Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxe cumparare masina 2024

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!
 La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica
 Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 

Telefon Android de maxim 1300 lei

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
71 răspunsuri în acest subiect

#55
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 10.144
  • Înscris: 16.01.2012
Pt el o sa fie ok, probabil, e la primul Android. Pacat insa de banii aruncati in vant...

#56
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.114
  • Înscris: 22.11.2011
Da, probabil, al meu a fost un Optimus One, dupa ce l-am luat, dupa ceva timp s-a lansat O2X, apoi S2..ideea e ca o prietena avea S2 si tot imi zicea de aplicatii si jocuri si eu nu le vedeam in market (google play) si nu intelegeam de ce....2X-ul inca se descurca bine in sensul asta, dar lag-ul e enervant rau de tot.Initiatorului ii recomand Note 2, are multe functii, cele mai multe :) .

#57
MrNeo

MrNeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.871
  • Înscris: 22.06.2007

 bogdan_39, on 21 februarie 2013 - 22:09, said:

Deci, stimati colegi, aleg LG Optimus 2X. Posted Image Ca bonus, este 880 de lei la diverse magazine on-line.
Macar fa tot posibilul si ia-l de undeva unde sa-l poti returna dupa 30 de zile. Posted Image

P.S.: Si la masini tot pe criteriul asta alegi?
*Logan: Are 4 roti, volan, schimbator, merge pe drum (gropi), franeaza, are 5 locuri, etc
*Audi A6: Tot 4 roti, volan, schimbator, tot pe drum merge, etc etc. Dar "CE functii aduce in plus?"

* - exemplele sunt aleatorii.

#58
bogdan_39

bogdan_39

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 433
  • Înscris: 03.11.2012
Te-ai grabit. :) Din ce an este A4? Este nou sau SH? Daca este SH, cati km are? Carte service? Dotari, culoare? Dar Loganu'?

Exemplele tale aleatorii sunt puerile si n-au nici o legatura cu subiectul in cauza.
LG-ul corespunde tuturor cerintelor mele - la asta se rezuma subiectul in cauza.

Daca unele persoane se ridica printr-un produs sau o marca, este problema lor.

#59
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.114
  • Înscris: 22.11.2011
Sa zicem ca ai buget 20000 de mii de euro sa iti cumperi masina, tu iti cumperi Logan sa inteleg, ca doar are tot functiile alea ca si una de 20000 de mii de euro (volan, roti, portbagaj etc), exemplul asta e valid in cazul in care ai 1600 de lei, atat cat costa 4X.Ca sa nu incepi cu kilometrii si altele, la 20000 de mii de euro iti cumperi tot masina noua skoda, ford, opel, s.a.m.d.

Editat de DaniJ90, 22 februarie 2013 - 01:13.


#60
bogdan_39

bogdan_39

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 433
  • Înscris: 03.11.2012
Danuț, ce te supara? Fii baiat cuminte, ca nu te voi ierta pana la nesfarsit. :) Ce spui tu este o constatare sau o intrebare? Ba esti de ajutor, ba ataci. :)

Comparatiile (te citez "valide") dintre achizitia unui telefon mobil si achizitia unei masini, sa le pastrezi pentru tine. Iti explic pe scurt si de ce:

In primul rand, dupa cum te exprimi in legatura cu masinile, se deduce cu usurinta faptul ca te arunci intr-o discutie care s-ar ptea sa te depaseasca si e posibil sa cazi in gol.

In alta ordine de idei, exista atatia oameni care au un telefon minimalist si care conduc masini grele. Analogia asta nu se potriveste, oricum ai privi-o. Una e sa alegi o masina corect, analizandu-i dotarile (nu functiile), performantele, motorizarea, siguranta, habitaclu etc, si alta e sa iei un telefon care se potriveste cerintelor tale. Valabil si pentru colegul cu "exemplul aleatoriu".

In al doilea rand, iti recomand cu caldura sa te rezumi la ceea ce cunosti si sa pui mai bine un sfat sau o sugestie legate de 2X (mai ales ca il si ai), nu de comparatii "valide".

Hai, fii baiat destept si recomanda-mi niste aplicatii pentru videoplayer cu subtitrari si in diacritice, eventual un browser bun. Ajuti sau te deranjeaza alegerea mea? :) La fel si MrNeo, care a aparut ca din Matrix. :)

Ramanem la 2X sau ne mutam pe aria Auto? S-ar putea ca pe auto sa am ce discuta doar cu MrNeo, nu stiu de ce am impresia asta... :)

#61
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.114
  • Înscris: 22.11.2011
S-ar putea sa ai o impresie proasta, din pacate nu am vrut sa imi mananc din timp si sa caut tot felul de exemple care sa iti placa tie, a jucat Steaua.Eu ca si Neo ti-am zis ceva, se numeste exemplu, asta era un exemplu la scara mica, nu avea legatura cu cine are nu stiu ce telefon si ce masina conduce, eu cand imi cumpar ceva ma consult, chiar daca e valoare mica sau mare, vad ca si tu incerci sa faci asta, incerci, nu iti reuseste.
Eu nu stiu cum sa iti explic sa intelegi (cu toate ca sunt sigur ca intelegi), eu de ce mi-am luat 2X-ul si nu am ramas cu Optimus One? Doar tot funciile alea le avea.
Eu am Logan si se potriveste cerintelor mele, daca as avea 20000 de mii de euro crezi ca mi-as cumpara tot Logan ca se potriveste cerintelor mele? Eu cred ca as merge pe un Mondeo sau o Skoda Superb, parca astea doua se potrivesc mai bine.Nu stiu de ce nu e corecta analogia, e corecta aproape orice analogie, poate nu prea ai imaginatie.
Stai linistit ca nu ma supara nimic, trebuie doar sa gandesti putin, de cate ori ai vazut pe cineva sa isi critice un produs ce il detine? De foarte putine ori, chiar daca acel produs este prost.Eu si atii criticam un produs pe care noi il avem ca tu si altii sa nu faceti greseala sa il cumparati, practic eu scriu aici ca tu sa iti cumperi ceva mai bun si stiu ce vorbesc, dar tu vrei ceva mai prost pe care dai niste bani, 200 de euro mai exact, macar daca stiai sa bagi un custom rom, mai era ceva.Oricum la cum te-ai exprimat poti sa consideri mort forumul lui O2X ca de acolo nu o sa iti vina nici un ajutor in vreo eventuala problema cu telefon, asta asa ca sa ma ierti la nesfarsit Posted Image .

Editat de DaniJ90, 22 februarie 2013 - 03:16.


#62
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 10.144
  • Înscris: 16.01.2012
Eu pe S3 ca browser folosesc Opera, dar vezi ca s-ar putea ca pe 2X sa nu aiba acelasi randament, deci incearca si altele. Mai gasesti Firefox, Dolphin, Boat, Skyfire, Chrome etc.

Cel mai bun video player mi se pare MX Player, are 351742 de setari pt orice. Ca tastatura, eu folosesc Swiftkey, am si sters-o din telefon pe cea a Android-ului.

Ca music player eu folosesc Google Play Music, dar mai sunt destule optiuni, gen PowerAmp sau Winamp.

Pt vizualizarea pozelor eu am inlocuit galeria Android-ulji cu QuickPic, cam cea mai buna aplicatie pt asa ceva disponibila pe Android.

Bine, cum vad ca tu nu ai pretentii prea mari de la viata, probabil si aplicatiile stock iti vor fi ok, doar si ele canta si redau video, nu? :)))

#63
bogdan_39

bogdan_39

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 433
  • Înscris: 03.11.2012
Ei, asta da raspuns! Multumesc frumos!

#64
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 10.144
  • Înscris: 16.01.2012
Astea-s doar cateva aplicatii cu care o sa-ti optimizezi cat de cat telefonul: oricum, primul pas.pt tine va fi sa cauti o versiune de soft (stock sau custom) cat de cat rapida si stabila, si pe urma sa dezinstalezi tot ce nu-ti trebuie din acel soft, sa pui alt launcher care mananca mai putine resurse (gen Apex, Holo, Nova etc) in acest fel vei castiga putina viteza, ca altfel, de felul lui, e cam lenes 2X-ul, se misca cam in reluare.

Ideea e ca nu rezolvi nimic doar folosind aplicatiile de mai sus, atata timp cat le ai in telefon si pe cele stock, acestea din urma e mai bine sa le stergi definitiv odata ce le-ai inlocuit.

#65
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.056
  • Înscris: 12.01.2007
Da, ce a zis mur e ok.
Și eu ma săturasem de custom ROM-uri. Nu mai am nici timp, nici cheful necesar pentru așa ceva. Un root pe care să-l fac în câteva secunde nu e mare filozofie mai ales dacă ai programe cumpărate din market care chiar îți folosesc.
Tastatura default a telefonului ai putea totuși să o păstrezi. Nu se știe când dai factory reset și n-ai date disponibile să descarci una din market, ca să nu mai spun "să cauți una" pt că n-ai cu ce scrie pe telefon.

Cât despre pragmatism, eu l-am văzut ca o necesitate pentru o baterie mai bună. Alții vor performanță, tu vroiai să aibă câteva funcții incluse și un preț cât mai mic.

#66
MrNeo

MrNeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.871
  • Înscris: 22.06.2007

 bogdan_39, on 22 februarie 2013 - 00:10, said:

Exemplele tale aleatorii sunt puerile si n-au nici o legatura cu subiectul in cauza.
Sau cum a zis Dani:

 DaniJ90, on 22 februarie 2013 - 03:16, said:

poate nu prea ai imaginatie.
Ai aceleasi argumente ca alt user de pe aici (nu imi mai amintesc numele), se incapatana pe ceva si nu intelegea nici daca-i desenai.

Daca ti-au zis atatea persoane (care frecventeaza aria asta si zic eu ca stiu despre ce vorbesc) ca 2X nu merita achizitionat in 2013.
Si au mai zis si de ce ar fi mai bine sa iei 4X si tu tot nu intelegi... putem sa-ti dam noi exemple... cat mai puerile mature, ca tot degeaba.

Oricum o sa te convingi tu, asta e si motivul pentru care am spus:

 MrNeo, on 21 februarie 2013 - 23:35, said:

Macar fa tot posibilul si ia-l de undeva unde sa-l poti returna dupa 30 de zile.


#67
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.114
  • Înscris: 22.11.2011
Eu sper totusi sa isi cumpere P990 si nu P999, asta din urma moare cu gingerbread, acolo sa vezi durere...

Editat de DaniJ90, 22 februarie 2013 - 12:35.


#68
bogdan_39

bogdan_39

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 433
  • Înscris: 03.11.2012
MrNeo, iti explic si tie cum trebuie privite lucrurile, precum i-am explicat si lui Danuț. Dar nici tie nu iti voi explica de doua ori.

Argumente ca Google Earth si Google Now sau ca 2X este depasit in 2013, nu m-au convins ca merita sa dau cu 80% mai multi bani pentru modelul succesor. Nimeni nu a scris exact care sunt diferentele la utilizare, nu cele de pe hartie. In fond, TOTUL se rezuma la necesitatile fiecaruia.

Cand vii cu ironii copilaresti, bazate pe analogii cu "exemple aleatorii" de achizitie masina vs achizitie telefon, te descalifici din start ca utilitate pe subiectul topicului - nu prezinti nici interes si nici credibilitate, ci sunt doar posturi de umplutura.

Daca stii si te pricepi precum admiti, expui diferentele, negru pe alb, plusuri modelul 4X, minusuri modelul 2X, nu sa stai la panda si apari dupa 3 pagini ca din Matrix cu Loganu' si Audi. :) Ori ajuti, ori nu ajuti.

Nu suntem pe aria generalitati ca sa discutam despre puterea imaginatiei, sau pe aria auto, ci suntem pe aria sfaturi achizitii telefoane mobile.

Depinde si ce faci cu telefonul, daca stai toata ziua pe el si il burdușești cu aplicatii, jocuri etc, niciodata nu vei fi multumit si mereu va avea lag.
Eu il iau pentru ca este un telefon care are acele 10 puncte din primul post si nu sa stau toata ziua calare pe el, cu aplicatii interminabile si hacking.
Nu sunt un asa impatimit, vreau doar sa-mi faca ceea ce am scris in primul post.
Asa si 4X va fi plin de lag la anul pe vremea asta si la fel de "depasit".

Nu este in regula sa incercati (tu si Danuț) sa-i impuneti unui user un terminal care v-ar placea voua sa il aveti, in functie de necesitatile voastre, si sa ignorati necesitatile si pretentiile lui, care sunt la un nivel obisnuit si pe care le-a expus clar in primul post. Si nu e in regula sa persiflati acel user doar pentru ca a vrut sa stie negru pe alb ce aduce in plus modelul succesor. Dar daca n-ati fost in stare, decizia a fost luata. ;)

P.S. 2X-ul il stiu, am recenzat unul mai demult, iar lag-urile erau insesizabile pentru mine si usor de trecut cu vederea.
Si acest aspect a cantarit in favoarea lui pentru ca il stiu si imi place din toate punctele de vedere. Stiu pe ce voi da banii si in cazul lui nu ma mai intereseaza posibilitatea de retur.
Poate sa aiba si Gingerbread, nu ma deranjeaza absolut deloc.

Tzotzolyno, multumesc.

Discutiile despre 2X le voi continua in topicul dedicat. Daca voi avea intrebari, le voi adresa acolo.

In concluzie, eu am cerut parerea, contraargumentele au fost insuficiente si am ales in functie de cerintele din primul post. Decizia este la mine, iar eu le multumesc tuturor pentru efortul si timpul depus, asa cum am multumit de fiecare data. Alte comentarii sunt de prisos.


#69
MrNeo

MrNeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.871
  • Înscris: 22.06.2007

 bogdan_39, on 22 februarie 2013 - 13:22, said:

Argumente ca Google Earth si Google Now sau ca 2X este depasit in 2013, nu m-au convins ca merita sa dau cu 80% mai multi bani pentru modelul succesor. Nimeni nu a scris exact care sunt diferentele la utilizare, nu cele de pe hartie.
Cine crezi ca sta sa iti dea argumente, cand vede cum reactionezi cand vezi rosu.
Stau eu sa imi pierd timpu sa iti scriu tie argumente dupa ce 3 pagini nu te-au convis atatia oameni?
Am postat ceva pertinent si on topic, nu avea rost sa scriu eu de ce nu e bine sa iei 2X, pentru ca tu luasei decizia deja.
N-ai decat sa iti iei ce vrei, regreti tu dupa.

Si termina cu aberatiile astea gen:

"Cand vii cu ironii copilaresti,  sunt doar posturi de umplutura."

Tu esti singuru care vede astfel lucrurile si sincer dai o impresie ca te simti amenintat si simti sa te aperi de ceva... cine stie ce o fi in capu' tau.
Am cont din 2007 si abia 1300 si ceva postari, altii fac atatea in cateva luni.
Deci as fi ultimu care face posturi de umplutura sau posteaza doar sa se afle in treaba

 bogdan_39, on 22 februarie 2013 - 13:22, said:

Nu este in regula sa incercati (tu si Danuț) sa-i impuneti unui user un terminal care v-ar placea voua sa il aveti
Nu ti-a impus nimeni nimic, ai cerut sfaturi, le-ai primit.
Noua ni se pare normal sa incercam sa ajutam omu in a nu face o achizitie proasta. Nu impunem sa iei tu ce "ne-ar placea noua sa avem".
Crede-ma ca daca ar fi sa aleg, nici 4X n-as lua...
Dar vad ca suntem interpretati gresit.

Pana si Mur si-a luat gandu' in a mai insista si crede-ma ca el nu renunta usor, dar si-a dat seama ca nu are cu cine...
Si ca sa nu te simti amenintat iar, nu faceam referire la inteligenta ta, din postari am vazut ca te duce capu, dar nu accepti ca la telefoane chiar nu le ai...

Asta va fi ultimu meu post cu privire la subiectu asta, asta sa nu crezi ca ti se impune ceva...

Bafta!

#70
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.114
  • Înscris: 22.11.2011
Bogdanele, sincer, "ma doare-n paispe" de ce telefon iti cumperi tu, eu ti-am spus realitate dar tu nu vrei sa o accepti.Vad ca ai facut si recenzii la telefoane, nu inteleg de ce ai mai venit aici sa ceri sfaturi!? Nu are rost sa te mai chinui sa postezi pe topicul lui 2X ca majoritatea nu o sa te ajute.Ce nu intelegi tu e ca 4X e cu totul un plus fata de 2X, nu exista doar o chestie in plus, totul e in plus, toate le face mai bine si iti ofera mai mult confort prin tot ce e el si ce face.La fel ca si MrNeo nici eu nu mi-as lua 4X, imi iau cat de curand Note 2 sau S4, mai toti care ajutau si scriau pe topicul lui 2X isi schimba telefonul, mie mi-ar da de gandit asta, plus ca tu iti cumperi P999, mai jalnic.Eu nu iti impun nimic si sincer ti-ai cam patat reputatia (daca aveai asa ceva) cu chestia asta, mai bine recunosti ca nu ai bani de 4X si esti un pic frustrat si vrei sa ne demonstrezi ca de fapt asta de 800 de lei e tot aia cu unul de 1600 de lei, iti spun eu ca nu e tot aia.La cum te lauzi tu, la fel ma pot lauda si eu, daca tu crezi ca eu iti impun sa cumperi un telefon si am umblat numa pe One si 2X afla ca de la One pana la Note 2 am "butonat" toate telefoanele lansate cu android, stiu despre ce vorbesc si cand ai "testat" tu O2X-ul probabil ca avea foarte putine aplicatii instalate, de aia mergea bine.
Daca tot iti cumperi P999, am vazut ca e ceva custom rom, pune mana si invata cum sa iti bagi custom rom, la aproximativ 100 de ore da-i un restart, nu baga prostii din alea ce "salveaza" bateria, baga DOAR aplicatiile necesare, cumpara un card sd clasa 10 si incarcate cu multa rabdare.....

Editat de DaniJ90, 22 februarie 2013 - 19:05.


#71
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.056
  • Înscris: 12.01.2007

 bogdan_39, on 22 februarie 2013 - 13:22, said:

Tzotzolyno, multumesc.

Discutiile despre 2X le voi continua in topicul dedicat. Daca voi avea intrebari, le voi adresa acolo.

In concluzie, eu am cerut parerea, contraargumentele au fost insuficiente si am ales in functie de cerintele din primul post. Decizia este la mine, iar eu le multumesc tuturor pentru efortul si timpul depus, asa cum am multumit de fiecare data. Alte comentarii sunt de prisos.
Cu plăcere, îți zic de pe acum "bine ai venit în lumea smartphone-urilor cu lag" adică cu Android și indiferent de hardware.

#72
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.464
  • Înscris: 24.05.2010
Eu personal dacă aș avea bani, as cumpăra 4x ca și telefon secundar, motivele cred că nu mai este cazul să-l enumăr, se vede în avatar ;)
Încă nu trebuie să-i cantam prohodul lui 4x ;)

Editat de feribalint, 23 februarie 2013 - 23:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate