era o improvizatie ordinara, semnal digital bagat peste audiofrecventa telefoniei.

Pe 1 decembrie 2011, de Ziua Nationala, dupa ce mi s-au stins LED-urile DSL si Internet de la Speed Touch, am scos si distrus cele 2 filtre cu mare placere.

Speed Touch-ul l-am dat unui prieten sa incerce sa-l vanda macar pentru piese impreuna cu un D-Link din 2006 fara Wi-Fi. L-am scos pe ala din casa dar tot i-a luat locul in dulap la demisol un Huawei bagat pe gat la birou, sper ca in iulie sa il inapoiez la operatorul groazei.

#35
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postunchiujim, on 04 martie 2013 - 22:00, said:

nu ,se ofera doar linia suport cu voce zero.

Suport pentru ce? Pentru țepe viitoare?
Nu e nevoie de nici o 'linie' de voce pentru a furniza internet, dovada ca la RDS si la altii se poate.
E absolut de neinteles acest fetiș al Romtelecom de a baga pe gat un produs inutil pentru  majoritatea clientilor.

#36
rusnela

rusnela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 29.11.2011
@unchiujim

In cazul meu unde am tehnologia care ti-am zis-o(FTTH) linia de voce nu mai este de suport. Serviciul de voce este VOIP.

De ce nu pot renunta la serviciul de voce?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate