Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat
 Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki
 Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...
 A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri

nume strazi
 

Fa femeie....

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
305 replies to this topic

#271
trotineta

trotineta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 03.02.2005

add, on Apr 6 2005, 19:11, said:

ati observat ca toti barbatii care detin aceasta acrte o au cadou de la o femeie? :D

<{POST_SNAPBACK}>



Si asta nu iti spune nimic? Cand faci un asemenea cadou, transmiti un mesaj...

#272
Grave Land

Grave Land

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 28.03.2005

trotineta, on Apr 6 2005, 17:56, said:

Este cel putin jignitoare remarca ta...Cat despre combatut, m-am lamurit...

<{POST_SNAPBACK}>


Sigur,fiecare femeie se regaseste in textul cu pricina...doar ca uita de "micile" diferentieri fata de femeia ideala expusa acolo.Lucru care o face penibila...
Si oricum,parca am spus acolo ca nu aia este parerea mea despre femei.

#273
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Sebastian, aproape ca am orbit de furie , citind ce ai postat . Nici nu am mai citit ce au postat ceilalti misogini . Dar avand in vedere ca voi fi doctor, hai sa ti explic ceva concret : cand un om vine in urgenta la spital (si in cele mai multe cazuri asa ajung oamenii, pt ca nimeni nu se trateaza profilactic), nu-si alege chirurgul. Nu are "onoarea" asta. Si in multe cazuri este operat de femei . De ce crezi ca ele nu ar tine un bisturiu in mana, la fel de bine ca un barbat ? Nu e vorba de un M16 care e greu, si poate nu are tinta atat de buna ! Barbatii au mai multa rabdare si perseverenta decat femeile ? Sa nu vorbim ca de multe ori femeiele au un IQ mai mare ca al barbatilor .
   Faptul ca ele nu sunt in posturi cheie in Romania, nu inseamna ca sunt mai  prejos. Ca voi ati crescut cu mame la cratita, care din princina sistemului aveau universul limitat, nu inseamna ca lucrurile nu se schimba.
   Femeile pot fi bune conducatoare (au fost regine care au condus ca un barbat , mai bine chiar, si acum  sunt tari care au femei presedinte, sau prim ministru), bune cercetatoare, bune doctorite, bune soldate, pot pilota avioane ... si ma plictisesc eu de lista asta interminabila.
   E chestie de mentalitate, atat .
   Cand o sa evoluati, o sa intelegeti asta .

#274
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,149
  • Înscris: 09.09.2003
cat feminism intr-un singur post...

#275
Capcaunul

Capcaunul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 06.04.2005
Daca vei fi doctor stii si singura cum sa te tratezi.

Ana_Karr, on Apr 7 2005, 19:21, said:

Sebastian, aproape ca am orbit de furie , citind ce ai postat . Nici nu am mai citit ce au postat ceilalti misogini . Dar avand in vedere ca voi fi doctor,

Da altfel n-ar incerca sa dialogheze cu cele ca tine

Ana_Karr, on Apr 7 2005, 19:21, said:

Barbatii au mai multa rabdare si perseverenta decat femeile ?

Poate ca de multe ori o fi cum zici tu. Dar majoritatea barbatilor are un IQ mult mai mare decat majoritatea femeilor si asta conteaza.

Ana_Karr, on Apr 7 2005, 19:21, said:

Sa nu vorbim ca de multe ori femeiele au un IQ mai mare ca al barbatilor .

Inseamna ca sunt mai incapabile.

Ana_Karr, on Apr 7 2005, 19:21, said:

Faptul ca ele nu sunt in posturi cheie in Romania
, nu inseamna ca sunt mai  prejos.

Te lasam pe tine sa ne demonstrezi asta.

Ana_Karr, on Apr 7 2005, 19:21, said:

Ca voi ati crescut cu mame la cratita, care din princina sistemului aveau universul limitat, nu inseamna ca lucrurile nu se schimba.
   Femeile pot fi bune conducatoare (au fost regine care au condus ca un barbat , mai bine chiar, si acum  sunt tari care au femei presedinte, sau prim ministru), bune cercetatoare, bune doctorite, bune soldate, pot pilota avioane ... si ma plictisesc eu de lista asta interminabila.
   E chestie de mentalitate, atat .

Da. Tu dai mari semne de evolutie.

Ana_Karr, on Apr 7 2005, 19:21, said:

   Cand o sa evoluati, o sa intelegeti asta .

<{POST_SNAPBACK}>


Edited by Capcaunul, 07 April 2005 - 19:50.


#276
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005

Capcaunul, on Apr 7 2005, 19:48, said:

Poate ca de multe ori o fi cum zici tu. Dar majoritatea barbatilor are un IQ mult mai mare decat majoritatea femeilor si asta conteaza.

<{POST_SNAPBACK}>


Cauta pe net, si chiar aici pe forum " inteligenta emotionala", si vei vedea ca Iq-ul nu este tot ce conteaza...

#277
Alinux

Alinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 21.05.2003
Printre multe chestii care nu le inteleg, ar fi misoginismul si feminismul.
Nu inteleg de unde atata ura si lipsa de respect intre un gen si altul. Nu inteleg de ce misoginii incearca sa arate femeilor ca sunt inferioare cand nu e asa, si nu stiu de ce feministele incearca sa arate barbatilor ca sunt superioare prin faptul ca pot fi si ele piloti, soldati si mai stiu eu ce... pot arata ca sunt superioare altfel. Degeaba spun ca barbatii raman copii cand ele de fapt se poarta ca niste copii ca sa arate ca sunt egale cu barbatii. Uitati-va cum arata o femeie soldat, sau muncitor constructor, dupa cativa ani... pierde din feminitate, incepe sa arate ca un barbat...

Cand draq vreti sa intelegeti ca avem aceleasi drepturi??? doar ca fizicul ne diferentiaza?

Daca Dumnezeu vroia sa ne faca egali asa cum judecati unii de pe acest forum atunci am fi avut toti vagin, penis si sani si probabil 2 creiere...Dar si atunci se gaseau cativa sa zica ca sunt superiori...

Suntem tristi, fericiti, radem, plangem, avem nevoi, avem griji, avem idei, avem aspiratii... asta nu ne face egali?

Ajunge?

P.S:


Pentru misogini: Cand veti fi in stare sa nasteti copii atunci sa va permiteti sa incercati sa va luati de femei...
Pentru feministe: Cand veti fi in stare sa rezistati fizic la fel ca un barbat, atunci sa urlati ca aveti aceleasi drepturi....

Edited by Alinux, 08 April 2005 - 09:45.


#278
trotineta

trotineta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 03.02.2005

Alinux, on Apr 8 2005, 10:41, said:

Printre multe chestii care nu le inteleg, ar fi misoginismul si feminismul.
Nu inteleg de unde atata ura si lipsa de respect intre un gen si altul. Nu inteleg de ce misoginii incearca sa arate femeilor ca sunt inferioare cand nu e asa, si nu stiu de ce feministele incearca sa arate barbatilor ca sunt superioare prin faptul ca pot fi si ele piloti, soldati si mai stiu eu ce... pot arata ca sunt superioare altfel.

Degeaba spun ca barbatii raman copii cand ele de fapt se poarta ca niste copii ca sa arate ca sunt egale cu barbatii. Uitati-va cum arata o femeie soldat, sau muncitor constructor, dupa cativa ani... pierde din feminitate, incepe sa arate ca un barbat...

Cand draq vreti sa intelegeti ca avem aceleasi drepturi??? doar ca fizicul ne diferentiaza?

Daca Dumnezeu vroia sa ne faca egali asa cum 1=1, atunci am fi avut toti vagin, penis si sani si probabil 2 creiere...

Suntem tristi, fericiti, radem, plangem, avem nevoi, avem griji, avem idei, avem aspiratii... etc.

Ajunge?

P.S:
Pentru misogini: Cand veti fi in stare sa faceti copii atunci sa va permiteti sa incercati sa va luati de femei...
Pentru feministe: Cand veti fi in stare sa rezistati fizic la fel ca un barbat, atunci sa urlati ca aveti aceleasi drepturi....

<{POST_SNAPBACK}>


De acord cu postul tau, dar am o intrebare: la ce fel de rezistenta fizica te-ai referit?

#279
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004
eu studiez asta de mult timp , uite aici un link deapre asa ceva " inteligenta emotionala "

http://iceberg.1educ...emotionala.html

#280
Alinux

Alinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 21.05.2003
pai ar fi rezistenta fizica in muncile unde se depune efort fizic: sapat de santuri, ridicat de obiecte grele, transportul unor greutati, chestii din astea. Si ma refeream la rezistenta fizica, fara antrenament si alte stimulente.

@toyomi: Merci de link!

Edited by Alinux, 08 April 2005 - 10:58.


#281
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005

toyomi, on Apr 8 2005, 09:56, said:

eu studiez asta de mult timp , uite aici un link deapre asa ceva " inteligenta emotionala "

http://iceberg.1educ...emotionala.html

<{POST_SNAPBACK}>



misto link. Merci mult.

@Alinux: Vezi tu, tocmai asta e. Daca eram la fel am fi fost egali, deci nu trebuia sa facam comparatie unii cu altii. Din moment ce suntem diferiti, atat fizic cat si psihic,apare comparatia.Ce rezultat poate avea aceasta comparatie(din moment ce suntem diferiti,deci nu egali), ori femeile sunt superioare ori barbatii.

#282
Alinux

Alinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 21.05.2003

Darkness, on Apr 8 2005, 11:06, said:

misto link. Merci mult.

@Alinux: Vezi tu, tocmai asta e. Daca eram la fel am fi fost egali, deci nu trebuia sa facam comparatie unii cu altii. Din moment ce suntem diferiti, atat fizic cat si psihic,apare comparatia.Ce rezultat poate avea aceasta comparatie(din moment ce suntem diferiti,deci nu egali), ori femeile sunt superioare ori barbatii.

<{POST_SNAPBACK}>



O sa fi uimit(a) cand o sa vezi rezultatul!

Apropo.. se cunoaste ca la rezolvarea unei probleme, barbatii iau problema dintr-un punct de vedere iar femeile din alt punct de vedere si ajung la acelasi rezultat.

Parerea mea in continuare e aceeasi, cum am mai sustinut si pe alt thread, egalitatea intre sexe, o vad ca pe o complementaritate pe de-o parte si ca si egalitate intr-adevaratul sens al cuvantului.
Cand zici ca unul dintre sexe e superior altuia e ca si cand ai zice ca o mana e superioara celeilalte...
Indiferent care dintre sexe, independent nu se poate "descurca", ca sa zic asa iar ca specie, e nevoie de ambele sexe pentru supravietuire.
La urma urmei, fizicul nu conteaza prea mult, ambele sexe imbatranesc si mor... sufletul ramanand mereu tanar.
Parerea mea este ca suntem diferentiati din cauza educatiei primite si a "modelarii" noastre de catre societate.

#283
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 17.10.2003
Alinux, tu ai dreptate. Problema e ca noi suntem diferiti tocmai pentru a ne completa, nu pentru a ne razboi. Daca eram animale, probabil ne completam. Fiind finte cu ratiune, ne urcam unii in capul celorlalti.

#284
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005
"Cand zici ca unul dintre sexe e superior altuia e ca si cand ai zice ca o mana e superioara celeilalte..."

Pei yo zic ca o mana este superioare alteia. Pentru mine, mana dreapta este superiara mainii stangi, asa cum pentru stangaci este invers.  Si vezi, desii sunt la fel, una din maini ii este superioara celeilalte.


"La urma urmei, fizicul nu conteaza prea mult, ambele sexe imbatranesc si mor... sufletul ramanand mereu tanar."

Nu chiar. Am observat ca desii in general ai dreptate, uneori oamenii patesc anumite lucruri negative, iar spiritul le este zdrobit. Atunci spiritul devine batran.

Parerea mea este ca suntem diferentiati din cauza educatiei primite si a "modelarii" noastre de catre societate.

Logic. Ideile si gandurile noastre sunt bazate pe experienta ce am acumulat-o in viata noastra. Asta poate explica misoginismul si feminismul. Daca un barbat intalneste in viata in general femei proaste,curve care il inseala,il tradeaza, el ajunge sa le urasca, devine misogin. Acelasi lucru se aplica si la o femeie.

Datorita tipurilor de persoane pe care le-am intalnit in viata mea pana acum, zic ca femeile sunt superioare. Posibil sa ma insel.Ce spui tu legat de faptul ca ne completam unii pe altii are sens si este f logic, dar eu imi bazez afirmatiile pe alte idei....

#285
Alinux

Alinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 21.05.2003

Quote

dar eu imi bazez afirmatiile pe alte idei....
...
posibil sa fie idei "asimilate" din societate?

Problema egalitatii, trebuie privita putin cu detasare...

Si eu am niste idei, cum ca ambele sexe suntem nesemnificative si in loc sa ne preocupe lucruri cu adevarat importante ne preocupa altele nesemnificative...

#286
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]

posibil sa fie idei "asimilate" din societate?

In nici un caz. Reusesc foarte usor sa ma detasez de ideile pe care ar trebui sa le "asimilez" de la grupurile sociale din care fac parte(un exemplu)

Si eu am niste idei, cum ca ambele sexe suntem nesemnificative si in loc sa ne preocupe lucruri cu adevarat importante ne preocupa altele nesemnificative...

Nesemnificative nus, dar intradevar ne preocupa lucruri marunte fata de anumite lucruri cu adevarat importante


"In winning what we thought matter,we lost what truly mattered"


Mai cantinuam discutia mai pe seara, ca am plecat....

#287
Capcaunul

Capcaunul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 06.04.2005
Inteligenta emotionala nu este o inteligenta intrinseca ci capacitatea de a-ti gestiona emotiile si sentimentele. Si o maimuta poate sa aiba o inteligenta emotionala ridicata.

toyomi, on Apr 8 2005, 09:56, said:

eu studiez asta de mult timp , uite aici un link deapre asa ceva " inteligenta emotionala "

http://iceberg.1educ...emotionala.html

<{POST_SNAPBACK}>



#288
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005
o maimuta poate sa aibe si un iq ridicat. So what?  Daca ai si iq-ul si inteligenta emotionala ridicate atunci conteaza cu adevarat, atunci esti un geniu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate