Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Romtelecom a subcontractat zeci de firme pentru extinderea retelei de fibra optica

- - - - -
  • Please log in to reply
577 replies to this topic

#37
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

 Frankie, on 03 martie 2013 - 17:54, said:

In Bucuresti, tot cartierul Berceni va fi conectat la fibra optica romtelecom (trasa prin subteran) in aproximativ 2-3 luni.
Hai ma, nu cred. S-a prins si Romtelecom ca lumea vrea fibra ? Cine le-o fi vandut pontul ? Posted Image

 slai, on 03 martie 2013 - 18:12, said:

Deja unii au inceput sa carcoteasca, niste nesimtiti dom'le.
http://playtech.ro/2...oate-celelalte/
Or fi turbati unii instalatori da' mnah, concurenta ie buna.

 unchiujim, on 04 martie 2013 - 22:00, said:

RTc-ul avea fibra si la vremea cand altii se jucau de-a baba oarba. e bine de stiut ca fibra lor vine prin subteran si deci n-aveai cum s-o vezi ca pe cea a upc pe stalpi. ca nu au pus-o in valoare(fibra) e alta poveste,politica de data asta.
Aha. Si acum instaleaza fibra la oameni pentru ca.. vor sa le dubleze legaturile or smth ?
Ce-aveau ei p-acasa e irelevant. Si eu am fibra acasa da' face numa jocuri de lumini :)

#38
Gabrielt

Gabrielt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.07.2009
Bestial, au inceput de la stanga la dreapta sa bage fibra. Astia sunt pe invers.
Un termen aproximativ de fibra in Drumul Taberii (pe la Valea Ialomitei)????
Sau asteptam aia multi ani cand termina metroul ????
Blocul de langa mine are fibra dar s-a terminat firu'.
Asadar cum este cu fibra aia ascunsa prin canale ????

#39
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

 Gabrielt, on 05 martie 2013 - 17:21, said:

Un termen aproximativ de fibra in Drumul Taberii (pe la Valea Ialomitei)????
In Ghencea si Dr. Taberei s-a tras fibra dar nu la 100% acoperire.

#40
CLaudiu1997

CLaudiu1997

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 22.01.2012
Acum să vină și cu fir de aur că eu tot nu mă întorc la ei.

Edited by CLaudiu1997, 05 March 2013 - 18:07.


#41
usd

usd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 30.05.2012

 CLaudiu1997, on 05 martie 2013 - 18:05, said:

Acum să vină și cu fir de aur că eu tot nu mă întorc la ei.

Posted Image

Cam asa e. La multi nu le mai trebuie indiferent cu ce-or veni.

#42
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

 usd, on 05 martie 2013 - 18:09, said:

La multi nu le mai trebuie indiferent cu ce-or veni.

Subscriu, pur si simplu nu mai prezinta incredere. Cine stie cu ce smecherii tipic dambovitene vor veni maine sa ma agate pe un numar neprecizat de ani. Si chiar daca nu vin, faptul ca am scapat extrem de greu de ei, cu tot comportamentul meu de client corect, ma face sa consider ca nu merita banii mei munciti.
Am alternative garla, deci pa.

#43
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
Tare am impresia că o să rămân cu vDSL pentru că pe strada asta sunt singurul abonat la internet.
La blocuri se schimbă, dar pentru case nu se aude nimic.și nici nu am văzut ceva.

#44
usd

usd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 30.05.2012

 KyKyKyKy, on 05 martie 2013 - 18:47, said:

Tare am impresia că o să rămân cu vDSL pentru că pe strada asta sunt singurul abonat la internet.


La mai putini :lol:

#45
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
E! Mai e vecinul și 2-3 case mai încolo care au telefon fix.

:)

Edited by KyKyKyKy, 05 March 2013 - 21:59.


#46
CatalinTudorBalan

CatalinTudorBalan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 18.10.2011
Doua faze ; eu cica am fibra trasa pana la scara si de acolo vdsl2 la 30/6, mai recent 22/5. Cu 655b cu tot Cind m-au cuplat aveam 8/1(megabiti toti).De fiecare data asta era maximul posibil. Stiu ce e la mine, restul sunt povesti.
A doua faza: vede sotia zi de zi ce nemultumit sunt de rtc plus ca mai alimenteaza si ea ca 'de ce platim asa mult?'...In fine zilele trecute vine o doctorita prietena de a ei si, in loc sa-mi ceara sfatul vorbeste cu sotia.Minti crete amandoua , prietena pt ca era destul sa ceara trecerea la noua oferta de la UPC (ea avea ceva vechi de vreo 6 ani-contract,tarife,viteze de atunci) iar sotia ca i-a recomandat trecerea la RTC. La sotia mea daca browsereste usor si daca AXN ,Diva si Acasa se vad bine totul e excelent. I-am zis ca de luna viitoare nu mai vreau sa vad facturile RTC,, sa le ridice si sa le plateasca ea. Daca se baga si amica la RTC s-ar putea ca in curand sa aiba o amica in minus si noi viteza de internet redusa simtitor.spre 'maximumul' istoric de 1MB/s.

#47
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 cristian0007, on 03 martie 2013 - 20:57, said:

Ar trebui sa cableze orase unde RDS inca nu si-a pus amprenta.
Bucurestiul a fost de mult pierdut.....
Contrazic!
Eu am avut recent ceva probleme cu RDS si intr-o zi m-am enervat atat de tare incat chiar am cautat alternative sa ma mut.
In afara de UPC alta optiune n-am luat in considerare, desi stiam de RT (am avut fix si dial-up de la ei in urma cu ceva ani) dar internetul lor e din mezozoic, cum zicea cineva anterior.
Deci si in Bucuresti ar avea succes, mai ales ca in ultima vreme RDS-ul, cel putin, e la pamant cu suportul si respectul fata de clienti. Adica, sunt oameni care stau ani de zile pana le instaleaza RDS... pai daca ar avea fibra de la Romtelecom disponibila ar mai astepta careva?

#48
CatalinTudorBalan

CatalinTudorBalan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 18.10.2011
deabia acum am vazut : a se citi 'maximul posibil' adica cu ghilimele deoarece am avut 8/1 in prima zi cu aceleasi componente ca si acum.

#49
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008

 KyKyKyKy, on 05 martie 2013 - 18:47, said:

Tare am impresia că o să rămân cu vDSL pentru că pe strada asta sunt singurul abonat la internet.
La blocuri se schimbă, dar pentru case nu se aude nimic.și nici nu am văzut ceva.

Sa nu uiti ca ai facut o greseala neabonandu-te la stii tu cine, unde aveai FTTH fara discutii. Si ce te-ai chinuit apoi sa schimbi sarmele de prin casa pentru viteze cat mai bune, te scuteau de tot efortul ala daca aveai putina rabdare, pentru vocea care iesea frumos din ONT mergeau perfect si vechile sarme, eu le am din 2000 si nu am umblat deloc la ele sau la innadituri, se aude perfect.

Ma indoiesc ca RTC va baga prea curand fibra la case, poate peste 5 ani si nu cum e la mine si fara stalpi, si fara galerii subterane, de era sa nu pup sticla nici de la RDS. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 06 March 2013 - 02:51.


#50
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 wizzardro, on 04 martie 2013 - 10:19, said:



Eu am net prin sarmele alea vechi si merge pana in 100 mb. Dslam e 2 blocuri mai incolo. Mi-a zis un baiat de la tehnic , pt ca in 5-6 ani de cand am net de la ei mi-a picat 1 data, deoarece 1 cablu din perete a fost smuls si netul imi mergea doar in 20 si ceva de mb asta pe 1 fir Posted Image . Oricum tot respectul pt cei de la tehnic dth si internet.
Ce imi place la ei este stabilitatea. Ca fac test in ro, ca e 8 seara sau 1 noaptea,in europa sau in alta parte am 50 cu 16 oriunde.
Asta e pe ziua de ieri, duminica fiind, si monitorul e in uk. Spike-urile alea sunt pt ca ma dadeam pe net.

      Ce tot vorbesti acolo ? Ai 100 de Mbps prin Adsl ? Poate ai tu acces la vreo tehnologie noua de care noi nu am aflat.

#51
wizzardro

wizzardro

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.03.2004
E VDSL2. Unde am zis eu ca am ADSL si unde am zis ca am de 100Mb?  Ab e de 50 mb down si 16 upload. Mai citeste o data.

#52
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Urmeaza sa se traga fibra optica in zona Sos. Alexandriei.

#53
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Ceva Gigabit? Ca altfel nu vad cine ar schimba ceva ce merge bine (RDS)

#54
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008

 Frankie, on 06 martie 2013 - 18:06, said:

Urmeaza sa se traga fibra optica in zona Sos. Alexandriei.

Ăhăă, e tocmai în partea opusă de mine.
Acolo am auzit și am văzut că marea majoritate a vitezelor sunt de sun 20 Mbps.

La mine e fibră optică, dar e până la colțul străzii.
Oare dă GPON-uri ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate